Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar

Kapsulové kávovary sa tešia veľkej obľube. Nemusia pritom slúžiť len na prípravu kávy, ale dobre poslúžia aj na prípravu iných nápojov, napr. horúcej čokolády, kakaa alebo čaju. Ich obsluha je veľmi jednoduchá. Na vás ostáva len naliať do nádobky vodu, vložiť do kávovaru kapsulu a stlačiť tlačidlo. O zvyšok sa už postará kávovar sám – za pár okamihov máte nápoj hotový.

Dôležité parametre

Tlak

Pre prípravu kvalitnej kávy je dôležitý dostatočne silný tlak. Čím vyšší tlak, tým lepšie. Je vhodné, aby tlak dosahoval aspoň 9 barov, lepšie prístroje dosahujú aj 15 barov a tie špičkové dokonca až 19 barov. Na trhu sú aj prístroje napr. s 2 alebo 4 barmi, ale tým je lepšie sa vyhnúť.

Príkon

Vyšší príkon zaistí rýchlejší ohrev vody a tým aj kratšiu prípravu kávy. Ideálna hodnota príkonu je 1 450 W a viac. Samozrejme platí, že čím vyšší príkon, tým je aj vyššia spotreba elektrickej energie. Avšak u takto malých spotrebičov ide naozaj o zanedbateľné hodnoty.

Veľkosť nádoby na vodu

Neustále doplňovanie vody môže byť otravné, preto si ujasnite, ako často budete kávu pripravovať a podľa toho si zvoľte aj veľkosť nádržky na vodu. Bežne majú zásobníky objem od 0,6 do 1,4 litra. Čím väčšia nádržka na vodu, tým je väčší celý kávovar.

Voľte kávovary s priehľadnou nádržkou alebo s ukazovateľom množstva vody, aby ste predišli nechcenému spusteniu kávovaru naprázdno.

Vybavenie a funkcie

Kapsulové kávovary sú jednoduché prístroje, ktoré neoplývajú desiatkami funkcií. Avšak niektoré vychytávky sa vám určite budú hodiť.

Nádoba na mlieko a dýza na napenenie mlieka

Ak sa nechcete obmedzovať na sušené mlieko v kapsuliach, kúpte si kapsulový kávovar s nádobkou na mlieko a dýzou na napenenie mlieka. Túto funkciu využijú predovšetkým milovníci latté a cappuccina.

Nahrievanie šálok

Niektoré kapsulové kávovary sú vybavené plochou, ktorá nahrieva prázdne šálky a udržuje teplotu nápoja v plnej šálke.

Nastaviteľná výška šálok

Nastaviteľná výška je nevyhnutná pre dávkovanie nápojov do vysokej šálky alebo pohára, napr. pri príprave latté. U väčšiny kapsulových kávovarov je toto riešené nastaviteľnou výškou odkvapkávacej misky pod šálkou.

Príprava studených nápojov

Táto funkcia vám umožní pripraviť napr. ľadový čaj.

Časovač

Časovačom je možné nastaviť požadovaný čas, kedy sa kávovar zapne a pripraví nápoj.

Úsporný režim

Funkcia úsporného režimu kávovar automaticky vypne alebo uspí a tým šetrí energiu.

Čítanie čiarových kódov z obalu kapsule

Kávovary s touto funkciou dokážu prečítať z čiarového kódu informáciu o nápoji a vyhodnotiť tak napr. aký tlak na prípravu použiť.

Zásobník na použité kapsule

Niektoré firmy odoberajú použité kapsule späť a vy sa tak nemusíte starať o ich recykláciu. V takom prípade sa vám môže hodiť zásobník na použité kapsule.

Kapsule do kávovaru

Kávové kapsule sú jedna z najdôležitejších vecí pri vyberaní kapsulového kávovaru. Väčšina kapsulových kávovarov umožňuje využívanie kapsúl od jedného konkrétneho výrobcu. Sloty na vkladanie kapsúl majú svoje špecifické rozmery a kapsule od rôznych výrobcov väčšinou nie sú navzájom kompatibilné. V súčasnej dobe je možné zaobstarať si aj neoriginálne kapsule, ale tie do kávovaru nie vždy sedia.

Niektorí výrobcovia kapsúl sa zameriavajú predovšetkým na prípravu klasickej kávy, iní radi experimentujú s chuťou a majú k dispozícii širokú ponuku kapsúl s rôznymi nápojmi. Preto si pred samotnou kúpou kapsulového kávovaru dobre premyslite, akým nápojom dávate prednosť. Či sa uspokojíte len s klasikou alebo si čas od času radi vychutnáte napríklad i latté, cappuccino alebo horúcu čokoládu.

Vhodné je tiež prepočítať si cenu za jednu šálku kávy. Tá sa u kapsulových kávovarov pohybuje medzi cca 0,30 – 0,60 € za šálku nápoja.

Medzi najznámejších výrobcov kapsúl patria:

 • Tassimo
 • Nespresso
 • Nescafé Dolce Gusto

Ak sa o kávových kapsuliach chcete dozvedieť viac, prečítajte si tiež náš článok Kávové kapsule – ako si vybrať tie najlepšie.

Údržba kapsulového kávovaru

Údržba kapsulového kávovaru je veľmi jednoduchá. Stačí ho pravidelne odvápňovať. Tento proces vám zaberie pár minút. Do nádržky s vodou nalejete odvápňovací roztok, ktorý necháte pretiecť kávovarom. Potom necháte pretiecť kávovarom ešte čistú vodu. Niektoré modely sa čistia pomocou špeciálnej kapsule, ktorá sa vloží do kávovaru namiesto kapsule s kávou. Nikdy nečistite kávovar octom, mohlo by to výrazne poznamenať chuť kávy.

Lepšie modely kávovarov majú zabudovanú funkciu automatického čistenia a odvápňovania.

Cena

Cena kapsulových kávovarov sa odvíja od ich funkcií, veľkosti a kompatibility kapsúl. Všeobecne možno povedať, že medzi lacnejšie kapsulové kávovary patria tie od Tassimo a Nescafé Dolce Gusto, pomyselný stred sú kapsulové kávovary od Tchibo, medzi tie drahšie sa radia modely Nespresso.

Cena do 80 €

Rozmerovo skladnejšie modely s menším zásobníkom na vodu. Nečakajte funkcie navyše.

Cena od 80 do 200 €

So zvyšujúcou sa cenou sa zväčšuje aj objem nádržky na vodu. U niektorých modelov už nájdeme aj funkcie naviac a môžu byť kompatibilné aj s inou značkou kapsúl než dodáva výrobca.

Cena nad 200 €

Modely v tejto cenovej kategórii už majú väčšinou nádržku na mlieko a funkciu automatického penenia mlieka. Takisto parný tlak býva u týchto modelov vyšší ako u lacnejších kapsulových kávovarov.

Výhody

 • Nízka obstarávacia cena
 • Jednoduchá obsluha aj údržba
 • Kompaktné rozmery
 • Rýchla príprava kávy
 • Variabilita pripravovaných nápojov
 • Žiadny neporiadok počas príprav

Nevýhody

 • Neuspokojí skutočných milovníkov kávy
 • Cena kapsúl
 • Nekompatibilita kapsúl
 • Množstvo odpadu z kapsúl

Zaujímavosti a tipy

 • Kapsulové kávovary často mávajú dva produktové názvy. Jeden uvádza výrobcu kávovaru, druhý značku kapsúl, prípadne sú rôzne kombinované.
 • Na trhu je dostať aj stojany na kapsule, ktoré môžu byť praktickým doplnkom kapsulového kávovaru.

Obľúbené značky

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie značky kapsulových kávovarov patria:

 • Bosch Tassimo
 • DeLonghi Nespresso
 • Nescafé Dolce Gusto
 • Tchibo Cafissimo

Vložiť komentár