Čo znamená BMI a ako si ho vypočítať + kalkulačka BMI

Zdravý životný štýl, hmotnosť, obezita, rizikové faktory ochorení — to sú len niektoré z pojmov, s ktorými sa pomerne často stretávame. Všetky nás vedú k tomu, aby sme sa starali o svoje zdravie. V dnešnom článku si preto povieme niečo o indexe BMI, ktorý s týmito témami úzko súvisí. Dozviete sa, čo to vlastne je, ako sa počíta, a prečo by ste sa mali zaujímať o jeho hodnotu.

Na základe výsledku vám BMI môže pomôcť nájsť faktory, ktoré ovplyvňujú váš zdravotný stav. Budete tak vedieť, či potrebujete zmeniť spôsob stravovania alebo iné vaše zabehnuté návyky. Ak sa rozhodnete niečo pre seba v tejto oblasti urobiť, v závere článku nájdete užitočné tipy ako na to.

vyberomat sk tape
vyberomat sk tape

Čo je to BMI

BMI — skratka od Body Mass Index, znamená v preklade index telesnej hmotnosti. Používa sa ako ukazovateľ pri meraní obezity a množstva tuku v tele. Jednoduchým výpočtom tak zistíte, či vaša váha predstavuje pre vás zdravotné riziko alebo nie. Zistenú hodnotu si porovnáte so stupnicou, na ktorej nájdete zoradené jednotlivé kategórie, ako nadváha, obezita, podváha a podobe. Ako presne výsledok interpretovať, sa dozviete v ďalších častiach článku.

Ako vypočítať BMI

Výpočet BMI je jednoduchý. Budete potrebovať len poznať vašu aktuálnu výšku a hmotnosť. Výpočet urobíte tak, že vydelíte vašu hmotnosť v kilogramoch výškou v metroch na druhú.

BMI = hmotnosť v kg / výška v m2

Uveďme si príklad a vypočítajme BMI pre muža, ktorého výška je 168 cm a hmotnosť 70 kg. BMI vypočítame nasledovne:

BMI = 70 / (1,68)2 = 70 / 2,8224

BMI = 24,08

Nechce sa vám počítať? Zadajte svoje údaje do BMI kalkulačky:

BMI index kalkulačka od Zdravoteka.sk

Čo znamenajú jednotlivé stupne

Jednotlivé stupne informujú, aké zdravotné riziko pre vás znamená vaša hmotnosť. Výsledok vám pomôže zistiť, či je potrebné urobiť niečo s vaším životným štýlom, aby ste toto riziko znížili.

Podváha

Ak máte BMI nižšie ako 18,5, máte podváhu. Čím nižšia hodnota je, tým vyššie riziko pre vás môže podváha znamenať. Aj keď sa o tom veľa nehovorí, toto riziko je porovnateľné s rizikom obezity. Okrem miernej podváhy sa vyskytuje aj závažná podváha — v takom prípade už hovoríme o podvýžive. Hodnoty BMI sú nasledovné:

  • BMI 17 – 18,49 mierna podváha — stredne vysoké zdravotné riziko,
  • BMI 16 – 16,99 stredná podvýživa — vysoké zdravotné riziko,
  • BMI < 16 ťažká podvýživa — veľmi vysoké až život ohrozujúce zdravotné riziko.

Podváha je často spojená s nedostatočným príjmom živín. Ak sa jedná o strednú až ťažkú podvýživu, dochádza v tele k neželaným procesom. Napríklad rednutiu kostí, úbytku svalovej hmoty, vymiznutiu menštruácie a znižovaniu imunity. Takáto forma podvýživy sa vyskytuje najmä u osôb, ktoré trpia mentálnou anorexiou alebo bulímiou. V takýchto prípadoch hrozí okrem vyššie spomínaných problémov zlyhanie dôležitých telesných funkcií.

Ideálna hmotnosť

BMI 18,5 – 24,9 je hodnota, s ktorou môžete byť nadmieru spokojní. Pri ideálnej hmotnosti existuje najmenšia pravdepodobnosť najmä kardiovaskulárnych ochorení. Nebudete mať problém ani s nadmerným zaťažovaním svalov, šliach a kĺbov. S ideálnou hmotnosťou pravdepodobne tiež nebudete mať problém s únavou, spánkom a dostatkom energie pre každodenné aktivity.

Nadváha

Mierna nadváha s hodnotou BMI 25 – 29,9 znamená stredne vysoké zdravotné riziko. Najväčšou hrozbou sú kardiovaskulárne ochorenia, zvýšený krvný tlak a nebezpečenstvo obezity. Ak ste dostatočne aktívni, venujete sa športu alebo chodievate na pravidelné prechádzky, je toto riziko zanedbateľné.

Problémom je, ak začnete bojovať o dokonalú váhu pomocou rôznych redukčných diét. Týmto spôsobom môžete obrať telo o potrebné živiny. Ak chcete vážiť menej, venujte sa radšej pravidelnému cvičeniu. Okrem úbytku na váhe získate príjemný pocit, že ste pre seba niečo urobili. Poďakuje sa vám tiež vaša psychika. Pri cvičení sa v tele uvoľňujú endorfíny, ktoré vám zlepšia náladu. Budete sa tiež vedieť viac sústrediť a podáte lepší pracovný výkon.

Obezita

Hodnota BMI vyššia ako 30 už znamená, že trpíte obezitou. Obezita je ochorenie, ktoré charakterizuje zvýšený podiel tukového tkaniva v tele. Tento fakt znamená pre organizmus záťaž navyše. Okrem problémov s kĺbmi, svalstvom, kosťami a šľachami sa u obéznych ľudí často vyskytujú aj iné zdravotné problémy.

Srdcovo-cievne ochorenia

Vysoký podiel tuku je veľkou záťažou pre srdce. Čím vyšší BMI je, tým je vyššia pravdepodobnosť výskytu rôznych srdcovo-cievnych ochorení, infarktu a mozgovej príhody. Až v polovici prípadov sa vyskytuje vysoký krvný tlak. Nebezpečenstvom je tiež ateroskleróza — upchávanie tepien. K upchávaniu dochádza veľmi nenápadne a pomaly v dôsledku vysokého príjmu cholesterolu.

Cukrovka 2. typu a nádorové ochorenia

Veľmi častým sprievodným ochorením je cukrovka 2. typu. Tá sa vyskytuje až v 20 % obéznych ľudí. Vyšší je tiež podiel pacientov rakovinovými ochoreniami. Častejšie bola zaznamenaná najmä rakovina hrubého čreva, prostaty, prsníka, krčka maternice a obličiek.

Pomalý metabolizmus

Keďže je obezita spojená s nedostatkom pohybu, spomaľuje sa metabolizmus. Preto dochádza tiež k problémom s látkovou výmenou.

Psychické problémy

Obezita a niektoré psychické problémy spolu navzájom súvisia. Často ňou trpia napríklad ľudia s depresiami. Keďže jedlo s vysokým obsahom cukru pôsobí proti stresu, prijímajú do tela vysoké dávky cukru. Prejedanie sa môže súvisieť aj s rôznymi vypätými situáciami alebo úzkostlivými stavmi.

vyberomat sk scale
vyberomat sk scale

Aké sú obmedzenia BMI

BMI sa používa ako jeden z ukazovateľov, ktorý má upozorniť na možnosť rizika obezity. Používa sa pre jeho jednoduchosť a rýchlosť výpočtu. Pre stanovenie výsledku je však potrebné zvážiť aj iné faktory. BMI sa preto používa ako prvý odhad zdravotných rizík pre osobnú potrebu aj rôzne štatistické výskumy.

Kedy dochádza k skresleniu výsledkov

BMI index môže v niektorých prípadoch upozorniť na riziko obezity aj vtedy, ak žiadne nehrozí. Naopak v prípadoch, kedy sa isté riziko vyskytuje, o ňom neinformuje. Neberie totiž do úvahy podiel tuku a svalovej hmoty v tele.

BMI sa preto neodporúča používať športovcom s vysokým podielom svalovej hmoty, ktorá skresľuje výsledok. Môže nastať aj opačný prípad. Starší človek s nízkym podielom svalovej hmoty ale vyšším podielom tuku, môže mať BMI v poriadku. V tomto prípade však existuje zdravotné riziko plynúce z obezity.

Isté rozdiely môžu byť tiež medzi ženami a mužmi aj v rôznych vekových kategóriách. Iné hodnoty platia dokonca pre rôzne rasy.

BMI u detí

Ak chcete, aby malo BMI dostatočnú výpovednú hodnotu, pri deťoch do dvoch rokov je potrebné pridať do merania obvod hlavy. Až do dospelosti sa tiež pri hodnotení výsledkov viac prihliada na pohlavie. Telesný vývoj chlapcov a dievčat je totiž odlišný. Pre posúdenie obezity alebo podvýživy sa u detí a dospievajúcich používajú percentilové grafy. Tieto berú do úvahy všetky rozdiely s ohľadom na vek aj pohlavie detí.

Tipy pre zdravý životný štýl

Ak ste sa na základe zistenej hodnoty BMI dozvedeli, že máte nadváhu alebo trpíte obezitou, budete musieť zmeniť svoj životný štýl. Nemusíte sa báť, nepôjde o žiadne drastické diéty. Tie v takomto prípade môžu dokonca viac uškodiť, ako pomôcť. Lepšou cestou je naučiť sa žiť zdravšie. Poradíme vám, ktoré potraviny zaradiť do svojho jedálnička, ktoré vynechať a koľko času denne by ste mali venovať pohybu. Ak máte podváhu, nasledovné rady platia aj pre vás. Pomôžu vám získať z potravy dostatok živín, zlepšiť fyzickú kondíciu a nabrať svalovú hmotu.

Ako sa zdravo stravovať

Základom celej zmeny životného štýlu je zmeniť spôsob stravovania. Zo svojho jedálnička by ste mali vyradiť mastné a vyprážané jedlá, fast food, údeniny, polotovary a sladkosti. Nahradíte ich zdravými potravinami. Konzumujte výživné jedlá, veľa zeleniny a ovocia. Ak máte radi mäso, preferujte ryby a chudšie druhy mäsa. Ideálne je hydinové, králičie a hovädzie. V mäse nájdete okrem bielkovín aj množstvo minerálov. Pokiaľ nie ste vegetariánom alebo nemáte iné obmedzenia v stravovaní, iste ho nevynechajte.

Na bielkoviny a minerály sú bohaté tiež strukoviny. Aby ste telu dodali aj dostatok vápnika, nezabudnite na mliečne výrobky. Ak si vyberiete tie, ktoré sú obohatené probiotickými kultúrami, pomôžete navyše aj vášmu tráveniu. Dostatok vitamínov nájdete v surovej zelenine a ovocí. Na minerály sú najbohatšie rôzne druhy orechov a semienok. Z pečiva preferujte celozrnné výrobky, ktoré vám okrem vlákniny dodajú vitamín B.

Napriek tomu, že sa snažíte schudnúť, nezabudnite na tuky. Pre ľudské telo sú totiž veľmi dôležité. Zabezpečujú vstrebávanie niektorých vitamínov, chránia orgány a nervy a sú potrebné na produkciu niektorých hormónov. Vynechajte tuky s vysokým obsahom cholesterolu a jedzte polynenasýtené a mononenasýtené tuky. Napríklad olivový, slnečnicový a arašidový olej.

Pite veľa tekutín

Zvýšte tiež množstvo prijatých tekutín minimálne na 2 l denne. Vynechajte sýtené a sladké nápoje. Vhodnými sú bylinkové čaje, voda a minerálne vody (sýtené aj nesýtené). Ak pijete kávu, s jej množstvom to nepreháňajte. Káva totiž odvodňuje. Okrem toho zvyšuje krvný tlak.

Ako začať cvičiť

S cvičením začnite pozvoľna. Vaším cieľom nebude schudnúť čo najskôr ale postupne. Postupným úbytkom váhy predídete známemu jojo efektu. Vaše telo tiež nie je pripravené na intenzívnu záťaž, ak ste sa doteraz pohybu vyhýbali.

Na začiatok postačí, ak začnete prechádzkami na čerstvom vzduchu, ktoré spojíte s krátkym domácim cvičením. Čerstvý vzduch vám pomôže prečistiť pľúca a hlavu a odbúra všetok stres. Pri chôdzi môžete postupne pridávať na rýchlosti. Postupným zaťažovaním sa začne pomaly budovať kondícia.

Pohybu sa venujte aspoň 30 minút denne. Po prechádzke si môžete doma zľahka zacvičiť. Postupne pridajte krátky strečing a niekoľko cvikov na posilnenie svalstva. Sústreďte sa na rizikové partie, v ktorých ste nabrali najviac tuku. U mužov je to zväčšia na bruchu, u žien aj v oblasti bokov a na stehnách.

Po čase si všimnete, že toho zvládnete viac. Vhodnými aktivitami, ktoré vám pomôžu vytrvať a hýbať sa ešte viac, sú cyklistika a plávanie. Tieto športy sú zvlášť vhodné aj pre osoby s vyššou hmotnosťou — nezaťažujú totiž kĺby. Ak budete mať chuť, môžete sa venovať aj behaniu, aerobiku alebo si zájsť s priateľmi do fitness centra.

Zhrnutie

BMI index sa začal používať už v roku 1836, kedy bol navrhnutý belgickým matematikom Adolphom Queteletom na meranie zdravotného rizika osôb. Do povedomia verejnosti sa však dostal až v 70. rokoch minulého storočia. Informácie, ktoré sa týmto jednoduchým výpočtom dajú získať, sa používajú dodnes.

BMI vám na základe pomeru vašej hmotnosti a výšky pomôže zistiť, či máte podváhu, ideálnu hmotnosť, nadváhu alebo obezitu. Tento výsledok vám tak pomôže v prípade potreby zmeniť životný štýl. Ak sa rozhodnete pre zmenu životného štýlu, vynechajte zlozvyky, akými sú fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu. Pridajte zmeny v stravovaní a začnite sa venovať pohybových aktivitám. Vďaka tomu sa upraví vaša hmotnosť a znížite riziko vzniku zdravotných problémov.

Operačný systém (OS)

Definícia: Operačný systém je softvér, ktorý spravuje hardvérové a softvérové zdroje notebooku, poskytuje používateľské rozhranie…

Read More

Porty pre pripojenie

Definícia: Porty pre pripojenie sú fyzické vstupno-výstupné rozhrania na notebooku, ktoré mu umožňujú pripojiť sa…

Read More

Výdrž batérie

Definícia: Výdrž batérie udáva, ako dlho môže notebook pracovať na jedno nabitie. Je ovplyvnená hardvérovými…

Read More

Rozlíšenie displeja

Definícia: Rozlíšenie displeja sa vzťahuje na počet pixelov, ktoré môže byť zobrazených na obrazovke notebooku….

Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest