Ako vybrať americkú chladničku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk candy chsvn x
vyberomat sk candy chsvn x

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk lg gslpzxz
vyberomat sk lg gslpzxz

Rozumná voľba

vyberomat sk samsung bespoke rbabasef
vyberomat sk samsung bespoke rbabasef

Najvyššia kvalita

Americká chladnička vám poskytne omnoho viac priestoru na uloženie potravín ako bežná chladnička. Väčší je tiež priestor určený na mrazenie. Využitie preto nájde najmä v domácnostiach s viacerými členmi, kde sa robievajú veľké nákupy. Používatelia si okrem toho pochvaľujú lepšiu prehľadnosť a mnoho užitočných funkcií, ktoré sú pre viacerých výrobcov samozrejmosťou.

Ako vybrať ideálny model do vašej domácnosti? Ako prvé si vyberte, ako chcete, aby bol rozdelený celý priestor chladničky. Od toho bude závisieť, koľko dverí bude americká chladnička mať. Okrem toho sa informujte o vonkajších rozmeroch aj vnútornom objeme, spotrebe energie a energetickej triede. Keďže je chladnička v nepretržitej prevádzke, dôležitá bude tiež hlučnosť. Ďalšími parametrami, ktoré je vhodné porovnať, sú mraziaci výkon, akumulačná doba, trieda mrazenia a klimatická trieda. Americké chladničky patria medzi moderné spotrebiče, ktoré sú vybavené mnohými funkciami. Aj o nich sa dočítate v nasledujúcom článku.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné americké chladničky.

Najvýhodnejšie americké chladničkyKladyZáporyPriemerná cenaAkruálna ponuka
SAMSUNG Bespoke RB38A7B6AS9/EF– úspornosť energetická trieda A
– výkon
– množstvo funkcií
– veľký objem chladničky
– veľký objem mrazničky
– otváranie dvier do oboch strán
– cena
– zložitá manipulácia 
– chýba možnosť spárovania
2 155 €Zobraziť ponuku
LG GMX844MCKV– množstvo funkcií
– objem
– dizajn
– Wifi
– spárovanie s aplikáciou
– cena
– zložitá manipulácia
– energetická trieda
1 650 €Zobraziť ponuku
LG GSL481PZXZ– dobré recenzie
– pomer cena – kvalita
– množstvo funkcií
– objem chladničky
– dizajn
– zložitá manipulácia
– hlučná pri výrobe ľadu
1 000 € Zobraziť ponuku
SAMSUNG RS67N8211S9/EF– množstvo funkcií
– veľký objem
– dizajn
– zložitá manipulácia
– chýba možnosť spárovania
950 €Zobraziť ponuku
CANDY CHSVN 174X– cena
– množstvo funkcií
– objem chladničky
– hmotnosť
– priehradky v chladničke
– chýbajúce wifi
– chýbajúce prepojenie s aplikáciou
647 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk samsung bespoke rbabasef

SAMSUNG Bespoke RB38A7B6AS9/EF

Americká chladnička Samsung Bespoke RB38A7B6AS9/EF, ponúka široké spektrum funkcií. Patrí medzi ne no frost, LED osvetlenie, Twin Cooling a Metal Cooling. Chladnička je energetickej triedy A. Objem chladničky je až 546 l, mrazničky 228 l. Systém Twin Cooling plus zaručuje optimálnu teplotu a vlhkosť v chladičke. Táto chladnička je určená predovšetkým pre ľudí, ktorí chcú žiť šetrne, keďže patrí do triedy A, čo je zároveň jej najväčšia výhoda. Obsahuje 8 priehradok mrazničky spolu so 6 priehradkami chladničky. Ročná spotreba energie: 216 kWh/annum. Rozmery: výška 203 cm, šírka 119 cm, hĺbka 65,8 cm. Váha Samsungu je 208 kg.


vyberomat sk lg gmxmckv

LG GMX844MCKV

LG GMX844MCKV je americká chladnička s objemom 280 l. Objem mrazničky je 143 l. Hlučnosť chladničky je 40 dB. Disponuje technológiou NatureFresh a DOORCooling, ktorá zabezpečí stálu teplotu vďaka čomu ostávajú potraviny dlhšiu dobu čerstvé. Technológia LINEARCooling znižuje kolísanie teploty ma +/- 0,5 °C. Prostredníctvom aplikácie LG SmartThinQ môžete spárovať chladničku s vašim telefónom. Kladom chladničky je zabudovaný výrobník ľadu do dvier chladničky. Mraziaci výkon za 24 hodín je 10 kg. Rozmery: výška 178,7 cm, šírka 83,5 cm, hĺbka 73,4 cm. Váha chladničky je 133 kg.


vyberomat sk lg gslpzxz

LG GSL481PZXZ

Energetická trieda americkej chladničky F. Disponuje objemom 411 l a objem mrazničky je 214 l. Súčasťou je systém rozšíreného prúdenia vzduchu Multi Air Flow. Taktiež jej nechýba pripojenie prostredníctvom Wifi, vďaka čomu je jej ovládanie jednoduchšie a prináša ešte viac funkcií. Ďalšími funkciami a technológiami je LED osvetlenie, Total No frost, samoodmrazovacia mraznička, super chladenie, super mrazenie a antibakteriálne tesnenie a ďalšie. Prednosťou chladničky je počet priehradiek v chladničke (4) a mrazničke (6). Rozmery: výška 179 cm, šírka 91,2 cm, hĺbka 73,8 cm. Váha chladničky je 124 kg.


vyberomat sk samsung rsabef

Samsung RS67N8211S9/EF

Americká chladnička Samsung RS67N8211S9/E patrí do energetickej triedy Americká chladnička od značky Samsung patrí do energetickej triedy E. Oobjem chladničky je 409 l, objem mrazničky 225 l. Chladnička disponuje technológiou Twin Cooling , vďaka čomu zabezpečuje optimálnu vlhkosť a teplotu. Potraviny a nápoje zostávajú dlhšie čerstvé a pachy sa nemiešajú. Okrem toho ponúka naozaj širokú škálu funkcií, napríklad Total No Frost, indikátor otvorených dverí, super chladenie, super mrazenie, Multi-AirFlow, prázdninový režim a mnoho ďalších. Obsahuje 4 poličky v chladničke a 6 poličky v mrazničke. Ročná spotreba energie: 351 kWh/annum. Rozmery: výška 178 cm, šírka 91,2 cm, hĺbka 71,6 cm. Váha chladničky je 112 kg.


vyberomat sk candy chsvn x

Candy CHSVN 174X

CANDY CHSVN 174X je americká chladnička s objemom 344 l. Objem mrazničky je 177 l. Hlučnosť chladničky je 42 dB. Energetická trieda je A ++. Disponuje technológiou No Frost. Ďalšími funkciami ktorými chladnička disponuje sú displej, LED osvetlenie, super chladenie a super mrazenie. Candy obsahuje 2 ks priehradiek v mrazničky a 5 ks priehradiek chladničky. Mraziaci výkon za 24 hodín je 10 kg. Rozmery: výška: 177 cm, šírka 90 cm, hĺbka 66 cm. Medzi prednosti chladničky patrí jeho váha (88 kg), vďaka čomu je manipulácia s chladničkou jednoduchšia.

Ako vyberať americké chladničky

Pred kúpou americkej chladničky zvážte, že sa jedná o spotrebič väčších rozmerov ako bežná chladnička. Okrem toho má vyššiu spotrebu. Pri výbere bude potrebné porovnať niekoľko faktorov. Vďaka tomu si zakúpite model, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

Rozmery a objem

Keďže americké chladničky patria medzi chladničkami k tým najväčším, ako prvé zvážte veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii. Ide najmä o priestor do šírky a do hĺbky. Na výšku dosahujú veľkosť bežnej chladničky.

vyberomat sk american refrigerator
vyberomat sk american refrigerator

Vďaka väčším rozmerom získate tiež väčší úžitkový objem. Ten sa môže pohybovať od 358 do 660 l vrátane mraziacej časti. Ak neviete, aký objem vám bude vyhovovať, vypočítate si ho jednoducho. Na jedného člena domácnosti počítajte so 70 l priestoru v chladiacej a 25 l v mraziacej časti. Pri stanovení objemu zohľadnite aj vaše nákupné zvyklosti. Ak chodíte za mesiac na jeden veľký nákup a niekoľko doplnkových, budete potrebovať viac miesta. Rovnako, ak máte vlastnú záhradku a budete chcieť mraziť viac zeleniny a ovocia, počítajte s väčším objemom.

Prevedenie

Vyberať môžete z dvoch prevedení. Môžete sa rozhodnúť pre model s dvoma alebo štyrmi dverami či mraziacimi zásuvkami.

Dvojdverové americké chladničky

Dvojdverové americké chladničky majú priestor zvisle rozdelený na dve časti. Za jednými dverami sa nachádza časť chladničky a za druhými mraznička. Tento typ prevedenia sa nazýva tiež Side By Side.

Štvordverové americké chladničky

Štvordverové americké chladničky majú priestor rozdelený až na štyri časti. Na vrchu chladničky sa nachádza chladiaca a naspodku mraziaca časť. Obe sú rozdelené na ďalšie dve časti, ktoré sa otvárajú vždy samostatnými dvierkami. Tomuto prevedeniu sa hovorí aj French Door.

Dvojdverové so zásuvkami

Posledným variantom prevedenia je dvojdverová americká chladnička so zásuvkami. Chladnička sa nachádza vo vrchnej časti. Je rozdelená na dva priestory so samostatnými dvierkami. V spodnej časti sa nachádzajú mraziace zásuvky. Podľa konkrétneho modelu môžu byť dve až štyri.

vyberomat sk american refrigerator
vyberomat sk american refrigerator

Energetická trieda

Každá americká chladnička je označená energetickým štítkom, na ktorom nájdete informácie o energetickej účinnosti, ročnej spotrebe, hlučnosti a objeme oboch častí produktu.

Energetická trieda zaraďuje chladničku do jednej z tried na základe spotreby energie. Na trhu nájdete najčastejšie modely v triedach A+ a A++. Najdrahšie americké chladničky môžu patriť až do triedy A+++ a sú preto najúspornejšie.

Spotreba energie

Na každej chladničke je udávaná ročná spotreba energie. Tento údaj vám pomôže porovnať náklady na prevádzku jednotlivých modelov. Ak budete chcieť, koľko vás zapnutá chladnička v praxi vyjde, vynásobte si spotrebu elektrickej energie jej aktuálnou cenou.

Hlučnosť

Hlučnosť chladničky je vzhľadom na jej nepretržitú prevádzku dôležitým parametrom, ktorý by ste pri výbere nemali vynechať. Americké chladničky sú o niečo hlučnejšie ako bežné chladničky. Je to preto, že k u držaniu stabilného vnútorného prostredia potrebujú vyšší výkon. Mali by ste počítať s hlučnosťou do 35 do 50 dB.

Akumulačná doba

Akumulačná doba je čas, počas ktorého aj pri výpadku energie zostanú všetky potraviny zmrazené. Počas tohto času sa nebudete musieť obávať ich znehodnotenia. Akumulačná doba je tým dlhšia, čím je lepšia izolácia chladničky. Pre dosiahnutie udávanej doby je však potrebné neotvárať dvere mraziaceho priestoru, aby nedošlo k jeho otepľovaniu. V závislosti od značky chladničky, môže byť od 15 až do 20 hodín.

Mraziaci výkon

Údaj o mraziacom výkone (iný názov mraziaca kapacita) informuje o tom, koľko kg potravín dokáže mraznička zmraziť za 24 hodín. Hodnotu vyberajte podľa toho, koľko bežne potrebujete naraz zmraziť potravín. Jednotlivé modely majú mraziaci výkon od 12 do 25 kg potravín za 24 hodín.

Trieda mrazenia

Veľmi dôležitý údaj je tiež trieda mrazenia. Je označená jednou až štyrmi hviezdičkami. Počet hviezdičiek informuje o tom, na akú teplotu dokáže mraziaca časť chladničky zmraziť potraviny.

* teplota – 6 °C — odporúčaná doba skladovania potravín je niekoľko dní

** teplota – 12 °C — odporúčaná doba skladovania je niekoľko týždňov

*** teplota – 18 °C — vhodná na skladovanie po dobu niekoľko mesiacov

**** teplota – 24 °C — vhodná na skladovanie po dobu dlhšiu ako jeden rok

vyberomat sk american refrigerator
vyberomat sk american refrigerator

Klimatická trieda

To, ako chladnička pracuje, ovplyvňuje aj okolitá teplota. Preto v popise každého modelu nájdete údaj o klimatickej triede. Klimatická trieda určuje teplotný interval, ktorý je pre chladničku najvhodnejší. V tomto intervale bude mať bežnú spotrebu a nevyskytnú sa žiadne problémy s chladením. Klimatické triedy sú štyri:

  • SN — subnormálna teplota +10 až +32°C,
  • N — normálna teplota +16 až +32°C,
  • ST — subtropická teplota +18 až +38°C,
  • T — tropická teplota +18 až +43°C.

Funkcie amerických chladničiek

O tom, ako sa vám bude americká chladnička používať, nerozhodujú len jednotlivé parametre. Pri každodennej prevádzke oceníte tiež rôzne funkcie. Môžete sa stretnúť s viacerými.

No frost

Ak máte doma mrazničku, v ktorej sa na potravinách vytvára vrstva námrazy, s funkciou No frost sa to stane minulosťou. V chladničke s touto funkciou je zabezpečená cirkulácia vzduchu, ktorá sa postará odvádzanie vlhkosti z mraziaceho priestoru. Okrem toho, že viac nebudete musieť bojovať s námrazou, sa takýmto spôsobom šetrí spotreba elektrickej energie a potraviny zostávajú dlhšie čerstvé.

Antibakteriálna ochrana

Táto funkcia zabraňuje usadzovaniu baktérii a plesní v chladiacom priestore. Ochrana proti ich usádzaniu je zabezpečená špeciálnym povrchom interiéru chladničky alebo antibakteriálnym tesnením.

Zóna na zeleninu

Zóna na zeleninu udrží čerstvosť zeleniny a ovocia oveľa dlhšie.

Nulová zóna

Nulová zóna je určená na skladovanie mäsa alebo iných potravín, ktoré sa obvykle rýchlo kazia. V nulovej zóne sa teplota môže znížiť až na 0 °C. Zabráni sa tak množeniu baktérií a potraviny zostanú dlhšie čerstvé.

Výrobník ľadu a výdaj nápojov

Americké chladničky môžu byť vybavené aj výrobníkom ľadu. Ak máte radi nápoj s ľadovými kockami, nebudete si tak musieť tento spotrebič kupovať samostatne — o všetko sa postará chladnička. Môžete si dokonca vybrať chladničku s výdajom chladenej vody. Pri kúpe si môžete vybrať model, ktorý pripojíte k vodovodu alebo model s nádržkou na vodu.

Automatické odmrazovanie

S automatickým rozmrazovaním už nebudete musieť mraziacu časť odmrazovať ručne. Táto funkcia zabraňuje vzniku námrazy priebežne.

vyberomat sk american refrigerator
vyberomat sk american refrigerator

Ionizátor vzduchu

Okrem regulácie vlhkosti vám ionizátor vzduchu prinesie dlhšiu čerstvosť potravín. Zabráni tiež hromadeniu pachov a baktérií.

Dvojité chladenie

Chladiaci okruh chladničky a mrazničky je rozdelený. Umožňuje to nielen samostatnú reguláciu ale tiež budete môcť používať len jednu časť chladničky.

Akustický signál

Stalo sa vám už, že ste zle dovreli dvierka mrazničky a mali ste ju pootvorenú aj po dobu niekoľkých hodín? S akustickým signálom sa vám to už nestane. Ak sa dvierka nezavrú, chladnička vás na to upozorní. Upozorní vás tiež na to, ak by v chladničke došlo k zvýšeniu teploty z iných dôvodov.

Super mrazenie a chladenie

Tieto funkcie sa postarajú o krátkodobé zníženie teploty v chladiacom alebo mraziacom priestore. Využijete ich, ak chcete do chladničky uložiť naraz väčšie množstvo potravín.

SMART funkcie

Ak chcete ovládať chladničku na diaľku, aj to je možné. Niektoré modely je možné ovládať pomocou aplikácie. Budete si tak môcť nastaviť teplotu alebo iné funkcie. Aplikácia vás upozorní tiež na nedovreté dvierka.

Tipy na záver

Americké chladničky prinesú do domácnosti komfort veľkého priestoru. Ak je pre vás bežná chladnička s mrazničkou nepostačujúca, americká chladnička vás v tomto smere iste poteší. Objem týchto spotrebičov vrátane mraziaceho priestoru sa totiž pohybuje až do 660 l. Pri nákupe sa okrem objemu informujte o vonkajších rozmeroch. Pri umiestnení chladničky pamätajte na to, že pre dostatočnú cirkuláciu vzduchu bude potrebovať minimálne 5 cm smerom dozadu a 2 cm do strán navyše.

Americké chladničky sa od seba odlišujú spotrebou elektrickej energie, energetickou účinnosťou, hlučnosťou aj mraziacou triedou. Ak chcete naplno využívať výhody moderných technológií, informujte sa tiež o prídavných funkciách vyhliadnutých modelov. Najviac obľúbenými sú No frost a automatické odmrazovanie. Ak máte radi chladené nápoje, iste využijete tiež výdaj chladenej vody a výrobník ľadu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest