Ako vybrať osobnú váhu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk salter whr
vyberomat sk salter whr

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk truelife fitscale w bt
vyberomat sk truelife fitscale w bt

Rozumná voľba

vyberomat sk tanita rd
vyberomat sk tanita rd

Najvyššia kvalita

Či už sa chystáte schudnúť alebo len chcete mať prehľad o svojej hmotnosti, budete potrebovať osobnú váhu. Aj keď je osobná váha pomerne jednoduchým zariadením, aby vám dobre slúžila, mala by spĺňať niektoré kritériá. Pred nákupom si preto zodpovedzte na nasledovné otázky:

  • Hľadáte osobnú váhu, ktorá vás bude informovať len o hmotnosti? Alebo by ste sa chceli dozvedieť aj iné hodnoty? Napríklad hodnotu BMI, množstvo tuku v tele a podobne.
  • Koľko osôb bude váhu využívať?
  • Akú hmotnosť majú osoby, ktoré sa na nej budú vážiť?
  • Chcete si namerané hodnoty aj ukladať?
  • Ako presné meranie požadujete?

Po zodpovedaní na tieto otázky získate približnú predstavu o tom, čo budete potrebovať. Potom vám už zostáva len vybrať taký model, ktorý bude vašim požiadavkám zodpovedať. Pri výbere porovnávajte jednotlivé parametre ako rozmery, nosnosť či dizajn. Pri inteligentných váhach porovnávajte tiež ponúkané funkcie, spôsob prepojenia s počítačom a mobilom a podporovaný operačný systém.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné váhy, z ktorých si vyberie každý.

Najvýhodnejšie osobné váhyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
TANITA RD 953– presnosť
– rýchlosť
– komplexnosť merania
– dizajn
– Bluetooth
– párovanie s aplikáciou
– cena177 €Zobraziť ponuku
OMRON MONITOR BF511 – T– presnosť
– rýchlosť
– komplexnosť merania
– pamäť predchádzajúcich meraní
– dizajn
 – chýba meranie vody
– chýba párovanie s aplikáciou
82 €Zobraziť ponuku
TRUELIFE FITSCALE W5 BT– presnosť
– rýchlosť
– komplexnosť merania
– dizajn
– uloženie dát
– Bluetooth
– párovanie s aplikáciou
– pre synchronizáciu s aplikáciou musí byť otvorená v momente váženia57 €Zobraziť ponuku
XIAOMI MI BODY COMPOSITION SCALE 2– rýchlosť
– komplexnosť merania
– dizajn
– uloženie dát
– Bluetooth
– párovanie s aplikáciou
– nepresnosti v meraní tuku24 €Zobraziť ponuku
SALTER 9141 WH3R– cena
– rýchlosť
– komplexnosť merania
– uloženie dát
– chýba párovanie s aplikáciou
– komplikácie s návodom
19,5 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk tanita rd

Tanita RD 953

Tanita RD 953 je diagnostická osobná váha. Maximálna nosnosť váhy je 200 kg. Presnosť merania – 50 g. Tanita je sklenená váha. Meria telesný tuk, svalovú hmotu, viscentrálny tuk, hmotnosť kostí, bazálny metabolizmus a telesnú vodu. Dokáže určiť fyzickú kondíciu a určiť metabolický vek. Disponuje technológiou Bluetooth a špeciálnou aplikáciou MyTanitaApp. Výhodou je, že si môžete vybrať z viacerých farebných prevedení. Napája sa prostredníctvom AA batérií.


vyberomat sk omron monitor bf t

OMRON Monitor BF511 – T

Osobná diagnostická váha OMRON Monitor BF511 – T, má nosnosť 150 kg. OMRON je wellness produkt, klinicky overený a jeho presnosť je vertifikovaná zdravotníckymi organizáciami (100 g). Disponuje 8 senzormi. Váha je vyrobená z plastovej dosky. Meria telesnú hmotnosť, telesný tuk, viscerálny tuk, kostrové svaly a kľudový metabolizmus. Taktiež dokáže vypočítať BMI. Životnosť batérie je približne 1 rok, pri používaní 4 krát denne. Disponuje 2 displejmi. Hmotnosť výrobku je 2,2 kg. Rozmery osobnej váhy sú: šírka 30 cm, výška 3,5 cm a hĺbka 32 cm. Rozmery rukoväti sú 30 cm, výška 3,5 cm a hĺbka 14,7 cm. Napája sa prostredníctvom AA batérií.


vyberomat sk truelife fitscale w bt

TrueLife FitScale W5 BT

Diagnostická osobná váha TrueLife FitScale W5 BT má nosnosť 180 kg. Presnosť merania – 200 g. Je vyrobená zo skla. Dokáže odmerať telesný tuk, podiel svalov a množstvo vody v tele. Osobnú váhu môžete spárovať s aplikáciou Megafit, prostredníctvom ktorej ponúka ďalšie funkcie ako aj ukladanie dát. Dokáže vytvoriť 8 profilov. Disponuje Bluetooth technológiou. Napája sa prostredníctvom AAA batérií.


vyberomat sk xiaomi mi body composition scale

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2, je diagnostická osobná váha s nosnosťou do 150 kg. Je vyrobená zo skla. Disponuje technológiou Bluetooth, taktiež ju môžete spárovať s aplikáciou. Obsahuje 4 senzory, vďaka tomu dosahuje presnosť na 50 g. Osobná váha dokáže odmerať telesný tuk, svaly a množstvo vody. Napája sa prostredníctvom AAA batérií.


vyberomat sk salter whr

Salter 9141 WH3R

Osobná diagnostická váha Salter 9141 WH3R má nosnosť do 160 kg. Materiál dosky je sklo. Presnosť merania je 100 g. Váha dokáže odmerať telesný tuk, pomer svalov a pomer vody v tele. Namerané dáta môžete ukladať. Napája sa prostredníctvom CR2032 batérií.

Typy osobných váh

Výber začneme rozdelením osobných váh na dva základné typy: mechanické a digitálne. Oba typy sa líšia svojím vzhľadom, mechanizmom váženia aj spôsobom zobrazovania nameraných hodnôt.

Mechanické osobné váhy

Mechanické osobné váhy uspokoja vaše požiadavky, ak si chcete len občas skontrolovať vašu hmotnosť a postačí vám presnosť merania do 0,5 kg. Hmotnosť sa zobrazuje pomocou ručičky, ktorá sa pohybuje na číselnej stupnici. Tento typ je tiež lacnejší. Nevýhodou je možnosť odchýlok pri meraní. Presnosť váženia sa navyše časom môže zhoršovať, napríklad pri mechanickom poškodení váhy. Mechanické osobné váhy môžu mať tiež väčšiu odchýlku nameranej hmotnosti, a to až do 2 kg.

vyberomat sk personal weight
vyberomat sk personal weight

Digitálne osobné váhy

Ak sa rozhodnete pre digitálnu osobnú váhu, získate vyššiu presnosť merania hmotnosti, spravidla na desatiny kilogramu. Tá sa zobrazí na LCD displeji v číselnom vyjadrení. Digitálne modely majú tiež modernejší dizajn a môžete si vybrať model s viacerými funkciami. Tento typ je však drahší.

Digitálne váhy môžeme ďalej rozdeliť na niekoľko špecifických typov.

Klasické digitálne váhy

Klasická digitálna váha je určená len na zmeranie vašej hmotnosti. Okrem toho nedisponuje žiadnymi funkciami. Ak však nepotrebujete kontrolovať iné údaje, bude pre vás postačujúca.

Inteligentné digitálne váhy

Pre tých, ktorí chcú okrem váženia získať prehľad aj o iných hodnotách, sú určené inteligentné digitálne váhy. Môžete sa dozvedieť, koľko máte v tele tuku, vody, svalovej hmoty aj aktuálnu hodnotu BMI.

vyberomat sk personal weight
vyberomat sk personal weight

Tento typ si môžete prepojiť s aplikáciou vo vašom smartfóne či počítači. Získate tak prehľad o jednotlivých hodnotách aj za dlhšie obdobie a môžete namerané údaje prepojiť s fitness aplikáciami. Prepojenie môže byť cez USB alebo Bluetooth. Pri výbere si nezabudnite skontrolovať, s ktorý operačný systém je váhou podporovaný.

Parametre výberu

V ďalšej časti sa zameriame na to, čo by ste mali porovnávať pri výbere digitálnych osobných váh. Parametrov výberu je niekoľko.

Výrobný materiál a dizajn

Pri kúpe digitálnych osobných váh spolu materiál a dizajn úzko súvisia. Môžete si vybrať plastové a sklenené prevedenie. Plastové osobné váhy sú lacnejšie a majú menej nápaditý dizajn. Sklo na rozdiel od plastu dodáva váhe istú eleganciu. Používa sa v kombinácii s nerezom alebo tiež drevom. Na trhu nájdete mnoho variácií farebného prevedenia skla bez vzoru alebo s rôznymi vzormi. Čo sa tvaru týka, na výber máte hranaté, váhy so zaoblenými rohmi alebo okrúhle.

Nosnosť

Digitálne osobné váhy sa odlišujú tiež svojou nosnosťou. Tento údaj vás informuje o tom, ako ťažké osoby sa na váhe budú môcť odvážiť. Nosnosť sa zväčša pohybuje od 120 do 150 kg. Môžete však nájsť aj modely, ktoré odvážia osoby až do 220 kg. Nosnosť zvoľte na základe najťažšej osoby, ktorá sa bude na váhe vážievať. Váha by sa v žiadnom prípade nemala preťažovať, lebo by mohlo dôjsť k jej poškodeniu.

vyberomat sk personal weight
vyberomat sk personal weight

Okrem nosnosti vás možno bude zaujímať aj minimálna hmotnosť, ktorú budete môcť odvážiť. Táto pri niektorých modeloch nie je udávaná. Všeobecne však môžete počítať s tým, že hmotnosť od 5 kg vyššie bude vedieť váha namerať. Pre menšie hmotnosti používajte napríklad kuchynské váhy.

Presnosť váženia

Presnosť váženia je pri digitálnych váhach udávaná v číselnej hodnote v gramoch. Na výber máte presne modely s odchýlkou maximálne 5 g alebo menej presnejšie s odchýlkou až do 500 g. Zlatou strednou cestou je zvyčajne odchýlka do 100 g, ktorú má väčšina modelov.

Rozmery a hmotnosť

Keďže si budete potrebovať váhu niekam uložiť, iste vás budú zaujímať jej rozmery. Rozmery váh sú väčšinou podobné, no niektoré inteligentné modely môžu byť o niečo väčšie. Pred kúpou si ich preto skontrolujte. Čo sa týka hmotnosti, digitálne váhy nepatria medzi ťažké prístroje. Platí, že v základnom prevedení budú vážiť o niečo menej ako váhy s viacerými funkciami.

Pri kontrole rozmerov sa môžete stretnúť aj s údajom „veľkosť nášľapnej plochy“. Je to veľkosť plochy, na ktorú sa môžete pri vážení postaviť. Preto by mala vyhovovať veľkosti vašich chodidiel.

Displej

Namerané hodnoty sa budú zobrazovať na displeji. Pri kúpe si skontrolujte, či vám vyhovuje veľkosť písma. Niektoré modely majú tiež displej s podsvietením.

Spôsob napájania

Vo väčšine prípadov je váha napájaná batériami. Niektoré modely sú napájané pomocou zabudovaných solárnych panelov. Ak sa rozhodnete pre toto ekologické riešenie, umiestnite váhu na také miesto, kde bude mať dostatok svetla.

Aké môžu mať osobné váhy funkcie

Ako sme už spomínali vyššie, SMART osobné váhy môžu byť vybavené viacerými funkciami. Okrem vašej hmotnosti si tak budete môcť odmerať aj mnoho iných údajov a všetky ich vyhodnocovať.

Meranie svalovej hmoty, tuku, vody a hmotnosti kostí

Tieto merania budú najviac zaujímať tých, ktorí sa chcú udržať fit alebo by chceli dosiahnuť úbytok na váhe. Váha, ktorá tieto merania umožňuje, vyšle do tela slabý elektrický impulz. Kosti, svaly a voda kladú inú odpor, takže vám váha vypočíta, hmotnosť každej z týchto zložiek vo vašom tele. Do prístroja je potrebné pred meraním zadať vašu hmotnosť, vek a výšku.

BMI

BMI index je index telesnej hmotnosti. Táto hodnota sa používa na meranie rizika obezity. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že zdravotné riziko nemusí znamenať len zistená obezita ale tiež podváha. BMI index sa počíta na základe údajov o telesnej hmotnosti, veku a výške danej osoby. Nerozlišuje však podiel tuku v tele. Môže sa preto stať, že ak ste športovec s množstvom svalovej hmoty a minimom tuku, BMI vás bude informovať o tom, že máte nadváhu. Toto meranie je preto potrebné kombinovať aj s predchádzajúcim meraním.

vyberomat sk personal weight
vyberomat sk personal weight

BMR

BMR je skratka od bazálna metabolická spotreba a informuje o množstve energie, ktorá je vo vašom tele potrebná pre zabezpečenie základnej látkovej výmeny. Inak povedané, je to množstvo energie, ktoré vaše telo spotrebuje v pokoji. Pre meranie je preto potrebné splniť podmienky, aby ste nevykonávali žiadnu činnosť a nachádzali sa v miestnosti s príjemnou teplotou. Okrem toho by ste mali byť nalačno.

AMR

Táto hodnota hovorí o aktívnom metabolizme. Prezradí vám, aké množstvo energie spotrebujete pri každodenných aktivitách.

Pamäť

Pamäť SMART osobnej váhy si vie zapamätať údaje viacerých používateľov a môžete si vytvoriť profil pre každého člena rodiny. Všetky namerané hodnoty sa tak budú ukladať pod jeho profil.

Niekoľko tipov na záver

Osobná váha je pomocníkom pre každého, kto si chce udržiavať stabilnú hmotnosť alebo by ju chcel redukovať. Pri kúpe máte na výber z dvoch základných typov. Ak si vyberiete mechanickú váhu, pri nákupe ušetríte, no musíte počítať s menšou presnosťou váženia. Digitálne osobné váhy sú v meraní hmotnosti presnejšie. Ak si vyberiete SMART model, budete si môcť navyše okrem hmotnosti kontrolovať aj iné údaje.

Pri výbere váhy sa informujte o jej rozmeroch, veľkosti nášľapnej plochy, spôsobe napájania a maximálnej nosnosti. Iste vás bude zaujímať aj dizajn. Na výber máte z mnohorakých prevedení zo skla alebo plastu.

Aby namerané údaje zodpovedali skutočnosti, dodržiavajte tiež zásady správneho váženia:

  1. Váha by sa mala nachádzať vždy na rovnom a pevnom podklade.
  2. Vážte sa v rovnakom čase dňa. Ideálny čas je ráno ešte pred jedlom.
  3. Pri vážení si oblečte len spodnú bielizeň, aby váha oblečenia neskresľovala zistenú hmotnosť.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest