Ako vybrať dobrý ďalekohľad

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk celestron upclose g x
vyberomat sk celestron upclose g x

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk nikon aculon a zoom x
vyberomat sk nikon aculon a zoom x

Rozumná voľba

vyberomat sk nikon dcf monarch m x
vyberomat sk nikon dcf monarch m x

Najvyššia kvalita

Ďalekohľad si rád pribalí do batoha každý turista. Umožňuje lepšie pozorovať krajinu a rôzne objekty, čím obohacuje turistické zážitky. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú viacerými parametrami. Aby vám vybraný ďalekohľad vyhovoval po všetkých stránkach, mali by ste si vybrať správne.

Ďalekohľady delíme podľa určenia na ďalekohľady hvezdárske, poľovnícke, turistické, puškohľady, divadelné, vreckové, pozorovacie a ďalekohľady na more. V nasledujúcom návode sa dozviete ako si vybrať turistický ďalekohľad. Porovnáme jednotlivé materiály, veľkosť a hmotnosť ďalekohľadov. Iste vás bude zaujímať aj svetelnosť, zväčšenie a veľkosť zorného poľa. Pri pobyte v prírode oceníte okrem toho vodoodolnosť, dobré uchytenie ďalekohľadu a niektoré praktické doplnky.

vyberomat sk binoculars
vyberomat sk binoculars

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné ďalekohľady.

NázovKladyZáporyOrientačná cenKde kúpiť?
Celestron UpClose G2 8 x 40– nízka cena
– kvalitná konštrukcia
– vodotesnosť
– slabo držiace krytky
– užšie zorné pole
– rozostrenie obrazu v krajných častiach pohľadu
– váha
49 €Zobraziť ponuku
Nikon Aculon A30 10 x 25– ostrosť obrazu
– ľahkosť
– šošovky s viacnásobnými antireflexnými vrstvami
– väčšie rozmery64 €Zobraziť ponuku
Viewlux Jaeger Elite 8 x 34– ostrosť obrazu
– dobrá viditeľnosť aj v nepriaznivom počasí
– ľahkosť
– vodotesnosť
– slabo držiace krytky98 €Zobraziť ponuku
Nikon Aculon A211 Zoom 8 – 18 x 42– kvalitná optika
– kvalitný obraz
– príslušenstvo
– funkcia zoom
– slabo držiace krytky
– vyššia hmotnosť
154 €Zobraziť ponuku
Nikon DCF Monarch M5 8 x 42– vynikajúca ostrosť obrazu
– dobrá viditeľnosť aj po tme
– ľahkosť
– vodotesnosť
– vysoká cena359 €Výhodná ponuka
vyberomat sk celestron upclose g x

Celestron UpClose G2 8 x 40

Ďalekohľad ocenia predovšetkým milovníci pozorovania. Medzi jeho prednosti, okrem priaznivej ceny, patrí všestrannosť. Vhodný je pre rôzne športové akcie, rekreáciu, koncerty a sledovanie prírody. Priemer objektívu: 40 mm. Zväčšenie: 8 x. Skutočné zorné pole: 8,2 °. Priemer pupily: 5 mm. Min. vzdialenosť medzi osami: 56 mm. Max. vzdialenosť medzi osami: 72 mm. Rozmery: 19 x 15 x 6,4 cm. Hmotnosť: 680 g.


vyberomat sk nikon aculon a x

Nikon Aculon A30 10 x 25

Binokulárny ďalekohľad v dostupnej cene od svetoznámej spoločnosti Nikon je vhodný pre športové a kultúrne udalosti. Vybavený je optikou s viacnásobnými antireflexnými vrstvami. Priemer objektívu: 25 mm. Zväčšenie: 10 x. Skutočné zorné pole: 5 °. Zdanlivé zorné pole: 50 °. Priemer pupily: 2,5 mm. Rozmery: 11,5 x 12,2 x 4,2 cm. Hmotnosť: 270 g.


vyberomat sk viewlux jaeger elite x

Viewlux Jaeger Elite 8 x 34

Ďalekohľad je vhodný na lov, pozorovanie zveri ale aj na turistické účely. Vyrobený je z horčíka a pýši sa 100 % vodotesnosťou, vďaka čomu je vhodný na všetko vonkajšie použitie, a to aj za nepriaznivého počasia. Priemer objektívu: 34 mm. Zväčšenie: 8 x. Skutočné zorné pole: 7,1 °. Zdanlivé zorné pole: 56,7 °. Priemer pupily: 34 mm. Rozmery: 13 x 12,5 x 4,7 cm. Hmotnosť: 430 g


vyberomat sk nikon aculon a zoom x

Nikon Aculon A211 Zoom 8 – 18 x 42

Binokulárny ďalekohľad je univerzálnym pomocníkom pri sledovaní vtákov, prírody alebo na turistiku. Vďaka funkcií zoom si môžete obraz kedykoľvek priblížiť alebo oddialiť. Priemer objektívu: 42 mm. Zväčšenie: 18 x. Skutočné zorné pole: 4,6 °. Zdanlivé zorné pole: 35,6 °. Min. vzdialenosť medzi osami: 56 mm. Max. vzdialenosť medzi osami: 72 mm. Rozmery: 18,5 x 16,3 x 6,1 cm. Hmotnosť: 825 g.


vyberomat sk nikon dcf monarch m x

Nikon DCF Monarch M5 8 x 42

Kompaktný ďalekohľad je určený najmä pre pozorovanie prírody. Taktiež nájde svoje využitie pri sledovaní vzdialených kultúrnych, športových a iných podujatiach. Najväčšou prednosťou ďalekohľadu je perfektne ostrý obraz. Priemer objektívu: 42 mm. Zväčšenie: 8 x. Skutočné zorné pole: 6,4 °. Zdanlivé zorné pole: 48,2 °. Min. vzdialenosť medzi osami: 56 mm. Max. vzdialenosť medzi osami: 72 mm. Rozmery: 14,5 x 12,9 x 5,4 cm. Hmotnosť: 630 g.

Typy turistických ďalekohľadov

Ďalekohľady vo všeobecnosti delíme na monokulárne a binokulárne.

Monokulárne ďalekohľady

Monokulárne ďalekohľady sú určené na pozorovanie objektov jedným okom. Umožňujú lepšie zaostrenie obrazu a väčšie priblíženie. Monokulárne ďalekohľady majú zväčša väčšiu veľkosť a vyššiu hmotnosť.

Binokulárne ďalekohľady

Binokulárne ďalekohľady zobrazujú širší zorný uhol. Pomocou nich sa lepšie odhadne vzdialenosť. Do ďalekohľadu môžete pozerať oboma očami. Nevýhodou je menšie priblíženie. V tejto kategórii nájdete aj ďalekohľady na turistiku.

Podľa typu konštrukcie poznáme nasledovné typy turistických ďalekohľadov:

Klasická (Porro) konštrukcia

Tieto ďalekohľady sú lacnejšie. Majú jasný obraz a dobré priestorové zobrazenie. Výhodou je tiež rýchle zaostrenie a širšie zorné pole. Nevýhodou je menšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu a vyššia hmotnosť. Tento typ je náročnejší na vodoodolné prevedenie, v ktorom sa tesnenie časom opotrebúva.

Priama (Roof) konštrukcia

Priama konštrukcia má menšie odchýlky pri prenose svetla. Tieto ďalekohľady sú kompaktnejšie a majú lepšiu odolnosť. Tento typ konštrukcie umožňuje tiež dosiahnuť rovnaké parametre pri menšej veľkosti. Ak si vyberiete vodoodolný model, nemusíte sa báť jeho opotrebovania a straty odolnosti voči vlhkosti. Nevýhodou je vyššia cena, užšie zorné pole a menšia hĺbka ostrosti.

vyberomat sk binoculars
vyberomat sk binoculars

Podľa čoho vyberať

Pri výbere ďalekohľadu sa stretnete s viacerými parametrami, ktorým bežný používateľ nemusí rozumieť. Postupne si ich vysvetlíme.

Zväčšenie

Zväčšenie alebo priblíženie informuje o tom, v akom pomere bude pozorovaný objekt pri pohľade cez ďalekohľad bližšie. Údaj o zväčšení nájdete pri každom ďalekohľade. Je to prvé číslo z údajov napríklad 10 x 50. Znamená to, že ďalekohľad má zväčšenie 10x.

Pri turistických ďalekohľadoch sa stretnete so zväčšením 7–12x. Zväčšenie 12x znamená, že predmet vo vzdialenosti 120 m uvidíte rovnako, ako keby bol od vás vzdialený len 10 m. Väčšie zväčšenie znamená aj vyššiu hmotnosť a mohli by sa vám pri pozorovaní triasť ruky. Preto ho môžete dosiahnuť len výberom iného typu ďalekohľadu, ktorý sa dá umiestniť na statív.

Priemer objektívu

O priemere objektívu informuje druhé z čísiel uvedených v predchádzajúcom odseku. Pri údaji 10 x 50 je priemer objektívu 50 mm. Pre turistické ďalekohľady je vhodná veľkosť 32-40 mm. Môžete si síce vybrať aj priemer 50 mm, ale potom musíte počítať s hmotnosťou o niečo vyššou. Platí, že čím väčší priemer, tým je obraz ostrejší a kvalitnejší.

Zorné pole

Zorné pole informuje o veľkosti obrazu. Udáva sa ako veľkosť obrazu na šírku, ktorý uvidíte zo vzdialenosti 1 000 m. Napríklad pri ďalekohľade 8 x 56 bude zorné pole 114 m. Na zorné pole vplýva zväčšenie ďalekohľadu a konštrukcia optických prvkov. Platí, že čím vyššie zväčšenie, tým menšie zorné pole.

Svetelnosť

Svetelnosť je údaj o množstvo svetla, ktoré prenikne cez optickú sústavu ďalekohľadu. Na svetelnosť má vplyv aj priemer ďalekohľadu. Čím väčší priemer, tým vyššia svetelnosť. Čím vyššia svetelnosť, tým je lepšia obrazu a viditeľnosť pozorovaných objektov.

vyberomat sk binoculars
vyberomat sk binoculars

Rozmery a hmotnosť

Keď kupujete ďalekohľad na turistiku, budú vás zaujímať jeho rozmery a hmotnosť. Vhodné sú preto modely do 700 kg. Takúto hmotnosť má väčšina ďalekohľadov na turistiku. Kompaktné ďalekohľady s menej kvalitnou optikou majú 150–300 g. Ak by ste chceli ďalekohľad s kvalitnejšou optikou, treba počítať aj s väčšou hmotnosťou.

Pri kúpe je dobré zvoliť rozumný kompromis, aby ste nemuseli nosiť zbytočnú záťaž navyše. Mohlo by sa stať, že by turistický ďalekohľad kvôli vysokej hmotnosti nakoniec zostával doma.

Minimálna ostriaca vzdialenosť

Tento údaj určuje najmenšiu vzdialenosť, od ktorej sa dá vybraným ďalekohľadom pozorovať.

Dioptrická korekcia alebo výsuvné očnice

Dioptrickú korekciu využije každý, kto nosí okuliare, ale nerád nimi pozoruje cez ďalekohľad. Dioptrická korekcia je možná v rozsahu -3 až +3.

Ak si nechcete pri pozeraní cez turistický ďalekohľad dávať dole okuliare, vyberte si model s výsuvnými očnicami. Druhou možnosťou je skontrolovať parameter očný reliéf. Ten udáva maximálnu vzdialenosť oka od okuláru, pri ktorej ešte môžete vidieť obraz bez tmavého okraja. Tento údaj by mal byť minimálne 15 mm.

Typy skiel

Pri kúpe ďalekohľadu sa môžete stretnúť s dvoma typmi skiel:

BK-7 — jedná sa o borokremičité sklo. Používa sa pri lacnejších modeloch. Nevýhodou je väčší rozptyl svetla a nižšia jasnosť obrazu. Tento materiál je vhodný na bežné pozorovanie v podmienkach s dostatkom svetla.

BaK-4 — táto skratka označuje báryové korunové sklo. Nájdete ho na drahších ďalekohľadoch. Výhodou je možnosť pozorovania aj pri zhoršených svetelných podmienkach. Obraz je jasný, čistý a ostrý v celom zornom poli.

Funkcie ďalekohľadov

Na cestách do prírody oceníte nielen vodoodolnosť ďalekohľadu, ale aj jeho pevnosť.

Pevnosť a materiál tela ďalekohľadu

Turistické ďalekohľady sa vyrábajú z umelej hmoty s pridaním keramiky alebo grafitu. Kovové modely sa vyrábajú z ocele alebo hliníka. Každý z týchto materiálov má svoje nevýhody aj výhody. Pre ďalekohľady na turistiku sa odporúča umelá hmota s keramikou alebo grafitom.

Vhodné je pogumovanie tela ďalekohľadu. Pogumovanie zlepšuje uchopenie. Nešmykľavý povrch oceníte najmä pri zvýšenej vlhkosti. Všímajte si aj pevnosť kĺbov ďalekohľadu. Jednotlivé časti by sa nemali hýbať.

Vodoodolnosť

V nepriaznivom počasí a pri zvýšenej vlhkosti za hmly oceníte vodotesnosť ďalekohľadu. Vodoodolné ďalekohľady sa plnia najčastejšie dusíkom. Tieto modely sa nezahmlievajú. Dobre odolávajú aj prieniku prachu a krátkemu neželanému kúpeľu.

Zaostrovanie

Väčšina ďalekohľadov disponuje funkciou zaostrovania pomocou manuálneho nastavenia. Na trhu nájdete tiež ďalekohľady na turistiku bez ostrenia, s ktorými sa dá vidieť do vzdialenosti 20 m a väčšej. Nie sú však vhodné pre ľudí s okuliarmi.

Antireflexné vrstvy

Na povrch šošoviek sa nanášajú špeciálne antireflexné vrstvy. Tie majú za úlohu zabrániť odrazu svetla, zlepšujú svetelnú priepustnosť, minimalizujú odlesky a zvyšujú kontrast obrazu. Najlacnejšie ďalekohľady používajú antirexflexnú vrstvu C (coated) zvyčajne na vonkajšej šošovke.

Ak chcete dosiahnuť dostatočný účinok, je lepšie vybrať model s plne vrstvenou optikou na každej šošovke FC (fully coated), viacnásobne vrstvenou optikou MC (multi coated) alebo FMC (fully multi coated). Najvyšší účinok má fázové vrstvenie Phase coating.

Záver

Pozorovanie krajiny, zvierat,či iných objektov vo voľnej prírode umožňujú turistické ďalekohľady. Pri ich kúpe vyberajte podľa vašich požiadaviek na zväčšenie, svetelnosť a veľkosť zorného poľa. Nezabudnite na hmotnosť a rozmery vybraného modelu, aby sa vám pohodlne zmestil do batoha. Dôležitá je tiež možnosť zaostrenia a schopnosť šošoviek zabrániť odrazu svetla.

K ďalekohľadu si môžete kúpiť aj praktické doplnky. Na zvýšenie ochrany pred nárazmi, ale aj vlhkosťou, vám dobre poslúži puzdro na ďalekohľad. Ak ho budete chcieť mať stále poruke bez toho, aby ste sa zdržiavali vyberaním z batoha, dokúpte si popruh na zavesenie. Na ochranu objektívu slúžia krytky na objektív a na jeho čistenie súpravy s utierkou z mikrovlákna.

K dispozícii sú aj binokulárne ďalekohľady bez zaostrovania, teda ďalekohľady, ktoré sú fixne zaostrené. Zvyčajne je to od 20 m donekonečna. Tieto ďalekohľady nemajú zaostrovacie koliesko, ani dioptrickú korekciu, nehodia sa teda pre ľudí s okuliarmi. Používajú sa na sledovanie rýchlo sa pohybujúcich objektov, napríklad športovcov na štadióne, zveri a vtákov, kedy by vám počas zaostrovania mohli utiecť dôležité okamihy.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest