UNO pravidlá hry

Počuli ste už o spoločenskej hre UNO? Získala si obľubu naprieč celým svetom. Vďačíme za ňu holičovi Robbinsonovi z Ohia. Je to kartová hra, ktorú môžu hrať dospelí aj deti. Zažijete s ňou množstvo zábavy a môžete si ju vziať so sebou prakticky kamkoľvek. V článku, UNO pravidlá hry, sa dozviete všetky potrebné informácie, ktoré pri hraní budete potrebovať. Hra je pre 2 až 10 hráčov.

vyberomat sk uno pravidla
vyberomat sk uno pravidla

V balíčku sa nachádza 108 kariet. 8 kariet je špeciálnych a zvyšných 100 je rozdelených na 4 farby. Každá farba má dokopy 25 kariet.

V balíčku nájdete:

  • 19 kariet je s číslami od 0 po 9 (v každej farbe)
  • 2 akčné karty – preskočiť (v každej farbe)
  • 2 akčné karty – otočiť (v každej farbe)
  • 2 akčné karty – ťahaj 2 (v každej farbe)
  • 4 divoké karty – ťahaj 4 (špeciálne karty)
  • 4 divoké karty – divoká karta (špeciálne karty)

Priebeh a pravidlá hry UNO

Na začiatku sa vyberie jeden z hráčov, ktorý bude rozdávať karty. Všetci hráči si ťahajú kartu. Ten kto má najvyššiu, bude na začiatku rozdávať karty. Hráči si v prípade potiahnutia špeciálnej karty, ťahajú znova.

Hra sa začína rozdaním 7 kariet každému hráčovi. Zo zvyšnej kôpky sa vyberie vrchná karta, ktorá sa otočí. Je prvou kartou, od ktorej sa hra začína. Ďalšie karty z kôpky slúžia na ťahanie kariet.

Hru začína človek sediaci po ľavici rozdávajúceho. Hrá sa v smere hodinových ručičiek.

Ak má hráč na ruke rovnaké číslo alebo rovnakú farbu, ako má prvá vybraná otočená karta, hráč ju vyloží. V prípade, že má tých kariet viac, môže ich vyhodiť naraz. Pokiaľ takúto kartu nemá, ťahá si z kôpky a pokračuje ďalší hráč. Význam špeciálnych kariet nájdete v článku nižšie.

Významom hry, je zbaviť sa všetkých kariet, čo najrýchlejšie. Pokiaľ má jeden z hráčov poslednú kartu na ruke, musí zavolať UNO. Pokiaľ tak neurobí pokým sa jeho predposledná karta dotkne kopy, môžu ho iný hráči prichytiť. Ak je hráč prichytený musí si ihneď potiahnuť 2 karty z balíčka a hra pokračuje ďalej.

Kolo končí ak jeden z hráčov zahrá poslednú kartu. V prípade, že je posledná zahraná karta ťahaj 2 alebo ťahaj 4, nasledujúci hráč si musí ťahať z kôpky. Potom sa porozdeľujú body a pozbierajú sa karty. Tie sa znova premiešajú a začína nové kolo. Poradie sa posúva o jedného člena. Ak sa minú všetky karty z balíčka ešte predtým, ako niekto vyhrá, karty sa premiešajú a znova sa z nich ťahá.

Bodovanie

  • Číselné karty – počet bodov je totožný s číslom na karte.
  • Preskočiť/ Otočiť/ Ťahaj 2 – 20 bodov.
  • Divoké karty – 50 bodov.
vyberomat sk uno pravidla
vyberomat sk uno pravidla

Význam kariet UNO

Karta preskočiť: po predložení tejto karty je nasledujúci hráč preskočený, čím príde o svoj ťah. Karta sa nedá prebiť ďalšou kartou preskočiť. Nasledujúci hráč na rade (po hráčovi, ktorý bol preskočený) môže v prípade zhody, taktiež použiť kartu preskočiť, čím sa znova zamedzí ťahu hráča, ktorý je na rade po ňom.

Karta otočiť: táto karta otočí smer hry. Pokiaľ ju hráč vyloží, zmení sa smer hry. Takže po ňom nasleduje hráč, ktorý hral pred ním. To platí aj v prípade, že je karta otočiť vyložená z balíčka ako základná. Na začiatku sa hra začína v smere hodinových ručičiek. Pokiaľ je táto karta vyložená ako prvá, mení sa smer hry a začína sa v protismere hodinových ručičiek.

Karta ťahaj 2: nasledujúci hráč si musí z kôpky potiahnuť 2 karty. Pokiaľ má hráč, ktorý si musí ťahať divokú kartu – ťahaj 4, môže ju prebiť. V takom prípade si hráč po ňom ťahá 6 kariet.

Divoká karta ťahaj 4: umožňuje hráčovi zmeniť farbu. Zároveň si musí nasledujúci hráč potiahnuť 4 karty z balíčka. Hráč, ktorý si musí potiahnuť 4 karty ju môže prebiť rovnakou divokou kartou – ťahaj 4. Takže hráč po ňom si musí potiahnuť 8 kariet. Karta ťahaj 2 ju neprebíja.

Karta by sa mala použiť len v prípade, ak hráč nemá na ruke rovnakú farbu, ako bola posledne zahraná karta. Hráč, na ktorého padla povinnosť ťahať si kartu, môže požiadať hráča, ktorý kartu zahral, aby mu ukázal všetky jeho karty. Pokiaľ medzi nimi nájde kartu rovnakej farby, musí si ju vziať späť. Zároveň si za trest musí potiahnuť 6 trestných kariet.

Divoká karta: umožňuje hráčovi zmeniť farbu alebo ju môže ponechať. Môže sa zahrať na akúkoľvek farbu a akékoľvek číslo. Divoká karta neprebíja predchádzajúcu kartu. Taktiež nemá žiadny vplyv na nasledujúceho hráča, okrem prípadnej zmeny farby. Kartu môže hráč zahrať aj v prípade, ak má na ruke aj iné karty, ktoré by mohol použiť.

Prečítajte si náš ďalší článok: 10 tipov na najlepšie spoločenské hry 2021.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest