Ako vybrať ručný vysávač

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk sencor svc
vyberomat sk sencor svc

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk concept vp
vyberomat sk concept vp

Rozumná voľba

vyberomat sk raycop rs pro uv
vyberomat sk raycop rs pro uv

Najvyššia kvalita

Ručný vysávač sa zíde v každej domácnosti. Využijete ho na rýchle upratanie rozsypaných omrviniek, piesku z detských topánok alebo iného drobného neporiadku. Na jeho upratanie tak nebudete musieť vyberať veľký vysávač ani používať metlu.

Na trhu nájdete mnoho modelov ručných vysávačov. Vybrať si z nich možno nebude také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na uľahčenie výberu sme pre vás pripravili krátky návod. Dozviete sa, z akých typov napájania máte na výber a ako veľkú zbernú nádobu si budete môcť vybrať. Okrem toho sa zameriame aj na typ použitej filtrácie, spôsob vysávania, hlučnosť a hmotnosť. Nezabudli sme ani na príslušenstvo, ktoré výrobcovia týchto spotrebičov ponúkajú.

Čo si vybrať?

Prinášame vám zopár tipov na výhodné ručné vysávače.

Najvýhodnejšie ručné vysávačeKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
Raycop RS PRO UV+– antibakteriálny účinok
– výkon
– ľahká údržba
– príslušenstvo
– tichá prevádzka
– vysoká cena
– malý objem nádoby
280 €Výhodná ponuka
Concept VP4354 Wet & Dry Riser extension +– dobré recenzie
– výkon
– ľahká údržba
– príslušenstvo
– výdrž
– pohodlné držanie
– cena
– hlučnosť
109 €Zobraziť ponuku
CONCEPT VP4380– výkon
– výdrž
– ľahká údržba
– príslušenstvo
– držiak na stenu
– cena
– hlučnosť
– nie je určený na mokré povrchy
80 €Zobraziť ponuku
ETA Rotory 2425 9000– výkon
– výdrž
– dizajn
– nižšia hlučnosť
– ľahká údržba
– príslušenstvo
 – nevhodný na tekutiny
– dlhšia doba nabíjania
75 €Zobraziť ponuku
SENCOR SVC 190– cena
– váha
– ľahká údržba
– príslušenstvo
– slabší výkon
– môže vzniknúť zápach
– filter sa rýchlo zanesie
20 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk raycop rs pro uv

Raycop RS PRO UV+

Antibakteriálny vysávač je skvelým pomocníkom do každej domácnosti. Poradí si s vírusmi, plesňami a baktériami. Prevádzka je tichá, keďže dosahuje hlučnosť 67 dB. Napája sa prostredníctvom 5m kábla. V balení sa nachádza čistiaca textília, elektrická turbokefa, HEPA filter, kombinovaná kefa a rotačná kefa. Disponuje objemom 0,2 l. Rozmery: 31,6 x 17,2 x 37,4 cm. Hmotnosť: 2,2 kg.


vyberomat sk concept vp wet dry riser extension

Concept VP4354 Wet & Dry Riser extension +

Výkonný ručný vysávač vysaje zvieracie chlpy a mokré či suché nečistoty. Pri používaní dosahuje hlučnosť 75 dB. Disponuje mikrofiltrom. Plné nabitie dosiahnete po 4 hodinách, po ktorých dokáže pracovať 22 minút. Objem ručného vysávača je 0,5 l. Vysávač ponúka bohaté príslušenstvo, ako PET kefu, podlahovú hubicu, flexibilnú hadicu CAR, predlžovaciu trubicu 2 x, štrbinovú hubicu, nadstavec na vysávanie kvapalín, hubicu s kefou, redukciu, textilné vrecko na príslušenstvo, čistiacu kefku a adaptér. Rozmery: 42 x 12,5 x 11 cm. Váži 1,3 kg.


vyberomat sk concept vp

Concept VP 4380

Concept VP4380, je ručný vysávač určený pre vysatie zvieracích chlpov a suchých nečistôt. Príkon – 110 W. Plné nabitie dosiahnete po 4 hodinách. Doba chodu je 35 minút. Maximálny dosiahnuteľný hluk pri používaní je 80 dB. Obsahuje HEPA filter. Typ batérie vo vysávači je Li-Ion, s kapacitou 18,5 V. Objem Conceptu je 0,45 l. Váži 1 kg.


vyberomat sk eta

Eta Rotory 2425 90000

Eta 1424 Carsha je ručný vysávač, určený pre všetky druhy povrchov. Plné nabitie vysávača dosiahnete po 5 hodinách nabíjania. Doba prevádzky je 30 minút. Disponuje batériou typu Li-Ion. Vysávač pri používaní dosiahne maximálnu hlučnosť 80 dB. Objem je 0,4 l. Obsahuje HEPA filter. Rozmery vysávača: 39 x 12 x 10,6 cm. Váži 1 kg.


vyberomat sk sencor svc

Sencor SVC 190

Ručný vysávač Sencor SVC 190, slúži na vysatie suchých aj mokrých nečistôt. Príkon – 45 W. Čas prevádzky ručného vysávaču je 15 minút. Pre plné nabitie sa prístroj nabíja 12 hodín. Disponuje batériou Ni-Mh 7.2V ( 6 x 1 400 mAh). Sencor vydáva hlučnosť 80 dB. Obsahuje umývateľný filter. Objem vysávača je 0,5 l. Rozmery: 13,5 x 11,5 x 39 cm. Váži 1 kg.

Parametre výberu ručného vysávača

Jednotlivé modely sa od seba líšia vo viacerých smeroch. Pred kúpou si preto porovnajte ich parametre. Postupne si prejdeme zdroje napájania, objem zbernej nádoby aj iné vlastnosti ručných vysávačov.

Spôsob napájania

Jedným zo základných parametrov je spôsob napájania vysávača. Na výber máte modely napájané priamo z elektrickej siete a akumulátorové.

Ručné vysávače sieťové

Tento typ je napájaný z elektrickej siete. Výhodou je, že môžete vysávať neobmedzenú dobu bez potreby dobíjania batérie. Sieťové ručné vysávače majú tiež spravidla o niečo vyšší sací výkon. Mnoho drahších akumulátorových modelov však už porovnateľný sací výkon dosahuje. Obmedzením môže byť dĺžka prívodného kábla. Pri kúpe preto skontrolujte, či vám bude vyhovovať. V tomto type napájania nájdete tiež ručné vysávače do auta vybavené potrebným adaptérom pre ich zapojenie.

Ručné vysávače akumulátorové

Akumulátorové, alebo inak tiež batériové, ručné vysávače sú vybavené nabíjacou základňou. Z nej si ručný vysávač môžete vybrať a používať bez obmedzenia elektrickým káblom. Majú o niečo nižší sací výkon a pri vysávaní budete obmedzení kapacitou batérie. Bežne sa stretnete s modelmi s kapacitou od 15 do 30 minút, ktorá by na bežné upratovanie mala postačiť.

Pri kúpe skontrolujte tiež typ batérie. V lacnejších vysávačoch nájdete starší typ batérie Ni-Mh. Tieto batérie majú tú vlastnosť, že ich je potrebné vždy nabiť do plnej kapacity. Majú totiž pamäťový efekt, ktorý spôsobuje, že sa pri neúplnom nabíjaní časom znižuje ich kapacita. Novší typ batérií je Li-ion, ktorý má životnosť približne na 500 nabití. Li-ion batérie nie je potrebné vždy nabiť do úplnej kapacity.

Objem zbernej nádoby

Ručné vysávače nie sú určené na vysávanie veľkej plochy. Pre ich kompaktnú veľkosť majú tiež menšie nádoby na zbieranie nečistôt. Na trhu nájdete modely s objemom nádoby od 0,5 do 1 l. Do zbernej nádoby sa nevkladajú vrecká, takže ich nebudete musieť dokupovať. Po naplnení nádoby ju jednoducho vysypete a očistíte filtre.

Filtrácia

Filtrácia je dôležitým parametrom pri všetkých typoch vysávačov. Na ručnom vysávači nájdete minimálne dve úrovne filtrácie — vstupné a výstupné filtre.

Vstupné filtre — nachádzajú sa medzi zbernou nádobou a motorom. Bránia vstupu nečistôt do motora. Ich úlohou je zachytávať len najväčšie nečistoty.

Výstupné filtre — starajú sa o to, aby z vysávača vychádzal von prečistený vzduch. Jeho kvalita bude závisieť od kvality samotného filtra. Tento parameter by mal preto zaujímať predovšetkým alergikov.

Typy výstupných filtrov:                           

Mikrofiltre — vyrábajú sa z molitanu alebo tkaniny. Nevýhodou je, že nemajú sto percentnú nepriepustnosť. Nájdete ich v lacnejších modeloch.

HEPA filtre — o kvalitnejšiu filtráciu sa postarajú HEPA filtre. Jednotlivé HEPA filtre môžu mať rozdielnu účinnosť. Pri kúpe preto skontrolujte údaj, ktorý je uvedený v popise výrobku. Môže to byť 10 – 13. Čím vyšším číslom je HEPA filter označený, tým vyššia je účinnosť filtrácie.

Spôsob vysávania

Spôsob vysávania určuje, aké nečistoty budete môcť vysávať. Iste už pri kúpe viete, či budete chcieť vysávať len prach či omrvinky alebo aj rozliate tekutiny. Podľa toho delíme ručné vysávače na modely pre suché a mokré vysávanie.

Ručné vysávače pre suché vysávanie

Tento typ je určený len na vysávanie suchých plôch. Nemali by ste ho používať na vysávanie tekutín, pretože na to nie je uspôsobený a mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu.

Ručné vysávače pre mokré vysávanie

Tento typ je výborným pomocníkom, vďaka ktorému po malej nehode v kuchyni či iných miestnostiach nebudete musieť používať na odstránenie rozliateho nápoja handru. Aj rozliata polievka alebo cereálie s mliekom pre vás viac nebudú znamenať žiadne namáhavé vyberanie zvyškov jedla z handry, ktorou utriete dlážku. Ručný vysávač jednoducho vylejete a opláchnete vodou.

Hlučnosť

Každý spotrebič poháňaný elektromotorom musí počas prevádzky vydávať zvuk. Hladina hlučnosti sa však môže pri jednotlivých modeloch líšiť. Na trhu nájdete modely s komfortnou hlučnosťou do 70 dB. Bez problémov znesiteľná je tiež hlučnosť do 80 dB. Nad 80 dB už ručný vysávač patrí medzi hlučnejšie a mohlo by vám to pri upratovaní vadiť.

Hmotnosť

Keďže budete ručný vysávač držať vždy v ruke, iste vás zaujíma aj jeho hmotnosť. Ideálne je, ak má vybraný model do 1,5 kg. S takouto váhou sa vám bude narábať dostatočne komfortne. Pri kúpe si tento údaj preto skontrolujte. Niektoré modely môžu mať totiž o niečo vyššiu hmotnosť.

vyberomat sk deepal tamang bfqcipbdiq unsplash
vyberomat sk deepal tamang bfqcipbdiq unsplash

Príslušenstvo k ručným vysávačom

Príslušenstvo, ktoré budete mať k ručnému vysávaču k dispozícii, sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho výrobcu a modelu. Pred kúpou si preto skontrolujte, ktoré kusy sú s vyhliadnutým modelom dodávané.

Nabíjacia stanica

Akumulátorové ručné vysávače sú dodávané s nabíjacou stanicou. Tá môže byť stojaca alebo závesná. Druhý zo spomínaných typov šetrí pri odkladaní vysávača viac miesta. Nabíjacie stanice sa okrem toho môžu líšiť aj v rozmeroch.

Nadstavce

Z nadstavcov sú k vysávaču dodávané:

Štrbinová trubica — zúžený tvar pomáha dostať sa s vysávačom na ťažko dostupné a úzke miesta.

Stierkový nadstavec — tento nadstavec môže byť k dispozícii pri ručných vysávačoch na mokré vysávanie. Uľahčuje vysatie tekutiny tak, aby na zemi nezostali jej zvyšky.

Turbokefy — turbokefu oceníte pri vysávaní kobercov. Umožní vám dokonalé odstránenie napríklad zvieracích chlpov.

Kolieska

Aj keď je ručný vysávač primárne určený na držanie v ruke, môžete nájsť modely, ktoré si môžete položiť na podlahu vďaka zmäkčeným kolieskam.

Funkcie ručných vysávačov

Ručné vysávače patria medzi jednoduchšie spotrebiče. Pri ich prevádzke nebudete potrebovať využívať množstvo špeciálnych funkcií. Prácu vám však v mnohom môžu uľahčiť aspoň základné funkcie, ktoré na niektorých modeloch nájdete.

Voľba sacieho výkonu — umožňuje nastaviť silu sacieho výkonu.

Indikátor stavu batérie — signalizuje stav nabíjania a vybitie batérie.

UV lampa — tento doplnok je určený pre alergikov. Žiarením odstraňuje roztoče a baktérie napríklad z matracov.

Záver

Ak hľadáte pomocníka do domácnosti, ktorý vám pomôže pri každodennom upratovaní, ručný vysávač bude pre vás to pravé. V závislosti od vybraného spôsobu vysávania ho budete môcť využiť na upratovanie rozsypaných omrviniek, ryže, soli alebo tiež na vysávanie rozliatych tekutín. Pri výbere porovnávajte okrem spôsobu vysávania aj typ napájania.

Ručné vysávače sa ďalej odlišujú typom filtrácie, hmotnosťou, hlučnosťou a veľkosťou zbernej nádoby. Akumulátorové modely sa odlišujú tiež typom nabíjacej stanice, dobou potrebnou na nabitie a výdržou batérie. Aby sa vám tento spotrebič používal čo najlepšie, skontrolujte aj to, či vám vyhovuje príslušenstvo, ktoré je s ním dodávané. Medzi ručnými vysávačmi nájdete aj modely, ktoré využijete napríklad v aute. Tieto sú vybavené 12 V adaptérom na zapojenie v automobile.

Mattress cleaners | Hoover - Ultra Vortex

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest