Ako vybrať autochladničku alebo prenosný chladiaci box

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk gio style bravo
vyberomat sk gio style bravo

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk compass l tampere v
vyberomat sk compass l tampere v

Rozumná voľba

vyberomat sk indel b tb v
vyberomat sk indel b tb v

Najvyššia kvalita

Ak chodievate v lete často na výlety, iste ste sa už stretli s problémom, ako udržať potraviny citlivé na teplo v chlade. V takýchto situáciách vám pomôže autochladnička, ktorú na trhu nájdete tiež pod názvom prenosná chladnička. Autochladničku využijete aj na nákupy počas horúcich dní, na dovolenke v autokempingu alebo počas dlhšej cesty a aute.

Na trhu nájdete mnoho modelov s rozdielnymi parametrami. Pred tým, ako pristúpite k výberu, si zodpovedajte na nasledovné otázky:

  1. Na aký účel autochladničku kupujte? Iný model vám bude vyhovovať, ak hľadáte riešenie len na pikniky či nákupy a iný, ak potrebujete potraviny udržať v chlade niekoľko dní.
  2. Budete potrebovať chladničku aj prenášať?
  3. Ako intenzívne chladenie požadujete?
  4. Ako veľký objem budete potrebovať?
  5. Potrebujete, aby mala autochladnička nejaké špeciálne funkcie či doplnky?

Teraz môžete pristúpiť k samotnému výberu. Najskôr si určite, aký typ autochladničky by bol pre vás najvhodnejší. Potom porovnávajte jednotlivé parametre. Sústreďte sa na objem, veľkosť, údaje na energetickom štítku aj funkcie, ktoré vám prenosná chladnička môže ponúknuť. K mnohým modelom dostanete navyše aj praktické doplnky.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre výhodné autochladničky.

Najvýhodnejšie autochladničkyTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
EVERCOOL DC ECF-50kompresorová– veľký objem (50 l)
– účinnosť chladenia a mrazenia
– displej
– široké rozmedzie teplôt
– obsahuje držadlá pre jednoduché prenášanie
– veľké rozmery
– energetická trieda E
– vysoká cena
430 Zobraziť ponuku
INDEL B TB15 12/24 Vkompresorová– rýchle chladenie
– úspornosť
– účinnosť chladenia a mrazenia
– izolácia
– jednoduchosť prenášania
– displej

– komplikovaný systém uchytávania na bezpečnostný pás
– vyššia cena
424 €Zobraziť ponuku
Škoda – 15 litrovtermoelektrická– rozpätie chladenia a ohrievania
– jednoduchosť ovládania
– jednoduchosť prenášania
– funkcia ohrevu
– šetrnosť
– dostupná cena
– malý objem (15 l)
– chýba displej
135 € Zobraziť ponuku
COMPASS 30L TAMPERE 230/12 Vtermoelektrická– jednoduchosť ovládania
– účinnosť chladenia
– prijateľná cena
– dostatočný objem (30 l)
– chýba displej122 €Zobraziť ponuku
Gio Style Bravochladiaci box– nízka cena
– ľahkosť
– priestrannosť
– horšia izolácia29 €Výhodná ponuka

Všetky stránky

vyberomat sk evercool dc ecf

EVERCOOL DC ECF-50

Kompresorová autochladnička EVERCOOL DC, má objem 50 l. Chladí prostredníctvom kompresoru. Chladnička spadá do kategórie E. Rozsah chladiaceho účinku je od – 22 °C do + 12 °C. Chladnička sa napája prostredníctvom bežných 230 V elektrických zásuviek, alebo z 12 V, 24 V elektrických zástrčiek nachádzajúcich sa v aute. Výhodou je vlastnosť stráženie stavu batérie. Rozmery boxu: šírka 71,4 cm, výška 46,85 cm a hĺbka 45,24 cm.


vyberomat sk indel b tb v

INDEL B TB15 12/24 V

Chladiaci box INDEL B TB15 funguje prostredníctvom kompresoru. Veľkým plusom je jej šetrnosť, patrí totiž do energetickej triedy A+++. Objem boxu je 15 l. Rozsah chladenia je od – 18 °C do 18 °C. Prednosťou autochladničky je jeho kvalitná izolácia a výkonný procesor. Napájanie: 12V / 24 V. Rozmery: Šírka 56,5 cm, výška 23,2 a hĺbka 36 cm. Váha autochladničky je 8,2 kg..


vyberomat sk skoda litrov

Škoda – 15 litrov

Škoda vytvorila chladiaci box s objemom 15l. Dokáže ochladiť potraviny a nápoje o 20°C od okolitej teploty. Prednosťou chladničky je možnosť využiť ju ako zdroj ohrevu až do 65°C. Napája sa prostredníctvom 12 V zásuvky nachádzajúcej sa v automobiloch. Hmotnosť autochladničky je 5,2 kg. Rozmery: šírka 32 cm, výška 28 cm a hĺbka 35 cm.


vyberomat sk compass l tampere v

COMPASS 30L TAMPERE 230/12 V

Compass 30l, je termoelektrická autochladnička. Kladom chladničky účinnosť chladenia, umožňuje dosiahnuť teplotu o 15 až 20°C nižšiu ako je okolitá. Chladiaci box je možné zapojiť do 12 V alebo klasickej 230 V zásuvky. Rozmery: šírka 47 cm, výška 43 cm a hĺbka 32 cm.


vyberomat sk gio style bravo

Gio Style Bravo

Pokiaľ hľadáte spôsob akým uchovať vaše potraviny v chlade počas kratších ciest, zvoľte tento chladiaci box. Vďaka izolácií EPS po celom obvode udrží chlad do 10 hodín. Zatvára sa zacvakovacím systémom a obsahuje poistku proti nechcenému otvoreniu. Objem chladiace boxu je 29,5 l.

Typy autochladničiek

Začneme rozdelením autochladničiek na jednotlivé typy podľa princípu fungovania. Do prehľadu sme pre komplexnosť tematiky zaradili aj termotašky a chladiace boxy, ktoré dokážu potraviny udržať v chlade len na určitý čas.

vyberomat sk cooling box
vyberomat sk cooling box

Absorbčné prenosné chladničky

Tento typ využíva kvapalné alebo plynné chladiace médium. Toto médium sa rozpustí v chladnej vode a potom dokáže absorbovať teplo z okolia. Absorbčné autochladničky sa pripájajú do elektrickej prípojky aj na plyn a majú vysokú spotrebu. Využijete ich len na bežné uschovanie potravín. Keďže potrebujú odvetrávanie, nie sú veľmi vhodné na použitie a aute.

Kompresorové autochladničky

Kompresorové autochladničky dokážu potraviny nielen udržať pri stabilnej teplote, ale aj schladiť alebo dokonca zmraziť. Pri používaní vyžadujú zapojenie do elektriny. Ak má tento typ vlastnú batériu, po nabití dokáže bez zapojenia pracovať až do 18 hodín. Kompresorové autochladničky využijete aj v extrémne horúcom počasí. Princíp fungovania je podobný ako u bežných chladničiek. Pri umiestnení tohto typu je preto potrebné myslieť na to, že bude potrebovať trochu priestoru na odvetrávanie.

Termoelektrické autochladničky

Tento typ sa vyznačuje nízkou hmotnosťou a dokáže potraviny schladiť na teplotu o 30 °C nižšiu, ako je teplota okolia. Výhodou je, že niektoré modely môžete využiť aj v zime na ohrievanie obsahu chladničky až na teplotu 65 °C. Termoelektrické autochladničky sa tiež zapájajú do elektrickej siete. Obvykle sú lacnejšie ako kompresorové.

Chladiaca priehradka

Špeciálnym typom je chladiaca priehradka na strane spolujazdca, ktorá sa môže nachádzať v aute, ktoré má klimatizáciu. Priehradku pre jej menšiu veľkosť využijete napríklad na chladenie sendvičov alebo nápojov.

vyberomat sk cooling box
vyberomat sk cooling box

Pasívne chladiace boxy

Chladiace boxy majú pevnú konštrukciu a jedlo vydržia udržať v chlade len do 24 hodín. Box chladí potraviny pomocou chladiacich vložiek. Tie si pred použitím boxu dáte zamraziť a potom ich do neho vložíte. Výhodou je, že nepotrebujete zabezpečiť prístup k elektrickej energii. Vopred počítajte s tým, že chladiaci box potraviny v chlade len udrží a nemá veľkú schopnosť ich schladiť.

Termotašky

Poslednou skupinou sú termotašky, ktoré sa vyrábajú použitím izolačnej fólie. Termotaška je praktickým pomocníkom na nákupy. Mrazený tovar vám v nej vydrží po určitý čas bez rozmrazenia aj pri letných teplotách. Pre zvýšenie účinnosti je vhodné do termotašky podľa potreby vkladať aj zamrazené chladiace vložky.

Podľa čoho vyberať

Parametrov, na ktoré by ste pri kúpe autochladničky mali myslieť, je niekoľko. Všetky si ich prejdeme, aby ste získali podrobný prehľad o tom, na čo sa máte sústrediť. Pomôže vám to vybrať presne taký model, aký potrebujete.

Veľkosť

Prenosné chladničky dostanete kúpiť v rôznych veľkostiach. Vhodnú veľkosť zvažujte s ohľadom na priestor v aute aj množstvo potravín, ktoré chcete chladiť. Vopred preto zvážte, kde ju budete mať v aute umiestnenú. Iné rozmery sa dajú uložiť za sedadlo a iné do kufra.

Pri voľbe vnútorného objemu vychádzajte z počtu osôb, pre ktoré budete jedlo chladiť a množstva jedla, ktoré potrebujete. Myslite tiež na to, aby sa do vnútra chladničky zmestili fľaše s nápojmi. Nekupujte priveľmi veľkú chladničku, ak priestor v nej nevyužijete. Ak ju naplníte len sčasti, bude pracovať menej efektívne.

vyberomat sk cooling box
vyberomat sk cooling box

Hmotnosť a prenášanie

Prenosné chladničky budete iste chcieť prenášať z miesta na miesto, nakladať a vykladať z auta. Preto je dôležitá aj ich hmotnosť. Vopred počítajte nielen s hmotnosťou chladničky ale aj jedla a nápojov, ktoré do nej vložíte. Najväčšie modely s objemom do 40 l môžu vážiť až 20 kg. Takéto však využijete len na párty alebo výlete väčšej skupiny ľudí. Modely pre rodiny s menším objemom budú vážiť len od 2 do 10 kg.

Ak plánujete autochladničku často prenášať, možno vás poteší, že niektoré modely sú vybavené aj kolieskami a praktickou rúčkou. Vďaka domu si ich z miesta na miesto jednoducho preveziete.

Spôsob napájania

Prenosné chladničky potrebujú okrem pasívnych chladiacich boxov na svoju prevádzku zabezpečiť prísun elektrickej energie. V závislosti od konkrétneho modelu budú mať výstup pre 12 V, ktorý je dostupný v každom aute. Môžete sa stretnúť aj potrebou zapojenia k zdroju 24 V. Tieto budú vhodné do niektorých obytných prívesov alebo nákladných áut. Na trhu nájdete tiež modely so zapojením do siete s napätím 230 V. Budete si ich musieť doma zapojiť, aby sa vychladili, a potom prenášať.

S napájaním súvisí aj dĺžka prívodného kábla. Vopred si stanovte, kde bude prenosná chladnička umiestnená. Podľa toho skontrolujte, či vám dĺžka kábla vyhovuje.

Chladiaci účinok

Ešte pred kúpou potrebujete vedieť, ako a kde budete chladničku využívať. Od toho bude závisieť, akú chladiacu schopnosť budete potrebovať. Ak potrebujete udržať jedlo v chlade len po krátky čas, nepotrebujete rovnako účinné chladenie ako na cestu dlhú niekoľko hodín alebo niekoľkodňový pobyt.

vyberomat sk cooling box
vyberomat sk cooling box

Chladiaci účinok sa určuje vždy s ohľadom na teplotu prostredia, v ktorom sa bude prenosná chladnička nachádzať. Najmenší chladiaci účinok majú chladiace boxy. Je to len 10 °C oproti okolitému prostrediu. Ak si vyberiete model s aktívnym chladením, chladiaci účinok môže byť až 30 °C alebo viac.

Energetická účinnosť

Triedy energetickej účinnosť informujú rovnako ako pri klasických chladničkách o tom, ako konkrétny model využije prijatú energiu. Môžete si tak zakúpiť autochladničky v najviac úspornej triede A+++ až v najmenej úspornej triede D.

Energetický štítok uvádza okrem energetickej triedy tiež informáciu o ročnej spotrebe energie. Tento údaj vám prezradí, koľko kilowatthodín konkrétny model spotrebuje za rok. Údaj je meraný pri priemerných podmienkach. Pri horúčavách môže byť spotreba vyššia.

Hlučnosť

V uzavretom priestore, akým je automobil, vás iste bude zaujímať hlučnosť autochladničky. Informáciu o hlučnosti vybraného modelu nájdete na energetickom štítku. Bežná hlučnosť sa pohybuje do 40 dB. Ak je hlučnosť vyššia, zvážte, či vás nebude pri jazde alebo počas dovolenky obťažovať.

Klimatické triedy

Klimatická trieda určuje rozsah teplôt, v ktorých bude autochladnička optimálne fungovať. Po prekročení hornej alebo dolnej hranice môže prenosná chladnička pracovať menej efektívne. Klimatické triedy:

  • SN (subnormálna) — teplota okolia 10 až 32 °C,
  • N (normálna) — teplota okolia 16 až 32 °C,
  • ST (subtropická) — teplota okolia 18 až 38 °C,
  • T (tropická) — teplota okolia 18 až 43 °C.

Autochladničky — doplnky a funkcie

Komfort ale aj bezpečnosť a jednoduchosť pri používaní vám zabezpečia rôzne doplnkové funkcie a vybavenie. Pozrime sa na tie, s ktorými sa môžete stretnúť najčastejšie.

Vnútorné koše — k chcete mať potraviny uložené čo najviac prehľadne, zaobstarajte si do prenosnej chladničky vnútorné koše. Celý priestor nimi rozdelíte na viac samostatných častí.

Ochranný obal — slúži na zvýšenie odolnosti chladničky proti mechanickému poškodeniu pri prenášaní. Môže byť vybavený tiež popruhom na jednoduchšie prenášanie alebo termovložkou pre zlepšenie izolácie.

Upevňovacia sada — využijete ju pre bezpečné uloženie chladničky v aute. Jednoduchým mechanizmom zaistíte, aby sa vám pri jazde neposúvala či neprevrhla.

ABS monitor — sleduje stav napätia autobatérie. Ak klesne pod určitú hranicu, autochladničku automaticky vypne. Nemôže sa vám tak stať, že po dlhšom státí auto nenaštartujete kvôli vybitej batérii.

vyberomat sk cooling box
vyberomat sk cooling box

Predlžovací kábel — ak sa vám stane, že vám nevyhovuje dĺžka prívodného kábla, tento problém vyriešite predlžovacím káblom.

Uzamykateľná zásuvka — pri otrasoch pri jazde sa môže stať, že sa chladnička uvoľní zo zdroja napájania. Uzamykateľná zásuvka takémuto prerušeniu zabráni. 

Ohrev — ak by ste chceli využívať autochladničku aj na ohrev, vyberajte z termoelektrických modelov. Niektoré drahšie z nich túto funkciu ponúkajú.

Osvetlenie — niektoré modely disponujú aj osvetlením vnútorného priestoru chladničky. Na hľadanie potravín za tmy tak nebudete musieť používať baterku.

Záver

Prenosné chladničky sa tešia medzi spotrebiteľmi veľkej obľube vďaka všestrannosti ich využitia. Môžete si zaobstarať model, ktorý vám poslúži len na občasný prevoz chladených potravín ale aj model, v ktorom vám jedlo vydrží čerstvé aj niekoľko dní. Rozdiely sú tiež vo veľkosti. Na trhu nájdete prenosné chladničky s objemom až do 40 l.

Pri nákupe sa riaďte tiež podľa toho, akú účinnosť chladenia vyžadujete. Okrem toho porovnávajte energetickú účinnosť, hlučnosť a spôsob napájania. K autochladničkám si môžete dokúpiť rôzne doplnky ako ochranný obal, vnútorné koše či upevňovaciu sadu. Na trhu nájdete tiež modely s vnútorným osvetlením, uzamykateľnou zásuvkou alebo možnosťou nastavenia ohrevu.

Jak vybrat autochladničku | Alza Tube | Hobby

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest