Ako vybrať najlepšiu cyklosedačku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk hamax cyklosedacka kiss medium grey green
vyberomat sk hamax cyklosedacka

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk hamax amaze
vyberomat sk hamax amaze

Rozumná voľba

vyberomat sk hamax caress
vyberomat sk hamax caress

Najvyššia kvalita

Cyklosedačka zaistí bezpečnosť dieťaťa na vašom bicykli. Budete tak môcť bez obáv vyraziť na rodinný výlet či do mesta. Na trhu nájdete mnoho modelov s umiestnením na prednú aj zadnú časť bicykla.  Pre komplexnosť spomenieme tiež vozíky za bicykel, v ktorých je možné voziť deti, pre ktoré cyklosedačka ešte nie je vhodná.

Kvalitná cyklosedačka sa postará aj o komfort dieťaťa počas jazdy. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú spôsobom zapínania, možnosťou polohovania, pohodlným polstrovaním a inými parametrami. Pri výbere vezmite do úvahy vek dieťaťa a bezpečnosť vybraného modelu. Skontrolujte tiež spôsob uchytenia nôh a to, či si dieťa bude môcť oprieť hlavičku o opierku hlavy aj s prilbou.

vyberomat sk child bicycle seat
vyberomat sk child bicycle seat

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie vám ponúkame zopár tipov na výhodné cyklosedačky.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Hamax Kiss– dostupná cena
– bezpečnosť
– nastaviteľné opierky nôh a výška stúpačiek
– nosnosť
– bez reflexných prvkov52,90 €Zobraziť ponuku
Hamax Smiley– bezpečnosť
– pohodlnosť
– nastaviteľné operadlo
– nosnosť
– chýba miesto na svetlo64,90 €Zobraziť ponuku
Hamax Siesta– bezpečnosť
– pohodlnosť
– nastaviteľné operadlo
– nosnosť
– neobsahuje reflexné prvky86,90 €Zobraziť ponuku
Hamax Amaze– bezpečnosť
– pohodlnosť
– nastaviteľné operadlo
– nosnosť
– nedostatočne vyriešené operadlo na hlavu99,90 €Zobraziť ponuku
Hamax Caress– bezpečnosť
– pohodlnosť
– nastaviteľné operadlo
– nosnosť
– vysoká cena116,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk hamax cyklosedacka kiss medium grey green

Hamax Kiss

Vďaka tejto cyklosedačke si budete môcť užívať výlety do prírody spolu s vašimi deťmi. Vysoké operadlo, nastaviteľné kryté opierky nožičiek a možnosť nastavenia výšky stúpačiek zaručujú pohodlnosť aj na dlhších cestách. Jej inštalácia a demontáž je veľmi jednoduchá. Bezpečnosť zaisťuje 3 bodový rýchloupínací bezpečnostný pás. Je kompatibilná s kolesami 26″, 700C, 27,5″ a 29″. Priemer rúrky: 28 – 40 mm. Nosnosť: 22 kg.


vyberomat sk hamax smiley

Hamax Smiley

Detská sedačka sa pripevňuje na zadnú stranu bicykla prostredníctvom rámovej sedlovej trubky. Je kompatibilná s kolesami veľkosti 26″, 700C, 27,5″ a 29″. Priemer rúrky 28 – 40 mm. Bezpečnosť je zaistená 3 bodovým rýchloupínacím pásom a reflexnými prvkami. Sedačka má nastaviteľné opierky na nohy, ktoré chránia pred výpletom kolesa. Nosnosť: 22 kg. Váha: 4,3 kg.


vyberomat sk hamax siesta orange

Hamax Siesta

Cyklosedačka od značky Hamax pripevníte rámovou sedlovou rúrkou s priemerom 28 – 40 mm. Používa sa na bicykle veľkosti 26″, 700C, 27,5″ a 29″. Vaše dieťatko bude v bezpečí vďaka 3 dobovému rýchloupínaciemu pásu. Disponuje nastaviteľným operadlom a nastaviteľnými opierkami na nohy. Nosnosť: 22 kg. Váha: 4,3 kg.


vyberomat sk hamax amaze

Hamax Amaze

Detskú sedačku prichytíte prostredníctvom rámovej sedlovej rúrky. Cyklosedačka je vhodná pre bicykle vo veľkosti 26″, 700C, 27,5″, 29″. Priemer rúrky 28 – 40 mm. Bezpečnosť zaisťuje 3 bodový bezpečnostný popruh spolu s reflexnými prvkami a uzamykateľným zámkom. Dieťatko bude aj na dlhých cestách sedieť pohodlne vďaka nastaviteľnému operadlu a stupadlám. Nosnosť: 22 kg. Váha: 4,4 kg.


vyberomat sk hamax caress

Hamax Caress

Sedačka na bicykel obsahuje rámovú sedlovú rúrku na uchytenie. Je kompatibilná s kolesami veľkosti 26″, 700C, 27,5″, 29″. Priemer rúrky 28-40 mm. Bezpečnosť je zaistená prostredníctvom 3 bodových bezpečnostných popruhov, reflexným prvkom a uzamykateľným zámkom. Disponuje nastaviteľným operadlom, ktorý môžete sklopiť o 20 stupňov. Nosnosť: 22 kg. Hmotnosť: 4,4 kg.

Cyklosedačka alebo vozík k bicyklu?

Ak sa chcete vydať s bicyklom do mesta alebo na výlet s bábätkom, ktoré ešte nevie samo sedieť, do cyklosedačky ho nebudete môcť umiestniť. V tomto prípade bude pre vás lepším riešením vozík za bicykel. Vo vozíku môžete voziť aj dieťa, ktoré samostatne sedieť nedokáže. Tento fakt je zároveň najväčšou výhodou tohto riešenia. Nevýhodou je, že na dieťa vo vozíku pri jazde nevidíte. Rovnako aj výhľad dieťaťa z vozíka je dosť obmedzený.

Nevýhodou môže byť tiež to, že vozík zaberie viac miesta. Musíte preto vyberať také trasy, kde s ním pohodlne prejdete. Dostatočnú šírku by však mali mať všetky cyklochodníky. Jazda na ceste sa neodporúča. A to nie len z hľadiska množstva výfukových plynov ale aj bezpečnosti.

Ak vám cyklosedačka nevyhovuje, prečítajte si náš návod Ako vybrať správny cyklovozík pre deti.

Kedy zvoliť sedačku

Dieťa, ktoré sa vezie v cyklosedačke, musí vedieť samo sedieť bez opory. Vo všeobecnosti je to od 9 mesiacov veku. Niektorí pediatri to však v takomto útlom veku neodporúčajú. Detská telesná konštrukcia je v deviatich mesiacoch ešte stále značne krehká. Vibrácie jazdy na bicykli nemusia byť pre jeho pohybový systém prospešné. Ak sa predsa len rozhodnete cyklosedačku používať, vyberajte modely s odpružením a polohovaním.

Odporúčaný vek na jazdu v cyklosedačke je až 18 mesiacov. Dieťa najskôr vezmite len na kratšie trasy. Dbajte na dostatočné pohodlie a správne sedenie dieťaťa. Cyklosedačku je vhodné používať do veku 4 rokov.

Cyklosedačka dozadu alebo dopredu?

Pri výbere cyklosedačky si musíte ako prvé zodpovedať na otázku, či ju chcete umiestňovať dopredu alebo dozadu.

Cyklosedačka dopredu

Cyklosedačka dopredu je vhodná najmä pre menšie deti. Tomuto faktu je prispôsobená aj ponuka na trhu. Nájdete tak najmä modely určené pre nižšie a ľahšie deti s hmotnosťou do 15 kg. Má to aj ten dôvod, že väčšie dieťa by vám pri riadení bicykla mohlo zavadzať.

Umiestnenie vpredu vám umožní mať dokonalý prehľad o tom, čo dieťa robí a môžete s ním lepšie komunikovať. Cyklosedačka vpredu je výhodná aj pre dieťa. Má z nej lepší výhľad na okolitý svet.

vyberomat sk child bicycle seat
vyberomat sk child bicycle seat

Ak sa rozhodnete pre cyklosedačku dopredu, vopred počítajte s tým, že pre vás na dlhšom výlete toto umiestnenie nebude veľmi pohodlné. Budete musieť totiž šliapať s kolenami viac od seba, aby ste si ich o sedačku neodreli. Aj dieťa je viac vystavené náporu vetra. Toto riešenie je preto vhodné najmä na kratšie vzdialenosti.

Cyklosedačka dozadu

Sú uspôsobené pre vozenie detí až do 22 kg. Výhodou je, že dieťa vám pri jazde neprekáža. Okrem toho ho svojím telom chránite pred nárazmi vetra či zrážkou s hmyzom. Cyklosedačka dozadu má spravidla tiež vyššie operadlo, čo zaisťuje dieťaťu väčší komfort, takže si v nej môže aj pospať.

Nevýhodou je menšia kontrola nad tým, čo dieťa robí. Toto umiestnenie tiež sťažuje vašu komunikáciu. Dieťa má zároveň menší rozhľad.

Podľa čoho vyberať

Rozhodnutie o umiestnení sedačky je len prvým z viacerých rozhodnutí, ktoré budete musieť pri kúpe urobiť. Okrem toho porovnávajte nasledovné parametre.

Spôsob uchytenia

Na výber máte dva spôsoby uchytenia:

Samonosné cyklosedačky

Nepotrebujú pre svoje uchytenie nosič na bicykel. Uchytia sa na sedlovú trubku bicykla. Tento typ sedačky je lepšie odpružený a dieťa tak nemusí znášať silné nárazy. Montáž sedačky je rýchla a jednoduchá. Pri montáži nezabudnite vopred počítať s pružením. Sedačku namontujte dostatočne vysoko, aby nedochádzalo k nárazu o koleso.

Cyklosedačky na nosič

Tento typ sa umiestňuje na nosič bicykla. Pri kúpe preto skontrolujte ich vzájomnú kompatibilitu. Skontrolujte tiež stabilitu nosiča. Výhodou cyklosedačky na nosič je nižšia cena. Nevýhodou je menšie odpruženie.

vyberomat sk child bicycle seat
vyberomat sk child bicycle seat

Polohovateľnosť

Ak chcete chodievať na dlhšie výlety, dôležitou vlastnosťou sedačky bude aj jej polohovateľnosť. Polohovacie sedačky sa dajú naklopiť dozadu. Dieťa si tak bude môcť počas cesty pohodlne pospať. V sedačke sa oprie a nebude sa v spánku nakláňať dopredu.

Polstrovanie

Dostatočné pohodlie dieťaťa zaistí aj hrubšie polstrovanie. Pri kúpe si ho môžete ohmatať, aby ste zistili, či je dosť hrubé aj mäkké.

Bezpečnosť

Pre každého rodiča je bezpečnosť dieťaťa na prvom mieste. Je preto dôležitá aj pri kúpe sedačky na bicykel. Bezpečné cyklosedačky spĺňajú normu EN 14344. Okrem toho by mali mať aj iné bezpečnostné prvky.

Nastaviteľné bezpečnostné pásy

Tieto môžu byť 3 alebo 5-bodové. Ich šírka by mala byť viac ako 2 cm. Samozrejmosťou by malo byť polstrovanie v oblasti ramien. Ak je to možné, pri kúpe si vyskúšajte aj ich zapínanie a jeho bezpečnosť. Malo by byť vybavené bezpečnostným zámkom, aby dieťa nedokázalo pásy odopnúť samo. 

Podpery nôh

Podpery nôh musia zabrániť tomu, aby dieťaťu počas jazdy noha vykĺzla do kolesa bicykla. Mali by byť preto vybavené remienkami na ich uchytenie.

Pohodlné operadlo

Operadlo cyklosedačky musí poskytnúť chrbtu dieťaťa dostatočnú oporu. Skontrolujte aj opierku hlavy — a to v kombinácii s prilbou dieťaťa. Niektoré prilby sú do cyklosedačky priveľké a zabraňujú pohodlnému opretiu hlavy. Aby ste tomu predišli, vyberajte model s otvorom pre prilbu. Druhá možnosť je vybrať prilbu, ktorej veľkosť vyhovuje vybranému modelu sedačky.

Reflexné prvky

Bezpečnosť dieťaťa na bicykli zvýšia reflexné prvky. Samozrejmosťou by malo byť použitie reflexných prvkov priamo na sedačke. Pre ešte lepšiu bezpečnosť odporúčame dokúpiť aj blikačku, ktorú umiestnite zozadu sedačky.

Cyklistická prilba

Na ochranu hlavy dieťaťa kúpte cyklistickú prilbu. Nezabudnite ju vyskúšať spolu so sedačkou.

Tipy na záver

Cyklosedačka by mala dieťaťu pri jazde na bicykli zabezpečiť maximálnu bezpečnosť aj komfort. Pri jej kúpe preto skontrolujte jednotlivé parametre. Dôležitým bodom je dodržanie bezpečnostných noriem. Cyklosedačka by navyše mala byť vybavená bezpečnostnými pásmi a opierkami pre nohy. Pohodlie dieťaťa je zaistené mäkkým polstrovaním a možnosťou polohovania sedačky. Skontrolujte aj spôsob uchytenia. Pri kúpe prihliadajte na vek dieťaťa. Pre deti do 9 mesiacov sú vhodnejšie vozíky za bicykel. Pre väčšie deti máte na výber cyklosedačky dozadu alebo dopredu.

K cyklosedačke môžete dokúpiť rôzne príslušenstvo. V daždivom počasí iste oceníte pršiplášť na sedačku, ktorý dieťa ochráni pred dažďom. Ak si vyberiete cyklosedačku dopredu, môžete k nej dokúpiť ochranný štít z plexiskla, ktorý sa upevňuje na riadidlá bicykla. Ochráni dieťa pred nárazmi vetra aj hmyzom.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest