Ako vybra┼ą najlep┼íiu cyklistick├║ helmu

Cyklistick├í prilba je s├║─Źas┼ąou povinnej v├Żbavy ka┼żd├ęho cyklistu. A to nielen v cestnej prem├ívke. Jej ├║lohou je chr├íni┼ą hlavu pred nebezpe─Źenstvom ├║razu. Pri v├Żbere cyklistickej helmy na v├ís ─Źak├í porovnanie nieko─żk├Żch d├┤le┼żit├Żch parametrov. Aby ste ka┼żd├ęmu dostato─Źne porozumeli, postupne si ich prejdeme.

Va┼íe rozhodnutie bude z├ívisie┼ą od typu cyklistiky, ktorej sa venujete, potrebnej ve─żkosti a materi├ílov prilby. Pri k├║pe by v├ís mala zauj├şma┼ą aj hmotnos┼ą a sp├┤sob zap├şnania. Ke─Ć┼że cyklistika je ┼íport, pri ktorom sa iste spot├şte, nezabudnite sa informova┼ą o sp├┤sobe odvetr├ívania. A ak si potrp├şte na dokonal├Ż vzh─żad, iste v├ís bude zauj├şma┼ą aj farba cyklistickej prilby.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Delenie pod─ża typu

Prv├Żm krit├ęriom v├Żberu by mal by┼ą typ cyklistickej prilby. Ka┼żd├Ż typ sa od ostatn├Żch l├ş┼íi svojimi ┼ípecifick├Żmi vlastnos┼ąami.

Cestn├ę cyklistick├ę prilby

Cestn├ę cyklistick├ę helmy s├║ vhodn├ę na jazdu na cest├ích alebo spevnen├Żch tras├ích. Vyzna─Źuj├║ sa n├şzkou hmotnos┼ąou. D├┤raz je kladen├Ż tie┼ż na dobr├ę odvetr├ívanie.

MTB cyklistick├ę prilby

Od prilieb pre cestn├║ cyklistiku sa MTB cyklistick├ę prilby odli┼íuj├║ najm├Ą ┼ít├ştkom proti slnku. Vyu┼żijete ich pri jazde v horskom ter├ęne aj na ceste. Maj├║ dobr├ę odvetr├ívanie. Vyr├íbaj├║ sa z ─żahk├Żch materi├ílov, ─Ź├şm je dosiahnut├í ich n├şzka hmotnos┼ą. Ak vy┼żadujete lep┼íiu ochranu hlavy, medzi drah┼í├şmi modelmi n├íjdete aj tak├ę, ktor├ę s├║ roz┼í├şren├ę a┼ż na z├ítylok.

BMX cyklistick├ę prilby

Odolnos┼ą materi├ílu a robustn├í, celistv├í kon┼ítrukcia pre ─Źo najlep┼íiu ochranu hlavy ÔÇö to s├║ hlavn├ę znaky BMX helmy. Vzh─żadom na in├ę po┼żiadavky nem├┤┼żete pri tomto type prilby po─Ź├şta┼ą s dokonal├Żm odvetr├ívan├şm. Vetracie otvory s├║ len ve─żmi mal├ę. BMX cyklistick├ę prilby s├║ o nie─Źo ┼ąa┼ż┼íie. Vyu┼żijete ich aj na in├ę ┼íporty ako freestyle na kolobe┼żke ─Źi skateboarding.

Downhill (freeride) cyklistick├ę prilby

Tento typ cyklistickej helmy svoj├şm tvarom pripom├şna prilbu na motorku. Robustn├í kon┼ítrukcia chr├íni pri dopade cel├║ hlavu, ─Źelo aj bradu. Vyr├íba sa z pevn├Żch materi├ílov, ktor├ę odolaj├║ aj siln├ęmu n├írazu. Z toho d├┤vodu maj├║ downhill cyklistick├ę prilby vy┼í┼íiu hmotnos┼ą. Nem├┤┼żete tie┼ż po─Ź├şta┼ą s dobr├Żm odvetr├ívan├şm.

Mestsk├ę cyklistick├ę prilby

Hoci z├íkon u┼ż nosenie prilby pri jazde na bicykli neprikazuje, len odpor├║─Źa, pre va┼íu bezpe─Źnos┼ą je cyklistick├í prilba d├┤le┼żit├í. Ochr├íni va┼íu hlavu pri nehode ─Źi p├íde. Cyklistick├ę prilby do mesta klad├║ v┼íak men┼í├ş d├┤raz na odvetr├ívanie. V├Ą─Ź┼í├ş d├┤raz je kladen├Ż na dizajn.

Ostatn├ę cyklistick├ę prilby

Na trhu n├íjdete aj cyklistick├ę helmy ur─Źen├ę pre ┼ípeci├ílne ┼íporty. Napr├şklad prilby pre triatlon s ich ┼ípeci├ílnym aerodynamick├Żm tvarom s pretiahnutou zadnou ─Źas┼ąou.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Cyklistick├ę helmy pod─ża ur─Źenia

Pod─ża ur─Źenia del├şme cyklistick├ę prilby na p├ínske, d├ímske, unisex a detsk├ę. P├ínske a d├ímske modely s├║ usp├┤soben├ę pre tvar hlavy oboch pohlav├ş. Unisex modely sedia viac mu┼żom, no zak├║pi┼ą si ich m├┤┼żu aj ┼żeny. Ur─Źeniu, samozrejme, zodpoved├í aj dizajn jednotliv├Żch modelov.

Detsk├ę cyklistick├ę prilby maj├║ siln├║ v├Żstuhu. Pam├Ątajte na to, ┼że deti by mali prilbu pou┼ż├şva┼ą v┼żdy, ke─Ć si sadn├║ na bicykel. Ochr├íni ich to pred zranen├şm aj pri ─Źast├Żch p├ídoch. Detsk├ę modely sa vyr├íbaj├║ v mnoh├Żch dizajnoch od jednoduch├Żch a┼ż po pestrofarebn├ę.

Parametre v├Żberu

Pri v├Żbere toho spr├ívneho modelu budete musie┼ą porovn├íva┼ą viacero parametrov.

Konštrukcia

Kon┼ítrukcia prilby mus├ş by┼ą z odoln├ęho materi├ílu. Be┼żne sa cyklistick├ę prilby skladaj├║ z plastovej ┼íkrupiny, do ktorej je pod vysok├Żm tlakom a teplotou striekan├şm nanesen├í polystyrenov├í pena. T├íto technol├│gia sa naz├Żva in-mold. V├Żstu┼ż sl├║┼żi na tlmenie n├írazu.

Na trhu n├íjdete aj cyklistick├ę prilby vyroben├ę technol├│giou double in-mold. Pri nej sa materi├íl v├Żstu┼że nan├í┼ía na spodn├║ aj horn├║ ─Źas┼ą plastovej ┼íkrupiny. Niektor├ę modely maj├║ v├Żpl┼ł obohaten├║ tie┼ż in├Żmi zlo┼żkami pre zlep┼íenie jej pevnosti.

Pre va┼íu bezpe─Źnos┼ą nevyberajte modely, na ktor├Żch je v├Żpl┼ł len nalepen├í. T├íto technol├│gia menej tlm├ş n├íraz.

Ve─żkos┼ą

Cyklistick├í prilba mus├ş na hlave dokonale sedie┼ą. Pri jazde sa nesmie z hlavy ┼ím├Żka┼ą ani v├ís tla─Źi┼ą. Na v├Żber m├íte z troch z├íkladn├Żch ve─żkost├ş:

S ÔÇö pre obvod hlavy 50 ÔÇô 54 cm,

M ÔÇö obvod hlavy 54 ÔÇô 58 cm,

L ÔÇö obvod hlavy 58 ÔÇô 62 cm.

Jednotliv├ę ve─żkosti m├┤┼żu by┼ą ozna─Źen├ę aj ─Ź├şslom, ktor├ę vyjadruje obvod hlavy. Aby ste si mohli prilbu presne nastavi┼ą, skontrolujte, ─Źi je vybran├Ż model vybaven├Ż kolieskom pre regulovanie ve─żkosti.

Hmotnos┼ą

Jednotliv├ę cyklistick├ę helmy sa od seba odli┼íuj├║ aj svojou hmotnos┼ąou. Pri dlhej jazde na bicykli iste ocen├şte, ak bude hmotnos┼ą n├şzka. Pozor pri tom na kvalitu kon┼ítrukcie. Ide├ílna hmotnos┼ą pre cestn├║ cyklistiku je 200 g. S takouto z├í┼ąa┼żou by ste mali bez probl├ęmov zvl├ídnu┼ą celodenn├║ jazdu. Pre be┼żn├ę v├Żlety je vhodn├í hmotnos┼ą do 300 g. Prilby pre BMX alebo downhill bud├║ ma┼ą kv├┤li vy┼í┼íej pevnosti a robustnosti kon┼ítrukcie vy┼í┼íiu hmotnos┼ą.

Odvetrávanie

Odvetr├ívanie je d├┤le┼żit├ę najm├Ą v letnom po─Źas├ş. Dobr├ę pr├║denie vzduchu zabr├íni prehriatiu va┼íej hlavy. O kvalite odvetr├ívania v├ím ve─ża prezradia tvary vetrac├şch otvorov. Aby bolo odvetr├ívanie dostato─Źne ├║─Źinn├ę, mali by otvory z prednej strany helmy vzduch nas├íva┼ą. Vzduch by mal n├ísledne pr├║di┼ą po obvode hlavy a v zadnej ─Źasti vych├ídza┼ą von.

Zap├şnanie

Pohodlie a pr├şjemn├Ż z├í┼żitok z jazdy m├┤┼że pokazi┼ą nevyhovuj├║ce zap├şnanie. Remienky na prilbe by sa v ┼żiadnom pr├şpade nemali zarez├íva┼ą do poko┼żky. Nemali by sa zadiera┼ą ani do u┼í├ş. Vyberajte preto modely s nastavite─żn├Żmi remienkami. Prilbu utiahnite tak, aby v├ís netla─Źila, ale z├írove┼ł dr┼żala dostato─Źne pevne. Po zapnut├ş by mala by┼ą cyklistick├í prilba vo vodorovnej polohe. Na ─Źele by v├ím mala siaha┼ą do polovice.

Bezpe─Źnos┼ą

Prilbu bez bezpe─Źnostn├ęho certifik├ítu nekupujte. Ka┼żd├í cyklistick├í helma mus├ş sp─║┼ła┼ą normu STN EN 1078. Ak je vybran├Ż model ozna─Źen├Ż t├Żmto certifik├ítom, m├┤┼żete sa spo─żahn├║┼ą na to, ┼że sa postar├í o va┼íu bezpe─Źnos┼ą.

Pre zv├Ż┼íenie bezpe─Źnosti nie len na cest├ích ale v akomko─żvek prostred├ş je d├┤le┼żit├ę, aby bola cyklistick├í helma vybaven├í reflexn├Żmi prvkami.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Praktick├ę doplnky

Pri k├║pe cyklistickej helmy sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s viacer├Żmi praktick├Żmi doplnkami, ktor├ę zv├Ż┼íia v├í┼í komfort alebo bezpe─Źnos┼ą.

Šilt

┼áilt na prilbe sl├║┼żi na ochranu pred slne─Źn├Żmi l├║─Źmi. V kombin├ícii s kvalitn├Żmi cyklistick├Żmi okuliarmi tak m├┤┼żete pohodlne jazdi┼ą aj za jasn├ęho po─Źasia. T├íto v├Żbava v├ís navy┼íe ochr├íni pred hmyzom alebo kamienkami. Na trhu n├íjdete modely s integrovan├Żm ┼íiltom alebo si ho m├┤┼żete k prilbe dok├║pi┼ą samostatne.

Blika─Źka

Bezpe─Źnos┼ą za zn├ş┼żenej vidite─żnosti zv├Ż┼íi integrovan├í blika─Źka v zadnej ─Źasti prilby. Blikaj├║ce ─Źerven├ę svetlo upozorn├ş prich├ídzaj├║ce vozidlo ─Źi in├Żch cyklistov na va┼íu pr├ştomnos┼ą v dostato─Źnom ─Źasovom predstihu. Na niektor├Żch prilb├ích, ktor├ę nemaj├║ integrovan├║ blika─Źku, m├┤┼że by┼ą v zadnej ─Źasti predpr├şprava na jej uchytenie.

Vyberate─żn├ę vn├║torn├ę ─Źal├║nenie

Ak na bicykli jazd├şte ─Źasto, prilba m├┤┼że v d├┤sledku nasiaknut├ęho potu po ─Źase zap├ícha┼ą. Vyberate─żn├ę ─Źal├║nenie m├┤┼żete vybra┼ą, opra┼ą a pomocou such├ęho zipsu op├Ą┼ą pripevni┼ą do helmy.

Na záver

Cyklistick├í helma sa postar├í o va┼íu bezpe─Źnos┼ą pri jazde na bicykli. Pri jej k├║pe si ako prv├ę vyberte typ zodpovedaj├║ci v├í┼ímu sp├┤sobu jazdy. In├Ż typ budete potrebova┼ą pre cestn├║ cyklistiku a in├Ż pre BMX ─Źi downhill. Nezabudnite na kontrolu kvality materi├ílov, sp├┤sobu zap├şnania a odvetr├ívania. Pri v├Żbere je d├┤le┼żit├í tie┼ż bezpe─Źnos┼ą. Ka┼żd├í prilba by preto mala sp─║┼ła┼ą z├íkonn├ę bezpe─Źnostn├ę normy. Pre e┼íte lep┼íiu bezpe─Źnos┼ą by mala by┼ą vybaven├í reflexn├Żmi prvkami. V├Żhodou je tie┼ż mo┼żnos┼ą umiestnenia zadnej blika─Źky.

Pri k├║pe v├ís mo┼żno bude zauj├şma┼ą tie┼ż dizajn prilby. Na trhu n├íjdete ┼íirok├║ paletu farieb, v─Ćaka ktorej si budete m├┤c┼ą vybra┼ą model vo farbe v├í┼ího bicykla ─Źi cyklistick├ęho oble─Źenia. O vy┼í┼í├ş komfort pri jazde sa postaraj├║ r├┤zne doplnky. Napr├şklad ┼íatky, ─Źelenky a ─Źiapky do helmy. Ak chcete jazdi┼ą aj vo ve─Źern├Żch hodin├ích, nezabudnite na praktick├ę svetlo na helmu. Pre zachytenie najkraj┼í├şch chv├ş─ż na bicykli m├┤┼żete vyu┼żi┼ą dr┼żiak a ak─Źn├║ kameru.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest