Ako vybrať najlepšiu cyklistickú helmu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk stiga play
vyberomat sk stiga play

Najvýhodnejšia dievčenská prilba

vyberomat sk poc pocito omne spin fluorescent
vyberomat sk poc pocito omne spin fluorescent

Najvýhodnejšia chlapčenská prilba

vyberomat sk poc tectal race spin nfc hydrogen
vyberomat sk poc tectal race spin nfc hydrogen

Najvýhodnejšia unisex prilba

Cyklistická prilba je súčasťou povinnej výbavy každého cyklistu. A to nielen v cestnej premávke. Jej úlohou je chrániť hlavu pred nebezpečenstvom úrazu. Pri výbere cyklistickej helmy na vás čaká porovnanie niekoľkých dôležitých parametrov. Aby ste každému dostatočne porozumeli, postupne si ich prejdeme.

Vaše rozhodnutie bude závisieť od typu cyklistiky, ktorej sa venujete, potrebnej veľkosti a materiálov prilby. Pri kúpe by vás mala zaujímať aj hmotnosť a spôsob zapínania. Keďže cyklistika je šport, pri ktorom sa iste spotíte, nezabudnite sa informovať o spôsobe odvetrávania. A ak si potrpíte na dokonalý vzhľad, iste vás bude zaujímať aj farba cyklistickej prilby.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre výhodné prilby na bicykel. Rozdelili sme ich podľa pohlavia.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Giro Register Mat pánska/dámska– odolnosť
– pohodlnosť
– sieťka proti hmyzu
– antibakteriálna ochrana
– nie je uvedená certifikácia66 €Zobraziť ponuku
Alpina Parana dámska– ľahkosť
– pohodlnosť
– odolnosť
– sieťka proti hmyzu
– nenašli sme66 €Zobraziť ponuku
FOX Speedframe Helmet Mipspánska– ľahkosť
– pohodlnosť
– odolnosť
– rýchloupínací systém
– vyššia cena
– nie je uvedená certifikácia
117 €Zobraziť ponuku
POC Tectal Race Spin NFC hydrogenpánska/dámska– ľahkosť
– pohodlnosť
– odolnosť
– certifikácia
– antibakteriálna výstelka
– vysoká cena
– chýbajú reflexné prvky
195 €Zobraziť ponuku

V tabuľke nižšie nájdete tipy na výhodné detské prilby na bicykel.

NázovPre Koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
ABUS Smooty 2.0detská – dievčenská– dizajn
– ľahkosť
– pohodlnosť
– odolnosť
– sieťka proti hmyzu
– reflexné prvky
– nenašli sme27 €Zobraziť ponuku
ABUS Smiley 2.1 detská – chlapčenská– dizajn
– ľahkosť
– pohodlnosť
– odolnosť
– sieťka proti hmyzu
– chýbajú reflexné prvky35 €Zobraziť ponuku
Stiga Playdetská – dievčenská– vhodná aj na inline
– odolnosť
– pohodlnosť
– chýbajú reflexné prvky59 €Zobraziť ponuku
POC POCito Omne SPIN Fluorescent detská – chlapčenská– ľahkosť
– reflexné prvky
– odolnosť
– pohodlnosť
– certifikácia
– vyššia cena97 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk giro register mat portaro grey

Giro Register Mat

Prilbu na bicykel Giro vďaka svojmu klasickému dizajnu môžu využívať páni aj dámy. Je určená pre MTB bicykle. Zapína sa prostredníctvom otočného kolieska. Pohodlnosť aj počas dlhých ciest zaisťuje 22 ventilačných otvorov, sieťka proti hmyzu, vnútorné vystuženie a antibakteriálna ochrana. Hmotnosť: 280 g.


vyberomat sk alpina parana

Alpina Parana

Dámska prilba na bicykel je určená pre MTB bicykle. Disponuje technológiami Ergo Flex + a Double inmould. Veľkosť S je vhodná pre ženy s obvodom hlavy od 51 do 56 cm. Zapína sa prostredníctvom otočného kolieska. Pohodlnosť na dlhých cestách zaručuje 20 ventilačných otvorov a sieťka proti hmyzu. Hmotnosť: 240 g. Certifikácia: 1078.


vyberomat sk fox speedframe helmet mips

FOX Speedframe Helmet Mips

Túto pánsku cyklistickú prilbu využijete aj v náročnejších terénoch. Veľkosť M je vhodná pre pánov s obvodom hlavy 55 – 56 – 57 – 58 a 59 cm. Bezpečnosť zaisťuje technológia EPS a MIPS. Vďaka vnútornému vystuženiu a 14 otvormi je jej nosenie pohodlné aj počas dlhej jazdy. Disponuje rýchlopripínacím systémom. Hmotnosť: 380 g.


vyberomat sk poc tectal race spin nfc hydrogen

POC Tectal Race Spin NFC hydrogen

Kvalitnú prilbu na bicykel vďaka svoju dizajnu môžu využívať páni ale aj dámy. Je určená pre MTB bicykle. Veľkosť M je vhodná pre odvod hlavy 55 – 56 – 57 a 58 cm. Zapína sa prostredníctvom otočného kolieska. Ochranu pred potom zaisťuje 11 otvorov a antibakteriálna výplň. Váha: 368 g. Certifikácia: EN 1078, CPSC 12.03, AS/NZ 2072.


vyberomat sk abus smooty

ABUS Smooty 2.0

Dievčenská cyklistická prilba zaujme už na prvý pohľad vďaka svojmu krásnemu dizajnu. Prilba je vhodná pre MTB bicykle. Veľkosť S sadne na obvod hlavy 45 – 46 – 47 – 47 – 49 a 50 cm. Pre čo najväčšiu pohodlnosť disponuje vnútorným vystužením. Bezpečnosť zaisťuje konštrukcia Cold – Mold a reflexné prvky. Obsahuje až 14 ventilačných otvorov. Výhodou je sieťka proti hmyzu. Váha: 200 g. Certifikácia: EN 1078.


vyberomat sk abus smiley

ABUS Smiley 2.1

Značka ABUS patrí medzi obľúbené aj vďaka pekným dizajnom, ktoré zaujmú už na prvý pohľad. Veľkosť M je vhodná pre obvod hlavy 50 – 51 – 52 – 53 – 54 a 55 cm. Na konštrukciu prilby sa použil In-Mold a EPS. Zapína sa prostredníctvom otočného kolieska. Obsahuje 8 ventilačných otvorov. Plusom prilby je sieťka proti hmyzu. Hmotnosť: 240 g.


vyberomat sk stiga play

Stiga Play

Detská dievčenská cyklistická prilba, je vhodná aj na Skate a Inline. Veľkosť S sadne na hlavu s obvodom 48 – 49 – 50 – 51 – 52 cm. Vonkajšia konštrukcia je vyrobená z odolného HDPE plastu. Vystužené vnútro zase z pohodlnej EPP peny. Zapína sa prostredníctvom bezpečnostnej spony. Certifikácia: EN1080.


vyberomat sk poc pocito omne spin fluorescent

POC POCito Omne SPIN Fluorescent

Detskú prilbu na bicykel ocenia všetky deti, ktoré si užívajú jazdu ma BMX a MTB bicykloch po meste alebo po cestách. Veľkosť XS, je vhodná pre hlavičky s obvodom 48 – 49 – 50 – 51 a 52 cm. Pre väčšiu pohodlnosť obsahuje vnútorné vystuženie. Zapína sa prostredníctvom otočného kolieska. Pre väčšie bezpečie obsahuje reflexné prvky a technológiu MIPS. Hmotnosť prilby: 300 g. Certifikácia: EN 1078, CPSC 12,03, AS / NZ 2063: 2150.

Delenie podľa typu

Prvým kritériom výberu by mal byť typ cyklistickej prilby. Každý typ sa od ostatných líši svojimi špecifickými vlastnosťami.

Cestné cyklistické prilby

Cestné cyklistické helmy sú vhodné na jazdu na cestách alebo spevnených trasách. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou. Dôraz je kladený tiež na dobré odvetrávanie.

MTB cyklistické prilby

Od prilieb pre cestnú cyklistiku sa MTB cyklistické prilby odlišujú najmä štítkom proti slnku. Využijete ich pri jazde v horskom teréne aj na ceste. Majú dobré odvetrávanie. Vyrábajú sa z ľahkých materiálov, čím je dosiahnutá ich nízka hmotnosť. Ak vyžadujete lepšiu ochranu hlavy, medzi drahšími modelmi nájdete aj také, ktoré sú rozšírené až na zátylok.

BMX cyklistické prilby

Odolnosť materiálu a robustná, celistvá konštrukcia pre čo najlepšiu ochranu hlavy — to sú hlavné znaky BMX helmy. Vzhľadom na iné požiadavky nemôžete pri tomto type prilby počítať s dokonalým odvetrávaním. Vetracie otvory sú len veľmi malé. BMX cyklistické prilby sú o niečo ťažšie. Využijete ich aj na iné športy ako freestyle na kolobežke či skateboarding.

Downhill (freeride) cyklistické prilby

Tento typ cyklistickej helmy svojím tvarom pripomína prilbu na motorku. Robustná konštrukcia chráni pri dopade celú hlavu, čelo aj bradu. Vyrába sa z pevných materiálov, ktoré odolajú aj silnému nárazu. Z toho dôvodu majú downhill cyklistické prilby vyššiu hmotnosť. Nemôžete tiež počítať s dobrým odvetrávaním.

Mestské cyklistické prilby

Hoci zákon už nosenie prilby pri jazde na bicykli neprikazuje, len odporúča, pre vašu bezpečnosť je cyklistická prilba dôležitá. Ochráni vašu hlavu pri nehode či páde. Cyklistické prilby do mesta kladú však menší dôraz na odvetrávanie. Väčší dôraz je kladený na dizajn.

Ostatné cyklistické prilby

Na trhu nájdete aj cyklistické helmy určené pre špeciálne športy. Napríklad prilby pre triatlon s ich špeciálnym aerodynamickým tvarom s pretiahnutou zadnou časťou.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Cyklistické helmy podľa určenia

Podľa určenia delíme cyklistické prilby na pánske, dámske, unisex a detské. Pánske a dámske modely sú uspôsobené pre tvar hlavy oboch pohlaví. Unisex modely sedia viac mužom, no zakúpiť si ich môžu aj ženy. Určeniu, samozrejme, zodpovedá aj dizajn jednotlivých modelov.

Detské cyklistické prilby majú silnú výstuhu. Pamätajte na to, že deti by mali prilbu používať vždy, keď si sadnú na bicykel. Ochráni ich to pred zranením aj pri častých pádoch. Detské modely sa vyrábajú v mnohých dizajnoch od jednoduchých až po pestrofarebné.

Parametre výberu

Pri výbere toho správneho modelu budete musieť porovnávať viacero parametrov.

Konštrukcia

Konštrukcia prilby musí byť z odolného materiálu. Bežne sa cyklistické prilby skladajú z plastovej škrupiny, do ktorej je pod vysokým tlakom a teplotou striekaním nanesená polystyrenová pena. Táto technológia sa nazýva in-mold. Výstuž slúži na tlmenie nárazu.

Na trhu nájdete aj cyklistické prilby vyrobené technológiou double in-mold. Pri nej sa materiál výstuže nanáša na spodnú aj hornú časť plastovej škrupiny. Niektoré modely majú výplň obohatenú tiež inými zložkami pre zlepšenie jej pevnosti.

Pre vašu bezpečnosť nevyberajte modely, na ktorých je výplň len nalepená. Táto technológia menej tlmí náraz.

Veľkosť

Cyklistická prilba musí na hlave dokonale sedieť. Pri jazde sa nesmie z hlavy šmýkať ani vás tlačiť. Na výber máte z troch základných veľkostí:

S — pre obvod hlavy 50 – 54 cm,

M — obvod hlavy 54 – 58 cm,

L — obvod hlavy 58 – 62 cm.

Jednotlivé veľkosti môžu byť označené aj číslom, ktoré vyjadruje obvod hlavy. Aby ste si mohli prilbu presne nastaviť, skontrolujte, či je vybraný model vybavený kolieskom pre regulovanie veľkosti.

Hmotnosť

Jednotlivé cyklistické helmy sa od seba odlišujú aj svojou hmotnosťou. Pri dlhej jazde na bicykli iste oceníte, ak bude hmotnosť nízka. Pozor pri tom na kvalitu konštrukcie. Ideálna hmotnosť pre cestnú cyklistiku je 200 g. S takouto záťažou by ste mali bez problémov zvládnuť celodennú jazdu. Pre bežné výlety je vhodná hmotnosť do 300 g. Prilby pre BMX alebo downhill budú mať kvôli vyššej pevnosti a robustnosti konštrukcie vyššiu hmotnosť.

Odvetrávanie

Odvetrávanie je dôležité najmä v letnom počasí. Dobré prúdenie vzduchu zabráni prehriatiu vašej hlavy. O kvalite odvetrávania vám veľa prezradia tvary vetracích otvorov. Aby bolo odvetrávanie dostatočne účinné, mali by otvory z prednej strany helmy vzduch nasávať. Vzduch by mal následne prúdiť po obvode hlavy a v zadnej časti vychádzať von.

Zapínanie

Pohodlie a príjemný zážitok z jazdy môže pokaziť nevyhovujúce zapínanie. Remienky na prilbe by sa v žiadnom prípade nemali zarezávať do pokožky. Nemali by sa zadierať ani do uší. Vyberajte preto modely s nastaviteľnými remienkami. Prilbu utiahnite tak, aby vás netlačila, ale zároveň držala dostatočne pevne. Po zapnutí by mala byť cyklistická prilba vo vodorovnej polohe. Na čele by vám mala siahať do polovice.

Bezpečnosť

Prilbu bez bezpečnostného certifikátu nekupujte. Každá cyklistická helma musí spĺňať normu STN EN 1078. Ak je vybraný model označený týmto certifikátom, môžete sa spoľahnúť na to, že sa postará o vašu bezpečnosť.

Pre zvýšenie bezpečnosti nie len na cestách ale v akomkoľvek prostredí je dôležité, aby bola cyklistická helma vybavená reflexnými prvkami.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Praktické doplnky

Pri kúpe cyklistickej helmy sa môžete stretnúť s viacerými praktickými doplnkami, ktoré zvýšia váš komfort alebo bezpečnosť.

Šilt

Šilt na prilbe slúži na ochranu pred slnečnými lúčmi. V kombinácii s kvalitnými cyklistickými okuliarmi tak môžete pohodlne jazdiť aj za jasného počasia. Táto výbava vás navyše ochráni pred hmyzom alebo kamienkami. Na trhu nájdete modely s integrovaným šiltom alebo si ho môžete k prilbe dokúpiť samostatne.

Blikačka

Bezpečnosť za zníženej viditeľnosti zvýši integrovaná blikačka v zadnej časti prilby. Blikajúce červené svetlo upozorní prichádzajúce vozidlo či iných cyklistov na vašu prítomnosť v dostatočnom časovom predstihu. Na niektorých prilbách, ktoré nemajú integrovanú blikačku, môže byť v zadnej časti predpríprava na jej uchytenie.

Vyberateľné vnútorné čalúnenie

Ak na bicykli jazdíte často, prilba môže v dôsledku nasiaknutého potu po čase zapáchať. Vyberateľné čalúnenie môžete vybrať, oprať a pomocou suchého zipsu opäť pripevniť do helmy.

Na záver

Cyklistická helma sa postará o vašu bezpečnosť pri jazde na bicykli. Pri jej kúpe si ako prvé vyberte typ zodpovedajúci vášmu spôsobu jazdy. Iný typ budete potrebovať pre cestnú cyklistiku a iný pre BMX či downhill. Nezabudnite na kontrolu kvality materiálov, spôsobu zapínania a odvetrávania. Pri výbere je dôležitá tiež bezpečnosť. Každá prilba by preto mala spĺňať zákonné bezpečnostné normy. Pre ešte lepšiu bezpečnosť by mala byť vybavená reflexnými prvkami. Výhodou je tiež možnosť umiestnenia zadnej blikačky.

Pri kúpe vás možno bude zaujímať tiež dizajn prilby. Na trhu nájdete širokú paletu farieb, vďaka ktorej si budete môcť vybrať model vo farbe vášho bicykla či cyklistického oblečenia. O vyšší komfort pri jazde sa postarajú rôzne doplnky. Napríklad šatky, čelenky a čiapky do helmy. Ak chcete jazdiť aj vo večerných hodinách, nezabudnite na praktické svetlo na helmu. Pre zachytenie najkrajších chvíľ na bicykli môžete využiť držiak a akčnú kameru.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest