Ako vybrať svadobný dar

Pozvaniu na svadbu sa poteší asi každý. A nielen pre množstvo chutného jedla a dobrú zábavu. Svadobný deň má svoju jedinečnú atmosféru plnú dojatia, radosti a hlbokých emócií. Kým ten očakávaný deň nastane, čaká na vás ešte jedna náročná úloha — vybrať vhodný svadobný dar. Ak sa bojíte, že by sa váš dar mohol ocitnúť na polici medzi zbytočnosťami, prezrite sa nasledovné tipy.

vyberomat sk wedding gift

Ako vyberať?

Univerzálne pravidlá pre výber svadobného daru neexistujú. Existujú však mnohé nepísané pravidlá a dobré zvyky, ktoré je vhodné pri výbere aj odovzdávaní daru dodržať.

Vyberajte zo zoznamu

Mnohí snúbenci si vytvoria zoznam svojich svadobných prianí. Nájdete na ňom veci, ktoré si sami vybrali, a iste sa im zídu. Nájdete ho zväčša na ich spoločnej svadobnej stránke alebo vám ho poskytne družička či rodičia nevesty. Mladomanželia sa tak vyhnú tomu, aby dostali niekoľko mixérov či jedálenských súprav. Takýto zoznam navyše uľahčí váš výber a prinesie zaručený úspech.

Koľko to bude stáť?

Každý dar niečo stojí a nie je to inak ani s tým svadobným. Koľko je však vhodné za svadobný dar minúť? Výška finančnej hodnoty daru by sa mala odvíjať od vzťahu, ktorý s párom máte. Ak sa jedná o kolegu z práce, s ktorým občas zájdete na pivo, vhodný je svadobný dar do 50 €. Pre dobrých priateľov či blízkych príbuzných vyberajte dar v hodnote nad 50 €. Najdrahšie dary kupujú rodičia, súrodenci a svedkovia.

Samozrejme, že svadobný dar vyberáte aj s ohľadom na vaše finančné možnosti. Vhodné je tiež, ak sa zložíte viacerí. Kúpite tak niečo hodnotné a dar darujete spolu.

Kedy dar doručiť?

Doručenie daru závisí od toho, aký priebeh svadobných osláv konkrétny pár zvolí. Ak sa svadobný deň začína v dome nevesty, môžete ho priniesť tam a odovzdať jej rodičom. Vhodné je tiež odovzdanie na svadobnej hostine. Svadobné dary sa tak ukladajú na vopred pripravenom mieste. Niektoré nevesty, aj keď je to v našich končinách zriedkavejšie, uprednostňujú odovzdanie daru po svadbe. V takomto prípade sa v priebehu dvoch nasledujúcich mesiacov prichystajte na návštevu novomanželov.

Písomné blahoželanie

K daru nezabudnite priložiť písomné blahoželanie. Nie len preto, že si svadobný pár iste nezapamätá, ktorý dar bol ten váš. Svadobné prianie im ešte dlho bude pripomínať ich najkrajší deň aj prostredníctvom vašich slov.

vyberomat sk wedding gift

Tipy na svadobné dary

Mnoho svadobných párov spolu žije už pred svadbou, preto už mnoho potrebných vecí majú. Darovať niečo originálne a užitočné tak môže byť problém. Pozrime sa preto na niekoľko tipov, ktoré vám pri výbere pomôžu.

Dary do domácnosti

Niektoré veci sa zídu v každej domácnosti. Sú to jedálenské súpravy, sady príborov, hrncov alebo pohárov. Každá gazdiná tiež ocení užitočné domáce spotrebiče. Ak poznáte vkus nevesty, môžete kúpiť sadu uterákov a osušiek alebo posteľné obliečky. Vyberať môžete aj spomedzi doplnkov do kúpeľne, kuchyne alebo spálne. Napríklad dekoračné vankúše a teplé prikrývky na zimné večery. Vodným darom je tiež kuchárska kniha. Nie je to dosť originálne? Skúste vybrať podnos na raňajky do postele.

Peniaze v obálke

Ani darovať peniaze nemusí byť nevhodné. Nehovoríte tým: „Nevedel som, čo vybrať.“ Mnoho párov finančný dar ocení. K peniazom vyberte milú maličkosť alebo kvety. Môžete ich darovať aj trochu netradične. Napríklad v mešci na mince či truhličke na poklad.

A čo kvety?

K daru patria kvety. Konkrétny druh vyberajte podľa vkusu nevesty. Väčšina párov však po svadbe cestuje na svadobnú cestu a veľmi si ich neužije. Môžete byť preto aj kreatívnejší. Aby ste nemuseli siahať po umelej kytici, vyberte črepníkovú rastlinu. Alebo dlhotrvácne ruže. Takýto kvet bude vyzerať ako čerstvý neuveriteľné dva roky.

Niečo originálne

Pri výbere svadobného daru sa originalite medze nekladú. Ak snúbencov dostatočne poznáte, iste viete, aký majú nielen vkus ale aj záľuby. Chodia spolu radi do prírody? Darujte im stan pre dvoch. Mieria často za hranice? Čo tak darovať im glóbus. Vhodnými darmi pre dvoch sú tiež župany v rovnakej farbe.

Darčekový kôš či čokoládové pralinky

Darčekový kôš plný kvalitných pochúťok poteší každého. O to viac, ak poznáte obľúbené pochutiny oboch snúbencov. Takýto dar okrem toho dobre vyzerá. Priložte k nemu kartičku s vaším prianím a dokonalý darček je na svete.

Chutným darčekom môžu byť aj čokoládové pralinky. Môžete zájsť ešte ďalej a vybrať predajcu, ktorý vám ich dodá v originálnom darčekovom balení s venovaním novomanželom.

Šperk pre neho aj pre ňu

Ak sa chystáte na svadbu blízkych priateľov, vhodným darom sú šperky. Pre nevestu vyberte prsteň, náušnice, náramok alebo náhrdelník. Pre ženícha manžetové gombíky alebo sponu na kravatu. Môžete vybrať aj dámske a pánske hodinky v jednotnom štýle. Vďaka týmto darom si na svoj svadobný deň budú ešte dlho spomínať.

Niečo osobné

Krásny svadobný dar, ktorý poteší, je tiež maličkosť darovaná zo srdca. Môže to byť krabička na drobnosti či hrnčeky s fotografiou mladomanželov. Poteší tiež set tričiek pre páry, spoločná menovka na dvere alebo fotoalbum na svadobné fotografie. Výborným darčekom pre ich nastávajúce chvíle romantiky je piknikový kôš a deka. 

Zážitok ako svadobný dar

Netradičný svadobný dar môže byť zážitkový poukaz. Na výber máte z množstva zážitkov pre dvoch od romantickej večere cez masáže a wellness pobyt až po adrenalín v podobe tandemového zoskoku. V ponuke zážitkov nájdete aj vyhliadkové lety balónom alebo lietadlom, kurzy varenia či ochutnávky pre dvoch. Ak neviete vybrať, ktorý zo zážitkov, by sa novomanželom zapáčil na najviac, vyberte univerzálny zážitkový poukaz.

Darček vlastnej výroby              

Ak ste kreatívni, môžete niečo vyrobiť sami. Nemusí to byť len originálny obraz na stenu. Môžete darovať vlastnoručne dekorované poháre, hrnčeky alebo tácku na servírovanie. Alebo ušijete kozmetické taštičky s menami novomanželov. Ak si na také niečo netrúfate, stačí maličkosť v podobe kozmetických balíčkov na svadobnú cestu. Netradičným darom je tiež zostrih videí, v ktorom snúbencom pripomeniete ich spoločné zážitky.

Niečo na svadbu

Pri svadobných prípravách toho majú snúbenci na svojich pleciach naozaj veľa. Postarajte sa im preto napríklad o svadobné poháre. Alebo im objednajte kvalitného kameramana či fotografa. Takýto darček ich nielen poteší, ale tiež odbremení od niektorých starostí.

Tipy na záver alebo čo nedarovať

Vybrať svadobný dar, ktorý po teší a bude po dlhé roky pripomínať manželom ich najkrajšie spoločné chvíle, nie je vždy jednoduché. S výberom vám preto odporúčame začať dostatočne skoro. Výhodou je, ak majú snúbenci vytvorený zoznam svadobných želaní. Z neho si potom môžete vybrať vhodný svadobný dar. Mnohí mladomanželia ocenia aj peňažný dar. Ak chcete vybrať niečo originálnejšie, darujte spoločné zážitky, šperky alebo vlastnoručne vyrobený dar.

Existuje tiež zoznam, ktorému by ste sa pri výbere mali iste vyhnúť. Patria sem gýčové dekorácie do domu či záhrady, knihy s radami pre šťastný spoločný život alebo zbytočnosti, ktoré by ste ani sami doma nevyužili. Nevhodným darom sú tiež potreby pre dieťa či literatúra o tom, ako sa stať dobrými rodičmi. Ak vyberáte domáce spotrebiče alebo iné dary do domácnosti, iste ich nekupujte bez predchádzajúcej dohody.

1 komentár k “Ako vybrať svadobný dar”

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest