Ako vybrať správny cyklovozík pre deti

Ak patríte k tým fanúšikom cyklistiky, ktorí si bez tohto športu nevedia predstaviť svoj život ani po narodení dieťaťa, iste sa vám zíde cyklovozík za bicykel. Detský cyklovozík je vhodný aj pre bábätká vo veku niekoľko týždňov. Nemusíte tak svoje dieťa nechávať nikomu na starosti, jednoducho ho vezmete so sebou.

Ponuka na trhu je pomerne široká. Pre uľahčenie výberu si môžete prečítať náš návod ako vybrať detský cyklovozík. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú svojou konštrukciou, odpružením aj rozmermi. Rozdiely sú tiež vo veľkosti kolies a type bŕzd. Okrem parametrov, podľa ktorých budete vyberať, sa zamyslíme aj nad ich výhodami a nevýhodami. A pozrieme sa tiež na praktické doplnky k cyklovozíkom.

Ak hladáte niečo skladnejšie ako vozík, pozrite si náš návod Ako vybrať najlepšiu cyklosedačku.

vyberomat sk bike trailer
vyberomat sk bike trailer

Typy cyklovozíkov

Detské cyklovozíky nájdete na trhu v troch základných prevedeniach. Aby ste vybrali tej najvhodnejší typ, pred kúpou sa zamyslite, ktorým aktivitám sa ako rodina venujete.

Klasický cyklovozík

Klasické cyklovozíky za bicykel využijete len na cyklistiku. Pripevňujú sa na bicykel pomocou tyče. S vozíkom nie sú dodávané žiadne prídavné zariadenia na využitie pri iných typoch športu. Celá konštrukcia je prispôsobená cyklistike bez možnosti prestavenia vozíka.

Cyklovozík a jogger

Tento typ je vhodný pre všetkých, ktorí by chceli cyklovozík využívať aj ako kočík alebo s ním behávať. Dodáva sa preto s jedným predným kolesom alebo nadstavcom pre jogging. Pri kúpe myslite na to, že tento typ je najviac uspôsobený na bicyklovanie.

Multifunkčný vozík

Multifunkčný vozík využijete okrem cyklistiky aj pri behu, korčuľovaní a ako kočík. Ak radi chodievate do náročnejšieho terénu, vyberte si multifunkčný vozík s joggingovým setom.

vyberomat sk bike trailer
vyberomat sk bike trailer

Parametre výberu

Najhlavnejším parametrom výberu je kvalita konštrukcie. Okrem nej vám odporúčame skontrolovať aj ostatné vlastnosti cyklovozíka.

Konštrukcia a bezpečnosť cyklovozíka

Konštrukcia cyklovozíka musí byť pevná. Pevné musia byť aj jednotlivé spoje. Podmienkou by mala byť certifikácia o kvalite. Spodná časť vozíka, kam si dieťa kladie nohy, sa vyrába z rovnakej látky ako kabína. Pri kvalitnejších modeloch je hrubšia, aby sa zlepšila jej odolnosť voči opotrebovaniu. Niektoré modely majú pogumované alebo plastové dno.

Bezpečnosť dieťaťa je v cyklovozíku zabezpečená päťbodovým bezpečnostným pásom. Pre najmenších je potrebné dokúpiť vložku, ktorá prispôsobí veľkosť priestoru ich rozmerom. Pre zvýšenie viditeľnosti skontrolujte, či je detský cyklovozík vybavený reflexnými prvkami.

Odpruženie

Z hľadiska pohodlia pri jazde je mimoriadne dôležité odpruženie cyklovozíka. Z tohto hľadiska poznáme dva typy:

Neodpružené cyklovozíky

Tento typ je vhodný na jazdu len po rovnej vozovke alebo cyklistickom chodníku. V nerovnom teréne by dieťa bolo vystavené každému otrasu. Ak by ste sa s neodpruženým vozíkom chceli vybrať do terénu, je potrebné podhustiť pneumatiky.

Odpružené cyklovozíky

Odpružené cyklovozíky sú uspôsobené na jazdu aj v náročnejšom teréne. Aj keď patria medzi tie drahšie, za pohodlie dieťaťa a jeho zážitok z jazdy to iste stojí.

vyberomat sk bike trailer
vyberomat sk bike trailer

Rozmery

Vhodný rozmer vyberajte s ohľadom na pohodlie dieťaťa. Platí pri tom, že čím väčší bude vozík, tým bude aj ťažší. Vyberať môžete z vozíkov pre jedno alebo dve deti.

Cyklovozík pre jedno dieťa — má menšie rozmery a je vhodný na vozenie len jedného dieťaťa. Spravidla je lacnejší. Nevýhodou môže byť menej úložného priestoru.

Cyklovozík pre dve deti — ak plánujete mať väčšiu rodinu alebo máte dvojčatá, vhodnejší bude cyklovozík pre dve deti. Musíte však vopred počítať s väčšími rozmermi, váhou aj cenou. Vopred si skontrolujte možnosť skladania, aby ste ho mohli pohodlne prevážať.

Rozdiely sú aj vo vnútorných rozmeroch vozíkov. Líšia sa svojou výškou a šírkou. Veľmi dôležitá je dostatočná šírka modelov pre dve deti. Každé z nich by malo mať vedľa seba niekoľko centimetrov priestoru.

Kolesá

Cyklovozíky majú kolesá s pneumatikami. Toto riešenie podporuje odpruženie. Vyrábajú sa vo veľkostiach 16″ a 20″. Pre lepšie tlmenie nerovností je lepší väčší rozmer. S kolesami súvisí tiež materiál ich vnútornej časti. Môžete sa stretnúť s plastovými alebo kovovými diskami. Kovové disky majú vyššiu životnosť. Pri plaste hrozí riziko puknutia.

Brzdy

Brzda je nutnosťou len pri cyklovozíkoch, ktoré nie sú určené len na bicyklovanie. Klasické cyklovozíky ju nepotrebujú. O zastavenie vozíka sa postarajú brzdy na bicykli. Ostatné typy majú niektorý z nasledovných druhov bŕzd:

Parkovaciu brzdu — tvorí ju nylovový popruh obtočený okolo zadnej pneumatiky. Tento zabraňuje pohybu kočíka pri zastavení. Využijete ju teda hlavne pri zaparkovaní vozíka. Tento typ sa už v praxi používa menej často.

Nožná brzda — funguje na rovnakom princípe, ako nožná brzda na kočíku. Stlačením nohou uzamknete zadné kolieska vozíka.

Ručná brzda — spomalí vozík. Neslúži však na jeho úplné zastavenie. Nájdete ju na vozíkoch určených aj na behanie. Pomáhajú v prípade potreby vozík pribrzdiť.

Úložný priestor

Na výlete s malými deťmi potrebujete mať poruke nespočetné množstvo drobností. Jedným z kritérií výberu, keď kupujete detský cyklovozík, by preto mala byť veľkosť úložného priestoru. Budete tak mať dostatok miesta na uloženie pitia, jedla, plienok, vreckoviek, náhradného oblečenia a hračiek.

Hlavný úložný priestor má detský cyklovozík za sedadlom. Nedávajte do neho rozmerné tvrdé predmety, ktoré by dieťa mohli udierať do chrbta. Väčšina modelov disponuje aj úložnými vreckami pred riadidlami alebo za kabínkou. K niektorým cyklovozíkom je možné ďalšie vrecká dokúpiť.

Nastaviteľné riadidlá

Ak kupujete cyklovozík a jogger alebo multifunkčný vozík, iste vás bude zaujímať možnosť nastavenia výšky riadidiel. Tieto typy majú väčšinou dve možnosti nastavenia výšky. Môžete sa však stretnúť aj s viacerými výškami. Nastavenie výšky sa vykonáva jednoduchým spôsobom a zaberie vám len niekoľko sekúnd.

Doplnky pre detské cyklovozíky

Detské cyklovozíky sa navzájom odlišujú množstvom doplnkov, ktoré si k nim môžete zakúpiť. Pred nákupom vám preto odporúčame informovať sa, ktoré z nich sú k dispozícii pre vyhliadnutý model. Najčastejšie doplnky sú:

Detská vložka (miminkovník)

Detská vložka je určená na prispôsobenie veľkosti priestoru vozíka pre najmenšie bábätká. Poskytuje im dostatočnú oporu pre ich krehkú konštrukciu. Slúži tiež na zlepšenie uchytenia bábätka bezpečnostnými pásmi. Bez tejto vložky by boli pásy dieťaťu príliš voľné a neplnili by svoju funkciu.

Ak plánujete vo vozíku voziť dieťa mladšie ako 6 mesiacov, bez tejto vložky by ste ho v žiadnom prípade nemali do neho uložiť. Pre deti nad 10 mesiacov môžete pre podopretie vo vozíku dokúpiť opierky bokov a hlavy.

Dažďové kryty

Väčšina cyklovozíkov sa dodáva spolu s dažďovým krytom (obal proti dažďu). Môže byť pripevnený na vozíku alebo odnímateľný. V daždivom počasí ho len prestriete na celú kabínu.

Slnečné clony

Odnímateľné slnečné clony chránia dieťa pred prudkým slnečným jasom. Okno môžete podľa potreby zakryť alebo odokryť.

Na záver

Detský cyklovozík je bezpečný pre deti už od veku niekoľko týždňov až do 5–6 rokov. Na ochranu najmenších bábätiek pred otrasmi však používajte miminkovník. Ten dieťa bezpečne obkolesuje a zabezpečí rozloženie jeho váhy bez zaťažovania chrbtice. Detský cyklovozík pripojíte na zadnú os kolesa. Aj keď si na jazdu s ním budete musieť chvíľku zvykať, nakoniec ho pri riadení ani nepocítite. Pri jazde myslite na to, že spolu s vozíkom budete mať vyššiu váhu. Brzdite preto o niečo skôr, ako ste zvyknutí.

Pri výbere začnite voľbou vhodného typu vozíka. Závisí od toho, či ho budete používať len na bicyklovanie alebo tiež na kočíkovanie, korčuľovanie alebo jogging. Ďalej sa informujte na veľkosť kolies, odpruženie, rozmery a možnosť nastavenia riadidiel. Mali by vás zaujímať aj doplnky k cyklovozíkom a veľkosť úložného priestoru.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest