10 tipov na najlepšie spoločenské hry 2023

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk clovece nehnevaj sa
vyberomat sk clovece nehnevaj sa

Lacná spoločenská hra

vyberomat sk dobble
vyberomat sk dobble

Obľúbená spoločenská hra

vyberomat sk monopoly ultimate banking sk
vyberomat sk monopoly ultimate banking sk

Spoločenská hra na dlhší čas

Spoločenské hry nevytlačil z pultov predajní ani rozmach počítačových hier. Je to preto, že jedinečným spôsobom vyplnia čas celej rodine či partii priateľov bez ohľadu na vek. Zabavia sa tak nimi deti aj dospelí. Spoločenské hry navyše rozvíjajú tvorivé či strategické myslenie, otestujú vašu pamäť a utužujú vzájomné vzťahy.

Či už patríte medzi tých, ktorí sa radi hrajú alebo nie, prezrite si naše tipy na najlepšie spoločenské hry. Do výberu sme zaradili strategické, vedomostné aj kartové hry tak, aby si vybral naozaj každý. Ale pozor — hranie je vysoko nákazlivé. Ak raz začnete, pravdepodobne neskončíte skôr, ako sa vám podarí vyhrať.

vyberomat sk board game
vyberomat sk board game

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné spoločenské hry, pri ktorých sa zaručene zabavíte.

NázovKde kúpiť?KladyOrientačná cenaKde kúpiť?
Človeče, nehnevaj sapre 2 – 6 hráčovnízka cena, rozvíja logické myslenie, overená klasika, pre 6 hráčov, 5 €Výhodná ponuka
UNO – kartypre 2 – 10 hráčovcelosvetovo obľúbená hra, vhodná aj na cesty, jednoduché pravidlá, až pre 10 hráčov6,80 €Výhodná ponuka
Dobble pre 2 – 8 hráčovcelosvetovo obľúbená hra, vhodná aj na cesty, jednoduché pravidlá11 €Výhodná ponuka
Spoločenská hra Twisterpre 2 – 10 hráčovšportová hra, až pre 10 hráčov, jednoduché pravidlá26 €Výhodná ponuka
Scrabble – Originál SKpre 2 – 4 hráčovrozvíja logické myslenie, rozvíja slovnú zásobu, jednoduché pravidlá28 €Výhodná ponuka
Monopoly Ultimate Banking SKpre 2 – 4 hráčovdlhšia doba hrania, rozvíja logické myslenie, približuje hráčom mechanizmus trhu s nehnuteľnosťami37 €Výhodná ponuka
vyberomat sk clovece nehnevaj sa

Človeče, nehnevaj sa

Známa spoločenská hra človeče, nehnevaj sa dokáže zabaviť ľudí v ktoromkoľvek veku. Pri jej hraní, oceníte strávite spoločný čas so svojou rodinou alebo priateľmi. Hra je pre 2 až 6 hráčov. Minimálna dĺžka hrania je 30 minút. Obsahuje 24 figúrok v 6 farbách. Viac informácií spolu s pravidlami nájdete nižšie v článku.


vyberomat sk uno karty

UNO – karty

Hra UNO si získala svojich fanúšikov po celom svete. Môže ju hrať až 10 ľudí. Je vhodná už pre detičky od 6 rokov, a to vďaka jednoduchým pravidlám. Kartovú hru využijete aj pri cestovaní či na párty. Viac informácií spolu s pravidlami nájdete nižšie v článku.


vyberomat sk dobble

Dobble

Hľadáte zábavnú hru s jednoduchými pravidlami vhodnú na dlhé cesty? Ak áno pozrite sa na Dobble, ktorá ponúka zábavu na minimálne 15 minút pre celú rodinu a detičky od 6 rokov. Vďaka malým rozmerom ju jednoducho zbalíte do každej batožiny. Viac informácií spolu s pravidlami nájdete nižšie v článku.


vyberomat sk spolocenska hra twister

Spoločenská hra Twister

Twister je skvelou hrou pre 10 hráčov, ktorú môžete využiť na párty alebo pri unudených večeroch. Ponúka 20 minút hrania. Zároveň Vás zábavnou formou donúti k pohybu. Balenie obsahuje hraciu dosku a návod k hre. Viac informácií spolu s pravidlami nájdete nižšie v článku.


vyberomat sk scrabble original sk

Scrabble – Originál SK

Logická spoločenská hra je určená pre dospelých a deti od 10 rokov, ktoré chcú zlepšiť svoju slovnú zásobu a rozvíjať logické myslenie. Hra obsahuje herný plán, kamene s písmenkami a návod na použitie. Viac informácií spolu s pravidlami nájdete nižšie v článku.


vyberomat sk monopoly ultimate banking sk

Monopoly Ultimate Banking SK

Spoločenská hra ponúka zábavu pre celú rodinu. Môžu si ju užiť detičky od 8 rokov. Monopoly zábavnou formou približujú hráčom mechanizmus trhu s nehnuteľnosťami. Hra obsahuje herný plán, bezkontaktnú platobnú kartu s terminálom, plastové figúrky, figúrky domov, herné karty, kocky a samozrejme návod. Viac informácií spolu s pravidlami nájdete nižšie v článku.

Carcassonne

Nadšenci strategických hier iste poznajú hru roku 2001 — Carcassone. Prikladaním kartičiek s časťami miest, ciest, lúky s kláštormi a inými prvkami vytvárate krajinu. Vašou úlohou je pritom získať čo najviac bodov. Kartičky sa ťahajú z vrecka alebo kôpky, pričom pri ťahu nevidíte, čo na kartičke je. Každý hráč má k dispozícii figúrky rytierov a staviteľov, ktoré pri hre môže používať na obsadenie svojho územia. V rôznych rozšíreniach základnej hry sa používajú ďalšie rôznorodé figúrky, kartičky a doplnkové pravidlá, čím hra ešte viac získava na zaujímavosti.

Hra je vhodná pre 2 – 5 hráčov od 8 rokov. Pre mladšie deti nájdete na trhu tiež hru Deti z Carassone. Má oveľa jednoduchšie pravidlá a rýchlejší priebeh, aby bola prispôsobená tomuto veku.

Svet v kocke

Svet v kocke je vzdelávacia hra, v ktorej si nielen precvičíte vedomosti z každej oblasti. Pri hre sa toho aj veľa naučíte. Úlohou každého hráča je pozrieť si za 10 sekúnd vybranú kartičku a čo najviac si z nej zapamätať. Potom musí odpovedať na otázku o danej krajine. Pri správnej odpovedi poputuje kartička na jeho kôpku. Ak odpovedať nevie, vráti ju medzi ostatné. Čím viac kartičiek získate, tým vyššia je vaša šanca na výhru.

Človeče nehnevaj sa

Nesmieme zabudnúť na klasiku, ktorou je hra Človeče nehnevaj sa. Je určená pre 2 – 4 hráčov, no môžete si ju zahrať aj na hernom pláne určenom pre viacerých. Úloha každého hráča je dostať čo najskôr svojich štyroch panáčikov do domčeka. Nesmie vás ale pritom vyhodiť súperov panáčik. Pri tejto hre si preto pripravte silné nervy a trpezlivosť. Víťaz totiž nie je známy až do poslednej sekundy!

Aktivity

Pre všetkých, ktorí sa radi zasmejú a vyskúšajú niečo netradičné, je tu hra Aktivity. Podstatou hry je splniť úlohy z kartičiek so zadaním. Pri ich plnení budete musieť siahnuť po všetkej kreativite, ktorú máte. Úlohy budete musieť zahrať, opísať slovom alebo nakresliť a protihráči sa budú snažiť uhádnuť, čo máte na mysli. Hra je výborným spestrením voľného času pre deti aj dospelých už od štyroch rokov. Aktivity si môžete zakúpiť v rôznych edíciách pre deti, mládež alebo so zameraním na šport.

Párty Alias

V podobnom duchu ako Aktivity sa nesie aj hra Párty Alias. Úlohy v tejto hre sú však o niečo pestrejšie. Okrem pantomímy a slovného opisu si budete musieť aj trochu zarýmovať, oprášiť svoje vedomosti o slávnych osobnostiach alebo využívať synonymá. Medzi úlohami nájdete aj také, ktoré vás prinútia imitovať zvieratá alebo si spomenúť na 20 rôznych slov s rovnakým začiatočným písmenom. Táto hra je určená pre hráčov od 11 rokov.

Monopoly

Hra Monopoly vás prenesie do sveta podnikania. Vašou úlohou bude investovať do kúpy pozemkov, hotelov či domov a potom ich prenajímať spoluhráčom. Cieľom je dosiahnuť, aby ostatní hráči zbankrotovali. Víťazom je tak ten, kto pri prenájmoch zarobí najviac. Monopoly zabavia deti aj dospelých od 8 rokov. Pre mladšie deti môžete kúpiť zábavné Monopoly Junior, ktoré sú určené pre deti už od 5 rokov. Monopoly môžete zakúpiť vo viacerých tematických edíciách, napríklad Monopoly Friends, Monopoly Games Of Thrones a iné. 

Scrabble

Potrápiť si mozgové závity, spomenúť si na pravopis a nájsť vždy vyhovujúce slovo vás prinúti hra Scrabble. Táto hra vznikla už v roku 1948. Je určená pre dvoch až štyroch hráčov, ktorí majú za úlohu tvoriť slová z písmeniek. Písmenká majú stanovenú bodovú hodnotu, ktorú môžete vďaka šikovnému umiestneniu na hracom pláne ešte zvýšiť. Víťazí ten, kto dosiahne najvyšší počet bodov.

Dobble

Rýchlosť vašich reakcií a pozornosť budú preskúšané v hre Dobble. Je určená pre všetkých od 6 rokov. Ak sa do nej pustíte, iste nezostanete len pri jednom kole. To však zvyčajne trvá len okolo 5 minút, takže sa nemusíte obávať, že by ste nestihli aj ďalšie. Vašou úlohou bude nájsť dve rovnaké karty skôr, ako vaši protihráči. Hru si môžete zahrať aj v ďalších obmenách, takže sa iste nestihnete nudiť.

Twister

Po toľkom sedení pri stolových hrách je načase sa trochu rozhýbať. Práve preto je na rade hra Twister. Môžete ju hrať len vo dvojici alebo aj viacerí. Ďalší hráč točí kolesom, ktoré zadáva ostatným rôzne úlohy. Napríklad rukou na červenú a nohou na žltú. Vaša úloha bude nájsť na hernom pláne políčka danej farby a úlohu splniť. Ste tak prinútení zaujať rôzne krkolomné polohy. Aby ste nakoniec v niektorej z nich nespadli, budete potrebovať riadnu dávku obratnosti. Vyhráva ten, komu sa podarí všetky zadané úlohy plniť najdlhšie.

UNO

UNO je kartová hra, ktorú si vezmete so sebou do vrecka na výlety, na pláž alebo si ju môžete vytiahnuť aj doma. UNO má rýchly spád a môžu v ňom nastať rôzne obraty. Keď si už myslíte, že vyhráte, protihráč vás môže nečakane vrátiť do hry a výsledok nakoniec zvrátiť. UNO sa princípom hry podobá na známeho Faraóna, no obsahuje rôzne karty, ktoré celú hru ešte oživia.

Vašou úlohou bude odhadzovať karty podľa farby či čísla. Ak vhodnú kartu nemáte, musíte si potiahnuť z kopy. V momente, keď vám v ruke zostane len jedna karta, musíte zvolať: „Uno!“ Ak tak neurobíte, iný hráč si to všimne a zvolá „Uno“ skôr ako vy. Potom si ťaháte za trest dve karty. Vyhráva ten, kto sa ako prvý zbaví všetkých kariet.

vyberomat sk cube
vyberomat sk cube

Niečo na záver

Kartové, stolové aj iné spoločenské hry sú skvelým zdrojom zábavy na malú rodinnú oslavu aj dovolenku. Zabavia vás tiež počas dlhých sychravých večerov, kedy veľmi nemáte chuť ísť von. V našom prehľade sme spomenuli len niektoré z tých najznámejších. Na trhu ich však nájdete oveľa viac. Obľúbenými hrami sú napríklad Dostihy a sázky, dáma alebo aj stolový futbal a hokej.

Pri výbere skontrolujte, či vám vyhovuje vek, od ktorého je hra určená. Aby ste sa naozaj zabavili všetci, je potrebné skontrolovať aj minimálny a maximálny počet hráčov. Potom si už len naštudujete pravidlá a zápas o víťazstvo sa môže začať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest