Ako vybrať indukčnú varnú dosku alebo sporák

Indukčný sporák patrí k špičke vo svete sporákov. Spojenie indukčnej varnej dosky a rúry s množstvom rôznych programov prinesie vášmu vareniu celkom nový rozmer. Výhodou indukcie je, že je rýchlo pripravená na varenie. Keďže nedochádza k neželanému úniku zvyškového tepla do okolia, spotrebovanú energiu naplno využijete. Okrem indukčného sporáka si môžete vybrať aj samostatnú indukčnú varnú dosku a rúru si k nej dokúpite samostatne. Toto riešenie je vhodné napríklad vtedy, ak nechcete mať varnú dosku a rúru v kuchyni na jednom mieste. Môžete ich však umiestniť aj priamo nad seba.

Aby ste vybrali spotrebič, ktorý presne zapasuje do vašej kuchyne a naplní vaše požiadavky, skontrolujte pred kúpou jeho parametre. Zamerajte sa na rozmery, počet platničiek, energetickú účinnosť, výkon a príkon. Pri varení je dôležitá tiež bezpečnosť. Skontrolujte preto, aké bezpečnostné poistky vyhliadnutý spotrebič má. Pri varení vás iste potešia aj praktické vychytávky, ktoré vám ho spríjemnia a zjednodušia.

Prečo sa rozhodnúť pre indukčný sporák

Indukčný sporák sa od okamihu, kedy bol len technologickou novinkou, stal obľúbenou voľbou mnohých zákazníkov. Nie je to však len pre jeho moderný vzhľad, ktorý elegantným spôsobom dotvára dizajn každej kuchyne. Jeho používanie vám prinesie viacero výhod:

  1. Indukčný sporák prináša úsporu elektrickej energie pri varení. Indukcia zahrieva dno nádoby, ktoré potom zahreje obsah, ktorý je vo vnútri. Všetko teplo sa využije tam, kde ho potrebujete.  
  2. Naproti klasickému elektrickému sporáku je oveľa rýchlejšie pripravený na použitie.
  3. Rýchlejšie a citlivejšie reaguje na zmeny teploty.
  4. Pri každodennom používaní oceníte jeho jednoduché čistenie.
  5. Okolie platničky sa nezahrieva, čo zvyšuje bezpečnosť varenia.
  6. Jedlo sa po prípadnom vykypení nepripaľuje.
  7. Keď hrniec zoberiete zo sporáka, prívod tepla sa preruší. Indukčná varná doska sa tiež sama vypne, keď ju nepoužívate.
vyberomat sk induction hob
vyberomat sk induction hob

Ak ste sa rozhodli pre indukciu, myslite na to aj pri výbere hrncov. Vyberajte hrnce s feromagnetickým a plochým dnom. Takýto riad býva označený symbolom cievky s niekoľkými vlnovkami za sebou alebo slovne. Ak by ste si neboli istí, či je hrniec na indukčný sporák naozaj vhodný, priložte na jeho dno magnet. Ak sa udrží, dno je feromagnetické. Ak chcete výhody indukčného ohrevu využívať naplno, vyberajte tiež správnu veľkosť hrnca vzhľadom na veľkosť používanej platničky.

Pri kúpe indukčného sporáka alebo varnej dosky počítajte s tým, že ich inštalácia je zložitejšia. Mal by ich preto zapojiť odborník.

Podľa čoho vyberať

Ak vám má sporák naozaj dobre a spoľahlivo slúžiť, pred tým, ako si ho priveziete domov, venujte pozornosť jeho výberu. Pri výbere porovnajte jeho rozmery, príkon, energetickú triedu, výkon aj iné parametre.

Vstavaný alebo voľne stojaci indukčný sporák

V prvom kroku výberu zvážte, či sa do vašej kuchyne viac hodí vstavaný alebo voľne stojaci spotrebič.

Voľne stojaci indukčný sporák

Aj indukčné sporáky sa predávajú ako voľne stojace spotrebiče, ktoré nemusíte zabudovať do kuchynskej linky. Voľne stojaci spotrebič si tiež môžete v prípade sťahovania vziať so sebou. Vzhľadom na vyššiu cenu tohto typu sporákov to môže byť výhodou. Nevýhodou je, že sa v okolí sporáka bude usadzovať špina a napadané zvyšky jedál z varenia. Keďže sa sporák nedá dokonale spojiť s linkou, budete musieť ťažko dostupný priestor medzi nimi umývať.

vyberomat sk induction hob
vyberomat sk induction hob

Vstavaná indukčná doska a rúra

Kvôli praktickosti pri čistení a tiež elegantnejšiemu vzhľadu je častejšou voľbou kúpa vstavaných spotrebičov. Indukčná doska a rúra sa dajú kúpiť v sete, aby spolu navzájom ladili. Kúpou setu často ušetríte aj na cene. Okrem toho získate riešenie, ktoré bude doslova šité na mieru pre vašu kuchyňu. Zabudovaním spotrebičov do kuchynskej linky využijete každý cm miesta. To oceníte nielen v malej kuchyni ale aj pri upratovaní po varení. Nečistoty jednoducho zotriete handričkou z okolia varnej dosky.

Rozmery

Rozmery sporáka alebo varnej dosky budú závisieť od dvoch faktorov. Prvým je počet osôb, pre ktorý varievate. Bežnej štvorčlennej rodine bude vyhovovať varná doska alebo sporák so štyrmi platňami. Pre viac alebo menej osôb nájdete v ponuke na trhu varné dosky od dvoch do ôsmych varných plôch. Vhodný model si tak nájdete, či bývate v malej garsónke alebo v rodinnom dome.

Druhý faktor sú rozmery miesta, kam spotrebič umiestnite. Indukčné sporáky sa vyrábajú v rozmeroch 50 – 60 cm do šírky. Na tejto ploche bývajú umiestnené štyri varné plochy. Ak máte viac miesta, môžete vyberať indukčné varné dosky až do rozmeru 90 cm do šírky. V tejto šírke už budete mať k dispozícii až osem platničiek.

Príkon

Príkon udáva množstvo elektrickej energie, ktorú indukčný sporák spotrebuje. Pri týchto spotrebičoch zároveň platí, že s príkonom stúpa aj výkon. Sporák s vyšším príkonom sa bude rýchlejšie zohrievať.

Výkon

Minimálny výkon pre dostatočne rýchle varenie je 7 000 W. Spotrebiče s nižším výkonom sa budú pomalšie ohrievať a predĺži sa príprava pokrmov. Ak varievate naraz na viacerých platničkách, vyberajte spotrebiče s výkonom nad 7 000 W.

Napájanie

Ak kupujete indukčný sporák alebo varnú dosku do bytu, prekontrolujte si, či môže byť napájaný jednofázovým prúdom (230 V). Do domu si môžete dovoliť vybrať aj model so zapojením do trojfázovej zásuvky. Pri súčasnom používaní varnej dosky aj rúry tak nebude dochádzať k preťažovaniu elektrických obvodov.

vyberomat sk induction hob
vyberomat sk induction hob

Energetická účinnosť

Údaj o energetickej účinnosti sporákov nájdete na energetickom štítku. Ak si vyberiete spotrebič vo vyššej energetickej triede, pri kúpe možno zaplatíte o niečo viac, no vynaložené náklady sa vám vrátia na úspore energií. Najúspornejšie sú indukčné sporáky v triede A+++.

Bezpečnosť

Pri každom sporáku zaujíma zákazníkov aj bezpečnosť. Neplatí to len pre rodiny s malými deťmi. Pri kúpe preto skontrolujte bezpečnostné prvky sporáka či varnej dosky. Najčastejšie bezpečnostné funkcie, s ktorými sa môžete stretnúť, sú:

Ukazovateľ zvyškového tepla — tento ukazovateľ vás informuje o tom, že je plocha na varenie ešte teplá.

Detská poistka — uzamkne ovládací panel, aby ho dieťa nevedelo samo zapnúť.

Ochrana proti pretečeniu — ak vám z hrnca vykypí tekutina, aktívna platnička sa automaticky vypne.

Automatické vypnutie — ak zabudnete varnú platničku vypnúť, táto funkcia to urobí za vás.

Ochrana pred vznietením oleja — táto funkcia zaisťuje, že sa varná zóna nenahreje na viac ako 300 °C. Táto teplota je hranica, ktorá vás ochráni pred vznietením oleja.

Detekcia riadu — ak z varnej dosky odstránite riad, automaticky sa vypne.

Rozpoznanie prázdneho hrnca — ak omylom položíte na zapnutú platničku prázdny hrniec, táto funkcia automaticky zníži jej výkon.

Detekcia prepätia a podpätia — detekcia proti chráni spotrebič pred poškodením.

Ovládanie a funkcie

Ovládanie sporáka a varnej dosky by malo byť jednoduché. Varná doska býva ovládaná najčastejšie dotykovými tlačidlami a rúra mechanicky. Indukčné sporáky majú tiež viacero funkcií, ktoré vám jeho používanie uľahčia.

vyberomat sk induction hob
vyberomat sk induction hob

Časovač

Časovač vám umožní nastaviť si dobu varenia a po jej uplynutí vás upozorní signálom. Nemusíte si tak nastavovať čas varenia na inom zariadení a pokojne sa venujte inej činnosti.

Stop and go

Ak má indukčný sporák túto funkciu, môžete kedykoľvek na chvíľu zastaviť varenie. Keď sa vrátite, zapnutím sa spustí rovnaký program, aký ste používali pred tým.

Rozpoznanie veľkosti hrnca

Táto funkcia šetrí spotrebu energie. Ak na varnú plochu postavíte hrniec s menším dnom, indukčná varná doska to rozpozná. Na základe toho sústredí teplo len na plochu, ktorú využívate. Nedochádza tak k zbytočnému úniku tepla.

Zosilnenie výkonu

Zosilnenie výkonu slúži na rýchle zvýšenie výkonu vo zvolenej varnej zóne. Umožňuje tak rýchlejšie a efektívnejšie varenie. Túto funkciu oceníte napríklad, keď potrebujete dať rýchlo uvariť vodu na cestovinu či polievku. Po niekoľkých minútach sa výkon zníži na bežný, aby nedošlo k prehriatiu spotrebiča.

ECO

Funkcia ECO využíva zvyškové teplo pri dováraní pokrmov. Šetrí tak spotrebu energie.

Presná teplota

Niektoré indukčné varné dosky umožňujú nastavenie presnej teploty varenia s rozmedzím až na 1 °C. Presná teplota vám umožní jednoduchšiu prípravu niektorých pokrmov. Budete si môcť nastaviť vhodnú teplotu na roztápanie čokolády, vyprážanie palaciniek či udržanie teploty jedla pri jeho dovarení.

Synchronizácia s digestorom

Ak si kúpite digestor rovnakej značky, môžete si vybrať taký, ktorý je možné synchronizovať s varnou doskou. Výkon digestora sa tak vždy nastaví s ohľadom na intenzitu varenia.

Záver

Indukčný sporák a indukčná varná doska vám prinesú okrem elegantného dizajnu rýchlu a úspornú prípravu jedál. Pri kúpe tohto spotrebiča sa informujte o jeho type, rozmeroch a počte zón na varenie. Zaujímať vás iste bude aj príkon, výkon a energetická účinnosť. I keď patria indukčné sporáky medzi úsporné spotrebiče, aj medzi nimi existujú rozdiely v spotrebe. Odporúčame vám preto vyberať spotrebiče v energetickej triede A+ až A+++. Indukčné sporáky bývajú vybavené viacerými bezpečnostnými funkciami. Okrem toho máte na jednotlivých modeloch k dispozícii viaceré doplnkové funkcie, ktoré pri varení iste využijete.

Pri používaní indukčného sporáka dbajte na jeho správnu údržbu. Nie je vhodné používanie abrazívnych čistiacich prostriedkov. Namiesto toho používajte špeciálne prostriedky alebo navlhčenú handričku spolu s utierkou z mikrovlákna.

vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…
vyberomat sk dog bowl

Ako vybrať správnu misku pre psa

Pokiaľ máte doma psieho kamaráta, patrí miska k základnému vybaveniu, bez ktorého sa nezaobídete. Každý pes by mal mať aspoň dve misky – jednu na krmivo…

Vložiť komentár