Balen├ę vody, kompletn├Ż n├ívod ako si vybra┼ą tu spr├ívnu

Balen├í voda zaber├í na pultoch predajn├ş mnoho priestoru. Je to preto, ┼że sa te┼í├ş medzi z├íkazn├şkmi ve─żkej ob─żube. A to nielen medzi t├Żmi, ktor├ş neradi pij├║ vodu z vodovodu. Balen├║ vodu m├┤┼żete pokojne pon├║knu┼ą va┼íej n├ív┼íteve alebo si f─ża┼íu pribali┼ą na v├Żlet. Ak sa neviete rozhodn├║┼ą, ─Źi je lep┼íie pi┼ą vodu z vodovodu alebo ju kupova┼ą, niektor├ę n├ízory na t├║to t├ęmu n├íjdete v na┼íom ─Źl├ínku.

Pri n├íkupe by ste si mali v┼í├şma┼ą nieko─żko vec├ş. Ako prv├ę sa premyslite, ktor├Ż druh balenej vody je pre v├ís najvhodnej┼í├ş. Pre doj─Źat├í kupujte len doj─Źensk├ę vody. Pre deti a┬ádospel├Żch m├íte ┼íir┼í├ş v├Żber. Rozdiely s├║ v┬áobsahu miner├ílov a v┬ámiere nas├Żtenia vody. Pred t├Żm, ako si balen├ę vody vlo┼ż├şte do ko┼í├şka, nezabudnite skontrolova┼ą ich minim├ílnu trvanlivos┼ą a┬ápodmienky pre skladovanie.

vyberomat sk bottles
vyberomat sk bottles

Druhy balen├Żch v├┤d

Balen├ę vody n├íjdete na trhu nielen od mnoh├Żch v├Żrobcov ale k dispoz├şcii s├║ tie┼ż r├┤zne druhy. Jednotliv├ę druhy sa odli┼íuj├║ svojimi vlastnos┼ąami a mo┼żnos┼ąami vyu┼żitia.

Balen├ę doj─Źensk├ę vody

Balen├ę doj─Źensk├ę vody s├║ ur─Źen├ę na pr├şpravu pokrmov a n├ípojov pre doj─Źat├í. S ob─żubou ich v┼íak pij├║ aj mnoh├ş dospel├ş. Doj─Źensk├í voda za z├şskava z kvalitn├ęho zdroja podzemn├Żch v├┤d s minim├ílnym obsahom miner├ílnych l├ítok. T├íto voda sp─║┼ła v┼íetky po┼żiadavky na kvalitu pre doj─Źat├í. Pri balen├ş nedoch├ídza k ┼żiadnej ├║prave, tak┼że sa m├┤┼żete spo─żahn├║┼ą na jej pr├şrodn├Ż p├┤vod. Ak je doj─Źensk├í voda stabilizovan├í oxidom uhli─Źit├Żm, mus├ş ma┼ą t├║to inform├íciu uveden├║ na obale. Oxid uhli─Źit├Ż je z vody mo┼żn├ę odstr├íni┼ą varom.

Balená pramenitá voda

Pramenit├í voda sa z├şskava z kvalitn├ęho zdroja, ktor├Ż vyviera na povrch prirodzenou alebo umelou cestou. Je ur─Źen├í na pravideln├ę pitie pre deti aj dospel├Żch. Celkov├Ż obsah miner├ílnych l├ítok by nemal presiahnu┼ą 1 000 mg/l. Pramenit├í voda nesmie by┼ą upravovan├í okrem oddelenia nestabiln├Żch zlo┼żiek, ak├Żmi s├║ zl├║─Źeniny ┼żeleza a s├şry. Okrem oxidu uhli─Źit├ęho sa do nej nesm├║ prida┼ą in├ę l├ítky.

Balená minerálna voda

Miner├ílna voda je charakteristick├í p├┤vodn├Żm obsahom miner├ílov a stopov├Żch prvkov. Pri balen├ş je zachovan├í jej p├┤vodn├í ─Źistota aj ├║─Źinky. Miner├ílnu vodu je mo┼żn├ę upravova┼ą len pridan├şm oxidu uhli─Źit├ęho. Mno┼żstvo oxidu uhli─Źit├ęho je uveden├ę na obale.

Miner├ílne vody del├şme pod─ża obsahu miner├ílov nasledovne:

 • ve─żmi slabo mineralizovan├í (obsah miner├ílnych l├ítok do 50 mg/l),
 • slabo mineralizovan├í (obsah miner├ílnych l├ítok 50 ÔÇô 500 mg/l),
 • stredne mineralizovan├í (obsah miner├ílnych l├ítok 500 ÔÇô 1 500 mg/l),
 • silne mineralizovan├í (obsah miner├ílnych l├ítok 1 500 ÔÇô 5 000 mg/l),
 • ve─żmi silne mineralizovan├í (obsah miner├ílnych l├ítok 5 000 ÔÇô 15 000 mg/l),
 • so─żanky (obsah miner├ílnych l├ítok nad 15 000 mg/l).

Balená pitná voda

T├Żmto n├ízvom sa ozna─Źuje kvalitn├í podzemn├í alebo povrchov├í voda st├ílej kvality. Na jej ├║pravu sa v┼íak nesm├║ pou┼ż├şva┼ą pr├şpravky na b├íze chl├│ru a nemo┼żno ju ani s├Żti┼ą oxidom uhli─Źit├Żm.

Voda z vodovodu alebo balen├í voda?

Odpove─Ć na ot├ízku, ktor├║ vodu si vybra┼ą a ktor├í je zdrav┼íia, nie je v├┤bec jednoduch├í. Svojich z├ístancov maj├║ obe protichodn├ę odpovede. Pozrime sa preto na naj─Źastej┼íie uv├ídzan├ę plusy a z├ípory vody z vodovodu aj balenej vody.

Pre─Źo pi┼ą vodu z vodovodu

Voda priamo z vodovodu je predov┼íetk├Żm lacnej┼íia. V├Żhodou je tie┼ż to, ┼że ju nemus├şte neust├íle nosi┼ą z obchodu. Sta─Ź├ş si len pusti┼ą koh├║tik a naplni┼ą poh├ír. Napriek tomu, ┼że je voda tekutina bez chuti, v r├┤znych regi├│noch m├í in├║ pr├şchu┼ą. M├┤┼że to by┼ą jednoducho sp├┤soben├ę in├Żm zdrojom a jej zlo┼żen├şm. Tvrd├í voda m├í napr├şklad in├║ pr├şchu┼ą ako m├Ąkk├í. Ak m├í voda okrem chuti aj in├ę sfarbenie, m├┤┼że to by┼ą sp├┤soben├ę obsahom ┼żeleza alebo dokonca ne─Źist├┤t.

Mnoh├Żch od vody z vodovodu odr├ídza pr├ştomnos┼ą chl├│ru. Jeho ├║lohou je zni┼żova┼ą obsah bakt├ęri├ş. Ak chcete, aby voda z vodovodu neobsahovala chl├│r ani in├ę ne─Źistoty, je vhodn├ę ju prefiltrova┼ą.

Pre─Źo si vybra┼ą balen├║ vodu

Balen├í voda si z├şskala svojich zaryt├Żch z├ístancov najm├Ą pre svoju ─Źistotu. Ka┼żd├í balen├í voda sa mus├ş podrobova┼ą laborat├│rnej anal├Żze. Pri balen├ş nesmie by┼ą do nej prid├ívan├Ż chl├│r ani in├ę dezinfek─Źn├ę l├ítky. Jej ─Źistota je preto celkom prirodzen├í. V├Żhodou je tie┼ż to, ┼że si m├┤┼żete k├║pi┼ą s├Żten├║ alebo nes├Żten├║ vodu. Niektor├ę miner├ílne vody sa kupuj├║ aj pre ich lie─Źiv├ę ├║─Źinky.

Ak pijete miner├ílne vody, je v┼íak potrebn├ę skontrolova┼ą ich zlo┼żenie. Nadmern├Ż pr├şsun niektor├Żch miner├ílov v├ím m├┤┼że u┼íkodi┼ą. Vhodnej┼íie je preto tieto vody strieda┼ą s vodou bez obsahu miner├ílov. Obsah l├ítok n├íjdete na etikete.

Od kupovania balenej vody mnoh├Żch odr├ídza najm├Ą nutnos┼ą jej neust├íleho dokupovania. Ak vypijete 1 f─ża┼íu denne, v├í┼í pravideln├Ż n├íkup tak z├şskava na hmotnosti. Ekologick├Żm probl├ęmom je tie┼ż mno┼żstvo vzniknut├ęho odpadu. Aj ke─Ć sa PET f─ża┼íe m├┤┼żu recyklova┼ą, recykl├ícia plastov je mo┼żn├í len dva kr├ít. Nakoniec preto aj tak skon─Źia na skl├ídkach. Ak sa chcete spr├íva┼ą ekologicky, uprednostnite vodu v sklenen├Żch f─ża┼íiach.

vyberomat sk bottle
vyberomat sk bottle

Pod─ża ─Źoho vybera┼ą balen├║ vodu

Okrem druhu balenej vody, ktor├Ż je pre v├ís najvhodnej┼í├ş, vyberajte aj na z├íklade ─Ćal┼í├şch ├║dajov. Z├íkladom je skontrolova┼ą si obsah vody na etikete. Okrem toho by v├ís mal zauj├şma┼ą d├ítum spotreby a sp├┤sob, ako vodu skladova┼ą.

Celkov├Ż obsah miner├ílov

Obsah miner├ílov vo vode je uveden├Ż na etikete. N├íjdete tam tie┼ż inform├íciu o celkovom mno┼żstve rozpusten├Żch l├ítok. Pod─ża toho del├şme balen├ę vody na ve─żmi n├şzko mineralizovan├ę a┼ż ve─żmi vysoko mineralizovan├ę a so─żanky, ako sme to uviedli v odseku o druhoch balen├Żch v├┤d.

Miner├ílne vody m├┤┼żu ma┼ą r├┤zne lie─Źiv├ę ├║─Źinky a odpor├║─Źaj├║ sa pri konkr├ętnych zdravotn├Żch probl├ęmoch. Na ka┼żdodenn├ę pitie s├║ v┼íak vhodn├ę len vody s n├şzkym obsahom miner├ílov do 500 mg/l. Ak pijete vody s vy┼í┼í├şm obsahom miner├ílov, ich pr├şjem by nemal presiahnu┼ą 0,5 l denne.

Obsah v├ípnika a hor─Ź├şka

Aj obsah t├Żchto l├ítok n├íjdete na obale. Odpor├║─Źan├ę hodnoty pod─ża ├Üradu verejn├ęho zdravotn├şctva SR pre pravideln├ę pitie s├║:

 • v├ípnik (Ca) ÔÇö 40 ÔÇô 70 mg/l,
 • hor─Ź├şk (Mg) ÔÇö 20 ÔÇô 30 mg/l,
 • sod├şk (Na) ÔÇö 5 ÔÇô 25 mg/l,
 • drasl├şk (K) ÔÇö 1 ÔÇô 5 mg/l,
 • chloridy (Cl) ÔÇö menej ako 50 mg/l,
 • s├şrany (SO4) ÔÇö menej ako 50 mg/l,
 • hydrog├ęnuhli─Źitany (HCO3) ÔÇö 100 ÔÇô 300 mg/l,
 • fluoridy (F) ÔÇö 0,1 ÔÇô 0,3 mg/l,
 • dusi─Źnany (NO3) ÔÇö menej ako 10 mg/l.

Pre optim├ílne vstreb├ívanie hor─Ź├şka je ide├ílny pomer v├ípnika k hor─Ź├şku 2 : 1.

Obsah oxidu uhli─Źit├ęho

Pod─ża obsahu oxidu uhli─Źit├ęho del├şme balen├ę vody na neperliv├ę (tich├ę), jemne perliv├ę a perliv├ę (s├Żten├ę). Ak pijete balen├ę vody pravidelne, vhodnej┼íie je preferova┼ą neperliv├ę a jemne perliv├ę. Perliv├ę vody obsahuj├║ viac CO2, ktor├Ż s├şce vytv├íra vo vode pr├şjemn├ę bublinky, ale telo sa ho n├ísledne mus├ş zbavova┼ą. Bublinky vpl├Żvaj├║ tie┼ż na chu┼ąov├ę poh├íriky, ─Źo m├┤┼że ovplyvni┼ą va┼íe vn├şmanie chuti jedla, ak z├írove┼ł pop├şjate perliv├║ vodu. Perliv├í voda je preto vhodn├í len ako doplnok pitn├ęho re┼żimu. Iste by ste ju v┼íak nemali pod├íva┼ą mal├Żm de┼ąom a doj─Źat├ím.

D├ítum spotreby a podmienky skladovania

Pri n├íkupe si skontrolujte d├ítum minim├ílnej trvanlivosti, do ktor├ęho v├Żrobca garantuje, ┼że si balen├í voda zachov├í v┼íetky uveden├ę vlastnosti. Vodu je tie┼ż potrebn├ę skladova┼ą vo vhodn├Żch podmienkach. Mala by by┼ą ulo┼żen├í na chladnej┼íom mieste chr├ínenom pred priamym slne─Źn├Żm ┼żiaren├şm. Po otvoren├ş je balen├║ vodu vhodn├ę spotrebova┼ą do dvoch dn├ş od otvorenia.

Ak├║ zna─Źku vybra┼ą

Na trhu n├íjdete viacero zn├ímych slovensk├Żch aj zahrani─Źn├Żch zna─Źiek. Ak si chcete vychutna┼ą miner├ílnu vodu zo slovensk├Żch prame┼łov, k├║pite si zna─Źky Budi┼í, Mitick├í, Fatra, Gemerka alebo Baldovsk├í. Jednotliv├ę zna─Źky dod├ívaj├║ svoje produkty s r├┤znym stup┼łom s├Żtenia, tak┼że si ur─Źite vyberiete.

Slovensko je bohat├ę aj na kvalitn├║ vodu pre doj─Źat├í. Pre nich m├┤┼żete vybera┼ą zna─Źky Lucka, Rajec a Drob─Źek. Pramenit├ę vody vyr├íba zna─Źka Rajec, Lucka a Zlat├í stud┼ła.

Zo zahrani─Źn├Żch zna─Źiek s├║ u n├ís najzn├ímej┼íie Mattoni, Magnesia, Bonaqua, Dobr├í voda, Jana a Toma Natura.

Oxywater

Ak h─żad├íte nie─Źo ┼ípeci├ílne, vysk├║┼íajte vodu so zv├Ż┼íen├Żm obsahom kysl├şka Oxywater. T├íto slovensk├í zna─Źka spojila do jedn├ęho n├ípoja dve d├┤le┼żit├ę zlo┼żky pre ┼żivot ─Źloveka. Vytvorila tak celkom nov├║ formu energetick├ęho n├ípoja. Energia v┼íak nepoch├ídza z kofe├şnu ─Źi in├Żch zdrojov ale z vysoko koncentrovan├ęho kysl├şka. Okrem toho neobsahuje ┼żiadne kal├│rie, sladidl├í ani konzerva─Źn├ę l├ítky.

V Oxywater sa nach├ídza a┼ż 90 mg kysl├şka na liter n├ípoja. Kysl├şk podporuje ─Źinnos┼ą mozgu, m├í protiz├ípalov├Ż ├║─Źinok a zlep┼íuje fyzick├║ kond├şciu. Pom├íha pri poruch├ích so s├║streden├şm, pri lie─Źbe n├ídorov├Żch ochoren├ş a zvy┼íuje v├Żkon pri ┼íporte. Priaznivo p├┤sob├ş dokonca aj na ple┼ą. Vode navy┼íe dod├í pr├şjemn├║ chu┼ą.

Záver

Balen├í voda je v├Żbornou alternat├şvou k vode z vodovodu. A to najm├Ą vtedy, ak chcete pi┼ą vodu bez chl├│ru a nevad├ş v├ím, ┼że budete musie┼ą nosi┼ą ┼ąa┼żk├ę n├íkupy. Pri v├Żbere za─Źnite porovnan├şm druhov balen├Żch v├┤d. Nezabudnite tie┼ż, ┼że odpor├║─Źan├ę mno┼żstvo vody so stredn├Żm a┼ż vysok├Żm obsahom miner├ílov je len 0,5 l denne. Zvy┼íok denn├ęho pr├şjmu tekut├şn by mala tvori┼ą pramenist├í voda, balen├í pitn├í voda alebo slabo mineralizovan├í voda.

Rozdiel medzi jednotliv├Żmi produktami je tie┼ż v┬ámno┼żstve obsiahnut├ęho CO2. Aj tu plat├ş, ┼że na pravideln├ę pitie s├║ vhodn├ę nes├Żten├ę alebo jemne s├Żten├ę vody. Vybera┼ą m├┤┼żete z┬ámnoh├Żch zahrani─Źn├Żch ale tie┼ż slovensk├Żch zna─Źiek, ktor├ę prin├í┼íaj├║ bohatstvo na┼íej pr├şrody priamo na v├í┼í st├┤l.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk aussie logoZna─Źka Aussie prin├í┼ía kvalitn├ę v├Żrobky, ur─Źen├ę na starostlivos┼ą o ka┼żd├Ż typ vlasov. Zakladate─ż Tom Redmond sa rozhodol vytvori┼ą pr├şpravky in┼ípirovan├ę Austr├ílskou ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk old spice logoSvetozn├íma zna─Źka vznikla v Amerike v roku 1937. V s├║─Źasnosti ju pozn├íme ako kozmetiku zameran├║ na p├ínov. Preto v├ís mo┼żno prekvap├ş, ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk notebook

Ako pripravi┼ą die┼ąa do ┼íkoly

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk beach

─îo si zbali┼ą na dovolenku

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabavi┼ą deti na dovolenke

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest