Ako vybrať najlepšiu karimatku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk spokey sleephiker
vyberomat sk spokey sleephiker

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk trimm altea
vyberomat sk trimm altea

Najrozumnejšia voľba

vyberomat sk therm a rest neoair uberlite
vyberomat sk therm a rest neoair uberlite

Najvyššia kvalita

Pre každého, kto rád chodí na viacdňové výlety do prírody, je súčasťou výbavy kvalitná karimatka. Ponuka na trhu sa líši vo viacerých detailoch. Najhlavnejším kritériom výberu bude typ karimatky. Jednotlivé typy sa od seba odlišujú rôznymi vlastnosťami, výhodami a nevýhodami.

Pri kúpe skontrolujte údaj o tepelnom odpore. Ak neviete, čo tento údaj znamená, priblížime vám ho v závere nášho článku. Dozviete sa tiež všetko o ostatných kritériách, ktoré je pri kúpe karimatky potrebné zvážiť. Na pešej túre vás iste bude zaujímať veľkosť, hmotnosť a skladnosť. Ďalšími parametrami sú hrúbka a veľkosť karimatky. Niektoré modely sú tiež anatomicky tvarované.

vyberomat sk sleeping pad
vyberomat sk sleeping pad

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné karimatky.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Spokey Sleephikerpenová– dobrá cena
– hmotnosť
– hrúbka
– menšie pohodlie ako pri nafukovacích 
8,60 €Zobraziť ponuku
Husky Fellt penová– dobrá cena
– rozmer
– hmotnosť
– menšie pohodlie ako pri nafukovacích17 €Zobraziť ponuku
Trimm Altea samonafukovacia– hrúbka
– kvalitný materiál
– rozmery
– súčasťou balenia je opravná sada
– váha
– do plnej výšky treba karimatku dofúknuť
52 €Zobraziť ponuku
Therm-A-Rest Trail samonafukovacia– hrúbka
– tepelný odpor
– kvalitný materiál
– súčasťou balenia je opravná sada
– váha154 €Zobraziť ponuku
Therm-A-Rest NeoAir UberLitesamonafukovacia– štvorsezónne využitie
– ľahkosť
– rozmery
– hrúbka
– kvalitný materiál
-súčasťou balenia je opravná sada
– vyššia cena230 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk spokey sleephiker

Spokey Sleephiker

Penová karimatka Spokey Sleephiker postačí pri kempovačka alebo príležitostnom cvičení. Hrúbka karimatky je 1,2 cm. Hmotnosť: 370 g. Rozmery (v rozloženom stave): 180 x 50 cm. Rozmery (v zloženom stave): 17 x 50 cm.


vyberomat sk husky fellt

Husky Fellt

Husky karimatka poslúži väčšine výletníkov či na stanovačky. Vyrobená je z kvalitných materiálov, ktoré zabraňujú prechladnutiu alebo mechanickému poškodeniu. Hrúbka karimatky je 1,4 cm. Hmotnosť: 490 g. Rozmery: 60 x 190 cm.


vyberomat sk trimm altea

Trimm Altea

Samonafukovacia karimatka je skvelou pomôckou pre turistiku a kempovanie. Špeciálna konštrukcia zaručuje komfort. Tepelnú izoláciu okrem materiálu zabezpečuje aj výška 5 cm. Vyrobená je zo 100% suede/75D PES, PVC dots, TPU coating. Súčasťou balenia je sada na opravovanie. Karimatka váži 1,8 kg. Rozmery (v rozloženom stave): 193 x 63 cm. Rozmery (v zloženom stave): 68 x 15 cm.


vyberomat sk therm a rest trail

Therm-A-Rest Trail

Karimatka je skvelým doplnkom turistov, pre ktorých je komfort na prvom mieste. Nafúkne sa samostatne, takže použitie je veľmi jednoduché. Vďaka výške 7,6 cm a kvalitnému materiálu je tepelný odpor 4,4. Taktiež je odolná proti prepichnutiu alebo mechanickému poškodeniu. Karimatka váži 1,12 kg. Rozmery (v rozloženom stave): 196 x 64 cm. Rozmery (v zloženom stave): 33 x 23 cm.


vyberomat sk therm a rest neoair uberlite

Therm-A-Rest NeoAir UberLite

Karimatka je vhodná pre turistov, ktorí ocenia komfort počas spánku. Výhodou je nenáročné použitie, keďže je samonafukovacia. Tepelný odpor karimatky Term-A-Rest predstavuje 2,3. Obsahuje patentovanú technológiu Triangular Core Matrix. Súčasťou balenia je aj opravná sada. Patrí medzi najľahšie karimatky na trhu s hmotnosťou 340 g. Výška 6,4 cm. Rozmery (v rozloženom stave): 196 x 64 c. Rozmery (v zloženom stave): 19 x 10 cm.

Typy karimatiek

Pri kúpe karimatky začnite od výberu vhodného typu. Jednotlivé typy sa líšia hmotnosťou, rozmermi, aj odolnosťou.

Alumatky

Alumatka sa skladá z tenkej vrstvy peny potiahnutej hliníkovou fóliou. Tento typ patrí medzi lacnejšie riešenia a zároveň je najľahší. Váži len do 150 g. Nevýhodou je nedostatok pohodlia pri spánku. Kvôli tenkej vrstve materiálu ucítite každú nerovnosť terénu. Ak očakávate vyšší komfort, nebude pre vás veľmi vhodná na pravidelné používanie. Alumatka tiež neposkytuje dostatočnú izoláciu. Pre zvýšenie komfortu a tepelnoizolačných vlastností sa odporúča kombinácia alumatky s penovou karimatkou.

Penové karimatky

Penová karimatka je najbežnejšou verziou. Penové karimatky sú tiež najlacnejšie a veľmi ľahké. Keďže sa nedajú vhodne zložiť, na ceste s batohom do prírody vás iste nepotešia svojimi rozmermi. Izolačné vlastnosti tohto typu sú postačujúce len do miernych teplôt. Ak si vyberiete penovú karimatku, hľadajte modely s rebrovým profilom na spodnej strane. Ten zvyšuje jej tepelnoizolačné vlastnosti.

Ďalšou nevýhodou penovej karimatky je menšia ochrana pred nerovnosťami povrchu. Hrúbka sa pohybuje od 5 do 20 mm. Penové karimatky s menšou hrúbkou sa najčastejšie využívajú ako podložky na cvičenie. Na spanie v stane je vhodnejšia väčšia hrúbka.

Pri výrobe penovej karimatky sa používajú dva materiály:

  • Polyetylén — nevýhodou je nasiakavosť vody. Polyetylénové karimatky vás dostatočne neochránia pred vlhkosťou zo zeme, sú však lacnejšie.
  • EVA (ethylenvinylacetát) — tento materiál je drahší. Vďaka uzavretým pórom má vyššiu odolnosť voči vode a lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Nafukovacie karimatky

Nafukovacia karimatka je vhodná aj na pobyt v horách. Má priemerné tepelnoizolačné vlastnosti a poskytuje komfort pri spánku. Nevýhodou je menšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Pred použitím je preto potrebné zvážiť vlastnosti terénu. Sú však veľmi ľahké (len do 800 g) a skladné. Tieto vlastnosti najviac zavážia na viacdňovom výlete. Na takomto výlete môže byť veľkou nevýhodou nafukovanie karimatky. Nafukuje sa totiž ústami. Niektoré modely sa nafukujú pomocou obalu. Do obalu sa naberie vzduch, odkiaľ sa vpúšťa do karimatky.

vyberomat sk sleeping pad
vyberomat sk sleeping pad

Samonafukovacie karimatky

Najlepšie vlastnosti majú samonafukovacie karimatky. Môžete od nich očakávať výbornú tepelnú izoláciu aj v chladnejšom počasí. Navyše sú veľmi pohodlné a vhodné aj na nerovný povrch. Za tieto vlastnosti si však budete musieť priplatiť.

Výhodou je nízka hmotnosť a malé rozmery po zbalení. Samonafukovacia karimatka sa skladá z penového materiálu s otvorenými pórmi a nepriepustnej tkaniny. Nafukuje sa otvorením ventilu. Po vypustení je nutné ventil uzatvoriť, aby ste zabránili nasatiu vzduchu. Potom môžete karimatku poskladať.

Nevýhodou je možnosť prepichnutia. Pred spánkom preto skontrolujte vlastnosti podkladu. Po prepichnutí by ste spali už len na penovej vrstve. Pri nafukovaní je tiež potrebné dbať o to, aby sa ventil neupchal nečistotami. Nevýhodou je tiež malá odolnosť voči vysokej teplote. Samonafukovaciu karimatku preto nenechávajte položenú na silnom slnku, rozpálených kameňoch, ani v zavretom aute.

Ako vyberať

To, ktorú karimatku si nakoniec vyberiete, závisí od viacerých faktorov.

vyberomat sk sleeping pad
vyberomat sk sleeping pad

Ako často a kde ju budete používať

V ponuke na trhu dnes nájde každý presne to, čo hľadá. Vášnivý turista, ktorý často prespáva na horách, si vyberie samonafukovaciu alebo nafukovaciu karimatku. Ak karimatku potrebujete len na občasné prespanie v kempe, môžete si vybrať lacnejší typ. Do chladného počasia vyberajte typ s dobrou izoláciou. Vhodnými sú samonafukovacie karimatky. Tepelnoizolačné vlastnosti vylepšíte izomatkou.

Veľkosť

Jednotlivé modely sa líšia aj svojimi rozmermi. Alumatky a penové karimatky sa vyrábajú v rozmere 180 x 60 cm. Ak si chcete vybrať iný rozmer, je to možné v kategórii samonafukovacích a nafukovacích karimatiek. Na výber máte niekoľko veľkostí.

Malá — rozmery 120 x 50 cm. Táto veľkosť je určená na sedenie.

Stredná — rozmery 168 -180 x 50 – 60 cm. Táto veľkosť je vhodná na spanie pre deti a dospelých s nižšou postavou.

Štandard — rozmery 180–185 x 50 x 60 cm. Môžete sa stretnúť aj s označením „regular“.

Veľká — veľkosť 185–198 x 50–75 cm. Môžete sa stretnúť aj s označením „large“.

Pre ženy sú navyše na trhu dostupné karimatky s označením „women“. Tento typ lepšie kopíruje ženskú postavu.

Hrúbka

Najtenšie karimatky sú alumatky. Majú hrúbku len 3 mm. O niečo hrubšie sú penové karimatky z polyetylénu. Predávajú sa v hrúbke 2–5 mm. Karimatky z materiálu EVA sú o niečo hrubšie, majú 10–14mm. Samonafukovacie a nafukovacie karimatky sa vyrábajú s hrúbkou do 10 cm. Konkrétny výber závisí od vašich požiadaviek na komfort pri spánku.

Hmotnosť

Alumatky sú nielen najtenšie, ale tiež najľahšie. Ich hmotnosť dosahuje maximálne 150 g. Penové karimatky majú hmotnosť 100– 400 g. O niečo ťažšie sú nafukovacie modely. Ak si ich zbalíte do batoha, ponesiete približne 300–400 g. Samonafukovacie karimatky sú najťažšie. Pri hrúbke do 5 cm vážia do 900 g. Ak si vyberiete model s hrúbkou 10 cm, jeho váha bude vyššia ako 1kg.

Tvar karimatky

Alumatky a penové karimatky sa vyrábajú v klasickom obdĺžnikovom tvare. Samonafukovacie a nafukovacie modely si môžete zakúpiť obdĺžnikové alebo anatomicky tvarované. Anatomicky tvarované modely kopírujú tvar ľudského tela. Najširšie sú v oblasti ramien a smerom k nohám sa zužujú.

Skladnosť

Pri kúpe karimatky je dôležitým faktorom výberu aj jej skladnosť. Najmenej miesta zaberajú samonafukovacie a nafukovacie modely. O niečo viac priestoru potrebujú alumatky. Najviac miesta vyžadujú penové karimatky.

Tepelný odpor

Tepelný odpor informuje o tom, aké izolačné vlastnosti má vybraný model. Označuje sa písmenom R. Môže mať hodnoty od 1,0 do 9,5. Čím je vyššie toto číslo, tým má karimatka lepšie izolačné vlastnosti. Vyšší tepelný odpor znamená vyššiu hmotnosť. Na občasné použitie pri vysokých teplotách vyberajte nízke hodnoty tepelného odporu. Na pobyt na horách si zvoľte modely s tepelným odporom 9 a viac.

Záver

Karimatka patrí k nevyhnutnej výbave každého turistu. Jej úlohou je vytvoriť izolačnú vrstvu, ktorá vás ochráni od chladu zo zeme. Niektoré modely chránia tiež pred nerovnosťami povrchu. Karimatky však oceníte aj pri iných príležitostiach. Penové modely sú vhodné napríklad na použitie na pláži. Horúce kamene, ani piesok, už nebudú žiadnym problémom.

Pri výbere konkrétneho typu karimatky zvážte, na aký účel ju budete používať. Potom postupujte podľa ostatných parametrov. Porovnajte hmotnosť, veľkosť, skladnosť a tiež tvar karimatky. Ak sa chystáte na pobyt v prírode, mal by vás zaujímať aj tepelný odpor. Tento údaj vám prezradí, aké izolačné vlastnosti môžete od karimatky očakávať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest