Ako vybrať biolampu, infralampu, alebo horské slnko

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk sanitas sil
vyberomat sk sanitas sil

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk beurer il
vyberomat sk beurer il

Rozumná voľba

vyberomat sk beurer il
vyberomat sk beurer il

Najvyššia kvalita

Horské slnko, infralampa a biolampa sú prístroje, s ktorými sa bežne stretávame v medicínskej praxi. Každý z nich produkuje typ svetla, ktoré má pozitívne účinky pre zdravie. Tie však nie sú rovnaké, a preto nie je rovnaké ani ich použitie.

V nasledujúcom návode sa dozviete všetko o tom, ako vybrať biolampu, horské slnko a infralampu. Na úvod vám prezradíme, aký je medzi nimi rozdiel. Potom sa zameriame na jednotlivé parametre, ktoré by ste mali pri nákupe porovnať. Skontrolujte najmä výkon, hmotnosť, možnosti nastavenia časovača a spoľahlivosť dodávateľa. Jednotlivé prístroje majú tiež niektoré parametre výberu odlišné. Aj o nich sa niečo dozviete v našom článku.

vyberomat sk biolamp infralamp
vyberomat sk biolamp infralamp

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné infralampy.

Najvýhodnejšie infralampyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
BEURER IL 50– výkon
– množstvo funkcií
– jednoduché ovládanie
– časovač
– veľkosť nahrievacej plochy
– cena102 €Zobraziť ponuku
Medisana IR885– výkon
– časovač
– nastaviteľný uhol
– jednoduché použitie
– neprehrieva sa
– LCD displej
– hlučné chladenie
– vyššia cena
97 €Výhodná ponuka
BEURER IL 35
– jednoduché ovládanie- časovač
– chýba ochrana proti prehriatiu
– chýba LCD displej
60 €Zobraziť ponuku
BEURER IL 21– jednoduché ovládanie
– časovač
– množstvo funkcií
– chýba tlačidlo on/off
34 €Zobraziť ponuku
SANITAS SIL 06
– výkon- jednoduché ovládanie
– množstvo funkcií
– chýba tlačidlo on/off
24 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk beurer il

Beurer IL 50

Inflalampa od značky Beurer model IL 50, dosahuje maximálny príkon 300 W. Infralampa lieči prechladnutie či bolesti svalov. 100 % blokuje UV svetlo. Výhodou je časovač (1 – 15 min.) s automatickým vypnutím. Medzi funkcie Beureru patrí plynulo nastaviteľný uhol náklonu, aktívna ventilácie proti nadmernému zahrievaniu, navíjanie kábla, LCD displej a ochrana proti prehriatiu. Madlá na bokoch zabezpečia ľahkú manipuláciu. Napájanie – AC 220 V-240 V/ 50-60 Hz. Rozmery žiariacej plochy sú 30 x 40 cm. Rozmery infralampy sú 270 x 270 x 190 mm. Hmotnosť – 1,5 kg.


vyberomat sk medisana ir

Medisana IR885

Infralampa s výkonom 300 W pomôže nielen vašej pokožke, ale dokáže uvoľniť svaly či dokonca liečiť prechladnutie. Vďaka infračervenému svetlu stimuluje látkovú výmenu. Obsahuje integrovaný časovač, ktorý môžete nastaviť od 1 – 15 min. Sklon prístroja: 45°. Hmotnosť: 1,5 kg. Rozmery: 18,6 x 19,8 x 29,5 cm.


vyberomat sk beurer il

Beurer IL 35

Beurer IL 35, je infralampa s príkonom 150 W. Disponuje 5 nastaviteľnými uhlami sklonu. Výhodou je časovač, ktorý môžete nastaviť na maximálne 15 minút. Rozmery Beureru sú 145 x 220 x 175 mm.


vyberomat sk beurer il

Beurer IL 21

Beurer IL 21, je infralampa s príkonom 150 W. Disponuje 5 úrovňami sklonu. Používa sa k blahodarnému ožarovaniu ľudského tela. Patrí medzi vhodné pomôcky pri nádche. Súčasťou Beurera je nastaviteľný uhol. Rozmery 140 x 205 x 175 mm.


vyberomat sk sanitas sil

Sanitas SIL 06

Infralampa Sanitas SIL 06, má príkon 100 W. Napájanie – 230 V. Disponuje 5 nastaviteľnými stupňami náklonu. Využíva sa pri úrazoch, bolestiach svalov a pohybového aparátu. Taktiež pri kožných ochoreniach, pri poraneniach pokožky a pri problémoch s pleťou.

V čom sa horské slnko, biolampa a infralampa odlišujú

Horské slnko, infralampa a biolampa sa využívajú vo fototerapii. Fototerapia  je liečba svetlom, kedy na organizmus pôsobí nie len viditeľné ale tiež neviditeľné spektrum svetla. Využíva sa pri rôznych zdravotných problémov od psychických až po fyzické. Fototerapia má protizápalový účinok, znižuje bolesť a urýchľuje obnovu buniek. Využíva sa ako podporná liečba kožných ochorení, ortopedických a neurologických problémov aj v kozmetike.

Horské slnko

Svetlo, ktoré vyžaruje horské slnko, má vlnovú dĺžku do 400 nm. Na rozdiel od ostatných dvoch prístrojov pôsobí zmeny na povrchovej vrstve pokožky a dochádza k opáleniu. V minulom storočí, keď sa horské slnko dostalo na náš trh, sa často používalo na opaľovanie. Pomáha však tiež pri rôznych zdravotných problémoch.

Využijete ho pri prechladnutí, na uvoľnenie stuhnutého svalstva a pri problémoch s pohybovým aparátom, napríklad s krčnou chrbticou alebo svalovými partiami. Prehriatie pomocou horského slnka je možné kombinovať s masážou postihnutého miesta. Horské slnko má navyše antibakteriálne účinky, pomáha pri zápale priedušiek, niektorých kožných ochoreniach, artritíde, astme, alergiách a artróze.

Infralampa

S infralampou sa môžete stretnúť aj pod názvom solux. Vyžaruje infračervené svetlo s vlnovou dĺžkou nad 760 nm. Toto žiarenie prechádza do hlbších vrstiev pokožky a prehrieva ich. Dochádza tak k rozširovaniu ciev a zrýchleniu metabolizmu. Infralampa pomáha stimulovať bunky na postihnutom mieste, podporuje a zrýchľuje liečbu. Používa sa pri akútnych aj chronických zápaloch dutín, nosohltana a priedušiek, na zmiernenie bolesti, problémoch s pohybovým aparátom a astme. Využijete ju tiež na uvoľnenie stuhnutého svalstva a svalových kŕčoch.

Biolampa

Biolampa vyžaruje polarizované svetlo. Preniká až do podkožného tkaniva a aktivuje procesy, ktoré urýchľujú liečbu. Pomáha tak skrátiť čas ochorenia aj spotrebu liekov. Biolampa svojím účinkom podporuje imunitné procesy a stimuluje bunky. Využíva sa na zmiernenie opuchov a bolesti, urýchlenie regenerácie svalstva, pri liečení poranení, popálenín a jaziev a zníženie bolesti. Jej účinok oceníte pri reume a kožných problémoch, akými sú ekzémy, akné, vrásky, popáleniny a celulitída.

Na trhu nájdete univerzálne biolampy na rôzne použitie aj špeciálne, ktoré sú určené len na vybrané účely. Pri kúpe biolampy sa preto vopred informujte, na aké zdravotné problémy je určená.

vyberomat sk biolamp infralamp
vyberomat sk biolamp infralamp

Ako vyberať

Aj keď hovoríme o troch rozdielnych prístrojoch, niektoré pravidlá ich kúpy sú rovnaké. Pri nákupe porovnávajte výkon a presvedčte sa, že nakupujete o overeného dodávateľa.

Výkon

Výkon zariadenia je údaj, ktorý vás informuje o efektivite zariadenia. Čím vyšší výkon, na tým väčšiu plochu tela budete môcť horské slnko alebo infralampu použiť. Ak kupujete infralampu, na trhu nájdete modely s výkonom 100 – 150 W určené na lokálne použitie. Ak hľadáte model na použitie na väčšiu plochu, zvoľte výkon 300 W.

Pri biolampe sa výkon udáva v pomere k ploche v jednotke mW. Okrem výkonu by vás mala zaujímať aj vzdialenosť od miesta aplikácie. Môže sa preto stať, že biolampa väčších rozmerov bude mať kvôli väčšej vzdialenosti nižší výkon ako menšia biolampa, ktorá sa umiestňuje do kratšej vzdialenosti.

Časovač

Pri používaní týchto prístrojov oceníte časovač, ktorý odstopuje dĺžku nahrievania za vás. Nebudete tak musieť neustále kontrolovať čas alebo si nastavovať budík na inom zariadení. Čas na ožarovanie budete môcť využiť na pokojný relax. Časovač vás navyše ochráni pred tým, aby ste používanie prístroja predĺžili na dobu, ktorá už pre vás nebude prospešná.

Hmotnosť a rozmery

Jednotlivé modely sa líšia svojou hmotnosťou a rozmermi. Pri kúpe preto skontrolujte aj tieto informácie. Vopred si premyslite, kde budete zakúpený prístroj skladovať a ako často ho budete potrebovať prenášať.

Certifikácia

Na trhu žiaľ nájdete mnoho nekvalitných napodobenín mnohých výrobkov. Prístroje, ktoré majú pomáhať pri liečení rôznych problémov, nie sú žiadnou výnimkou. Preto pri nákupe skontrolujte, či vybraný model pochádza od overeného výrobcu. Vhodné je tiež nakupovať v overených e-shopoch či lekárňach, kde sa môžete na kvalitu spoľahnúť.

Špecifiká pre infralampy

Ak kupujete infralampu, mali by vás okrem uvedeného zaujímať možnosti jej nastavenia a veľkosť ožarovanej plochy.

Ožarovaná plocha

Tento údaj sa líši v závislosti od výkonu a veľkosti zariadenia. Na výber máte od modelov určených na ožarovanie len niekoľko cm2 až do plochy niekoľko desiatok cm2.

Aretačná poloha

Pri ožarovaní infralampou oceníte možnosť nastavenia presnej polohy. Pri nákupe preto skontrolujte, či vám vyhovuje počet otočných stupňov. Čím vyšší počet, tým ľahšie svetlo nasmerujete na požadované miesto.

Intenzita infračerveného svetla

Niektoré infralampy umožňujú nastaviť požadovanú intenzitu svetla. Na iných je intenzita konštantná. Pri výbere preto skontrolujte aj tento údaj.

Nízka intenzita — do teploty 20 – 30 °C ožaruje s dlhou vlnovou dĺžkou a prechádza do hlbších vrstiev. Dochádza však k najnižšiemu zahriatiu tkaniva. Využijete ju, ak potrebujete postihnuté miesto ožarovať dlhšiu dobu.

Stredná intenzita — stredná intenzita preniká do menšej hĺbky a dochádza k intenzívnejšiemu zahriatiu. Dosahuje teplotu 30 – 38 °C. Je vhodná na používanie len do niekoľko desiatok minút.

Vysoká intenzita — k najväčšiemu prehriatiu až 42 °C dochádza pri vysokej intenzite. Používa sa na ožarovanie do niekoľkých minút. Infralampa s vysokou intenzitou pôsobí najmä na povrchu.

vyberomat sk biolamp infralamp
vyberomat sk biolamp infralamp

Parametre výberu pre biolampy

Aj biolampa ponúka viacero možností nastavenia polohy. Pri ožarovaní, ktoré trvá 10 – 15 minút ju tak nebudete musieť držať v ruke. Na výber máte:

Biolampy so stojanom — spolu s biolampou si môžete kúpiť aj praktický stojan, na ktorý ju umiestnite. Pri ožarovaní si stojan nastavíte do požadovanej polohy a môžete sa tak pokojne usadiť alebo ľahnúť a nechať sa ožarovať.

Mobilný držiak — ak by ste sa pri používaní biolampy chceli pohybovať, je to možné. Stačí, ak si k nej dokúpite mobilný držiak s popruhom. Ponuka tohto typu je však dosť obmedzená.

Držiak na stôl — obmenou stojanového držiaka je držiak na pripevnenie o stôl. Vzhľadom na svoje umiestnenie má menšiu veľkosť.

Pulzný režim

Pulzný režim majú biolampy s LED diódami. Ak si vyberiete model s halogénovou žiarovkou, túto možnosť nebudete mať k dispozícii. Úlohou pulzného režimu je pri dlhodobom ožarovaní využívať rôzne frekvencie pre šetrnejšie a účinnejšie pôsobenie.

Typ napájania

Biolampy ponúkajú tiež možnosť výberu spôsobu napájania. Na výber máte napájanie pomocou kábla alebo akumulátora. Výhodou akumulátora je mobilita prístroja. Pri jeho používaní tak nebudete limitovaní vzdialenosťou elektrickej zástrčky.

Farba svetla

Biolampy môžu mať odlišné farebné filtre. Od zvolenej farby závisí ich využitie.

Žltá — žlté svetlo je určené na všestranné využitie pri rôznych problémoch.

Červená — červený filter využijete na liečbu problémov, ktoré nesprevádza zápal.

Modrá — modré svetlo biolampy pôsobí pozitívne pri zápalových stavoch.

Zelená — zelený filter sa používa na podpornú liečbu astmy, alergií, dýchacích problémov a pri ochorení ciev.

Oranžová — pomáha pri problémoch s vylučovaním, obličkami a močovými cestami ale tiež pri črevných ťažkostiach a rôznych kŕčoch.

Fialová — fialový filter sa používa pri podpornej liečbe nervového systému, pokožky a dýchacích ciest.

Biela — biela farba svetla biolampy podporuje regeneráciu po zvýšenej námahe a vyčerpaní. Stimuluje správnu činnosť nervovej sústavy a trávenia.

Tipy na záver

Biolampy, horské slnká a infralampy pomáhajú pri rôznych zdravotných problémoch. Spôsob ich použitia sa však odlišuje. Pred tým, ako sa vyberiete na prehliadku rôznych prístrojov, vám preto odporúčame zamyslieť sa nad tým, ktorý z nich je pre vás najvhodnejší. Potom porovnávajte informácie o parametroch jednotlivých modelov.

Pri používaní horského slnka, infralampy aj biolampy myslite na dve dôležité veci:

  1. Chráňte si zrak. Tieto prístroje nie sú vhodné na ožarovanie očí. Preto je potrebné, aby boli počas ožarovania zatvorené. Môžete si ich tiež chrániť pomocou okuliarov alebo iným spôsobom.
  2. Neprekračujte odporúčanú dobu ožarovania. Ak chcete dosiahnuť požadovaný výsledok, dodržiavajte odporúčanú dobu ožarovania. Jej prekročením môžete dosiahnuť opačný efekt.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest