Ako vybrať správnu gitaru

Či už hľadáte gitaru pre seba alebo ju kupujete pre niekoho iného, výber správnej gitary nie je jednoduchou záležitosťou. Pri toľkých veľkostiach, tvaroch a štýloch sa ľahko stratíte. Preto sme pripravili pre vás veľmi jednoduchého sprievodcu, ktorý vám výber uľahčí.

Aké typy gitár poznáme?

Aj keď existujú doslova tisíce variantov, gitary rozdeľujeme na 3 základné typy:

  • Klasická gitara (nylonová struna)
  • Akustická gitara (oceľová struna)
  • Elektrická gitara
vyberomat sk guitar
vyberomat sk guitar

Klasické gitary

Klasické gitary sú v podstate akustické gitary, ale ich veľkosť je oproti bežným o niečo menšia a zvyčajne majú širší krk. Majú nylonové struny, ktoré im dodávajú charakteristický zvuk – nie taký jasný ako pri oceľových strunách.

Nylonové strunové gitary sú skvelé pre začiatočníkov, preto sa na nich hrá jednoduchšie než na gitarách s oceľovými strunami. Krk je tiež širší, čo uľahčuje prácu prstami, ak máte veľké ruky. A navyše sú aj lacnejšie, čo môže nováčikom výber značne uľahčiť. Čo sa týka hudobného štýlu, sú vhodné na latino a flamenco hudbu. Ide teda o tzv. španielky.

Akustické gitary

Ako sme uviedli, klasické gitary sú vlastne tiež akustické gitary, ale pravé akustické gitary majú oceľové struny. Vydávajú tak oveľa jasnejší a hlasnejší zvuk. Sú objemnejšie, ale majú nízku hmotnosť.

Tieto zvuky sú omnoho lepšie pre hranie akordov v porovnaní s klasickou gitarou, takže sú veľmi populárne u začiatočníkov, ale až od určitého veku. Dôvodom je to, že oceľové struny môžu byť  pre malé a netrénované prsty trochu priostré. Na týchto gitarách si môžete zahrať rôzne štýly hudby, vrátane folku, popu, country a pomalšieho rocku.

Elektrické gitary

Elektrické gitary sa od klasických a akustických výrazne líšia, pretože bez externého zosilňovača nevydávajú žiadny zvuk. S výnimkou niektorých jazzových elektrických gitár, väčšina elektrických gitár nemá zvukovú dutinu – sú vyrobené vcelku z masívneho dreva.

Zvuky vytvárajú prenášaním magnetickej energie z vibračných reťazcov na elektrickú energiu (ide len malé napätie). Tento elektrický signál prechádza z gitary dole káblom do zosilňovača, kde je signál zosilnený. Signál môže byť vyladený, tvarovaný a transformovaný tak, aby produkoval obrovské množstvo zvukov.

Elektrické gitary sú o niečo menšie ako akustické a klasické gitary, takže sú vhodné pre väčšinu vekových skupín a výšok. Zároveň majú aj vyššiu hmotnosť. Sú skvelé pre svoju kreativitu a vhodné na hranie rocku, metalu, ale aj popu a country.

vyberomat sk guitar
vyberomat sk guitar

Ako si vybrať?

Toto je veľmi dôležitá otázka. Je to ako pokúsiť sa vybrať ten správny riad, predtým ako idete variť. Najdôležitejšie je, aby ste si vybrali gitaru podľa toho, čo chcete hrať. Zamyslite sa nad tým, akú hudbu chcete počúvať a akú hudbu chcete hrať. Existuje mnoho druhov gitár, ktoré sú vhodné pre rôzne hudobné štýly. Prezrite si svoju hudobnú zbierku a vyberte si zopár svojich obľúbených skladieb.

Veľkosť je dôležitá!

Gitary nie sú pre všetkých univerzálne. Výber správnej veľkosti je dôležitý, pretože, ak by sa vám hralo nepohodlne, či dokonca nepríjemne, vaša hudobná motivácia bude čoskoro preč.

Elektrické gitary sú oveľa menšie ako oceľové strunové akustické gitary a klasické nylonové strunové gitary, v podstate ich môže používať väčšina ľudí, musíte však zvážiť hmotnosť. Elektrická gitara môže vážiť 5 až 6 kg, čo malé deti len ťažko zvládnu. Za normálnych okolností by elektrické gitary mali skúšať teenageri zhruba od 13 rokov, hoci sme videli aj 10-ročných virtuózov na elektrickej gitare. Každé dieťa je iné a niektoré deti môžu byť schopné hrať na nich aj v skoršom veku. Správna veľkosť je najpresnejšie určená výškou a vekom hráča na nástroj, na čo existujú aj rôzne tabuľky.

Materiál gitary

Zvuk prechádza rôznymi materiálmi odlišne. V dreve sa zvuk pohybuje takmer trinásťkrát rýchlejšie ako vo vzduchu. Aj vďaka tomu je ideálnym materiálom pre hudobné nástroje, v ktorých je kľúčová citlivosť.

Niektoré drevá produkujú jasnejšie zvuky, zatiaľ čo iné vytvárajú teplejšie a hlbšie tóny. V gitarovom žargóne sa to nazýva „tónové drevo“. Husté drevo je obzvlášť cenené pre skvelú rezonanciu zvukov, ktoré ním prechádzajú. Výber správneho dreva pre vašu gitaru je dôležitým bodom, ak hľadáte skutočnú kvalitu gitary. Čím je drevo vzácnejšie, tým je aj drahšie a gitara vyrobená z neho bude drahšia.

vyberomat sk guitar
vyberomat sk guitar

Najtypickejšie drevá

  • Jaseň – Bežné, jasne znejúce drevo známe pre svoju schopnosť udržať akordy a tóny. Jaseň je jedným z najsilnejších a najúspornejších driev používaných pri výrobe gitary. Ide zväčša o európske drevo, ktoré je široko dostupné a cenovo prístupné.
  • Jelša – Rovnako tak európsky typ dreva známy svojou nízkou hmotnosťou a vyváženým bohatým tónom so štedrým podielom vysokých, stredných a nízkych frekvencií. Jelša je obľúbená u štýlov blues a rock. Je dobre dostupná a tiež v porovnaní napr. s mahagónom aj lacná.
  • Lipa – Jedna z mäkších tónových drevín, ktorá zvyčajne pochádza z amerického kontinentu. Používa sa pre vyváženú, ale stále mierne teplejšiu kvalitu svojho tónu. Veľmi cenovo dostupná a často je zastúpená v modeloch gitár vyrobených zo zmesí dreva.
  • Mahagón – Extrémne rezonančné tvrdé drevo, ktoré uprednostňuje teplejšie tóny. Je silné, poddajné a obľúbené pre svoju odolnosť, príjemnú červenú farbu a schopnosť produkovať bohatý, ale „kučeravý“ zvuk. Mahagón je ťažký, preto gitary vyrobené z neho majú vyššiu hmotnosť.
  • Javor – Používa sa predovšetkým na krk a hmatník, vďaka svojej tvrdosti ponúka mimoriadne jasný zvuk. Do gitár sa používa najmä severoamerický javor, ktorý dobre rezonuje a vyrovnáva tmavšie, kalnejšie tóny.
  • Palisander – Ťažké a vizuálne ohromujúce tónové drevo, najčastejšie zabudované do stavača na hmatníku. Vďaka svojej zriedkavosti vytvára bohatý, hlasný a zamatový zvuk. Je to veľmi drahé drevo a nie každý začiatočník si ho bude môcť dovoliť.

Koľko utratiť za prvú gitaru?

Nadšenec by za prvú gitaru bol ochotný minúť všetko na svete. A niektorým sa to naozaj aj vyplatilo.

Pre vašu prvú gitaru však najrozumnejšia suma bude niekde medzi 200-500 €.

Dôvod, prečo by ste určite nemali ísť pod túto sumu je jednoduchý – gitara za cenu okolo 100 € je odpad, čo môže vyznieť hrubo, ale je to doslova tak. Takéto gitary sa vyrábajú v ázijských továrňach a ich hlavný materiál je v najlepšom prípade kvalitné palivové drevo.

Nad sumu 500 € choďte, ak hľadáte naozaj kvalitu. Drahšie gitary sú odolnejšie, majú lepší tón a ľahšie sa na nich hrá. Ale čo keď vás to nakoniec omrzí? Bohužiaľ veľa ľudí nemá trpezlivosť, po niekoľkých mesiacoch s tým sekne a zbytočne vysoká investícia je fuč.

vyberomat sk guitar
vyberomat sk guitar

Kde si kúpiť prvú gitaru?

Možno budete v pokušení kúpiť si novú gitaru na internete, pretože ceny sú tam zvyčajne nižšie. Problém je v tom, že online si ju v skutočnosti nevyskúšate a prípadné otázky nemôžete prediskutovať priamo s odborníkom. Preto naozaj odporúčame, aby ste si prvú gitaru kúpili u miestneho predajcu, najlepšie v uznávanom obchode s gitarami.

Samozrejme, nájdu sa aj prešibanci, ktorí si povedia: tak pôjdem do obchodu, tam si to vyskúšam, nechám si poradiť, vyberiem si a objednám si to potom na nete. Pre niekoho je aj to voľba, ale predsa len zvážte odmeniť svojho predajcu za jeho úsilie naštartovať vašu kariéru.

A čo použitá gitara?

O takej uvažujú najmä začiatočníci. Pýtajú sa: Na čo mi bude nová, keď ani neviem, či pri tom ostanem? Napriek tomu vám použitú gitaru neodporúčame. Je to totiž aj hazard, ktorý sa vám finančne nakoniec nemusí vyplatiť. Začiatočníci nevedia, čo by mali na takej gitare skontrolovať a či je tá gitara dobrá a či je vlastne dobrá aj pre nich. Skúseností a znalosti od odborníka v obchode sú v tomto prípade na nezaplatenie.

Príslušenstvo

Začiatočníci aj pokročilí potrebujú pre hranie na gitare príslušenstvo. Na takomto zozname nesmie chýbať trsátko, ladička, náhradné struny, popruh a puzdro na gitaru. Odporúčame si ich kupovať radšej samostatne, nie v súpravách v podobe gitarového setu. Zvyčajne ide o vyhodené peniaze, veď taký set stojí niekedy menej ako 50 eur aj s gitarou. Popremýšľajte, akú to bude mať asi kvalitu…

Záver

Ak sa seriózne rozhodnete pre hranie na gitare, zájdite do špecializovaného obchodu, vyhľadajte odborníka, nechajte si poradiť. Ak už viete hrať, skúste si na nej pobrnkať a uistite sa, že je naladená. Zistite si, ako dobre sa vám drží, doslova si ju „omakajte“. Dôležitý je však aj estetický vzhľad. Určite chcete takú gitaru, ktorá sa bude páčiť vám a ktorú budete mať naozaj radi.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest