Ako vybrať najlepší gril

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk sencor sbg bk
vyberomat sk sencor sbg bk

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk fieldmann fzg
vyberomat sk fieldmann fzg

Rozumná voľba

vyberomat sk g california bbq premium line
vyberomat sk g california bbq premium line

Najvyššia kvalita

Keď sa vonku konečne objaví teplé počasie, možno sa rovnako ako my tešíte, kedy už vo vzduchu zacítite lákavú vôňu grilovaného mäska. Avšak výber toho správneho grilu nie je celkom jednoduchou záležitosťou, pretože existuje naozaj veľa možností. Ak pripravujete na záhrade párty alebo chystáte rodinné stretnutie, máme pre vás pár naozaj užitočných informácií.

vyberomat sk grill
vyberomat sk grill

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné grily. Rozdelili sme ich podľa druhu.

NázovDruhKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Sencor SBG 106BKelektrický– prijateľná cena
– dobré recenzie
– dostatočná plocha na grilovanie
– jednoduchá údržba
– bez pridaných programov35 €Zobraziť ponuku
La Proromance Barbeque CHB-01na drevené uhlie– prijateľná cena
– dostatočná plocha na grilovanie
– jednoduchá údržba
– bez pridaných programov97 €Zobraziť ponuku
FIELDMANN FZG 1014na drevené uhlie– pomer cena – výkon
– veľká plocha na grilovanie
– príslušenstvo
– množstvo funkcií
– bez pridaných programov105 €Zobraziť ponuku
Tefal GC760D30 Optigrill Elite XLelektrický– dobré recenzie
– intuitívne ovládanie
– jednoduchá údržba
– dostatočná plocha na grilovanie
– dĺžka elekt. kábla 80 cm265 €Zobraziť ponuku
G21 California BBQ Premium lineplynový– množstvo funkcií
– veľká plocha na grilovanie
– 4 horáky
– vyššia cena
– nezmestí sa 10 l plynová fľaša
389 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk sencor sbg bk

Sencor SBG 106BK

Príkon tohto elektrického stolného grilu je 2 300 W. Telo je vyrobené z kovu. Plocha na grilovanie je z nepriľnavého materiálu s veľkou plochou 1 457 cm². Okrem toho ponúka odkvapkávaciu nádobu, reguláciu teploty a tepelnú poistku. Disponuje funkciou keep warm, ktorá udržuje 60 °C. Rozmery: v. 8,3 x š. 65,4 x h. 34,1 cm. Váha: 3,1 kg.


vyberomat sk la proromance barbeque chb

La Proromance Barbeque CHB-01

Plocha na grilovanie ( 2 158 cm²) je vyrobená z nereze a smaltu. Telo grilu zase z ocele. Súčasťou výbavy, ktorú gril na drevo ponúka je poklop, teplomer, odkladacia plocha a dymovod. Rozmery: v. 108 x š. 81 x h. 49 cm. Váha: 11,7 kg.


vyberomat sk fieldmann fzg

FIELDMANN FZG 1014

Gril na drevo ponúka oceľovú grilovaciu plochu 2 290 cm². Telo je vyrobené z chrómu. Súčasťou výbavy tohto grilu je poklop, teplomer, odkladacia plocha, regulácia teploty a pojazdný vozík. Plocha na grilovanie má nepriľnavý povrch, takže sa nemusíte báť prilepenia. Rozmery: v. 90 x š. 62 x h. 126 cm. Váha: 19,6 kg.


vyberomat sk tefal gcd optigrill elite xl

Tefal GC760D30 Optigrill Elite XL

Kontaktný elektrický gril ponúka príkon 2 200 W spolu so 16 automatickými programami. Telo grilu je vyrobené z ocele. Grilovacia plocha je z hliníka s plochou 800 cm². Obsahuje 2 dosky s rozmerom 40 x 20 cm. Okrem množstva programov ponúka doplnkové funkcie ako teplomer, odkapkávaciu nádobu, reguláciu teplotu, vyberateľný rošt alebo časovač. Povrch dosiek je nepriľnavý, takže sa vám jedlo nebude pripaľovať. Obsahuje kábel s dĺžkou 0,8 m. Údržba grilu je naozaj jednoduchá, pretože odnímateľné tácky na šťavu a grilovacie dosky môžete umývať v umývačke riadu. Rozmery: v. 18 x š. 44,4 x h. 34,3 cm. Váha: 5,2 kg.


vyberomat sk g california bbq premium line

G21 California BBQ Premium line

Plynový gril dosahuje výkon 13,65 kW. Gril je vyrobený z nereze, grilovacia plocha ( 2 720 cm²) zase z liatiny. Disponuje 3 základnými horákmi + 1 bočným, poklopom, teplomerom, odkladacou plochou, odkvapkávaciou nádobou, reguláciou teploty, tepelnou poistky a vyberateľným roštom. Rozmery: v. 116 x š. 134 x h. 50 cm. Váha: 41 kg.

Typy grilov

Grily môžeme klasifikovať podľa rôznych atribútov, či už je to veľkosť, výkon, materiál a podobne. Najzásadnejší rozdiel medzi nimi je v palive, ktoré využívajú. Na základe toho sa grily delia do troch základných kategórií – grily na uhlie, plynové a elektrické grily.

Grily na uhlie

Toto je ozajstná klasika! Maximálne vhodná pre ľudí, ktorí nechcú na gril míňať veľa peňazí, no zároveň milujú vôňu rozpáleného uhlia a typickej údeniny, ktorú prekoná len málo čo.

V porovnaní s elektrickým, či plynovým grilom sa grily na uhlie nahrejú na oveľa vyššiu teplotu. Na druhej strane, chýbajúce gombíky na reguláciu teploty tieto typy grilu predurčujú k tomu, aby ich používali predovšetkým skúsení majstri. Tí totiž vedia poukladať uhlie tak, aby sa všetko opieklo rovnomerne a nič sa nepripálilo.

Ďalšou nevýhodou oproti konkurenčným typom je fakt, že za sebou zanechávajú oveľa viac neporiadku, keďže brikety sa premenia na popol. A ten vie niekedy urobiť ozajstnú šarapatu, najmä keď zafúka vietor. Zároveň je čistenie grilu na uhlie náročnejšie na čas. Avšak chuť produktov pripravených na takomto grile stojí naozaj za to!

Cenová dostupnosť: Najvyššie rady 100 – 300 €.

Plynové grily

Potrebujete pri grilovaní viac miesta? Chystáte veľkú oslavu a vy celý čas rozmýšľate, ako ugrilujete toľké množstvo mäsa naraz? Potom je grilovanie na plyne pre vás skutočným riešením!

V skutočnosti sú práve plynové grily najčastejšie používaným záhradným typom grilu. Rýchlo sa zohrejú, ľahko sa ovládajú a vyžadujú omnoho menej čistenia než iné typy. Síce nezískate tú typickú údenú chuť, akú dosiahnete len s uhlím, ale stále si krásne ugrilujete chutné mäsové výrobky aj ich prílohy

vyberomat sk grill
vyberomat sk grill

Plynové grily sa vyrábajú v širokej palete veľkostí, takže každý záujemca si medzi nimi nájde to pravé „orechové“. Sú však zároveň aj o čosi drahšie ako elektrické alebo varianty na uhlie, preto musíte byť pripravení na väčšiu investíciu. Určite nezanedbateľnou skutočnosťou je aj fakt, že budete musieť pravidelne kupovať a meniť plynové, zväčša propán-butánové fľaše. Existujú však aj vyššie rady plynových grilov, ktoré sa dajú pripojiť k zemnému plynu. Treba počítať s tým, že 10 kg fľaša vám vystačí na deväť hodín grilovania. No ak pôjdete na zemný plyn, nie ste nijako obmedzení.

Cenová dostupnosť:  150 – 400 € a niekedy aj tisíc.

Elektrické grily

Nemáte k dispozícii záhradku alebo jednoducho väčší priestor, aby ste mohli grilovať vonku? Nie je dôvod zúfať. Elektrické grily vám umožnia grilovať aj v pohodlí domova, karavanu, či dokonca na balkóne!

Ak chcete, môžete ich pokojne používať aj vonku. Stačí vám len prípojka k elektrickej sieti a je to! Výhodou elektrických grilov je fakt, že sa nepotrebujete lopotiť so starosťami, ako je výmena plynových fliaš alebo prácne čistenie popola z uhlia. Vo všeobecnosti platí, že elektrické grily sú praktickejšie a dostupnejšie, no zároveň niektorým „fajnšmekrom“ chýba tá pravá údená chuť, ktorú vyčaríte len s uhlím. Ale je to naozaj len o chuťových pohárikoch. Na druhej strane je ich výhodou najmä kompaktnosť a skladnosť.

Cenová dostupnosť:  Malé už od 20 €, najvyššie rady v priemere 170 €.

Špeciálny gril Smoker

Existujú aj grily, ktoré sú vylepšenými verziami základných typov uvedených vyššie. Jedným z nich je tzv. Smoker, čo je vlastne po slovensky udiareň. Nejde len o obyčajný gril. Mnoho gurmánov tvrdí, že sú to najlepšie grily na svete. Ako palivo sa tu používa drevené uhlie alebo plyn. Majú väčšie rozmery, takže sa na ne zmestia aj ozajstné slonie kusy mäsa. Griluje sa na nich pomaly a pri nižších teplotách, čo vo výsledku znamená, že si na svoju pochúťku trochu počkáte. Ale ten výsledok skutočne stojí za to.

Cenová dostupnosť:  Maličké aj od 50 €, ale bežne 200 – 400 €.

vyberomat sk grill
vyberomat sk grill

Cestovné grily

Ste často na cestách a sníva sa vám o dobrej grilovačke? Potom práve prenosné grily sú niečo, čo musíte vyskúšať! Tieto typy grilov sú navrhnuté tak, aby boli stabilné a pohodlné, takže si ich každý jednoducho poskladá a zloží. Vhodné sú na táborenie, kemping a dovolenku pre pravú grilovačku na pláži. Sú poháňané malými propán-butánovými fľašami, ktoré sa môžu počas prepravy skladovať pod krytom grilu. A hoci niektorí ohŕňajú nos nad tým, že to nie je ten pravý gril, mnohí nedajú na ne dopustiť a tvrdia, že sa na nich dá urobiť aj naozaj šťavnatý burger.

Cenová dostupnosť:  Od cca 20 €.

Ďalšie typy

Majte na pamäti, že existujú aj iné možnosti. Kým elektrické, plynové a grily na uhlie sú najpopulárnejšie, existujú aj ich alternatívy. Príkladom je hybrid, ktorý môžete jeden deň používať ako plynový gril a nasledujúci deň môžete v ňom ako palivo pokojne použiť drevené uhlie. Ďalšou možnosťou je gril na peletky. Je to gril, ktorý funguje na rovnakom princípe ako ten na uhlie, ale namiesto uhlia používa štiepky z rôznych druhov dreva, ako sú orechy či jablone. Pelety sú bez akýchkoľvek chemických prísad, takže tu môžeme hovoriť o naozaj zdravom grilovaní.

Cenová dostupnosť:  Hybridy od cca 500 €, peletkové 150 – 300 € a viac.

Doplnky a príslušenstvo

Je to téma, ktorá je niekedy zanedbávaná, ale doplnky a príslušenstvo často zohrávajú dôležitú rolu. Dbajte na to pri kúpe grilu, pretože s nimi budete grilovať rýchlejšie a kvalitnejšie.

Police po stranách

Neskúsení „grilovači“ často pri nákupe ani nepomyslia, či budú pri grilovaní potrebovať odkladací priestor. Až keď príde na vec, vtedy zistia, že kuchynské náčinie, taniere, marinády, koreniny, ale aj mäso sa musí nachádzať po ruke, presne na mieste, kde práve grilujete. Výsuvné bočné poličky sú preto dôležitým príslušenstvom, ktoré v praxi naozaj oceníte. Niektoré takéto poličky sa predávajú aj s bočnými horákmi, čo znamená, že môžete pripravovať aj viac rôznych pokrmov naraz.

vyberomat.sk grill
vyberomat.sk grill

Termostat

Ešte menej sa myslí na termostat. Vstavaný termostat zabráni tomu, aby vaše jedlo nebolo nikdy príliš prepečené alebo nedopečené. Nie je nič lepšie, ako si vždy vedieť overiť aktuálnu teplotu v grile. A podľa toho si budete absolútne istí, že je vaše mäso pripravené presne podľa vašej chuti.

Pokrývka grilu

Je vhodné po práci gril zakryť? Samozrejme, že áno. Je to skutočne dobrá investícia, pretože predlžuje životnosť grilu a chráni ho pred nepriazňou počasia (silný vietor, prehánky). Pri kúpe hľadajte vrchnák z vinylu, polyesteru, či olejovej tkaniny alebo nylonový obal odolný voči poveternostným vplyvom. Ak je gril vyrobený z nerezu, je prikrývka takmer nevyhnutnosťou, lebo nerez najrýchlejšie podlieha skaze.

Iné doplnky

Okrem spomínaných doplnkov existuje veľa ďalších. Môžeme spomenúť napríklad grilovací kôš, ktorý zabraňuje pádu menších potravín do plameňa alebo popola. Samozrejme, k elektrickému grilu ho nepotrebujete. Dôležité je tiež, napríklad, či má gril zabudovaný zachytávač popola, ktorý vám výrazne uľahčí vyprázdnenie a čistenie. Medzi príslušenstvo radíme aj rôzne držiaky na korenie, háčiky na náradie, vešiaky na uteráky.

Zhrnutie

Dúfame, že sme vám aspoň trochu uľahčili vaše rozhodnutie, aký druh grilu si zaobstarať. Mnoho ľudí sa pri kupovaní grilu do exteriéru trápi nad tým, aký typ vybrať. Uhlie alebo plyn? Jednoznačná odpoveď neexistuje, ale zistili sme aspoň podstatné rozdiely. Ak máte záujem o čo najmenšiu údržbu, vyskúšajte plynový, ak vám ide o pravú údenú chuť, potom ten na uhlie. Ak sa skutočne neviete rozhodnúť, môžete si zakúpiť hybrid. Ak nemáte záhradu, dvor ani voľný priestor a chcete grilovať v interiéri, potom určite siahnite po elektrickom grile. Popozerajte sa aj po vhodných doplnkoch, ale nepreháňajte to s nimi. Určite nechcete minúť príliš veľa peňazí na gril, ktorý je komplikovaný a v konečnom dôsledku vám spôsobí skôr starosti ako úžitok.

A nezabudnite ešte na jedno. Nekupujete len gril. Kupujete kus vybavenia, vďaka ktorému by večera s priateľmi a rodinou mohla byť príjemnou spomienkou a nie katastrofou.

Jak vybrat gril | Alza Tube | Hobby - grilování: rady a tipy

1 komentár k “Ako vybrať najlepší gril”

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest