Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar

Kapsulové kávovary sa tešia veľkej obľube. Nemusia pritom slúžiť len na prípravu kávy, ale dobre poslúžia aj na prípravu iných nápojov, napr. horúcej čokolády, kakaa alebo čaju. Ich obsluha je veľmi jednoduchá. Na vás ostáva len naliať do nádobky vodu, vložiť do kávovaru kapsulu a stlačiť tlačidlo. O zvyšok sa už postará kávovar sám – za pár okamihov máte nápoj hotový.

vyberomat sk coffee
vyberomat sk coffee

Dôležité parametre

Tlak

Pre prípravu kvalitnej kávy je dôležitý dostatočne silný tlak. Čím vyšší tlak, tým lepšie. Je vhodné, aby tlak dosahoval aspoň 9 barov, lepšie prístroje dosahujú aj 15 barov a tie špičkové dokonca až 19 barov. Na trhu sú aj prístroje napr. s 2 alebo 4 barmi, ale tým je lepšie sa vyhnúť.

Príkon

Vyšší príkon zaistí rýchlejší ohrev vody a tým aj kratšiu prípravu kávy. Ideálna hodnota príkonu je 1 450 W a viac. Samozrejme platí, že čím vyšší príkon, tým je aj vyššia spotreba elektrickej energie. Avšak u takto malých spotrebičov ide naozaj o zanedbateľné hodnoty.

Veľkosť nádoby na vodu

Neustále doplňovanie vody môže byť otravné, preto si ujasnite, ako často budete kávu pripravovať a podľa toho si zvoľte aj veľkosť nádržky na vodu. Bežne majú zásobníky objem od 0,6 do 1,4 litra. Čím väčšia nádržka na vodu, tým je väčší celý kávovar.

Voľte kávovary s priehľadnou nádržkou alebo s ukazovateľom množstva vody, aby ste predišli nechcenému spusteniu kávovaru naprázdno.

Vybavenie a funkcie

Kapsulové kávovary sú jednoduché prístroje, ktoré neoplývajú desiatkami funkcií. Avšak niektoré vychytávky sa vám určite budú hodiť.

Nádoba na mlieko a dýza na napenenie mlieka

Ak sa nechcete obmedzovať na sušené mlieko v kapsuliach, kúpte si kapsulový kávovar s nádobkou na mlieko a dýzou na napenenie mlieka. Túto funkciu využijú predovšetkým milovníci latté a cappuccina.

Nahrievanie šálok

Niektoré kapsulové kávovary sú vybavené plochou, ktorá nahrieva prázdne šálky a udržuje teplotu nápoja v plnej šálke.

Nastaviteľná výška šálok

Nastaviteľná výška je nevyhnutná pre dávkovanie nápojov do vysokej šálky alebo pohára, napr. pri príprave latté. U väčšiny kapsulových kávovarov je toto riešené nastaviteľnou výškou odkvapkávacej misky pod šálkou.

Príprava studených nápojov

Táto funkcia vám umožní pripraviť napr. ľadový čaj.

Časovač

Časovačom je možné nastaviť požadovaný čas, kedy sa kávovar zapne a pripraví nápoj.

Úsporný režim

Funkcia úsporného režimu kávovar automaticky vypne alebo uspí a tým šetrí energiu.

Čítanie čiarových kódov z obalu kapsule

Kávovary s touto funkciou dokážu prečítať z čiarového kódu informáciu o nápoji a vyhodnotiť tak napr. aký tlak na prípravu použiť.

Zásobník na použité kapsule

Niektoré firmy odoberajú použité kapsule späť a vy sa tak nemusíte starať o ich recykláciu. V takom prípade sa vám môže hodiť zásobník na použité kapsule.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné kapsulové kávovary.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Tassimo TAS11003– dobrá cena
– tichý chod
– intuitívne ovládanie
– možnosť výberu rôznych dizajnov
– drahšie kapsule40 €Zobraziť ponuku
KRUPS KP240131 Nescafé Dolce Gusto Genio S– intuitívne ovládanie
– tichá prevádzka
– kompaktné rozmery
– rýchle použitie
– menšia nádržka na vodu
– nevhodný červený prívodný kábel
60 €Zobraziť ponuku
Tchibo Cafissimo MINI Salsa Red– jednoduché ovládanie
– rýchlosť nahriatia
– množstvo funkcií
– malý objem nádržky na vodu70 €Zobraziť ponuku
NESPRESSO De´Longhi Citiz EN267.B– pomer cena – výkon
– funkcie
– objem zásobníka
– rýchlosť
– vyššia hlučnosť
– menšia nádoba na odpadnú vodu
194 €Zobraziť ponuku
NESPRESSO De´Longhi Lattissima Touch EN 560 S– dobré recenzie
– množstvo nastavení
– výkon
– rýchle použitie
– vyššia cena
– menší zásobník na vodu
260 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk tassimo tas

Tassimo TAS11003

Tento kapsulový kávovar dosahuje príkon 1 400 W s tlakom 3 bar. Pre tento kávovar sa používajú kapsule Tassimo. Kávovar ponúka samočistiaci systém, možnosť nastavenia množstva vody, výškovo nastaviteľný podstavec a automatické vypnutie. Dokáže pripraviť Cappuccino a latte, Espresso, Caffe crema alebo Americano. Rozmery: h. 32 x š. 17,1 x v. 26,5 cm. Váha: 2 kg.


vyberomat sk krups kp nescafe dolce gusto genio s

KRUPS KP240131 Nescafé Dolce Gusto Genio S

Kapsulový kávovar KRUPS vďaka svojim kompaktným rozmerom a peknému dizajnu môžete umiestniť aj do menšej kuchyni. Dokáže pripraviť teplé aj stupené nápoje. Odnímateľný zásobník má objem 0,8 l. Príkon kávovaru je 1 500 W s tlakom 15 bar. Kapsulový kávovar disponuje možnosťou nastavenia množstva vody, odkvapkávacím systémom, režimom úspory energie, výškovo nastaviteľným podstavcom a automatickým vypnutím. Dokáže pripraviť Cappuccino a latte, Espresso a Americano. Rozmery: h. 28,6 x š. 11,2 x v. 27,3 cm. Váha: 1,9 kg.


vyberomat sk tchibo cafissimo mini salsa red

Tchibo Cafissimo MINI Salsa Red

Kávovar od značky Tchibo ponúka príkon 1 500 W s tlakom 15 bar. Obsahuje nádržku na vodu, ktorá má objem 0,65 l. Do kávovaru sa používajú kapsule Tchibo. Disponuje odvápňovacím systémom, možnosťou nastavenia množstva vody, odkvapkávacím systémom, režimom úspory energia a automatickým vypnutím. Údržba kávovaru je naozaj jednoduchá, pretože držiak, mriežku a misku môžete umývať v umývačke riadu. Prístroj sa nahreje už za 40 sekúnd. Rozmery: h. 29,8 x š. 18 x v. 22,3 cm. Váha: 3,7 kg.


vyberomat sk nespresso delonghi citiz en bae cierna

NESPRESSO De´Longhi Citiz EN267.B

De´Longhi Citiz EN267.B je perfektným pomocníkom do domácnosti. Dosahuje príkon 1 710 W s tlakom 19 bar. Disponuje funkciou automatického vypnutia po 9 minútach, nahriatím do 25 sekúnd a integrovaným šľahačom mlieka. Nádržka na vodu kávovaru má objem 1 liter. Rozmery: h. 37,2 x š. 21,8 x v. 27,7 cm. Váha: 4 kg. Pokiaľ si kávovar kúpite prostredníctvom Alza.sk, dostanete 14 rôznych kapslí Nespresso ako DARČEK.


vyberomat sk nespresso de´longhi lattissima touch en s

NESPRESSO De´Longhi Lattissima Touch EN 560 S

Vysokovýkonný kapsulový kávovar s príkonom 1 400 W disponuje tlakom 19 bar. Obsahuje nádržku na vodu s objemom 0,9 l. Najväčším plusom tohto produktu je veľké množstvo funkcií. Patrí medzi ne vytvorenie hustej mliečnej peny, automatické vypnutie po 9 minútach či možnosť uloženia nápoja do pamäte. Prístroj sa zohreje už za 25 sekúnd. Čistenie a údržba sú veľmi jednoduché, keďže môžete kávovar umývať aj v umývačke riadu. Rozmery: h. 32 x š. 17,3 x v. 25,8 cm. Váha: 4,5 kg. Pokiaľ si kávovar kúpite prostredníctvom Alza.sk, dostanete 14 rôznych kapslí Nespresso ako DARČEK.

Kapsule do kávovaru

Kávové kapsule sú jedna z najdôležitejších vecí pri vyberaní kapsulového kávovaru. Väčšina kapsulových kávovarov umožňuje využívanie kapsúl od jedného konkrétneho výrobcu. Sloty na vkladanie kapsúl majú svoje špecifické rozmery a kapsule od rôznych výrobcov väčšinou nie sú navzájom kompatibilné. V súčasnej dobe je možné zaobstarať si aj neoriginálne kapsule, ale tie do kávovaru nie vždy sedia.

Niektorí výrobcovia kapsúl sa zameriavajú predovšetkým na prípravu klasickej kávy, iní radi experimentujú s chuťou a majú k dispozícii širokú ponuku kapsúl s rôznymi nápojmi. Preto si pred samotnou kúpou kapsulového kávovaru dobre premyslite, akým nápojom dávate prednosť. Či sa uspokojíte len s klasikou alebo si čas od času radi vychutnáte napríklad i latté, cappuccino alebo horúcu čokoládu.

Vhodné je tiež prepočítať si cenu za jednu šálku kávy. Tá sa u kapsulových kávovarov pohybuje medzi cca 0,30 – 0,60 € za šálku nápoja.

Medzi najznámejších výrobcov kapsúl patria:

 • Tassimo
 • Nespresso
 • Nescafé Dolce Gusto

Ak sa o kávových kapsuliach chcete dozvedieť viac, prečítajte si tiež náš článok Kávové kapsule – ako si vybrať tie najlepšie.

Údržba kapsulového kávovaru

Údržba kapsulového kávovaru je veľmi jednoduchá. Stačí ho pravidelne odvápňovať. Tento proces vám zaberie pár minút. Do nádržky s vodou nalejete odvápňovací roztok, ktorý necháte pretiecť kávovarom. Potom necháte pretiecť kávovarom ešte čistú vodu. Niektoré modely sa čistia pomocou špeciálnej kapsule, ktorá sa vloží do kávovaru namiesto kapsule s kávou. Nikdy nečistite kávovar octom, mohlo by to výrazne poznamenať chuť kávy.

Lepšie modely kávovarov majú zabudovanú funkciu automatického čistenia a odvápňovania.

Cena

Cena kapsulových kávovarov sa odvíja od ich funkcií, veľkosti a kompatibility kapsúl. Všeobecne možno povedať, že medzi lacnejšie kapsulové kávovary patria tie od Tassimo a Nescafé Dolce Gusto, pomyselný stred sú kapsulové kávovary od Tchibo, medzi tie drahšie sa radia modely Nespresso.

Cena do 80 €

Rozmerovo skladnejšie modely s menším zásobníkom na vodu. Nečakajte funkcie navyše.

Cena od 80 do 200 €

So zvyšujúcou sa cenou sa zväčšuje aj objem nádržky na vodu. U niektorých modelov už nájdeme aj funkcie naviac a môžu byť kompatibilné aj s inou značkou kapsúl než dodáva výrobca.

Cena nad 200 €

Modely v tejto cenovej kategórii už majú väčšinou nádržku na mlieko a funkciu automatického penenia mlieka. Takisto parný tlak býva u týchto modelov vyšší ako u lacnejších kapsulových kávovarov.

Výhody

 • Nízka obstarávacia cena
 • Jednoduchá obsluha aj údržba
 • Kompaktné rozmery
 • Rýchla príprava kávy
 • Variabilita pripravovaných nápojov
 • Žiadny neporiadok počas príprav

Nevýhody

 • Neuspokojí skutočných milovníkov kávy
 • Cena kapsúl
 • Nekompatibilita kapsúl
 • Množstvo odpadu z kapsúl
vyberomat sk coffee capsule
vyberomat sk coffee capsule

Zaujímavosti a tipy

 • Kapsulové kávovary často mávajú dva produktové názvy. Jeden uvádza výrobcu kávovaru, druhý značku kapsúl, prípadne sú rôzne kombinované.
 • Na trhu je dostať aj stojany na kapsule, ktoré môžu byť praktickým doplnkom kapsulového kávovaru.

Obľúbené značky

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie značky kapsulových kávovarov patria:

 • Bosch Tassimo
 • DeLonghi Nespresso
 • Nescafé Dolce Gusto
 • Tchibo Cafissimo
New Lattissima Touch Nespresso Machine

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest