Ako vybrať šijací stroj

Šijací stroj pomáha pri šití odevov už viac ako 170 rokov. Od jeho vynájdenia prešiel dlhú cestu, počas ktorej došlo k zmene dizajnu aj spôsobu poháňania. Tak ako v minulosti, tak aj dnes je však výborným pomocníkom pre každého, kto si chce ušiť vlastné oblečenie či iné praktické veci z textilu.

Ak aj vy patríte medzi týchto zručných ľudí, poradíme vám, ako si vybrať šijací stroj tak, aby vám jeho vlastnosti čo najlepšie vyhovovali. Pred tým, ako sa vyberiete do obchodu, si premyslite, ktorý typ šijacieho stroja budete potrebovať. Výber bude závisieť od spôsobu ovládania a typu stehov. Potom porovnajte jednotlivé parametre. Zaujímajte sa o počet a druhy stehov, hmotnosť, možnosti regulácie rýchlosti a hlučnosť stroja. Jednotlivé modely sa odlišujú tiež viacerými funkciami. Dočítate sa o nich v závere článku.

vyberomat sk sewing machine
vyberomat sk sewing machine

Šijacie stroje podľa typu ovládania

Podľa typu ovládania delíme šijacie stroje na mechanické a elektronické. Rozdiel nie je v spôsobe pohonu, ako by sa na prvé počutie mohlo zdať. Rozdiel je v spôsobe ovládania. Oba typy sa líšia aj inými vlastnosťami.

Mechanické šijacie stroje

Mechanické šijacie stroje sú ovládané pomocou gombíkov, otočných koliesok a pák. Nastavíte si tak požadovanú dĺžku, šírku či typ stehu. Aktuálne nastavenie sa zobrazuje len na ovládacích prvkoch. Mechanické šijacie stroje sú spravidla hlučnejšie a potrebujú častejšie premazávanie. Niekomu môže pri šití tiež chýbať presná regulácia rýchlosti. Ich hlavná výhoda však spočíva v ich cene. Oproti elektronickému typu sú lacnejšie. Ak potrebujete šijací stroj len na občasné použitie, môžu byť pre vás zaujímavou voľbou.

Elektronické šijacie stroje

Elektronické šijacie stroje ponúkajú oveľa viac možností. Pre niekoho môže byť spočiatku ťažšie vyznať sa v množstve funkcií, ale ovládanie je intuitívne, takže to po chvíli zvládne každý. Výhodou je väčší výber rôznych druhov stehov a menšie požiadavky na údržbu. Jednotlivé funkcie sa nastavujú pomocou dotykového displeja. Ak pravidelne šijete, iste vás poteší, že tento typ je tichší.

Ktorý druh vybrať

Pri kúpe šijacieho stroja sa môžete stretnúť s viacerými typmi aj podľa ponuky typov stehov.

Klasický šijací stroj

Do tejto skupiny patria najbežnejšie šijacie stroje. Disponujú ponukou bežných stehov, ktoré budete potrebovať pri šití alebo plátaní dier. Nájdete na nich aj jednoduchý endlovací steh. Pri ňom sa však používajú len dve nite.

Overlock

Overlock je šijací stroj, ktorý používa obšívací steh na začistenie látky. Zároveň orezáva jej zvyšky.  Tento steh vzniká použitím viacerých nití naraz. Steh sa nepára a je pružný, preto je vhodný aj na šitie elastických materiálov. Týmto strojom však nedocielite rovný steh.

Coverlock

Tento typ slúži na začistenie okrajov látky a zároveň jej zošitie. Zvonku oblečenia je vidno jeden až tri rovné stehy a z rubovej strany je krycí steh. Môžete to vidieť napríklad na spodnom okraji bežného trička. Niektoré modely dokážu šiť aj z lícovej strany krycím stehom alebo retiazkovým stehom.

Vyšívací stroj

Už z názvu je zrejmé, že tento typ stroja nebude slúžiť na šitie ale na vyšívanie. Na trhu nájdete jednoihlové alebo viac ihlové modely. Jednoihlové sú pri práci pomalšie. Výhodou viac ihlových je okrem vyššej rýchlosti možnosť navliecť viac farieb nite. Na vyšívacom stroji sa dá nastaviť viacero programov, hustota stehov a podobne.

Kombinované šijacie stroje

Ak potrebujete aj šiť aj vyšívať, je možné kúpiť klasický stroj v kombinácii s vyšívacím. Rovnako je možné kúpiť kombináciu overlocku a coverlocku.

Quiltovací stroj

Quiltovací stroj je špeciálny šijací stroj, ktorý využijete pri patchworku. Má silnejší motor a umožní vám prešiť niekoľko vrstiev látky naraz.

vyberomat sk sewing machine
vyberomat sk sewing machine

Parametre výberu

Parametrov, podľa ktorých budete vyberať, je viacero. Začneme tým, aké druhy stehov šijací stroj ponúka. Postupne si prejdeme aj ďalšie dôležité informácie, ktoré by ste pred kúpou mali o šijacích strojoch vedieť.

Počet a druhy stehov

Pre príležitostné šitie a začínajúcich krajčírov postačí do 20 rôznych stehov. Profesionáli ich budú potrebovať oveľa viac. Pred kúpou sa preto informujte, aké druhy stehov stroj ponúka. Lacné modely môžu mať len tri až päť druhov stehov. Drahšie modely ich môžu mať až do tristo. Pri šití budete najčastejšie potrebovať nasledovné stehy:

  • Endlovací steh — cikcakovitý steh, ktorý sa používa na začistenie okrajov látky.
  • Rovný steh — klasický rovný steh na spojenie dvoch kusov látky.
  • Overlockový steh — týmto disponujú overlockové stroje. Obšije a upraví okraj látky.
  • Elastický steh — využijete ho pri šití elastických materiálov.
  • Kľukatý steh — svojím vzhľadom pripomína drobné kopce a údolia.
  • Slepý steh — steh, ktorý je vidieť len z rubovej strany odevu.

Budete šijací stroj prenášať?

Ak plánujete šijací stroj prenášať, mala by vás zaujímať aj jeho hmotnosť. Je rozdiel, či budete musieť zdvíhať 5 alebo 10 kg. Na trhu nájdete modely rôznej hmotnosti. Najľahšie vážia len niekoľko sto gramov a môžete si ich tak jednoducho vziať na šitie mimo domova.

Materiály látok

Dôležitým údajom je, aké materiály dokáže šijací stroj prešiť. Je totiž rozdiel, či budete šiť pevné materiály, akým je rifľovina alebo jemné, akým je hodváb. Ideálne, samozrejme, je, ak si stroj poradí s každým z nich. Takéto možnosti ponúkajú hlavne elektronicky ovládané šijacie stroje.

Regulovanie rýchlosti

Pri šití budete niekedy potrebovať postupovať rýchlo, inokedy pomalšie po malých kúskoch. Preto je dôležitým parametrom výberu možnosť regulácie rýchlosti. Nie je preto vždy vhodné vybrať stroj s vysokou rýchlosťou bez regulácie. Vyberajte taký, kde si rýchlosť budete vedieť nastaviť.

Hlučnosť

Ak budete šiť pravidelne napríklad večer, iste vás bude zaujímať tiež hlučnosť šijacieho stroja. Vo všeobecnosti sú hlučnejšie modely s mechanickým ovládaním. Ak vyžadujete, aby mal šijací stroj tichý chod, vyberajte z modelov s elektronickým ovládaním.

Vybavenie

V základnej výbave stroja by sa malo nachádzať rôzne príslušenstvo. Každý kus by mal byť vybavený niekoľkými cievkami pre spodnú niť, ihlami s rôznou hrúbkou a pätkami. Ak vám základná výbava nepostačuje, môžete si ju dokúpiť.

Materiál šijacieho stroja

Šijacie stroje sa vyrábajú z plastu a kovu. Pri kúpe skontrolujte najmä, z čoho je vyrobené jeho vnútro. Plast má totiž nižšiu životnosť. Pri šití sa tiež môže stať, že stroj bude mierne vibrovať. Vonkajším materiálom je zvyčajne plast, kvôli zachovaniu optimálnej hmotnosti stroja.

vyberomat sk sewing machine
vyberomat sk sewing machine

Funkcie šijacích strojov

Pri používaní šijacieho stroja oceníte viacero praktických funkcií. Pri kúpe sa informujte, aké funkcie konkrétny model ponúka. Vyberajte podľa toho, ktoré pri šití využijete. Lacné modely sú spravidla vybavené len tými základnými. Drahšie stroje ich budú mať viac.

Osvetlenie — osvetlenie patrí k základným funkciám, ktoré by mal mať každý šijací stroj. Svetlo je umiestnené tak, aby osvetľovalo ihlu a vytváraný steh.

Automatické navliekanie nite — namiesto manuálneho navliekania si stroj navlečie ihlu sám, takže to nebudete musieť robiť vy.

Zašitie alebo ukončenie stehu — slúži na ukončenie stehu tak, aby sa po odstrihnutí nite nezačal párať.

Automatické odstrihnutie nite — po stlačení tlačidla stroj sám odstrihne niť.

Nastavenie pozície nite — umožní nastaviť, v akej pozícii sa ihla má zastaviť. Môžete si zvoliť, či zostane visieť vo vzduchu alebo bude zapichnutá v látke.

Voľné rameno — spodná časť stroja sa dá odpojiť a na úzkom ramene sa jednoduchšie šijú úzke miesta odevov, ako rukávy či nohavice.

Pamäť — umožní do pamäte uložiť postupy stehov za sebou. Po zvolení uloženého postupu bude stroj sám prepínať medzi jednotlivými druhmi stehov.

Nastavenie prítlaku patky — túto funkciu využije pri šití rôznych druhov látky.

Šitie gombíkových dierok — pri šití gombíkových dierok bude stroj pracovať samostatne bez nutnosti prepínania programov.

Záver

Šijací stoj je výborným pomocníkom nie len pre profesionálov. Využijete ho aj v domácnosti pri oprave alebo šití textilných výrobkov. Pri výbere začnite voľbou typu ovládania a druhu šijacieho stroja. Potom porovnávajte jednotlivé parametre, akými sú počet a druhy stehov, hmotnosť a možnosť regulovať rýchlosť šitia. Skontrolujte tiež, aké vybavenie je dodávané spolu so strojom a aké materiály dokáže prešiť. Ak budete šijací stroj používať pravidelne, informujte sa o jeho hlučnosti. Okrem týchto parametrov je dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené jednotlivé časti. Ten môže ovplyvniť životnosť vybraného modelu.

Aby sa vám so šijacím strojom naozaj dobre pracovalo, skontrolujte aj to, aké funkcie ponúka. Mnohé z nich vám uľahčia prácu. Šijacie stroje sa odlišujú tiež svojím dizajnom. Na výber máte z viacerých farebných prevedení. Na väčšine modelov je hlavnou farbou biela. Tá je potom doplnená iným odtieňom. Môžete sa však stretnúť aj s modelmi v čiernej, zelenej, červenej či sivej farbe.

Vložiť komentár