Ako vybrať skateboard

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk street surfing street skate
vyberomat sk street surfing street skate

Výhodný skateboard

vyberomat sk disney spiderman
vyberomat sk disney spiderman

Výhodný detský skateboard

vyberomat sk eljet single drive
vyberomat sk eljet single drive

Výhodný elektro longboard

Keď sa povie jazda na doske s kolieskami, asi nikoho nenapadne nič zvlášť atraktívne. Jazda na skateboarde je však niečo celkom iné. Skateboard si našiel postupne obľubu nielen medzi mládežou a jazdu na ňom si radi vyskúšajú aj deti a dospelí. Ak ste sa aj vy rozhodli zaradiť medzi jeho fanúšikov, máme pre vás krátky návod, ktorý vás prevedie jeho výberom.

Najhlavnejšou vecou pri kúpe je výber vhodnej veľkosti dosky. Okrem toho prihliadajte na materiál, z ktorého je vyrobená. Zaujímať by vás mali tiež veľkosť a materiál podvozku a veľkosť a tvrdosť koliesok. Dôležitým komponentom pre dokonalý zážitok z jazdy sú tiež ložiská, ktoré sa nachádzajú v kolieskach.

vyberomat sk skateboard
vyberomat sk skateboard

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné skateboardy, pennyboardy a longboardy.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
ELJET SINGLE DRIVEelektro– výkon
– nosnosť
– rýchlosť
– dojazd
– kolieska
– cena
– chýba ovládanie prostredníctvom pohybu
450 €Výhodná ponuka
Globe Big Blazer 32, DK Black/Resinlongboard– kvalitné jadro
– dizajn
– ovládateľnosť
– vhodný pre začiatočníkov
– nevhodný do nerovného terénu
– nosnosť
– vyššia cena
160 €Výhodná ponuka
Street Surfing Street Skate 31″ skateboard– kvalitné jadro
– dizajn
– ovládateľnosť
-vhodný na rýchlu jazdu
– nosnosť46 €Výhodná ponuka
Disney SPIDERMANskateboard – detský– dizajn
– nízka cena
– kvalitné jadro
– protišmykový grip 
– iba pre deti do 50 kg28 €Výhodná ponuka
Teddies čiernypenny board– dostupná cena
– pre deti do 90 kg 
– iba na klasickú jazdu21 €Výhodná ponuka
vyberomat sk eljet single drive

ELJET SINGLE DRIVE

Vysokovýkonný elektro longboard Eljet Single drive, dosahuje výkon až 1 800 W. Vďaka tomu dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km za hodinu. Na jedno nabitie (3 h) má longboard dojazd až 25 km. Ďalšou prednosťou je nosnosť, ktorá je 120 kg. Ovláda sa prostredníctvom diaľkového ovládania. Dĺžka Eljet Single drive je 94 cm, váha 6,8 kg.


vyberomat sk longboard globe big blazer dk black resin

Globe Big Blazer 32, DK Black/Resin

Longboard so zaujímavým dizajnom je určený pre všetkých ľudí, ktorí si užívajú carving a cruising. Disponuje kolieskami veľkosti 62 mm s tvrdosťou 78A, ktoré zaisťujú jednoduché ovládanie pre začiatočníkov. Nosnosť: 100 kg. Typ ložiska: ABEC 7. Materiál dosky: kanadský javor. Materiál trucku: Hliník (5,98″). Rozmery: d. 81,3 x š. 23,2 cm.


vyberomat sk street surfing street skate

Street Surfing Street Skate 31″

Skateboard Street Surfing s nevšedným dizajnom, ocenia všetci záujemcovia rýchlej jazdy. Vďaka ložiskám typu ABEC 7, je prispôsobený pre vyššiu rýchlosť. Jeho odolnosť zaručuje kvalitné 7 vrstvové javorové jadro. Skateboard sa dobre ovláda, čomu pomáha prične prehnutie dosky. Obsahuje 4 kovové ložiská. Nosnosť: 100 kg. Tvrdosť koliesok: 99A. Rozmery: š. 19,7 x d. 78,7 cm.


vyberomat sk disney spiderman

Disney SPIDERMAN

Skateboard s potlačou Spidermana poteší každé dieťa. Je určený pre detičky od 20 do 50 kg. Jadro bolo vytvorené z 9 vrstiev čínskeho javora. Nechýba mu ani protišmykový grip na povrchu. Kolieska: PVC. Rozmery koliesok: 50 x 30 mm. Rozmery skateboardu: š. 15 x d. 61 cm.


vyberomat sk teddies skateboard – pennyboard – cierna farba – oranzove kolesa

Teddies čierny

Pennyboard je určený pre detičky do 8 rokov. Vyrobený bol predovšetkým pre klasickú jazdu po meste. Vyrobený bol z kvalitných materiálov. Jeho nosnosť je 90 kg. Dĺžka dosky: 60 cm.

Skateboardy, pennyboardy, longboardy a waweboardy

Pri nákupe budete možno prekvapení, koľko odlišných modelov v obchodoch nájdete. Je to preto, že skateboardy môžeme rozdeliť na niekoľko skupín. Každá z nich má svoje špecifické vlastnosti. Základným členením je na štyri typy, ktorými sú:

Skateboard

Skateboard patrí k najviac rozšíreným. Je vhodný na predvádzanie trikov na U-rampe a prekážkach v skate parkoch. Môžete ho využiť aj na presun po meste. Doska má charakteristický obdĺžnikový tvar so zaoblenými rohmi a je vybavená menšími, tvrdšími kolieskami.

Pennyboard

Pennyboardy si obľúbili deti aj mládež. Ak sa rozhodnete pre penyboard, nemusíte sa báť, že by ste sa na ňom nenaučili jazdiť. Aj pre začiatočníka je na ňom jednoduchšie udržať rovnováhu ako na skateboarde. Pennyboardy sa vyznačujú nižšou hmotnosťou, takže sú ideálne na presun po meste. Ak potrebujete nastúpiť na MHD, vezmete si pennyboard jednoducho do ruky. Doska je kratšia a vyrába sa z plastu, priemer koliesok sa pohybuje od 60 – 80 mm. Pre svoje vlastnosti však tento typ nie je vhodný do skate parkov.

Longboard

Longboard má dlhšiu dosku, až do dĺžky 1 m, a veľké kolieska, ktoré umožňujú dosiahnuť väčšiu rýchlosť. Tento typ je najviac vhodný na rýchly pohyb. Pri jazde oceníte jeho stabilitu a možnosť ovládania. Ak si ho budete chcieť vziať do mestskej dopravy, musíte počítať s o niečo vyššou váhou.

Waweboard

Waweboard sa skladá z dvoch dosiek spojených tyčou. Okrem toho je vybavený dvoma kolieskami, ktoré sa dokážu otáčať až o 360°. Na waweboarde sa pohybujete bez odrážania nohami a je vhodný len na rovný povrch.

vyberomat sk skateboard
vyberomat sk skateboard

Parametre výberu

Najdôležitejšou časťou skateboardu je doska. Pri výbere začnite práve jej veľkosťou. Potom porovnajte ostatné parametre.

Veľkosť dosky

Doska skateboardu by vám mala vyhovovať najmä, čo sa týka jej šírky. Šírka dosky musí totiž zodpovedať vašej postave a spôsobu jazdy. Dĺžka v tomto prípade nie je veľmi dôležitá. Na predvádzanie rôznych trikov je vhodnejšia užšia doska. Ak budete skateboard využívať najmä na jazdu, pre lepšie udržanie stability bude vhodnejšia väčšia šírka. Tá je vhodnejšia aj pre vyššie a ťažšie postavy. Ak máte nižšiu a štíhlu postavu, hľadajte užšie dosky. Jednotlivé modely majú šírku udávanú v ich popise. Základné členenie je:

  • Micro 6,5“ – 6,75“ — tieto modely využijú deti do päť rokov.
  • Mini 7“ — modely vhodné pre deti do 133 cm.
  • Mid 7,3“ — vhodné pre výšku od 134 do 158 cm.
  • 7,5“ – 8“ — vhodné dospelých a mládež nad 160 cm. Využijete ich na triky na rôznych prekážkach.
  • 8“ – 8,25“ — pre osoby nad 160 cm na triky na U-rampe.
  • Viac ako 8,25“ — stabilnejšie skateboardy, ktoré využijete na jazdu po meste.

Materiál dosky

Doska skateboardu sa vyrába z niekoľkých vrstiev. Vrstiev pritom môže byť 5 – 9. Čím viac vrstiev bude doska mať, tým bude pevnejšia ale tiež ťažšia. Pri výrobe sa najčastejšie používa kvalitné drevo kanadského javora. Môžete sa však stretnúť aj s inými materiálmi.

Plast a laminát — skateboard z týchto materiálov vás iste bude stáť menej. Nie je však vhodný na náročnejšie činnosti, než ako je jazda po rovnom teréne.

Čínsky dub, buk a javor — tieto materiály sú vhodné pre tých, ktorí si nie sú istí tým, či pri skateboardoch vydržia dlhšie. Môžete na nich jazdiť po meste aj vyskúšať rôzne triky.

Kanadský javor — ako sme už spomínali, kanadský javor má veľmi kvalitné drevo vhodné práve na výrobu skateboardov. Je dostatočne odolné a pružné, takže vydrží aj námahu zložitejších trikov.

vyberomat sk skateboard
vyberomat sk skateboard

Podvozok

Podvozok, nazývaný aj truck, je časť, na ktorej sú pripevnené kolieska. Pri prenose váhy má za úlohu zabezpečiť presné zatáčanie. Vyberať je ho potrebné podľa šírky dosky a toho, akým spôsobom na skateboarde plánujete jazdiť. Trucky delíme poľa ich veľkosti:

Nízke (low) — používajú sa s kolieskami vo veľkosti 50 – 53 mm. Zabezpečia najvyššiu stabilitu.

Stredné (mid) — používajú sa s kolieskami vo veľkosti 53 – 56 mm a sú vhodné pre jazdu po parku a ulici.

Vysoké (high) — vhodné pre kolieska nad 56 mm. Využijete ich na cruising a carving.

Trucky sa odlišujú aj materiálom, z ktorého sú vyrobené. Keďže tvoria najťažšiu časť na skateboarde, dôležité je, aby boli vyrobené z ľahkých materiálov. Najvhodnejším je titán.

Gumičky k truckom

K truckom je potrebné vybrať gumičky. Skontrolujte, či ich tvrdosť zodpovedá štýlu vašej jazdy. Pre jednoduchšie zatáčanie pri carvingu a cruisingu vyberajte mäkké gumičky. Pre lepšiu stabilitu tvrdšie.

Kolieska

Pri voľbe vhodných koliesok by vás mala zaujímať ich veľkosť a tvrdosť. Kolieska budete potrebovať pravidelne vymieňať. Pri dlhšom používaní na nich môžu vzniknúť vyjazdené plošinky, ktoré ovplyvnia kvalitu jazdy.

Veľkosť koliesok

Veľkosť koliesok bude určovať rýchlosť jazdy a tiež stabilitu na rôznych terénoch. V ponuke nájdete nasledovné veľkosti:

  • 50 – 53 mm — sú pomalšie a vhodné na ulicu alebo do skateparku.
  • 54 – 59 mm — túto veľkosť využijú začiatočníci a pokročilí na jazdu po ulici aj U-rampe.
  • 60 mm — veľkosť prispôsobená drsnejšiemu povrchu, vhodná na cruising.

Tvrdosť koliesok

Od tvrdosti koliesok závisí ich priľnavosť. Ovplyvňuje tiež rýchlosť jazdy. Tvrdšie kolieska budú rýchlejšie a vhodné na hladké povrchy prekážok v skateparku. Mäkšie sú pomalšie, lepšie priľnú k povrchu a absorbujú jeho nerovnosti. Sú vhodnejšie pre jazdu na ulici.

Ložiská

Ložiská sa nachádzajú v kolieskach skateboardu a je potrebné ich pravidelne mazať. Delia sa do niekoľkých skupín označených skratkou ABEC podľa presnosti výroby a rýchlosti. Čím vyššia hodnota ABEC je pri skateboarde udávaná, tým bude rýchlejší.

ABEC 1 — nie veľmi kvalitné lacné ložiská,

ABEC 3 — lacnejšia voľba pre rýchlu jazdu,

ABEC 5 — dosiahnete vyššiu rýchlosť za priemernú cenu,

ABEC 7 — vhodné na rýchle jazdenie napríklad v bazéne.

Užitočné tipy na záver

Ak ste sa rozhodli vyskúšať jazdu na skateboarde, iste vám prinesie veľa nových zážitkov. Pri kúpe však venujte pozornosť viacerým parametrom. Vyberiete tak model, ktorý bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Ako prvé si vyberte zodpovedajúci typ skateboardu. Potom sa zamerajte na veľkosť dosky a jej materiál. Dôležitými súčasťami skateboardov sú trucky, kolieska a ich ložiská.

Na pohodu pri jazde vplývajú aj gripy. Sú to samolepiace fólie, ktoré vytvoria na povrchu dosky nešmykľavý povrch. Aj pri ich výbere je potrebné siahnuť po tom správnom. Pre vyššiu stability vyberajte gripy s väčšou hrúbkou a naopak. Nezabudnite na bezpečnosť a k skateboardu si kúpte prilbu na ochranu hlavy a chrániče na kolená, lakte, zápästia aj dlane.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest