Ako vybra┼ą najlep┼íie cyklistick├ę top├ínky

R├Żchla vo─żba


Cen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę inform├ície a odborn├ę term├şny.

vyberomat sk force road carbon
vyberomat sk force road carbon

Najv├Żhodnej┼íie unisex cyklistick├ę top├ínky

vyberomat sk giro gauge w true spruce
vyberomat sk giro gauge w true spruce

Najv├Żhodnej┼íie d├ímske cyklistick├ę top├ínky

vyberomat sk northwave celsius xc arctic gtx
vyberomat sk northwave celsius xc arctic gtx

Najv├Żhodnej┼íie p├ínske cyklistick├ę top├ínky

Ak patr├şte medzi t├Żch, pre ktor├Żch sa jazda na bicykli stala viac ne┼ż len ob─Źasn├Żm rozpt├Żlen├şm, iste ste u┼ż prem├Ż┼í─żali nad k├║pou kvalitnej obuvi na cyklistiku. Cyklistick├ę top├ínky ÔÇö na trhu ich n├íjdete aj pod ozna─Źen├şm cyklistick├ę tretry, s├║ ┼ípeci├ílne prisp├┤soben├ę na tento ├║─Źel.

Cyklistick├ę tretry s├║ vybaven├ę mechanizmom pre zacvaknutie top├ínky o ped├íl. Nohy sa v─Ćaka tomu z ped├ílov ne┼ím├Żkaj├║ a udr┼żia sa v spr├ívnej polohe. Nem├┤┼że sa preto sta┼ą, ┼że sa do ped├ílov opriete stredom chodidla ─Źi p├Ątou. Doch├ídza tie┼ż k lep┼íiemu vyu┼żitiu energie vlo┼żenej do ┼íliapania. Dosiahnete tak vy┼í┼í├ş v├Żkon pri vynalo┼żen├ş rovnakej n├ímahy. Ak si v┼íak chcete vybra┼ą cyklistick├ę top├ínky bez tohto syst├ęmu, je to mo┼żn├ę. V nasleduj├║com ─Źl├ínku n├íjdete n├ívod na to, ako vybera┼ą a na ─Źo sa pri k├║pe zamera┼ą.

vyberomat sk cycling shoes
vyberomat sk cycling shoes

─îo si vybra┼ą?

V tabu─żke ni┼ż┼íie sme si pre v├ís pripravili zop├ír tipov pre v├Żhodn├ę cyklistick├ę top├ínky, z ktor├Żch si vyber├║ mu┼żi aj ┼żeny.

N├ízovPre koho?KladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
Force Road Carbonunisex – reflexn├ę prvky
– ─żahkos┼ą
– pohodlnos┼ą
– z├ímky nie s├║ s├║─Źas┼ąou balenia60 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Northwave Escape Woman Evod├ímske – ─żahkos┼ą
– pohodlnos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– ch├Żbaj├║ reflexn├ę prvky
– z├ímky nie s├║ s├║─Źas┼ąou balenia
93 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
GIRO Gauge W True Spruced├ímske – ─żahkos┼ą
– pohodlnos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– ch├Żbaj├║ reflexn├ę prvky
– z├ímky nie s├║ s├║─Źas┼ąou balenia
100 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Northwave Tribep├ínske – ─żahkos┼ą
– pohodlnos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– ch├Żbaj├║ reflexn├ę prvky
– nie s├║ kompatibiln├ę so z├ímkami
112 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Northwave Celsius Xc Arctic Gtx p├ínske – reflexn├ę prvky
– ochrana proti predratiu
– pohodlnos┼ą
– vysok├í cena256 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
vyberomat sk force road carbon

Force Road Carbon

Tieto cestn├ę cyklistick├ę top├ínky s├║ kompatibiln├ę so z├ímkami SPD-SL a Look K├ęo. Zap├şnaj├║ sa na such├Ż zips a pracku. Pevn├í podo┼íva a vn├║torn├í ─Źas┼ą p├Ąty je vybaven├í proti┼ímykov├Żm silik├│nom. Pohodlnos┼ą zaru─Źuje anatomick├Ż tvar top├ínky. Podo┼íva je vyroben├í z karb├│nu. Vonkaj┼íia vrstva je zo syntetickej ko┼że.


vyberomat sk northwave escape woman evo

Northwave Escape Woman Evo

Letn├ę cyklistick├ę top├ínky s├║ ur─Źen├ę pre v┼íetky ┼żeny, ktor├ę si ─Źasto u┼ż├şvaj├║ jazdu na horskom bicykli. S├║ kompatibiln├ę so z├ímkami SPD. Disponuj├║ zap├şnac├şm syst├ęmom BOA. Na v├Żrobu t├Żchto pohodln├Żch top├ínok bol pou┼żit├ę priedu┼ín├ę syntetick├ę vl├íkno. Podo┼íva je vyroben├í z materi├ílu damp-lite. Hmotnos┼ą top├ínok je len 0,352 kg.


vyberomat sk giro gauge w true spruce

GIRO Gauge W True Spruce

D├ímske letn├ę cyklistick├ę top├ínky s├║ kompatibiln├ę so z├ímkom SPD. Zap├şnaj├║ sa prostredn├şctvom ┼ín├║rok. Zvr┼íok top├ínok je vyroben├í zo syntetick├ęho mikrovl├íkna. Vo vn├║tri sa nach├ídza EVA penov├í vlo┼żka, v─Ćaka ─Źomu s├║ top├ínky naozaj pohodln├ę. Disponuj├║ vystu┼żen├Żmi ┼ípi─Źkami a p├Ątami.


vyberomat sk northwave tribe

Northwave Tribe

P├ínske letn├ę cyklistick├ę top├ínky, ocenia mu┼żi, ktor├Ż radi tr├ívia vo─żn├Ż ─Źas na horsk├Żch bicykloch. S├║ ur─Źen├ę na platformov├ę ped├íle. Zap├şnanie je jednoduch├ę, a to klasick├Żmi ┼ín├║rkami a such├Żm zipsom. Na podo┼ívu bol pou┼żit├ş materi├íl Michelin. Povrch top├ínky je vzdu┼ín├Ż v─Ćaka priedu┼ín├ęmu syntetick├ęmu vl├íknu. Hmotnos┼ą top├ínok je iba 0,435 kg.


vyberomat sk northwave celsius xc arctic gtx

Northwave Celsius Xc Arctic Gtx

P├ínske cyklistick├ę top├ínky s├║ ur─Źen├ę pre mu┼żov, ktor├Ż neodrad├ş ani zimn├ę po─Źasie. S├║ kompatibiln├ę so z├ímkami SPD. V├Żhodou s├║ reflexn├ę prvky, v─Ćaka ktor├Żm budete vidite─żn├Ż aj v sychravom po─Źas├ş. Aj ke─Ć ide o drah┼íiu invest├şciu, top├ínky v├ím dlho vydr┼żia kv├┤li ochrane proti predratiu na p├Ąte a ┼ípi─Źke. Zap├şnaj├║ sa prostredn├şctvom syst├ęmu BOA. Na v├Żrobu podo┼ívy sa pou┼żil materi├íl jaws carbon. Zvr┼íok top├ínky je vyroben├Ż zo syntetickej ko┼żi.

Cyklistick├ę tretry pod─ża ┼ít├Żlu jazdy

Na v├Żber top├ínok na bicykel vpl├Żva predov┼íetk├Żm ┼ít├Żl ich vyu┼żitia. In├ę cyklistick├ę tretry budete potrebova┼ą na cestn├║, in├ę na horsk├║ a in├ę rekrea─Źn├║ cyklistiku. Pod─ża tohto krit├ęria si m├┤┼żete vybra┼ą z nasledovn├Żch typov.

Cestn├ę cyklistick├ę tretry

Cestn├ę cyklistick├ę top├ínky s├║ usp├┤soben├ę na dosiahnutie vysok├ęho v├Żkonu na dlh├ę vzdialenosti. Maj├║ tuh├║ podr├í┼żku, v─Ćaka ktorej sa vynalo┼żen├ę ├║silie pri ┼íliapan├ş pren├í┼ía na ped├íle s vysokou efektivitou. Vyzna─Źuj├║ sa tie┼ż n├şzkou hmotnos┼ąou. Vyr├íbaj├║ sa z priedu┼ín├Żch materi├ílov s viacer├Żmi otvormi, ─Źo zabezpe─Źuje lep┼íie odvetr├ívanie top├ínok. Pre svoju tuh├║ podr├í┼żku v┼íak nie s├║ vhodn├ę na chodenie. Ak sa chyst├íte po─Źas v├Żletu zastavi┼ą na prech├ídzku, budete si musie┼ą zabali┼ą aj in├ę top├ínky.

MTB cyklistick├ę tretry

Cyklistick├ę top├ínky na horsk├ę bicykle s├║ vyroben├ę z odoln├Żch materi├ílov, ktor├ę sa pri n├íraze o kamene ─Źi kon├íre nepo┼íkodia. Do n├íro─Źn├ęho ter├ęnu je upraven├í aj podr├í┼żka. M├┤┼żete v nich preto pohodlne prejs┼ą kus cesty aj pe┼ío. Na MTB cyklistick├ę top├ínky je mo┼żn├ę nain┼ítalova┼ą kol├şky proti po┼ímyknutiu. Pre lep┼íiu ochranu prstov maj├║ spevnen├║ ┼ípi─Źku.

Cykloturistick├ę tretry

Potreb├ím rekrea─Źn├Żch turistov najlep┼íie vyhovuj├║ cykloturistick├ę tretry. S├║ usp├┤soben├ę na jazdu na bicykli aj ch├┤dzu. Oproti cestn├Żm a MTB cyklistick├Żm top├ínkam maj├║ m├Ąk┼íiu podr├í┼żku a energia pri ┼íliapan├ş sa na ped├íle pren├í┼ía menej efekt├şvne. Pre ─Źo najlep┼íie vyu┼żitie va┼íej sily s├║ v┼íak vystu┼żen├ę v oblasti z├ímkov pre n├í┼í─żapy. Kon┼ítrukciou sa pon├í┼íaj├║ na outdoorov├║ obuv.

Zimn├ę cyklistick├ę tretry

Ak jazdu na bicykli nevynech├íte ani v zime, vyberte si zo zimn├Żch modelov. S├║ usp├┤soben├ę do chladn├ęho a vlhk├ęho po─Źasia. Pred premoknut├şm top├ínok v├ís ochr├íni vodoodoln├í membr├ína a vyv├Ż┼íen├Ż strih top├ínok.

┼ápecifick├ę tretry

Okrem spom├şnan├Żch typov n├íjdete na trhu aj ┼ípeci├ílnu obuv pre triatlon ─Źi spinning. Tieto cyklistick├ę top├ínky s├║ prisp├┤soben├ę pre konkr├ętny ┼íport.

vyberomat sk cycling shoes
vyberomat sk cycling shoes

Syst├ęm zap├şnania

Na v├Żkon, pohodlie ale aj bezpe─Źnos┼ą nohy pri bicyklovan├ş vpl├Żva aj spr├ívne utiahnutie top├ínok. Pod─ża syst├ęmu zap├şnania si m├┤┼żete vybra┼ą:

Syst├ęm u┼ąahovania BOA ÔÇö BOA syst├ęm utiahne top├ínky rovnomerne pomocou kolieska, na ktor├ę sa nav├şja lanko. Top├ínky utiahnete r├Żchlo, ─żahko a nerozv├Ązuj├║ sa. V├Żhodou je tie┼ż, ┼że v├ím nebud├║ zavadza┼ą ┼ín├║rky.

Such├Ż zips ÔÇö such├Ż zips umo┼ż┼łuje r├Żchle zapnutie top├ínky. Nev├Żhodou je, ┼że pri dlh┼íom pou┼ż├şvan├ş prest├íva by┼ą rovnako pevn├Ż a m├┤┼że doch├ídza┼ą k ich rozopnutiu alebo povoleniu.

Such├Ż zips s plastovou prackou ÔÇö plastov├í pracka umo┼ż┼łuje pevnej┼íie zapnutie top├ínok. Na rozdiel od such├ęho zipsu sa tie┼ż neopotrebuje. Dosiahnete tak pevn├ę utiahnutie top├ínok aj pri dlh┼íom pou┼ż├şvan├ş. 

┼án├║rky ÔÇö zav├Ązovanie na ┼ín├║rky umo┼żn├ş utiahnu┼ą top├ínky presne pod─ża va┼íich potrieb. Nev├Żhodou je v┼íak to, ┼że ┼ín├║rky z top├ínok vyt┼Ľ─Źaj├║. ┼án├║rky b├Żvaj├║ tie┼ż doplnen├ę o such├Ż zips.

Kompatibilita s n├í┼í─żapn├Żmi ped├ílmi

Pri k├║pe cyklistick├Żch top├ínok sa ubezpe─Źte, ─Źi vybran├Ż model pasuje k typu n├í┼í─żapn├Żch ped├ílov v├í┼ího bicykla. Na podr├í┼żke top├ínok s├║ umiestnen├ę otvory, na ktor├ę sa montuje tzv. kufor. Kufor je ┼ípeci├ílna zar├í┼żka, ktor├í zabezpe─Źuje pri─żnutie top├ínky k ped├ílom. N├íjdete ho v balen├ş, v ktorom ste k├║pili ped├íle.

Syst├ęm n├í┼í─żapn├Żch ped├ílov sa l├ş┼íi v z├ívislosti od ich v├Żrobcu. Ide├ílne je preto kupova┼ą cyklistick├ę tretry aj ped├íle od jedn├ęho v├Żrobcu. Budete sa tak m├┤c┼ą spo─żahn├║┼ą na ich kompatibilitu.

vyberomat.sk cycling shoes
vyberomat.sk cycling shoes

Ak si vyberiete cykloturistick├ę alebo MTB tretry, s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou bud├║ usp├┤soben├ę pre 2-dierov├Ż syst├ęm SPD (Shimano Pedaling Dynamics). Cestn├ę tretry m├┤┼żu by┼ą usp├┤soben├ę tie┼ż na tento syst├ęm alebo na 3-dierov├Ż syst├ęm. Tu sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s 3-dierov├Żmi syst├ęmami SPD-SL od Shimano, od firmy Look, Time alebo Speedplay.

Na trhu n├íjdete tie┼ż cyklistick├ę top├ínky bez upev┼łovacieho syst├ęmu. Ak si zvol├şte tento typ, budete musie┼ą po─Ź├şta┼ą so zn├ş┼żenou efektivitou prenosu sily z n├┤h do ped├ílov.

V├Żber ve─żkosti

Ako ka┼żd├ę top├ínky, aj cyklistick├ę si najlep┼íie splnia svoju ├║lohu, ak vyberiete spr├ívnu ve─żkos┼ą. Pri jazde na bicykli je d├┤le┼żit├ę, aby sa top├ínky nevyz├║vali. Cyklistick├ę tretry by mali nohu pevne obop├şna┼ą. Vopred myslite aj na to, ┼że nohy pri n├ímahe mierne opuchn├║. Pre rekrea─Źn├ę cyklistick├ę top├ínky preto odpor├║─Źame zvoli┼ą ve─żkos┼ą, pri ktorej bude ponechan├í 0,5 ÔÇô 1 cm rezerva. Pri top├ínkach na cestn├║ cyklistiku t├íto rezerva nie je potrebn├í.

Materi├íly cyklistick├Żch top├ínok

Materi├íl podr├í┼żky a zvr┼íku top├ínky nevpl├Żva len na va┼íe pohodlie pri jazde. Mal by ma┼ą ist├ę vlastnosti.

Materi├íl podr├í┼żky

M├Ąk┼íie podr├í┼żky m├ívaj├║ cykloturistick├ę tretry. Je to preto, ┼że s├║ okrem bicyklovania usp├┤soben├ę tie┼ż na ch├┤dzu. M├Ąk┼í├ş materi├íl vyroben├Ż naj─Źastej┼íie z kombin├ície gumy spevnenej nylonom v┼íak zni┼żuje efektivitu prenosu sily do ped├ílov. Ak chcete dosiahnu┼ą ─Źo najlep┼í├ş v├Żkon, budete potrebova┼ą cyklistick├ę top├ínky s pevnou podr├í┼żkou. Najtuh┼íiu podr├í┼żku maj├║ cestn├ę cyklistick├ę top├ínky. Mus├şte ale vopred po─Ź├şta┼ą s t├Żm, ┼że chodenie v nich nie je pohodln├ę. V tak├Żchto top├ínkach by ste mali chodi┼ą len minim├ílne.

vyberomat sk cycling shoes
vyberomat sk cycling shoes

Materiál zvršku

Zvr┼íok cyklistick├Żch top├ínok sa vyr├íba z umelej alebo pravej usne a zo syntetick├Żch materi├ílov. Priedu┼ínos┼ą top├ínok zvy┼íuje sie┼ąovina alebo membr├íny. Rozdiely medzi materi├ílmi s├║ aj pri jednotliv├Żch typoch top├ínok.

Pre pohyb v n├íro─Źnom ter├ęne s├║ MTB cyklistick├ę top├ínky vyr├íban├ę z materi├ílov odoln├Żch vo─Źi oderu aj vode. Naproti tomu cestn├ę modely sa vyr├íbaj├║ najm├Ą z priedu┼ín├Żch materi├ílov, ktor├ę zabezpe─Źuj├║ lep┼íie odvetr├ívanie chodidiel. Cykloturistick├ę tretry kombinuj├║ v├Żhody oboch predch├ídzaj├║cich typov. Pri v├Żrobe sa mysl├ş na ich odolnos┼ą aj priedu┼ínos┼ą.

Tipy na záver

Cyklistika je kr├ísny ┼íport, ktor├ęmu sa m├┤┼żete venova┼ą viac aj menej pravidelne. Pod─ża toho, ako ─Źasto a v akom ter├ęne budete bicyklova┼ą, si vyberiete vhodn├Ż model top├ínok. Cyklistick├ę top├ínky sa vyr├íbaj├║ ┼ípeci├ílne upraven├ę pre cestn├║, horsk├║ aj rekrea─Źn├║ cyklistiku. Pri k├║pe sa okrem typu top├ínok informujte o ich kompatibilite s n├í┼í─żapn├Żmi ped├ílmi. D├┤le┼żit├í je tie┼ż spr├ívna ve─żkos┼ą a syst├ęm utiahnutia top├ínok.

Ak ste dosia─ż nepou┼ż├şvali cyklistick├ę tretry, vysk├║┼íajte si, ako sa v├ím s┬áuchyten├Żmi top├ínkami bude jazdi┼ą, e┼íte pred prvou jazdou. D├┤le┼żit├ę je vysk├║┼ía┼ą si najm├Ą brzdenie, aby ste pri ┼łom nestratili rovnov├íhu. Natr├ęnujete si preto vy┼ímyknutie top├ínok z┬án├í┼í─żapn├Żch ped├ílov, aby ste predi┼íli p├ídu.

Celsius XC Arctic GTX
vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk aussie logoZna─Źka Aussie prin├í┼ía kvalitn├ę v├Żrobky, ur─Źen├ę na starostlivos┼ą o ka┼żd├Ż typ vlasov. Zakladate─ż Tom Redmond sa rozhodol vytvori┼ą pr├şpravky in┼ípirovan├ę Austr├ílskou ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk old spice logoSvetozn├íma zna─Źka vznikla v Amerike v roku 1937. V s├║─Źasnosti ju pozn├íme ako kozmetiku zameran├║ na p├ínov. Preto v├ís mo┼żno prekvap├ş, ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk notebook

Ako pripravi┼ą die┼ąa do ┼íkoly

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk beach

─îo si zbali┼ą na dovolenku

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabavi┼ą deti na dovolenke

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest