Ako vybra┼ą najlep┼í├ş kapsulov├Ż k├ívovar

Kapsulov├ę k├ívovary sa te┼íia ve─żkej ob─żube. Nemusia pritom sl├║┼żi┼ą len na pr├şpravu k├ívy, ale dobre posl├║┼żia aj na pr├şpravu in├Żch n├ípojov, napr. hor├║cej ─Źokol├ídy, kakaa alebo ─Źaju. Ich obsluha je ve─żmi jednoduch├í. Na v├ís ost├íva len nalia┼ą do n├ídobky vodu, vlo┼żi┼ą do k├ívovaru kapsulu a stla─Źi┼ą tla─Źidlo. O zvy┼íok sa u┼ż postar├í k├ívovar s├ím – za p├ír okamihov m├íte n├ípoj hotov├Ż.

D├┤le┼żit├ę parametre

Tlak

Pre pr├şpravu kvalitnej k├ívy je d├┤le┼żit├Ż dostato─Źne siln├Ż tlak. ─î├şm vy┼í┼í├ş tlak, t├Żm lep┼íie. Je vhodn├ę, aby tlak dosahoval aspo┼ł 9 barov, lep┼íie pr├şstroje dosahuj├║ aj 15 barov a tie ┼ípi─Źkov├ę dokonca a┼ż 19 barov. Na trhu s├║ aj pr├şstroje napr. s 2 alebo 4 barmi, ale t├Żm je lep┼íie sa vyhn├║┼ą.

Pr├şkon

Vy┼í┼í├ş pr├şkon zaist├ş r├Żchlej┼í├ş ohrev vody a t├Żm aj krat┼íiu pr├şpravu k├ívy. Ide├ílna hodnota pr├şkonu je 1 450 W a viac. Samozrejme plat├ş, ┼że ─Ź├şm vy┼í┼í├ş pr├şkon, t├Żm je aj vy┼í┼íia spotreba elektrickej energie. Av┼íak u takto mal├Żch spotrebi─Źov ide naozaj o zanedbate─żn├ę hodnoty.

Ve─żkos┼ą n├ídoby na vodu

Neust├íle dopl┼łovanie vody m├┤┼że by┼ą otravn├ę, preto si ujasnite, ako ─Źasto budete k├ívu pripravova┼ą a pod─ża toho si zvo─żte aj ve─żkos┼ą n├ídr┼żky na vodu. Be┼żne maj├║ z├ísobn├şky objem od 0,6 do 1,4 litra. ─î├şm v├Ą─Ź┼íia n├ídr┼żka na vodu, t├Żm je v├Ą─Ź┼í├ş cel├Ż k├ívovar.

Vo─żte k├ívovary s prieh─żadnou n├ídr┼żkou alebo s ukazovate─żom mno┼żstva vody, aby ste predi┼íli nechcen├ęmu spusteniu k├ívovaru napr├ízdno.

Vybavenie a funkcie

Kapsulov├ę k├ívovary s├║ jednoduch├ę pr├şstroje, ktor├ę neopl├Żvaj├║ desiatkami funkci├ş. Av┼íak niektor├ę vychyt├ívky sa v├ím ur─Źite bud├║ hodi┼ą.

N├ídoba na mlieko a d├Żza na napenenie mlieka

Ak sa nechcete obmedzova┼ą na su┼íen├ę mlieko v kapsuliach, k├║pte si kapsulov├Ż k├ívovar s n├ídobkou na mlieko a d├Żzou na napenenie mlieka. T├║to funkciu vyu┼żij├║ predov┼íetk├Żm milovn├şci latt├ę a cappuccina.

Nahrievanie šálok

Niektor├ę kapsulov├ę k├ívovary s├║ vybaven├ę plochou, ktor├í nahrieva pr├ízdne ┼í├ílky a udr┼żuje teplotu n├ípoja v plnej ┼í├ílke.

Nastavite─żn├í v├Ż┼íka ┼í├ílok

Nastavite─żn├í v├Ż┼íka je nevyhnutn├í pre d├ívkovanie n├ípojov do vysokej ┼í├ílky alebo poh├íra, napr. pri pr├şprave latt├ę. U v├Ą─Ź┼íiny kapsulov├Żch k├ívovarov je toto rie┼íen├ę nastavite─żnou v├Ż┼íkou odkvapk├ívacej misky pod ┼í├ílkou.

Pr├şprava studen├Żch n├ípojov

T├íto funkcia v├ím umo┼żn├ş pripravi┼ą napr. ─żadov├Ż ─Źaj.

─îasova─Ź

─îasova─Źom je mo┼żn├ę nastavi┼ą po┼żadovan├Ż ─Źas, kedy sa k├ívovar zapne a priprav├ş n├ípoj.

├Üsporn├Ż re┼żim

Funkcia ├║sporn├ęho re┼żimu k├ívovar automaticky vypne alebo usp├ş a t├Żm ┼íetr├ş energiu.

─î├ştanie ─Źiarov├Żch k├│dov z obalu kapsule

K├ívovary s touto funkciou dok├í┼żu pre─Ź├şta┼ą z ─Źiarov├ęho k├│du inform├íciu o n├ípoji a vyhodnoti┼ą tak napr. ak├Ż tlak na pr├şpravu pou┼żi┼ą.

Z├ísobn├şk na pou┼żit├ę kapsule

Niektor├ę firmy odoberaj├║ pou┼żit├ę kapsule sp├Ą┼ą a vy sa tak nemus├şte stara┼ą o ich recykl├íciu. V takom pr├şpade sa v├ím m├┤┼że hodi┼ą z├ísobn├şk na pou┼żit├ę kapsule.

Kapsule do kávovaru

K├ívov├ę kapsule s├║ jedna z najd├┤le┼żitej┼í├şch vec├ş pri vyberan├ş kapsulov├ęho k├ívovaru. V├Ą─Ź┼íina kapsulov├Żch k├ívovarov umo┼ż┼łuje vyu┼ż├şvanie kaps├║l od jedn├ęho konkr├ętneho v├Żrobcu. Sloty na vkladanie kaps├║l maj├║ svoje ┼ípecifick├ę rozmery a kapsule od r├┤znych v├Żrobcov v├Ą─Ź┼íinou nie s├║ navz├íjom kompatibiln├ę. V s├║─Źasnej dobe je mo┼żn├ę zaobstara┼ą si aj neorigin├ílne kapsule, ale tie do k├ívovaru nie v┼żdy sedia.

Niektor├ş v├Żrobcovia kaps├║l sa zameriavaj├║ predov┼íetk├Żm na pr├şpravu klasickej k├ívy, in├ş radi experimentuj├║ s chu┼ąou a maj├║ k dispoz├şcii ┼íirok├║ ponuku kaps├║l s r├┤znymi n├ípojmi. Preto si pred samotnou k├║pou kapsulov├ęho k├ívovaru dobre premyslite, ak├Żm n├ípojom d├ívate prednos┼ą. ─îi sa uspokoj├şte len s klasikou alebo si ─Źas od ─Źasu radi vychutn├íte napr├şklad i latt├ę, cappuccino alebo hor├║cu ─Źokol├ídu.

Vhodn├ę je tie┼ż prepo─Ź├şta┼ą si cenu za jednu ┼í├ílku k├ívy. T├í sa u kapsulov├Żch k├ívovarov pohybuje medzi cca 0,30 – 0,60 ÔéČ za ┼í├ílku n├ípoja.

Medzi najzn├ímej┼í├şch v├Żrobcov kaps├║l patria:

 • Tassimo
 • Nespresso
 • Nescaf├ę Dolce Gusto

Ak sa o k├ívov├Żch kapsuliach chcete dozvedie┼ą viac, pre─Ź├ştajte si tie┼ż n├í┼í ─Źl├ínok K├ívov├ę kapsule – ako si vybra┼ą tie najlep┼íie.

├Üdr┼żba kapsulov├ęho k├ívovaru

├Üdr┼żba kapsulov├ęho k├ívovaru je ve─żmi jednoduch├í. Sta─Ź├ş ho pravidelne odv├íp┼łova┼ą. Tento proces v├ím zaberie p├ír min├║t. Do n├ídr┼żky s vodou nalejete odv├íp┼łovac├ş roztok, ktor├Ż nech├íte pretiec┼ą k├ívovarom. Potom nech├íte pretiec┼ą k├ívovarom e┼íte ─Źist├║ vodu. Niektor├ę modely sa ─Źistia pomocou ┼ípeci├ílnej kapsule, ktor├í sa vlo┼ż├ş do k├ívovaru namiesto kapsule s k├ívou. Nikdy ne─Źistite k├ívovar octom, mohlo by to v├Żrazne poznamena┼ą chu┼ą k├ívy.

Lep┼íie modely k├ívovarov maj├║ zabudovan├║ funkciu automatick├ęho ─Źistenia a odv├íp┼łovania.

Cena

Cena kapsulov├Żch k├ívovarov sa odv├şja od ich funkci├ş, ve─żkosti a kompatibility kaps├║l. V┼íeobecne mo┼żno poveda┼ą, ┼że medzi lacnej┼íie kapsulov├ę k├ívovary patria tie od Tassimo a Nescaf├ę Dolce Gusto, pomyseln├Ż stred s├║ kapsulov├ę k├ívovary od Tchibo, medzi tie drah┼íie sa radia modely Nespresso.

Cena do 80 ÔéČ

Rozmerovo skladnej┼íie modely s men┼í├şm z├ísobn├şkom na vodu. Ne─Źakajte funkcie navy┼íe.

Cena od 80 do 200 ÔéČ

So zvy┼íuj├║cou sa cenou sa zv├Ą─Ź┼íuje aj objem n├ídr┼żky na vodu. U niektor├Żch modelov u┼ż n├íjdeme aj funkcie naviac a m├┤┼żu by┼ą kompatibiln├ę aj s inou zna─Źkou kaps├║l ne┼ż dod├íva v├Żrobca.

Cena nad 200 ÔéČ

Modely v tejto cenovej kateg├│rii u┼ż maj├║ v├Ą─Ź┼íinou n├ídr┼żku na mlieko a funkciu automatick├ęho penenia mlieka. Takisto parn├Ż tlak b├Żva u t├Żchto modelov vy┼í┼í├ş ako u lacnej┼í├şch kapsulov├Żch k├ívovarov.

V├Żhody

 • N├şzka obstar├ívacia cena
 • Jednoduch├í obsluha aj ├║dr┼żba
 • Kompaktn├ę rozmery
 • R├Żchla pr├şprava k├ívy
 • Variabilita pripravovan├Żch n├ípojov
 • ┼Żiadny neporiadok po─Źas pr├şprav

Nev├Żhody

 • Neuspokoj├ş skuto─Źn├Żch milovn├şkov k├ívy
 • Cena kaps├║l
 • Nekompatibilita kaps├║l
 • Mno┼żstvo odpadu z kaps├║l

Zauj├şmavosti a tipy

 • Kapsulov├ę k├ívovary ─Źasto m├ívaj├║ dva produktov├ę n├ízvy. Jeden uv├ídza v├Żrobcu k├ívovaru, druh├Ż zna─Źku kaps├║l, pr├şpadne s├║ r├┤zne kombinovan├ę.
 • Na trhu je dosta┼ą aj stojany na kapsule, ktor├ę m├┤┼żu by┼ą praktick├Żm doplnkom kapsulov├ęho k├ívovaru.

Ob─ż├║ben├ę zna─Źky

Medzi najzn├ímej┼íie a najob─ż├║benej┼íie zna─Źky kapsulov├Żch k├ívovarov patria:

 • Bosch Tassimo
 • DeLonghi Nespresso
 • Nescaf├ę Dolce Gusto
 • Tchibo Cafissimo

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest