10 tipov na najlepšie spoločenské hry 2020

Spoločenské hry nevytlačil z pultov predajní ani rozmach počítačových hier. Je to preto, že jedinečným spôsobom vyplnia čas celej rodine či partii priateľov bez ohľadu na vek. Zabavia sa tak nimi deti aj dospelí. Spoločenské hry navyše rozvíjajú tvorivé či strategické myslenie, otestujú vašu pamäť a utužujú vzájomné vzťahy.

Či už patríte medzi tých, ktorí sa radi hrajú alebo nie, prezrite si naše tipy na najlepšie spoločenské hry. Do výberu sme zaradili strategické, vedomostné aj kartové hry tak, aby si vybral naozaj každý. Ale pozor — hranie je vysoko nákazlivé. Ak raz začnete, pravdepodobne neskončíte skôr, ako sa vám podarí vyhrať.

vyberomat sk board game
vyberomat sk board game

Carcassonne

Nadšenci strategických hier iste poznajú hru roku 2001 — Carcassone. Prikladaním kartičiek s časťami miest, ciest, lúky s kláštormi a inými prvkami vytvárate krajinu. Vašou úlohou je pritom získať čo najviac bodov. Kartičky sa ťahajú z vrecka alebo kôpky, pričom pri ťahu nevidíte, čo na kartičke je. Každý hráč má k dispozícii figúrky rytierov a staviteľov, ktoré pri hre môže používať na obsadenie svojho územia. V rôznych rozšíreniach základnej hry sa používajú ďalšie rôznorodé figúrky, kartičky a doplnkové pravidlá, čím hra ešte viac získava na zaujímavosti.

Hra je vhodná pre 2 – 5 hráčov od 8 rokov. Pre mladšie deti nájdete na trhu tiež hru Deti z Carassone. Má oveľa jednoduchšie pravidlá a rýchlejší priebeh, aby bola prispôsobená tomuto veku.

Svet v kocke

Svet v kocke je vzdelávacia hra, v ktorej si nielen precvičíte vedomosti z každej oblasti. Pri hre sa toho aj veľa naučíte. Úlohou každého hráča je pozrieť si za 10 sekúnd vybranú kartičku a čo najviac si z nej zapamätať. Potom musí odpovedať na otázku o danej krajine. Pri správnej odpovedi poputuje kartička na jeho kôpku. Ak odpovedať nevie, vráti ju medzi ostatné. Čím viac kartičiek získate, tým vyššia je vaša šanca na výhru.

Človeče nehnevaj sa

Nesmieme zabudnúť na klasiku, ktorou je hra Človeče nehnevaj sa. Je určená pre 2 – 4 hráčov, no môžete si ju zahrať aj na hernom pláne určenom pre viacerých. Úloha každého hráča je dostať čo najskôr svojich štyroch panáčikov do domčeka. Nesmie vás ale pritom vyhodiť súperov panáčik. Pri tejto hre si preto pripravte silné nervy a trpezlivosť. Víťaz totiž nie je známy až do poslednej sekundy!

Aktivity

Pre všetkých, ktorí sa radi zasmejú a vyskúšajú niečo netradičné, je tu hra Aktivity. Podstatou hry je splniť úlohy z kartičiek so zadaním. Pri ich plnení budete musieť siahnuť po všetkej kreativite, ktorú máte. Úlohy budete musieť zahrať, opísať slovom alebo nakresliť a protihráči sa budú snažiť uhádnuť, čo máte na mysli. Hra je výborným spestrením voľného času pre deti aj dospelých už od štyroch rokov. Aktivity si môžete zakúpiť v rôznych edíciách pre deti, mládež alebo so zameraním na šport.

Párty Alias

V podobnom duchu ako Aktivity sa nesie aj hra Párty Alias. Úlohy v tejto hre sú však o niečo pestrejšie. Okrem pantomímy a slovného opisu si budete musieť aj trochu zarýmovať, oprášiť svoje vedomosti o slávnych osobnostiach alebo využívať synonymá. Medzi úlohami nájdete aj také, ktoré vás prinútia imitovať zvieratá alebo si spomenúť na 20 rôznych slov s rovnakým začiatočným písmenom. Táto hra je určená pre hráčov od 11 rokov.

Monopoly

Hra Monopoly vás prenesie do sveta podnikania. Vašou úlohou bude investovať do kúpy pozemkov, hotelov či domov a potom ich prenajímať spoluhráčom. Cieľom je dosiahnuť, aby ostatní hráči zbankrotovali. Víťazom je tak ten, kto pri prenájmoch zarobí najviac. Monopoly zabavia deti aj dospelých od 8 rokov. Pre mladšie deti môžete kúpiť zábavné Monopoly Junior, ktoré sú určené pre deti už od 5 rokov. Monopoly môžete zakúpiť vo viacerých tematických edíciách, napríklad Monopoly Friends, Monopoly Games Of Thrones a iné. 

Scrabble

Potrápiť si mozgové závity, spomenúť si na pravopis a nájsť vždy vyhovujúce slovo vás prinúti hra Scrabble. Táto hra vznikla už v roku 1948. Je určená pre dvoch až štyroch hráčov, ktorí majú za úlohu tvoriť slová z písmeniek. Písmenká majú stanovenú bodovú hodnotu, ktorú môžete vďaka šikovnému umiestneniu na hracom pláne ešte zvýšiť. Víťazí ten, kto dosiahne najvyšší počet bodov.

Dobble

Rýchlosť vašich reakcií a pozornosť budú preskúšané v hre Dobble. Je určená pre všetkých od 6 rokov. Ak sa do nej pustíte, iste nezostanete len pri jednom kole. To však zvyčajne trvá len okolo 5 minút, takže sa nemusíte obávať, že by ste nestihli aj ďalšie. Vašou úlohou bude nájsť dve rovnaké karty skôr, ako vaši protihráči. Hru si môžete zahrať aj v ďalších obmenách, takže sa iste nestihnete nudiť.

Twister

Po toľkom sedení pri stolových hrách je načase sa trochu rozhýbať. Práve preto je na rade hra Twister. Môžete ju hrať len vo dvojici alebo aj viacerí. Ďalší hráč točí kolesom, ktoré zadáva ostatným rôzne úlohy. Napríklad rukou na červenú a nohou na žltú. Vaša úloha bude nájsť na hernom pláne políčka danej farby a úlohu splniť. Ste tak prinútení zaujať rôzne krkolomné polohy. Aby ste nakoniec v niektorej z nich nespadli, budete potrebovať riadnu dávku obratnosti. Vyhráva ten, komu sa podarí všetky zadané úlohy plniť najdlhšie.

UNO

UNO je kartová hra, ktorú si vezmete so sebou do vrecka na výlety, na pláž alebo si ju môžete vytiahnuť aj doma. UNO má rýchly spád a môžu v ňom nastať rôzne obraty. Keď si už myslíte, že vyhráte, protihráč vás môže nečakane vrátiť do hry a výsledok nakoniec zvrátiť. UNO sa princípom hry podobá na známeho Faraóna, no obsahuje rôzne karty, ktoré celú hru ešte oživia.

Vašou úlohou bude odhadzovať karty podľa farby či čísla. Ak vhodnú kartu nemáte, musíte si potiahnuť z kopy. V momente, keď vám v ruke zostane len jedna karta, musíte zvolať: „Uno!“ Ak tak neurobíte, iný hráč si to všimne a zvolá „Uno“ skôr ako vy. Potom si ťaháte za trest dve karty. Vyhráva ten, kto sa ako prvý zbaví všetkých kariet.

vyberomat sk cube
vyberomat sk cube

Niečo na záver

Kartové, stolové aj iné spoločenské hry sú skvelým zdrojom zábavy na malú rodinnú oslavu aj dovolenku. Zabavia vás tiež počas dlhých sychravých večerov, kedy veľmi nemáte chuť ísť von. V našom prehľade sme spomenuli len niektoré z tých najznámejších. Na trhu ich však nájdete oveľa viac. Obľúbenými hrami sú napríklad Dostihy a sázky, dáma alebo aj stolový futbal a hokej.

Pri výbere skontrolujte, či vám vyhovuje vek, od ktorého je hra určená. Aby ste sa naozaj zabavili všetci, je potrebné skontrolovať aj minimálny a maximálny počet hráčov. Potom si už len naštudujete pravidlá a zápas o víťazstvo sa môže začať.

vyberomat sk syed ali aa bfeic unsplash
Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 4 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie …
Celý článok
vyberomat sk markus winkler pckhvnnyeio unsplash
Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie …
Celý článok
vyberomat sk
Ak aj vy čakáte na nové grafické karty, ktoré budú konečne dostupné pre hráčov, určite čakáte aj na najnovší prírastok od Nvidie, konkrétne RTX 3080 …
Celý článok
vyberomat sk pexels tim gouw
Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 nevyhnutné možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné …
Celý článok
vyberomat sk imunity
Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné …
Celý článok
vyberomat sk kim davies fekjvgnapg unsplash
Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie …
Celý článok

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest