Ako vybrať správny lak na nechty

Laky na nechty nájdete v mnohých kozmetických taštičkách. Sú totiž obľúbeným prostriedkom na skrášlenie nechtov. Na trhu nájdete pestrú škálu ich odtieňov. A nie len to. Laky na nechty sa od seba odlišujú aj svojimi vlastnosťami. Môžete si tak kúpiť posilňujúci, rýchloschnúci či iný typ laku.

Laky na nechty si u žien získali obľubu pre ich jednoduchú aplikáciu. Pekne upravené ruky tak môžete mať už za niekoľko minút. V letnom období si môžete nalakovať tiež nechty na nohách. V ľahkej obuvi s otvorenou špičkou vyzerajú takto upravené nohy veľmi pekne. Pri výbere laku na nechty sa stretnete s viacerými pojmami. O všetkých sa dozviete v našom článku.

vyberomat sk nail polish
vyberomat sk nail polish

Typy lakov na nechty

Laky na nechty sa líšia svojimi vlastnosťami. Môžete si tak kúpiť:

Rýchloschnúce laky na nechty

Tento typ sa vyznačuje rýchlejším schnutím ako bežné laky na nechty. Niektorí výrobcovia uvádzajú schnutie už do 30 sekúnd. Ak si kúpite rýchloschnúci lak na nechty, nemusíte viac ako minútu čakať na jeho zaschnutie. Tento typ laku okrem toho uvoľňuje menšie množstvo výparov.

Praskajúce laky na nechty

Ak sa rozhodnete pre praskajúci lak na nechty, budete ho musieť naniesť na podkladový lak inej farby. Najlepšie je, ak majú oba laky kontrastnú farbu. Na podkladovú vrstvu nanesiete praskajúci lak. Ten pri zaschýnaní popraská a odhalí podkladovú vrstvu. Ak nanesiete tenkú vrstvu, praskliny budú menšie. Ak hrubšiu, aj praskliny budú výraznejšie.

Perleťové laky na nechty

Od ostatných produktov sa odlišujú perleťovým leskom. Môžete ich kúpiť v mnohých farebných odtieňoch.

Laky na nechty s trblietkami  

Pre trblietavý efekt zvoľte tento typ laku. Na výber máte laky s menšími alebo väčšími trblietkami v rôznych farbách.

Metalické laky na nechty

Metalické farby sa už niekoľko sezón držia v pozornosti módnych návrhárov. Ak si kúpite metalický lak na nechty, môžete si s farbou nechtov zladiť napríklad topánky alebo kabelku. Metalické laky na nechty kúpite v zlatej, striebornej a oceľovej farbe a tiež v rôznych farebných odtieňoch s metalickým efektom.

Farebné laky na nechty

Klasické farebné laky pozná asi každý. Na trhu si môžete vybrať s pestrej palety rôznych farebných odtieňov.

Spevňujúce laky na nechty

Spevňujúci lak posilňuje nechty. Ocení ho každá žena, ktorej sa nechty lámu alebo štiepia. Pri výbere hľadajte produkty, ktoré nechty zároveň vyživia.

Chrómové laky na nechty

Ruky s chrómovým lakom vyzerajú naozaj jedinečne. Nechty sú po nalakovaní hladké s lesklým zrkadlovým efektom. Aj tento typ nájdete na trhu v mnohých farebných odtieňoch.

Priehľadné laky na nechty

Priehľadné laky obľubujú ženy, ktoré preferujú prirodzený vzhľad rúk. Môžete si ich kúpiť v bielom, krémovom alebo perlovom odtieni. Tento typ laku sa používa aj ako vrchná vrstva pri lakovaní nechtov, čím pomáha predĺžiť životnosť lakovania.

Ozdobné laky na nechty

Ozdobné laky majú úzky štetec. Ten umožňuje maľovanie rôznych ozdôb priamo na nechty.

Gélové laky

Gélové laky je potrebné po nanesení nechať vytvrdnúť v UV alebo LED lampe. Majú oveľa dlhšiu výdrž a sú pružnejšie. Tento typ môžete použiť aj na umelé nechty. Nevýhodou môže byť zložité odstraňovanie.

Na trhu nájdete tiež gélové laky bez použitia UV alebo LED lampy. V porovnaní s bežnými lakmi majú krajší lesk a dlhšiu výdrž.

Laky na ohryzené nechty

Všetky ženy, ktoré trpia zlozvykom ohryzovania nechtov, iste privítajú možnosť, ako sa ho zbaviť. Lak na ohryzené nechty má totiž horkú chuť.

Okrem lakov si môžete na skrášlenie nechtov kúpiť napríklad ozdobné prášky, fólie, vodolepky a hologramové nálepky. Pre lepšie vyživenie poškodených nechtov sú na trhu tiež kondicionéry na nechty.

vyberomat sk nail polish
vyberomat sk nail polish

Výber farby laku na nechty

Existuje názor, že farba laku sa má vyberať podľa farby oblečenia. Nie každej žene sa však hodí každý odtieň. Farba, ktorá skvelo vyzerá na žene s opálenou pleťou, nemusí dobre vyzerať na blondínke s bledou pokožkou a naopak. Farbu laku na nechty je preto lepšie vyberať podľa odtieňa vašej pokožky.

Pre svetlú pleť

K svetlej pleti sa hodí korálová, modrá a pastelové odtiene. Môžete vyskúšať aj a ružovú. Z výraznejších odtieňov je vhodná fuchsiová, slivková a sýto červená. K bledej pokožke a blond vlasom sa hodia tiež svetlejšie odtiene s neónovým efektom.

Ak máte rada pestrosť. Môžete vyskúšať kombinovať menej výrazné základné farby s výraznými vzormi v podobe prúžkov, kvietkov a bodiek. Alebo si vyberte z bohatej ponuky samolepiek na nechty.

Pre snedú pleť

Snedá pleť si pýta matné farby a veľa zelenej. Zelená sa k tejto farbe pleti hodí vo viacerých odtieňoch. Veľmi pekne pôsobí aj s metalickým alebo perleťovým efektom. Výbornou voľbou sú matné podklady so svietivými farbami.

K mierne tmavej pokožke si môžete bez obáv vybrať aj pastelovú modrú a korálovú. Z tmavších odtieňov sú to fialová, purpurová a svetlá hnedá. V letných mesiacoch na snedej pokožke krásne vyzerá aj zlatá, odtiene žltej a oranžovej. Pre dokonalý efekt môžete farby vhodne kombinovať.

Pre olivovú pleť

Olivová pleť si pýta modrú vo viacerých odtieňoch. Veľmi pekne pôsobí kobaltová, levanduľová, azúrová aj nezábudková modrá. Výraznejšie farby môžete kombinovať napríklad s béžovou. Na olivovej pokožke veľmi sviežo pôsobí broskyňová a mätovo zelená. Môžete siahnuť aj po neónových odtieňoch. Olivovej pleti pristanú tiež iné svetlé farby. Vytvoríte tak príjemný kontrast s vašou pokožkou.

Pre tmavú pleť

Na tmavej pokožke vyniknú kontrastné farby. Napríklad jasná žltá s metalickým alebo perleťovým efektom. Veľmi dobre sa hodí aj strieborná, zlatá a chrómová. Tieto farby vyzerajú na tmavej pleti veľmi luxusne. Do jednotlivých odtieňov môžete pridať trblietky.

Ak preferujete chladnejšie farby, vyberajte kovovú a modrú. Vhodná je tiež korálová, čokoládová, niektoré odtiene zelenej a kobaltová.

vyberomat sk nail polish
vyberomat sk nail polish

Čo robiť, aby lak vydržal dlhšie

Lak na nechty sa po čase začne odlupovať. Aby vám vydržal čo najdlhšie, nepotrebujete kupovať nový a kvalitnejší lak. Vyskúšajte radšej nasledujúce rady:

  1. Nechty by mali byť pred lakovaním dokonale čisté. Odstráneniu nečistôt pomáha namočenie vo vode s citrónom. Potom si nechty vyčistite kefkou a mydlom pod tečúcou vodou. Dôležité je nechať nechty dôkladne uschnúť. Tento krok nevynechajte. Aby lak na nechtoch dobre držal, musí sa odpariť voda aj z vnútornej štruktúry nechtov.
  2. Aby nechty nenasali vodu, nie je vhodné pred lakovaním umývať riad alebo sa sprchovať.
  3. Dobrému priľnutiu laku bráni aj mastnota. Ak ste si pred lakovaním natreli ruky krémom, mastnotu môžete odstrániť liehom. Kúpite ho v každej lekárni.
  4. Pre lakovaním naneste vrstvu bezfarebného laku. Tento krok má dvojitý efekt. Chráni štruktúru nechtov a pomáha lepšej životnosti lakovania.
  5. Nechty nalakujte dekoratívnym lakom v dvoch vrstvách.
  6. Nakoniec naneste krycí lak. Dosiahnete lepší lesk aj zafixovanie laku.

Ako odstrániť lak na nechty

Lak na nechty sa odstraňuje pomocou odlakovača. Vezmite kozmetický tampón alebo kúsok vaty a namočte ho do odlakovača. Potom lak jemne zotrite dole z nechtu. Následne dôkladne umyte ruky a ošetrite ich krémom. Vhodný je krém na ruky so zložkami na posilnenie nechtov.

Záver

Lak na nechty je veľmi peknou ozdobou ženských rúk. Aby k vám dokonale ladil, venujte pozornosť výberu jeho odtieňa. Iná farba pristane k bledej, olivovej alebo snedej pokožke. Dôležité je tiež vybrať správny typ laku. Jednotlivé laky na nechty sa totiž líšia nie len farbou ale aj účinkom či farebným efektom a rýchlosťou schnutia.

Aby vám lak na nechtoch vydržal čo najdlhšie, venujte zvýšenú pozornosť jeho nanášaniu. Dodržaním niekoľkých jednoduchých krokov dosiahnete jeho dlhšiu trvanlivosť. Nechty si tak nebudete musieť lakovať tak často. Ak používate lak na nechty pravidelne, doprajte občas nechtom dva týždne oddychu na dôkladnú regeneráciu.

Vložiť komentár