Ako vybrať najlepší fén na vlasy

Fén na vlasy je neoceniteľným pomocníkom pri úprave a sušení vlasov doma aj v profesionálnych kaderníctvach. Pomôže vám nie len rýchlejšie vysušiť vlasy ale tiež upraviť ich do požadovaného tvaru. Na trhu nájdete množstvo modelov rozličnej kvality a ceny. Jeho výberu by ste preto mali venovať náležitú pozornosť. Pomocou porovnania konkrétnych parametrov tak budete môcť vybrať fén na vlasy, ktorý vám bude dokonale vyhovovať. V nasledujúcom článku nájdete všetky informácie, ktoré budete pri kúpe potrebovať. Pri výbere fénu na vlasy vás iste budú zaujímať prídavné funkcie a dostupné príslušenstvo. A pozrieme sa tiež na druhy fénov, príkon, hmotnosť aj tvar.

vyberomat sk hair dryer
vyberomat sk hair dryer

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné fény na vlasy.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Rowenta CV5090F0 Powerline Difuser– dobrá cena
– obľúbený produkt
– výkon
– množstvo nadstavcov
– vyššia hlučnosť24,90 €Zobraziť ponuku
ETA Fenité 7320 90010– dobrá cena
– bohaté príslušenstvo
– funkčnosť
– pri častom používaní vysokej teploty vysušuje vlasy
– vyššia spotreba
31,10 €Zobraziť ponuku
Remington D5706 Cur i& Straight Confidence Dryer– výkon
– množstvo príslušenstva
– dostatočne dlhý kábel
– plastový materiál 53 €Zobraziť ponuku
Philips Moisture Protect HP8281– dobré recenzie
– nevysušuje vlasy
– funkcie
– dlhý prívodný kábel
– väčšie rozmery80 €Zobraziť ponuku
Rowenta CV9240F0 Ultimate Experience Scalp Care– dobré recenzie
– kvalita
– vybavenie
– výkon
– funkcie
– vyššia cena150 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk rowenta cvf powerline difuser

Rowenta CV5090F0 Powerline Difuser

Rowenta ponúka fén s príkonom 2 300 W. Vybrať si môžete z 3 stupňov teploty a 2 stupňov rýchlosti. Fén obsahuje ionizátor a dokáže fúkať studený vzduch. Súčasťou balenia je difúzer, koncentrátor a pútko na zavesenie.


vyberomat sk eta fenite

ETA Fenité 7320 90010

Tento fén na vlasy dosahuje príkon 2 200 W. Ponúka 3 stupne teploty a 2 rýchlosti prúdenia vzduchu. Súčasťou fénu je otočný koncetrátor, difúzer, kefa na vlasy, dva vlasové klipy a darčekové puzdro. Dĺžka prívodného kábla je 1,8 m.


vyberomat sk remington d cur i straight confidence dryer

Remington D5706 Cur i& Straight Confidence Dryer

Značka Remington je obľúbenou vďaka svojej kvalite. Fén dosahuje príkon 2 200 W. Obsahuje ionizáciu a dokáže fúkať studený vzduch. Zvoliť si môžete z 2 rýchlostí a 3 úrovní teploty. Dĺžka prívodného kábla je 1,8 m. Balenie obsahuje difúzer a koncetrátor a pútko na zavesenie.


vyberomat sk philips moisture protect hp

Philips Moisture Protect HP8281

Fén na vlasy od značky Philips ponúka funkciu ionizácie a fúkanie studeného vzduchu. Dosahuje príkon 2 300 W. Zvoliť si môžete z pomedzi 3 stupňov rýchlostí a 3 úrovní teplôt. Dĺžka prívodného kábla je 2,5 m. Súčasťou balenia je difúzer pre kučeravé vlasy.


vyberomat sk rowenta cvf ultimate experience scalp care

Rowenta CV9240F0 Ultimate Experience Scalp Care

Vysoko výkonný fén disponuje 2 úrovňami rýchlostí a 3 stupňami teplôt, vrátane studeného vzduchu. Príkon prístroja je 2 200 W. Obsahuje motor typu BLDC. Súčasťou je taktiež ionizátor. Balenie navyše obsahuje vzduchovú dýzu, koncetrátor a narovnávaciu kefu. Dĺžka prívodného kábla je 1,8 m.

Druhy fénov

Fény na vlasy sa delia podľa spôsobu ich použitia na niekoľko druhov. Vyberať môžete:

Cestovné fény na vlasy

Cestovné fény sa od ostatných fénov líšia svojimi rozmermi a hmotnosťou. Kompaktná veľkosť umožňuje ich ľahšie zbalenie do kufra. Cestovné fény využijete na dovolenke alebo iných cestách mimo domova. Kvôli menšiemu počtu funkcií a často tiež o niečo nižšiemu výkonu však nie sú vhodné na domáce použitie.

Domáce fény na vlasy

Ako ich názov napovedá, domáce fény na vlasy sú určené na bežné používanie pri domácej starostlivosti o vlasy. V tejto kategórii máte na výber modely s viacerými funkciami ale aj základné modely s menším vybavením.

Profesionálne fény na vlasy

Profesionálne modely majú väčšie rozmery. Ponúkajú viaceré funkcie a predávajú sa s bohatým príslušenstvom. Vyznačujú sa vysokým výkonom. Profesionálne fény na vlasy mávajú tiež dlhší prívodný kábel. Zaplatíte za ne však viac ako za domáce fény na vlasy.

Kulmofény

Kulmofén svojím tvarom pripomína kulmu. Je však určený na použitie na mokré alebo vlhké vlasy. Cez otvory na hlavici kulmofénu prúdi teplý vzduch, ktorý vlasy vysúša. Úprava účesu je tak šetrnejšia ako pri klasickom kulmovaní. Úpravu uľahčuje aj tvar hlavice, ktorý pripomína okrúhlu kefu na vlasy. Účes je po vysušení vzdušný a upravený do požadovaného tvaru. Pre viac informácií si pozrite náš článok ako vybrať najlepší kulmofén.

vyberomat sk hair dryer
vyberomat sk hair dryer

Parametre výberu

Pri kúpe fénu na vlasy by vás mali zaujímať aj jednotlivé parametre. Práve tie vám pomôžu vybrať model, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.

Príkon

Príkon je jedným z dvoch najdôležitejších parametrov výberu fénu na vlasy. Čím je jeho hodnota vyššia, tým rýchlejšie budú vysušené vaše vlasy. Hľadajte modely s príkonom vyšším ako 1 750 W. Príkon fénu na vlasy s nižšou hodnotou nie je dostatočný. Ideálna hodnota je 2 000 – 2 300 W.

Nastavenie rýchlosti a teploty

Nastavenie rýchlosti a teploty vzduchu, ktorý z fénu vychádza, je druhým najdôležitejším parametrom výberu. Pri sušení vlasov je dôležité, aby sa teplota dala regulovať. Vďaka tomu budete môcť sušiť vlasy šetrnejším spôsobom. Pri dlhšom pôsobení horúceho vzduchu totiž dochádza k ich vysúšaniu a poškodeniu. Vhodné je preto, aby mal fén minimálne dva, najlepšie až tri stupne ovládania pre teplotu aj rýchlosť fúkania vzduchu.

Skontrolujte tiež umiestnenie tlačidiel ovládania. Najvhodnejšie je také umiestnenie, ktoré umožňuje reguláciu rýchlosti a teploty vzduchu tou istou rukou, v ktorej fén držíte.

Hmotnosť a tvar

Fén na vlasy by sa mal dať ľahko držať a nemal by byť pre vás príliš ťažký. Pri výbere si preto všímajte údaj o jeho hmotnosti. Dôležité je tiež ergonomické tvarovanie rukoväte. Vďaka tomu sa vám bude s fénom ľahko manipulovať. Výhodou je protišmyková úprava.

Materiál

Bežne používanými materiálmi na výrobu fénov na vlasy sú plast a kov. Kov je používaný najmä vo vnútri prístroja na výrobu vyhrievacieho telesa. Keďže sa kov častejšie prehrieva, môže dôjsť k prúdeniu príliš horúceho vzduchu. Na trhu preto nájdete aj modely s keramickým vyhrievacím telesom. Vzduch sa vďaka nemu zohrieva rovnomernejšie, čo zabráni poškodeniu vlasov horúcim vzduchom.

Hlučnosť

Pri častom používaní fénu vás iste bude zaujímať aj jeho hlučnosť. Fény na vlasy patria k hlučnejším prístrojom. Hlučnosť sa pohybuje medzi 80 a 90 dB. Konkrétne hodnoty však pri jednotlivých výrobkoch nenájdete. Platí však, že čím väčšia rýchlosť, tým vyššia hlučnosť.

Dĺžka prívodného kábla

Komfort pri sušení vlasov ovplyvňuje aj dĺžka prívodného kábla. Pri kúpe sa vopred presvedčte, že vyhovuje umiestneniu elektrickej zástrčky vo vašej kúpeľni. Kábel by nemal byť ani príliš krátky ani dlhý, aby vám pri fénovaní nezavadzal. Dĺžka kábla sa pohybuje od 1,8 do 3 m. Dĺžku 3 m majú najmä profesionálne fény na vlasy.

Možnosť čistenia

Pre dlhšiu životnosť fénu je vhodné, aby sa dala odnímať mriežka na jeho zadnej strane. Budete ho tak môcť očistiť od prachu a zachytených vlasov. Pre zlepšenie výkonu aj predĺženie životnosti sa odporúča čistenie približne raz za mesiac.

vyberomat sk hair dryer
vyberomat sk hair dryer

Funkcie fénov na vlasy

Jednotlivé fény na vlasy sa odlišujú rôznymi prídavnými funkciami. Okrem už spomínanej možnosti nastavenia rýchlosti prúdenia a teploty vzduchu sa môžete stretnúť s nasledovnými:

Funkcia studeného vzduchu

Studený vzduch slúži na záverečné zafixovanie účesu a zbavenie vlasov vlhkosti. Studený vzduch je k vlasom navyše šetrnejší. Na spustenie funkcie studeného vzduchu slúži samostatné tlačidlo.

Ionizácia

Keďže sušenie vlasov horúcim vzduchom môže vlasy vysušiť a poškodiť, niektoré modely sú vybavené funkciou ionizácie. Pri vysúšaní sa vo vlasoch tvoria kladne nabité molekuly. Ionizácia zbiera molekuly vody z okolia a vytvára záporne nabité molekuly. Tieto neutralizujú kladne nabité častice a dodajú vlasom zdravší vzhľad a vyšší lesk. Odstraňujú tiež statickú elektrinu. Výhodou funkcie ionizácie je aj to, že pomáha uvoľňovaniu vlhkosti. Vaše vlasy tak budú vysušené rýchlejšie.

Poistka proti prehriatiu

Poistka proti prehriatiu zabráni poškodeniu fénu pri prípadnom prehriatí na príliš vysokú teplotu. Poistka fén pri prehriatí automaticky vypne. Fén budete môcť znovu zapnúť až po jeho vychladnutí.

Príslušenstvo

Fény na vlasy bývajú dodávané aj s príslušenstvom. Najčastejšie sa môžete stretnúť s difuzérom a koncentrátorom.

Difuzér

Difuzér je okrúhly plastový nadstavec vybavený tyčkami a otvormi, cez ktoré prúdi vzduch. Používa sa na vytvorenie bohatšieho účesu s mierne zvlnenými vlasmi. Nemá však rovnaký efekt ako vytvorenie vĺn pomocou kulmy. Výraznejší efekt dosiahnete s difuzérom len pri zvlnených alebo kučeravých vlasoch.

Koncentrátor

Koncentrátor má na jednej strane širší otvor, ktorý sa nasadí priamo na fén. Druhý koniec je zúžený, vďaka čomu sústredíte prúdenie vzduchu presne na to miesto, kam je to potrebné. Využijete ho napríklad pri tvarovaní účesu pomocou okrúhlej kefy na vlasy.

Tipy na záver

Pri kúpe fénu by ste si mali najskôr zodpovedať na niekoľko základných otázok:

  • Kde budete vybraný fén na vlasy používať? Iný fén vyberiete na používanie v domácnosti, v kaderníctve a iný na cestách.
  • Aké parametre a funkcie požadujete?

Základné parametre, na ktoré by ste sa mali sústrediť, sú príkon a možnosť nastavenia teploty a rýchlosti prúdenia vzduchu. Okrem toho sa presvedčte, či vám vyhovuje dĺžka prívodného kábla, hmotnosť fénu, tvar rukoväte a umiestnenie tlačidiel ovládania. Jednotlivé modely sú vybavené aj rôznymi funkciami. Napríklad funkciou studený vzduch pre lepšiu fixáciu účesu. Pri sušení vlasov oceníte aj funkciu ionizácie, ktorá zabraňuje ich poškodeniu a umožňuje ich rýchlejšie vysušenie.

(SK) Fén Rowenta Ultimate Experience Scalp Care CV9240F0 - Starostlivosť začína od korienkov

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest