Ako vybrať najlepšiu cyklistickú helmu

Cyklistická prilba je súčasťou povinnej výbavy každého cyklistu. A to nielen v cestnej premávke. Jej úlohou je chrániť hlavu pred nebezpečenstvom úrazu. Pri výbere cyklistickej helmy na vás čaká porovnanie niekoľkých dôležitých parametrov. Aby ste každému dostatočne porozumeli, postupne si ich prejdeme.

Vaše rozhodnutie bude závisieť od typu cyklistiky, ktorej sa venujete, potrebnej veľkosti a materiálov prilby. Pri kúpe by vás mala zaujímať aj hmotnosť a spôsob zapínania. Keďže cyklistika je šport, pri ktorom sa iste spotíte, nezabudnite sa informovať o spôsobe odvetrávania. A ak si potrpíte na dokonalý vzhľad, iste vás bude zaujímať aj farba cyklistickej prilby.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Delenie podľa typu

Prvým kritériom výberu by mal byť typ cyklistickej prilby. Každý typ sa od ostatných líši svojimi špecifickými vlastnosťami.

Cestné cyklistické prilby

Cestné cyklistické helmy sú vhodné na jazdu na cestách alebo spevnených trasách. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou. Dôraz je kladený tiež na dobré odvetrávanie.

MTB cyklistické prilby

Od prilieb pre cestnú cyklistiku sa MTB cyklistické prilby odlišujú najmä štítkom proti slnku. Využijete ich pri jazde v horskom teréne aj na ceste. Majú dobré odvetrávanie. Vyrábajú sa z ľahkých materiálov, čím je dosiahnutá ich nízka hmotnosť. Ak vyžadujete lepšiu ochranu hlavy, medzi drahšími modelmi nájdete aj také, ktoré sú rozšírené až na zátylok.

BMX cyklistické prilby

Odolnosť materiálu a robustná, celistvá konštrukcia pre čo najlepšiu ochranu hlavy — to sú hlavné znaky BMX helmy. Vzhľadom na iné požiadavky nemôžete pri tomto type prilby počítať s dokonalým odvetrávaním. Vetracie otvory sú len veľmi malé. BMX cyklistické prilby sú o niečo ťažšie. Využijete ich aj na iné športy ako freestyle na kolobežke či skateboarding.

Downhill (freeride) cyklistické prilby

Tento typ cyklistickej helmy svojím tvarom pripomína prilbu na motorku. Robustná konštrukcia chráni pri dopade celú hlavu, čelo aj bradu. Vyrába sa z pevných materiálov, ktoré odolajú aj silnému nárazu. Z toho dôvodu majú downhill cyklistické prilby vyššiu hmotnosť. Nemôžete tiež počítať s dobrým odvetrávaním.

Mestské cyklistické prilby

Hoci zákon už nosenie prilby pri jazde na bicykli neprikazuje, len odporúča, pre vašu bezpečnosť je cyklistická prilba dôležitá. Ochráni vašu hlavu pri nehode či páde. Cyklistické prilby do mesta kladú však menší dôraz na odvetrávanie. Väčší dôraz je kladený na dizajn.

Ostatné cyklistické prilby

Na trhu nájdete aj cyklistické helmy určené pre špeciálne športy. Napríklad prilby pre triatlon s ich špeciálnym aerodynamickým tvarom s pretiahnutou zadnou časťou.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Cyklistické helmy podľa určenia

Podľa určenia delíme cyklistické prilby na pánske, dámske, unisex a detské. Pánske a dámske modely sú uspôsobené pre tvar hlavy oboch pohlaví. Unisex modely sedia viac mužom, no zakúpiť si ich môžu aj ženy. Určeniu, samozrejme, zodpovedá aj dizajn jednotlivých modelov.

Detské cyklistické prilby majú silnú výstuhu. Pamätajte na to, že deti by mali prilbu používať vždy, keď si sadnú na bicykel. Ochráni ich to pred zranením aj pri častých pádoch. Detské modely sa vyrábajú v mnohých dizajnoch od jednoduchých až po pestrofarebné.

Parametre výberu

Pri výbere toho správneho modelu budete musieť porovnávať viacero parametrov.

Konštrukcia

Konštrukcia prilby musí byť z odolného materiálu. Bežne sa cyklistické prilby skladajú z plastovej škrupiny, do ktorej je pod vysokým tlakom a teplotou striekaním nanesená polystyrenová pena. Táto technológia sa nazýva in-mold. Výstuž slúži na tlmenie nárazu.

Na trhu nájdete aj cyklistické prilby vyrobené technológiou double in-mold. Pri nej sa materiál výstuže nanáša na spodnú aj hornú časť plastovej škrupiny. Niektoré modely majú výplň obohatenú tiež inými zložkami pre zlepšenie jej pevnosti.

Pre vašu bezpečnosť nevyberajte modely, na ktorých je výplň len nalepená. Táto technológia menej tlmí náraz.

Veľkosť

Cyklistická prilba musí na hlave dokonale sedieť. Pri jazde sa nesmie z hlavy šmýkať ani vás tlačiť. Na výber máte z troch základných veľkostí:

S — pre obvod hlavy 50 – 54 cm,

M — obvod hlavy 54 – 58 cm,

L — obvod hlavy 58 – 62 cm.

Jednotlivé veľkosti môžu byť označené aj číslom, ktoré vyjadruje obvod hlavy. Aby ste si mohli prilbu presne nastaviť, skontrolujte, či je vybraný model vybavený kolieskom pre regulovanie veľkosti.

Hmotnosť

Jednotlivé cyklistické helmy sa od seba odlišujú aj svojou hmotnosťou. Pri dlhej jazde na bicykli iste oceníte, ak bude hmotnosť nízka. Pozor pri tom na kvalitu konštrukcie. Ideálna hmotnosť pre cestnú cyklistiku je 200 g. S takouto záťažou by ste mali bez problémov zvládnuť celodennú jazdu. Pre bežné výlety je vhodná hmotnosť do 300 g. Prilby pre BMX alebo downhill budú mať kvôli vyššej pevnosti a robustnosti konštrukcie vyššiu hmotnosť.

Odvetrávanie

Odvetrávanie je dôležité najmä v letnom počasí. Dobré prúdenie vzduchu zabráni prehriatiu vašej hlavy. O kvalite odvetrávania vám veľa prezradia tvary vetracích otvorov. Aby bolo odvetrávanie dostatočne účinné, mali by otvory z prednej strany helmy vzduch nasávať. Vzduch by mal následne prúdiť po obvode hlavy a v zadnej časti vychádzať von.

Zapínanie

Pohodlie a príjemný zážitok z jazdy môže pokaziť nevyhovujúce zapínanie. Remienky na prilbe by sa v žiadnom prípade nemali zarezávať do pokožky. Nemali by sa zadierať ani do uší. Vyberajte preto modely s nastaviteľnými remienkami. Prilbu utiahnite tak, aby vás netlačila, ale zároveň držala dostatočne pevne. Po zapnutí by mala byť cyklistická prilba vo vodorovnej polohe. Na čele by vám mala siahať do polovice.

Bezpečnosť

Prilbu bez bezpečnostného certifikátu nekupujte. Každá cyklistická helma musí spĺňať normu STN EN 1078. Ak je vybraný model označený týmto certifikátom, môžete sa spoľahnúť na to, že sa postará o vašu bezpečnosť.

Pre zvýšenie bezpečnosti nie len na cestách ale v akomkoľvek prostredí je dôležité, aby bola cyklistická helma vybavená reflexnými prvkami.

vyberomat sk cycling helmet
vyberomat sk cycling helmet

Praktické doplnky

Pri kúpe cyklistickej helmy sa môžete stretnúť s viacerými praktickými doplnkami, ktoré zvýšia váš komfort alebo bezpečnosť.

Šilt

Šilt na prilbe slúži na ochranu pred slnečnými lúčmi. V kombinácii s kvalitnými cyklistickými okuliarmi tak môžete pohodlne jazdiť aj za jasného počasia. Táto výbava vás navyše ochráni pred hmyzom alebo kamienkami. Na trhu nájdete modely s integrovaným šiltom alebo si ho môžete k prilbe dokúpiť samostatne.

Blikačka

Bezpečnosť za zníženej viditeľnosti zvýši integrovaná blikačka v zadnej časti prilby. Blikajúce červené svetlo upozorní prichádzajúce vozidlo či iných cyklistov na vašu prítomnosť v dostatočnom časovom predstihu. Na niektorých prilbách, ktoré nemajú integrovanú blikačku, môže byť v zadnej časti predpríprava na jej uchytenie.

Vyberateľné vnútorné čalúnenie

Ak na bicykli jazdíte často, prilba môže v dôsledku nasiaknutého potu po čase zapáchať. Vyberateľné čalúnenie môžete vybrať, oprať a pomocou suchého zipsu opäť pripevniť do helmy.

Na záver

Cyklistická helma sa postará o vašu bezpečnosť pri jazde na bicykli. Pri jej kúpe si ako prvé vyberte typ zodpovedajúci vášmu spôsobu jazdy. Iný typ budete potrebovať pre cestnú cyklistiku a iný pre BMX či downhill. Nezabudnite na kontrolu kvality materiálov, spôsobu zapínania a odvetrávania. Pri výbere je dôležitá tiež bezpečnosť. Každá prilba by preto mala spĺňať zákonné bezpečnostné normy. Pre ešte lepšiu bezpečnosť by mala byť vybavená reflexnými prvkami. Výhodou je tiež možnosť umiestnenia zadnej blikačky.

Pri kúpe vás možno bude zaujímať tiež dizajn prilby. Na trhu nájdete širokú paletu farieb, vďaka ktorej si budete môcť vybrať model vo farbe vášho bicykla či cyklistického oblečenia. O vyšší komfort pri jazde sa postarajú rôzne doplnky. Napríklad šatky, čelenky a čiapky do helmy. Ak chcete jazdiť aj vo večerných hodinách, nezabudnite na praktické svetlo na helmu. Pre zachytenie najkrajších chvíľ na bicykli môžete využiť držiak a akčnú kameru.

Vložiť komentár