Ako vybrať najlepšie cyklistické topánky

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk force road carbon
vyberomat sk force road carbon

Najvýhodnejšie unisex cyklistické topánky

vyberomat sk giro gauge w true spruce
vyberomat sk giro gauge w true spruce

Najvýhodnejšie dámske cyklistické topánky

vyberomat sk northwave origin plus
vyberomat sk northwave origin plus

Najvýhodnejšie pánske cyklistické topánky

Ak patríte medzi tých, pre ktorých sa jazda na bicykli stala viac než len občasným rozptýlením, iste ste už premýšľali nad kúpou kvalitnej obuvi na cyklistiku. Cyklistické topánky — na trhu ich nájdete aj pod označením cyklistické tretry, sú špeciálne prispôsobené na tento účel.

Cyklistické tretry sú vybavené mechanizmom pre zacvaknutie topánky o pedál. Nohy sa vďaka tomu z pedálov nešmýkajú a udržia sa v správnej polohe. Nemôže sa preto stať, že sa do pedálov opriete stredom chodidla či pätou. Dochádza tiež k lepšiemu využitiu energie vloženej do šliapania. Dosiahnete tak vyšší výkon pri vynaložení rovnakej námahy. Ak si však chcete vybrať cyklistické topánky bez tohto systému, je to možné. V nasledujúcom článku nájdete návod na to, ako vyberať a na čo sa pri kúpe zamerať.

vyberomat sk cycling shoes
vyberomat sk cycling shoes

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov pre výhodné cyklistické topánky, z ktorých si vyberú muži aj ženy.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Force Road Carbonunisex– reflexné prvky
– ľahkosť
– pohodlnosť
– zámky nie sú súčasťou balenia60 €Zobraziť ponuku
GIRO Gauge W True Spruce dámske – ľahkosť
– pohodlnosť
– priedušnosť
– chýbajú reflexné prvky
– zámky nie sú súčasťou balenia
53 € Zobraziť ponuku
Northwave Escape Woman Evodámske– ľahkosť
– pohodlnosť
– priedušnosť
– chýbajú reflexné prvky
– zámky nie sú súčasťou balenia
94 €Zobraziť ponuku
Northwave Tribepánske– ľahkosť
– pohodlnosť
– priedušnosť
– chýbajú reflexné prvky
– nie sú kompatibilné so zámkami
75 €Zobraziť ponuku
Northwave Origin Plus 2pánske– ľahkosť
– ochrana proti predratiu
– pohodlnosť
– vysoká cena
– chýbajú reflexné prvky 
123 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk force road carbon

Force Road Carbon

Tieto cestné cyklistické topánky sú kompatibilné so zámkami SPD-SL a Look Kéo. Zapínajú sa na suchý zips a pracku. Pevná podošva a vnútorná časť päty je vybavená protišmykovým silikónom. Pohodlnosť zaručuje anatomický tvar topánky. Podošva je vyrobená z karbónu. Vonkajšia vrstva je zo syntetickej kože.


vyberomat sk giro gauge w true spruce

GIRO Gauge W True Spruce

Dámske letné cyklistické topánky sú kompatibilné so zámkom SPD. Zapínajú sa prostredníctvom šnúrok. Zvršok topánok je vyrobená zo syntetického mikrovlákna. Vo vnútri sa nachádza EVA penová vložka, vďaka čomu sú topánky naozaj pohodlné. Disponujú vystuženými špičkami a pätami.


vyberomat sk northwave escape woman evo

Northwave Escape Woman Evo

Letné cyklistické topánky sú určené pre všetky ženy, ktoré si často užívajú jazdu na horskom bicykli. Sú kompatibilné so zámkami SPD. Disponujú zapínacím systémom BOA. Na výrobu týchto pohodlných topánok bol použité priedušné syntetické vlákno. Podošva je vyrobená z materiálu damp-lite. Hmotnosť topánok je len 0,352 kg.


vyberomat sk northwave tribe

Northwave Tribe

Pánske letné cyklistické topánky, ocenia muži, ktorý radi trávia voľný čas na horských bicykloch. Sú určené na platformové pedále. Zapínanie je jednoduché, a to klasickými šnúrkami a suchým zipsom. Na podošvu bol použití materiál Michelin. Povrch topánky je vzdušný vďaka priedušnému syntetickému vláknu. Hmotnosť topánok je iba 0,435 kg.


vyberomat sk northwave origin plus

Northwave Origin Plus 2

Pánske cyklistické topánky sú určené pre mužov a pre jazdu počas letných dní. Sú kompatibilné so zámkami SPD. Aj keď ide o drahšiu investíciu, topánky vám dlho vydržia kvôli ochrane proti predratiu na päte a špičke. Zapínajú sa prostredníctvom systému BOA. Na výrobu podošvy sa použil materiál NGR. Zvršok topánky je vyrobený z priedušného sytetického vlákna.

Cyklistické tretry podľa štýlu jazdy

Na výber topánok na bicykel vplýva predovšetkým štýl ich využitia. Iné cyklistické tretry budete potrebovať na cestnú, iné na horskú a iné rekreačnú cyklistiku. Podľa tohto kritéria si môžete vybrať z nasledovných typov.

Cestné cyklistické tretry

Cestné cyklistické topánky sú uspôsobené na dosiahnutie vysokého výkonu na dlhé vzdialenosti. Majú tuhú podrážku, vďaka ktorej sa vynaložené úsilie pri šliapaní prenáša na pedále s vysokou efektivitou. Vyznačujú sa tiež nízkou hmotnosťou. Vyrábajú sa z priedušných materiálov s viacerými otvormi, čo zabezpečuje lepšie odvetrávanie topánok. Pre svoju tuhú podrážku však nie sú vhodné na chodenie. Ak sa chystáte počas výletu zastaviť na prechádzku, budete si musieť zabaliť aj iné topánky.

MTB cyklistické tretry

Cyklistické topánky na horské bicykle sú vyrobené z odolných materiálov, ktoré sa pri náraze o kamene či konáre nepoškodia. Do náročného terénu je upravená aj podrážka. Môžete v nich preto pohodlne prejsť kus cesty aj pešo. Na MTB cyklistické topánky je možné nainštalovať kolíky proti pošmyknutiu. Pre lepšiu ochranu prstov majú spevnenú špičku.

Cykloturistické tretry

Potrebám rekreačných turistov najlepšie vyhovujú cykloturistické tretry. Sú uspôsobené na jazdu na bicykli aj chôdzu. Oproti cestným a MTB cyklistickým topánkam majú mäkšiu podrážku a energia pri šliapaní sa na pedále prenáša menej efektívne. Pre čo najlepšie využitie vašej sily sú však vystužené v oblasti zámkov pre nášľapy. Konštrukciou sa ponášajú na outdoorovú obuv.

Zimné cyklistické tretry

Ak jazdu na bicykli nevynecháte ani v zime, vyberte si zo zimných modelov. Sú uspôsobené do chladného a vlhkého počasia. Pred premoknutím topánok vás ochráni vodoodolná membrána a vyvýšený strih topánok.

Špecifické tretry

Okrem spomínaných typov nájdete na trhu aj špeciálnu obuv pre triatlon či spinning. Tieto cyklistické topánky sú prispôsobené pre konkrétny šport.

vyberomat sk cycling shoes
vyberomat sk cycling shoes

Systém zapínania

Na výkon, pohodlie ale aj bezpečnosť nohy pri bicyklovaní vplýva aj správne utiahnutie topánok. Podľa systému zapínania si môžete vybrať:

Systém uťahovania BOA — BOA systém utiahne topánky rovnomerne pomocou kolieska, na ktoré sa navíja lanko. Topánky utiahnete rýchlo, ľahko a nerozväzujú sa. Výhodou je tiež, že vám nebudú zavadzať šnúrky.

Suchý zips — suchý zips umožňuje rýchle zapnutie topánky. Nevýhodou je, že pri dlhšom používaní prestáva byť rovnako pevný a môže dochádzať k ich rozopnutiu alebo povoleniu.

Suchý zips s plastovou prackou — plastová pracka umožňuje pevnejšie zapnutie topánok. Na rozdiel od suchého zipsu sa tiež neopotrebuje. Dosiahnete tak pevné utiahnutie topánok aj pri dlhšom používaní. 

Šnúrky — zaväzovanie na šnúrky umožní utiahnuť topánky presne podľa vašich potrieb. Nevýhodou je však to, že šnúrky z topánok vytŕčajú. Šnúrky bývajú tiež doplnené o suchý zips.

Kompatibilita s nášľapnými pedálmi

Pri kúpe cyklistických topánok sa ubezpečte, či vybraný model pasuje k typu nášľapných pedálov vášho bicykla. Na podrážke topánok sú umiestnené otvory, na ktoré sa montuje tzv. kufor. Kufor je špeciálna zarážka, ktorá zabezpečuje priľnutie topánky k pedálom. Nájdete ho v balení, v ktorom ste kúpili pedále.

Systém nášľapných pedálov sa líši v závislosti od ich výrobcu. Ideálne je preto kupovať cyklistické tretry aj pedále od jedného výrobcu. Budete sa tak môcť spoľahnúť na ich kompatibilitu.

vyberomat.sk cycling shoes
vyberomat.sk cycling shoes

Ak si vyberiete cykloturistické alebo MTB tretry, s najväčšou pravdepodobnosťou budú uspôsobené pre 2-dierový systém SPD (Shimano Pedaling Dynamics). Cestné tretry môžu byť uspôsobené tiež na tento systém alebo na 3-dierový systém. Tu sa môžete stretnúť s 3-dierovými systémami SPD-SL od Shimano, od firmy Look, Time alebo Speedplay.

Na trhu nájdete tiež cyklistické topánky bez upevňovacieho systému. Ak si zvolíte tento typ, budete musieť počítať so zníženou efektivitou prenosu sily z nôh do pedálov.

Výber veľkosti

Ako každé topánky, aj cyklistické si najlepšie splnia svoju úlohu, ak vyberiete správnu veľkosť. Pri jazde na bicykli je dôležité, aby sa topánky nevyzúvali. Cyklistické tretry by mali nohu pevne obopínať. Vopred myslite aj na to, že nohy pri námahe mierne opuchnú. Pre rekreačné cyklistické topánky preto odporúčame zvoliť veľkosť, pri ktorej bude ponechaná 0,5 – 1 cm rezerva. Pri topánkach na cestnú cyklistiku táto rezerva nie je potrebná.

Materiály cyklistických topánok

Materiál podrážky a zvršku topánky nevplýva len na vaše pohodlie pri jazde. Mal by mať isté vlastnosti.

Materiál podrážky

Mäkšie podrážky mávajú cykloturistické tretry. Je to preto, že sú okrem bicyklovania uspôsobené tiež na chôdzu. Mäkší materiál vyrobený najčastejšie z kombinácie gumy spevnenej nylonom však znižuje efektivitu prenosu sily do pedálov. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší výkon, budete potrebovať cyklistické topánky s pevnou podrážkou. Najtuhšiu podrážku majú cestné cyklistické topánky. Musíte ale vopred počítať s tým, že chodenie v nich nie je pohodlné. V takýchto topánkach by ste mali chodiť len minimálne.

vyberomat sk cycling shoes
vyberomat sk cycling shoes

Materiál zvršku

Zvršok cyklistických topánok sa vyrába z umelej alebo pravej usne a zo syntetických materiálov. Priedušnosť topánok zvyšuje sieťovina alebo membrány. Rozdiely medzi materiálmi sú aj pri jednotlivých typoch topánok.

Pre pohyb v náročnom teréne sú MTB cyklistické topánky vyrábané z materiálov odolných voči oderu aj vode. Naproti tomu cestné modely sa vyrábajú najmä z priedušných materiálov, ktoré zabezpečujú lepšie odvetrávanie chodidiel. Cykloturistické tretry kombinujú výhody oboch predchádzajúcich typov. Pri výrobe sa myslí na ich odolnosť aj priedušnosť.

Tipy na záver

Cyklistika je krásny šport, ktorému sa môžete venovať viac aj menej pravidelne. Podľa toho, ako často a v akom teréne budete bicyklovať, si vyberiete vhodný model topánok. Cyklistické topánky sa vyrábajú špeciálne upravené pre cestnú, horskú aj rekreačnú cyklistiku. Pri kúpe sa okrem typu topánok informujte o ich kompatibilite s nášľapnými pedálmi. Dôležitá je tiež správna veľkosť a systém utiahnutia topánok.

Ak ste dosiaľ nepoužívali cyklistické tretry, vyskúšajte si, ako sa vám s uchytenými topánkami bude jazdiť, ešte pred prvou jazdou. Dôležité je vyskúšať si najmä brzdenie, aby ste pri ňom nestratili rovnováhu. Natrénujete si preto vyšmyknutie topánok z nášľapných pedálov, aby ste predišli pádu.

Celsius XC Arctic GTX

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest