Ako vybrať najlepší kulmofén

Kulmofén predstavuje kríženca medzi fénom a klasickou guľatou kefou. Jeho hlavná výhoda spočíva v tom, že je možné vlasy vysušiť a zároveň tvarovať podľa potreby. Kulmofény sa vyznačujú mnohými funkciami a mnoho dám im dáva prednosť pred klasickým fénom, ktorý umožňuje len vysušenie vlasov. Výhodou je, že väčšina kulmofénov v balení obsahuje vymeniteľné nadstavce, ktoré môžete použiť podľa typu vlasov, či požadovanej úpravy. Použitie kulmofénu nie je viazané len na mokré vlasy, použiť ho môžete i na vlhké a suché.

Hlavnou funkciou kulmofénu je starostlivosť o vlasy a zabezpečenie účesu, ktorý sa môže pýšiť svojím objemom. Kulmofény sa delia na dve hlavné kategórie – statické a rotačné. Okrem toho sa pri výbere treba zamerať aj na materiál a ďalšie funkcie, ktoré kulmofén ponúka.

vyberomat sk curling iron
vyberomat sk curling iron

Statický kulmofén

Statický kulmofén sa vyznačuje pevne danou vrchnou časťou, ktorá sa neotáča. Príkon statických kulmofénov sa pohybuje v rozmedzí 800  – 1200 W. Všeobecne platí: čím vyšší je príkon, tým rýchlejšie sa vám podarí prostredníctvom statického kulmofénu vysušiť vlasy a zároveň zaistiť styling, po akom túžite. Na strane druhej, vysoký príkon nemusí byť v tejto oblasti vždy výhodou. Pri vysokej teplote riskujete poškodenie vlasového vlákna a rýchle lámanie a vypadávanie vlasov. Preto je v tomto prípade lepšie ísť strednou cestou a sušeniu vlasov venovať dostatočnú pozornosť.

Statický kulmofén je dobrou voľbou v prípade, že s používaním tohto typu prístroja začínate. Obsluha statického kulmofénu je veľmi jednoduchá. Mnohé modely sa vyznačujú širokou ponukou rôznych nadstavcov, ktoré vám pomôžu pri lepšom výbere daného prístroja.

Rotačný kulmofén

Rotačný kulmofén sa vyznačuje kefou, ktorá sa otáča do jednej strany. Pri tejto skupine je možné nastaviť smer rotácie a vybrať si z množstva funkcií, ktoré kulmofén ponúka. Vo väčšine prípadov sa jedná o funkcie, ktoré prirodzene ochraňujú vlasy, ako je napríklad ionizácia, ktorá vlasom dodáva lesk alebo funkcia studeného vzduchu, ktorá umožňuje rýchlu fixáciu účesu. Rotačné kulmofény sa vyznačujú ľahkou manipuláciu a výhodou je nastavenie teploty a nastavenie rýchlosti fúkania.

vyberomat sk curling iron
vyberomat sk curling iron

Pomocou rotačného kulmofénu máte možnosť lepšie tvarovať svoj účes a zároveň doprať vlasom starostlivosť a ochranu, ktorú potrebujú. Nevýhodou rotačných kulmofénov je najmä vysoká cena, na strane druhej, vďaka množstvu funkcií i samotnému nastaveniu teploty, je pri používaní tohto typu kulmofénu nižšia pravdepodobnosť poškodenia a spálenia vlasov. Výhodou je voliť typ s ionizátorom, pretože tak zabezpečíte svojim vlasom zdravý vzhľad a lesk.

Rozdelenie podľa materiálu

Materiál kefy kulmofénu je časť prístroja, ktorá sa nahrieva a prichádza do kontaktu s vašimi vlasmi. Prudké zohriatie vlasového vlákna môže spôsobiť skrehnutie a následné odlomenie či vypadnutie celého vlasu. Ak starostlivosť o vlasy nie je šetrná, vlasové vlákno sa stáva krehkým a prichádza o svoj prirodzený lesk. V prípade, že  vyberáte kulmofén, mali by ste sa zamerať i na materiál, z ktorého je kefa vyrobená. Väčšinou sú k dispozícii dva typy materiálu:

Keramický povrch – jeho výhodou je, že sa nahrieva rovnomerne po celej svojej ploche a umožňuje tak hladké kĺzanie vlasov. Dôležité je však zvoliť správnu teplotu, ktorá vlasy nepoškodí. V prípade jemných vlasov náchylných k rýchlemu poškodeniu by sa táto teplota mala pohybovať okolo 190°C. Keramický povrch vám umožní rovnomerné natočenie vlasov.

Turmalín – predstavuje revolučný povrch, ktorý zamedzuje poškodeniu vlasov. Je vhodnou voľbou najmä pre jemné a krehké vlasy, ktoré vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

vyberomat sk curling iron
vyberomat sk curling iron

Tipy, ktoré pri výbere oceníte

  • prehľad o nadstavcoch v balení: mnohé nadstavce vám umožnia jednoduchšiu a lepšiu úpravu vlasov
  • dĺžka prívodnej šnúry: dôležité je, aby dĺžka šnúry bola dostatočná a vlasy ste si mohli pohodlne upravovať pred zrkadlom
  • rukoväť: ak sa vám kulmofén drží dobre v ruke, úprava vlasov s ním bude jednoduchšia ako v prípade, že máte problém s jeho úchopom
  • dobré čistenie kefy: overte si, či je možné kefu jednoducho čistiť. Zamotané vlasy, zvyšky stylingových a ochranných prípravkov môžu spôsobovať podráždenie vlasovej pokožky. Usadená mastnota je zas problémom kvôli starostlivosti o vlasy a poskytuje živnú pôdu pre baktérie a plesne.
  • automatické vypnutie: bezpečnostná funkcia, vďaka ktorej sa už nemusíte báť, že ste kulmofén nechali zapnutý. Rovnako zabráni aj poškodeniu oblečenia a uteráku.

Zhrnutie

Kulmofén je skvelý stylingový pomocník, ktorý umožňuje zlúčenie sušenia vlasov a úpravy do jedného kroku. Na výber máte kulmofény statické a rotačné.

Rotačné kulmofény v sebe ukrývajú mnoho funkcií, ktoré oceníte nielen pri úprave, ale aj pri samotnej starostlivosti. Umožňujú nastavenie teploty, ktoré zabráni poškodeniu vlasového vlákna. Nevýhodou rotačného kulmofénu oproti statickému je vyššia cena pri kúpe. Na rozdiel od fénu je kulmofén možné použiť kedykoľvek nezávisle na tom, či vaše vlasy sú práve mokré alebo potrebujú vdýchnuť nový život a upraviť. Nevýhodou niektorých modelov, či už rotačných alebo statických, je veľké množstvo rôznych nadstavcov, ktoré sa pri bežnej úprave nevyužijú.

Vložiť komentár