Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk concept rk
vyberomat sk concept rk

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk philips hd
vyberomat sk philips hd

Rozumná voľba

vyberomat sk tefal ko digital display
vyberomat sk tefal ko digital display

Najvyššia kvalita

Rýchlovarná kanvica si po svojom uvedení na trh veľmi rýchlo našla cestu do väčšiny domácností. Umožňuje rýchly a pohodlný ohrev vody bez nutnosti zapínať sporák s minimalizovaním nebezpečenstva popálenia. Ak si ju práve potrebujete kúpiť, prečítajte si krátky návod o tom, ako vybrať rýchlovarnú kanvicu. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že vybrať vhodný model nie je zložité, bude potrebné porovnať niekoľko parametrov.

Ako prvé si stanovte potrebný objem. Ďalej by ste sa mali zaujímať o príkon, umiestnenie výhrevného telesa a bezpečnosť. Porovnávajte tiež výrobný materiál a typ filtra. Zaujímať vás pravdepodobne bude tiež dizajn. Niektoré drahšie modely umožnia tiež nastavenie teploty, aby ste vodu len ohriali. Rýchlovarné kanvice navyše disponujú mnohými funkciami, ktoré vám ich používanie spríjemnia.

Čo si vybrať?

Prinášame vám zopár tipov na výhodné rýchlovarné kanvice.

Najvýhodnejšie rýchlovarné kanviceKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
TEFAL KO851830 DIGITAL DISPLAY– možnosť regulácie teploty (5 úrovní)
– tichosť
– výkon
– rýchlosť
– dizajn
– cena
– nepriehľadnosť
60 €Zobraziť ponuku
ELECTROLUX EEWA7700– možnosť regulácie teploty
– tichosť
– výkon
– rýchlosť
– cena
– pri funkcií KEEP WARM musíte počkať na zníženie na požadovanú teplotu
– nepraktické umiestnenie ukazovateľa hladiny vody
50 €Zobraziť ponuku
PHILIPS HD9350/91– bezpečnosť
– možnosť regulácie teploty (4 úrovne)
– tichosť
– výkon
– rýchlosť
– nepraktické umiestnenie ukazovateľa hladiny vody31 €Zobraziť ponuku
CONCEPT RK4090  – bezpečnosť
– tichosť
– výkon
– rýchlosť
– dizajn
– chýba možnosť regulácie teploty 30€ Zobraziť ponuku
vyberomat sk tefal ko digital display

Tefal KO851830

Tefal KO851830 je rýchlovarná kanvica s objemom 1,7 l. Príkon 1800 W. Vyrobená je z nehrdzavejúcej ocele. Vlastnosti a funkcie kanvice sú: regulácia teploty, funkcia udržania teploty, skrytá špirála, automatické vypnutie, LCD displej, automatické otváranie veka, úložný priestor pre kábel. Disponuje vyberateľným filtrom. Kanvica obsahuje otočnú základňu.


vyberomat sk electrolux eewa

Electrolux EEWA7700

Electrolux EEWA7700 je rýchlovarná kanvica s objemom 1,7 l. Príkon – 2400W. Kanvica je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Vlastnosti a funkcie Electrolux EERA7700 sú: regulácia teploty, ukazovateľ vodnej hladiny, skrytá špirála, ochrana pred chodom na prázdno a LCD displej. Filter je vyberateľný a základňa otočná.


vyberomat sk philips hd

Philips HD9350/91

Kanvica Prilips HD9350/91 Daily Collection, je vytvorená z nehrdzavejúcej ocele. Objem kanvice je 1,7 l. Príkon 2200 W. Ponúka funkcie ako ukazovateľ vodnej hladiny, kontrolka chodu, skrytá špirála, automatické vypnutie, ochrana pred prehriatím, ochrana pred chodom naprázdno a tepelná poistka. Filter vo Philips je vyberateľný, a základňa je otočná.


vyberomat sk concept rk

CONCEPT RK4081

Rýchlovarná kanvica Concept RK4090, má objem 1,7 l. Príkon – 2200 W. Vyrobená je z tvrdeného skla. Disponuje trojitým systémom bezpečnosti. Kanvica ponúka funkcie ako je ukazovateľ vodnej hladiny, kontrolka chodu, skrytá špirála, automatické vypnutie, ochrana pred chodom naprázdno, úložný priestor pre kábel, automatické otváranie veka. Filter v rýchlovarnej kanvici je vyberateľný. Concept má otočnú základňu. Kladom kanvice je nezvyčajný dizajn.

Podľa čoho vyberať rýchlovarnú kanvicu

Parametrov, podľa ktorých budete vyberať rýchlovarnú kanvicu, je niekoľko. Vhodné je začať voľbou zodpovedajúceho objemu. Keďže ide o spotrebič, ktorý je poháňaný elektrickou energiou, iste vás bude zaujímať aj jeho príkon. A postupne prejdeme k ďalším parametrom.

Objem a veľkosť kanvice

Objem rýchlovarnej kanvice by mal predovšetkým zodpovedať počtu osôb, ktoré ju budú používať. Ak potrebujete variť vodu len pre seba, vhodnou voľbou bude kanvica s objemom do 0,5 l. Pre viac osôb vyberajte z väčších modelov. Do štvorčlennej domácnosti odporúčame objem 1,5 – 1,7 l. Postačí na prípravu nápoja pre vás aj vaše návštevy. Takýto objem je vhodný tiež do kuchynky na pracovisku, kde si vodu potrebuje uvariť viac osôb. Ak hľadáte ešte väčšiu kanvicu, na trhu nájdete modely až do objemu 3 l.

Pri objeme kanvice ešte chvíľu zostaneme. Od neho bude závisieť aj veľkosť tohto spotrebiča. Zvážte preto miesto, kde bude kanvica uložená. Keďže ide o spotrebič, ktorý sa stáva súčasťou kuchynskej linky, budete naň potrebovať dostatok priestoru.

Príkon

Príkon vás okrem toho, akú má rýchlovarná kanvica spotrebu, informuje aj o tom, ako rýchlo bude uvarená voda. Čím vyšší príkon bude, tým rýchlejšie sa voda uvarí. Na trhu nájdete modely s príkonom od 600 do 3 000 W. Najmenší príkon majú cestovné kanvice. Pri nich to vzhľadom na ich veľkosť celkom postačí. Ak hľadáte kanvicu do domácnosti, na 1,6 l by mal byť pre dostatočne rýchle ohriatie vody príkon 2 200 W a viac.

Umiestnenie výhrevného telesa

Výhrevné teleso kanvice môže byť umiestnené dvoma spôsobmi. Buď bude zabudované do dna alebo ukryté. Dôvod, prečo by ste sa mali o jeho umiestnenie zaujímať, je ten, že ovplyvňuje dobu zohrievania vody a potrebu údržby kanvice.

Skryté výhrevné teleso

Skryté výhrevné teleso je uložené v dne kanvice, takže na ňom nedochádza k usadzovaniu vodného kameňa. Vodný kameň sa usádza len na dne a stenách kanvice, čo uľahčuje jej čistenie. Na druhej strane však tento spôsob umiestnenia spomaľuje ohrev vody.

Viditeľné výhrevné teleso

Vďaka tomu, že sa medzi výhrevným telesom a vodou nenachádza žiadna iná vrstva, ohrievanie vody je pri tomto type rýchlejšie. Zároveň sa však priamo na ňom usádza vodný kameň. Preto je potrebné kanvicu častejšie čistiť.

Bezpečnosť

Pri každom spotrebiči, v ktorom sa manipuluje s horúcou vodou, je dôležitá tiež bezpečnosť. O to viac, že je poháňaný elektrickým prúdom. Základným bezpečnostným prvkom rýchlovarných kanvíc je svetelná dióda, ktorá vás upozorňuje na to, že je spotrebič zapnutý. Po vypnutí sa automaticky vypne. Druhým prvkom, ktorý by mala mať každá rýchlovarná kanvica, je automatické vypnutie po dosiahnutí vodu varu. Posledným bezpečnostným prvkom, bez ktorého by ste tento spotrebič nemali kupovať je to, že sa zapne len vtedy, ak je správne uložený na podstavec. Samozrejmosťou by mala byť kvalitná tepelná izolácia, aby pri uchopení kanvice nedochádzalo k popáleniu.

Výhodou je, ak kanvica upozorňuje aj na to, že sa v nej nachádza horúca voda. A to aj vtedy, ak nie je zapnutá. Mnoho kanvíc tiež disponuje poistkou, ktorá ich automaticky vypne, keď ich zodvihnete z podstavca. Nedôjde tak k tomu, že na podstavec položíte zapnutú ale prázdnu kanvicu, z ktorej ste už vodu vyliali. Okrem toho by rýchlovarná kanvica mala disponovať poistkou proti prehriatiu v prípade, že ju zapnete prázdnu.

Napájací kábel

Pri kúpe tohto spotrebiča skontrolujte aj dĺžku napájacieho kábla. Potrebná dĺžka bude závisieť od toho, ako je od miesta, kde budete kanvicu používať, vzdialená elektrická zástrčka. Výhodou je, ak si vyberiete model s navíjacím káblom. Jeho dĺžku si tak budete môcť regulovať.

Materiál

Rýchlovarné kanvice, ktoré na trhu nájdete, sú z nerezu, skla, keramiky a plastu. Všetky materiály majú svoje prednosti aj zápory. Na jednotlivých výrobkoch ich môžete nájsť samostatne aj v kombinácii.

Plast

Plastové rýchlovarné kanvice patria medzi tie lacnejšie. Sú k dispozícii v mnohých farbách a dizajnoch, takže z tohto pohľadu je naozaj z čoho vyberať. Oproti nerezovým modelom sú tiež ľahšie. Pri niektorých veľmi lacných modeloch sa ale môže stať, že narazíte na kanvicu, ktorá bude zanechávať vo vode príchuť plastu aj po viacerých vareniach.

Nerez

Nerez je odolný materiál, ktorý navyše dobre vyzerá. Ak si kúpite nerezový model, môžete sa spoľahnúť, že dizajnovo výborne zapadne do vašej kuchyne. Nerezové rýchlovarné kanvice sa navyše dobre udržiavajú a sú dostatočne ľahké.

Sklo

Ak hľadáte elegantný vzhľad, ktorý urobí z kanvice výrazný dizajnový kúsok na vašej kuchynskej linke, najlepšou voľbou bude sklo. Sklenené rýchlovarné kanvice sa ľahko čistia, nevýhodou však je, že usadený vodný kameň bude vidno aj zvonku. Preto budú vyžadovať vašu častejšiu pozornosť.

Keramika

Keramické rýchlovarné kanvice oslovia najviac tých, ktorí obľubujú retro, vidiecky alebo vintage štýl. V ponuke na trhu nájdete kúsky, ktoré vynikajú svojím netradičným dizajnom. Výhoda tohto materiálu tkvie aj v tom, že pri varení vody sú tichšie.

Dizajn

Dizajn rýchlovarných kanvíc poteší naozaj každého. Na trhu nájdete mnoho tvarov a farebných prevedení, z ktorých si iste vyberiete. Môžete si zvoliť kanvicu v tvare bucľatého čajníka alebo moderne pôsobiaci kúsok zo skla. Pri dizajnovo zaujímavých modeloch však musíte počítať s vyššou cenou.

Základňa

Na základňu položíte kanvicu pri varení vody. Najčastejšie sa rýchlovarné kanvice vyrábajú s otočnou základňou. Vďaka tomu nemusíte premýšľať nad tým, ako presne na ňu kanvicu položiť. Kanvicou je možné na základni otáčať až o 360°.

Typ filtra

Filter môže byť pevný alebo vyberateľný. Typ filtra je dôležité skontrolovať kvôli jednoduchosti jeho čistenia. Vyberateľný filter sa čistí jednoduchšie a s pevným to bude o niečo zložitejšie. Na trhu okrem toho nájdete tiež modely bez filtra. Tieto sú vhodné len domácnosti s mäkkou vodou.

Funkcie rýchlovarných kanvíc

Niektoré funkcie majú dnes takmer všetky kanvice. Iné nájdete len na drahších modeloch. Pri výbere nezabudnite preto skontrolovať, či má kanvica práve tie, ktoré vyžadujete.

Ukazovateľ hladiny vody — táto funkcia vás bude informovať o tom, koľko je v kanvici vody bez toho, aby ste ju museli otvoriť.

Nastavenie teploty varenia — pri drahších modeloch sa môžete stretnúť s možnosťou nastavenia teploty varenia. Budete tak môcť v kanvici vodu iba ohriať na požadovanú teplotu v rozmedzí zväčša od 30 do 100 °C. Táto funkcia vám uľahčí prípravu niektorých nápojov alebo detských pokrmov. Ovládacie tlačidlá bývajú umiestnené na základni alebo rúčke.

Displej — na displeji sa vám bude zobrazovať teplota, na ktorú ste nastavili ohrev a doba ohrevu.

Teplomer — teplomer vám bude ukazovať, akú teplotu má voda, ktorá sa práve nachádza v kanvici.

Akustický alebo svetelný signál — okrem automatického vypnutia po dosiahnutí bodu varu vydávajú niektoré modely aj akustický alebo svetelný signál.

Anti-drip — ak nemáte radi, že pri nalievaní z kanvice dodatočne kvapká voda, hľadajte model s touto funkciou.

Chytré kanvice — ak vyhľadávate moderné technologické vychytávky, iste si zaobstarajte chytrú kanvicu. Budete ju môcť pohodlne ovládať zo svojho telefónu.

Tipy na záver

Aj bežný spotrebič, akým je rýchlovarná kanvica, má mnoho parametrov, ktoré sa vám pri kúpe oplatí porovnať. Zaujímajte sa o objem, príkon, výrobný materiál a typ filtra kanvice. Okrem toho sa oplatí porovnať dĺžku a možnosť navíjania prívodného kábla ako aj umiestenie výhrevného telesa. Rýchlovarná kanvica sa okrem splnenia svojej funkcie môže sťať zaujímavým dizajnovým kúskom na kuchynskej linke. A môže vám tiež pri varení či ohreve vody ponúknuť zaujímavé funkcie, ktoré vám túto činnosť uľahčia.

Pri pravidelnom používaní sa na dne a na stenách kanvice bude usádzať vodný kameň. Nezanedbajte preto jej pravidelné čistenie. Vo vode tak nebudú plávať jeho zvyšky a navyše predĺžite životnosť tohto spotrebiča. Na čistenie používajte ocot, kyselinu citrónovú alebo špeciálne prípravky, ktoré zakúpite v drogérii. Pre minimalizovanie tvorby vodného kameňa vám tiež odporúčame nenechávať v kanvici prevarenú vodu dlhšiu dobu.

Tefal Ket Digital KO851830 - Electroworld

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest