Ako vybrať najlepší digestor

Jedným zo spotrebičov, ktoré sú potrebné v každej kuchyni, je digestor. Na trhu ho môžete nájsť aj pod názvom odsávač pár. Úlohou digestora je odsávať nežiadúce pachy a paru pri varení. Využijete ho aj v miestnosti s kvalitným vetraním. Digestor tak ochráni steny a strop kuchyne pred nežiadúcou vlhkosťou a mastnotou. A samozrejme, zvyšok vášho obydlia od zápachu vareného jedla.

Na trhu nájdete mnoho typov digestorov rôznej veľkosti aj dizajnu. Moderným trendom sú veľké modely, ktoré zároveň dopĺňajú celkový vzhľad miestnosti. Nájdete však aj mnoho menších modelov, ktoré iste oceníte najmä v malej kuchyni. Pri výbere bude potrebné okrem dizajnu zvažovať aj iné parametre. Každému z nich sa budeme venovať v nasledujúcom článku.

vyberomat sk kitchen hood
vyberomat sk kitchen hood

Typy digestorov

Typ digestoru, ktorý vyberiete, závisí od toho, ako je usporiadaná vaša kuchyňa. Pri tom je potrebné dodržať určitú vzdialenosť od varnej dosky. Vhodná výška, v ktorej by sa mal digestor nachádzať, je 70–100 cm.

Vstavané a podvesné digestory

Najmenej náročné na veľkosť priestoru sú vstavané a podvesné digestory. Kvôli svojej menšej veľkosti však majú nižší výkon pri odvetrávaní pár. Je preto vhodné doplniť ich aj o vetranie cez okno. Tento typ digestora sa umiestňuje najčastejšie pod hornú skrinku kuchynskej linky. Vstavané modely môžu byť jej súčasťou.

Na trhu nájdete aj teleskopické digestory. Tento typ zväčšuje plochu pre odsávanie pár tak, že sa pri zapnutí vysunie panel navyše.

Komínové digestory

Do väčšej kuchyne môžete vybrať komínový digestor. Tento typ je priamo napojený na potrubie, ktorým sa pary odvádzajú von. Časť, ktorou sa pary odvádzajú von, je odkrytá. Komínový digestor môžete umiestniť medzi dve skrinky alebo aj celkom samostatne. Máte tiež na výber z väčšieho množstva dizajnov.

vyberomat sk kitchen hood
vyberomat sk kitchen hood

Rohové digestory

Rohový digestor sa umiestňuje do rohu miestnosti. Ide o typ komínového digestora, ktorý je vhodný pre kuchyne v tvare L pri umiestnení varnej dosky do rohu.

Ostrovčekové digestory

Dizajnovo veľmi zaujímavým riešením je umiestnenie digestora do stropu nad kuchynský ostrovček. Ostrovčekový digestor sa tak stane výrazným kúskom zariadenia. Tento typ patrí medzi tie drahšie a veľmi výkonné. Vyrába sa z kombinácie materiálov, ktoré dizajnu dodajú moderný akcent.

Výsuvný digestor

Výsuvný digestor sa umiestňuje pod pracovnú dosku za varnou doskou. V čase, keď sa nepoužíva, je takmer neviditeľný. Vysúva sa len v prípade potreby stlačením gombíka. Za takúto modernú „vychytávku“ si však budete musieť priplatiť.

Digestory podľa spôsobu odsávania

Jednotlivé modely sa od seba líšia aj spôsobom odsávania. Od zvoleného spôsobu bude závisieť, akým spôsobom odvediete pary z kuchyne von.

Odťahové digestory

Odťahové digestory odvedú pary a pach z varenia do exteriéru prostredníctvom vetracej šachty alebo potrubia. Využijete ich tam, kde je takého napojenie možné. Tento spôsob odvádzania pár sa využíva u komínových, ostrovčekových a podvesných digestorov. Pre efektívne odvetrávanie je vhodné, aby dĺžka odvodovej rúry nebola väčšia ako 3 metre. Pri odvádzaní pár priamo von je pri inštalácii potrebné pamätať na opatrenia, ktoré zabránia prieniku vody a chladu v opačnom smere.

Recirkulačné digestory

V miestnosti, kde nie je možné vyviesť pary z varenia von, využijete recirkulačné digestory. Recirkulačný digestor nasáva do seba vzduch z kuchyne, vyčistí ho cez filter a znovu vypustí do okolia. Aby si recirkulačný digestor zachoval svoj optimálny výkon, filtre je potrebné čistiť a vymieňať približne raz za 6 mesiacov. Musíte tak dopredu počítať s pravidelnými výdavkami. Výhodou je, že sa spolu s pachmi a parou neodvedie aj teplo.

Typy filtrov

Filtre, ktoré sa v recirkulačnom digestore používajú, sú:

  • Kovový filter — slúži na zachytenie pevných častíc a prachu. Nachádza sa naspodku digestora.
  • Tukový filter — zachytáva tukové častice.
  • Uhlíkový filter — jeho úlohou je pohltiť pachy z varenia.

Kombinované digestory

Tento typ kombinuje oba predchádzajúce spôsoby odvedenia pár. Môžete si nastaviť ten, ktorý vám v danej chvíli najviac vyhovuje.

Ďalšie parametre výberu

vyberomat sk kitchen hood
vyberomat sk kitchen hood

Výkon

Výkon digestora sa udáva v m3/h. Z hodnoty výkonu uvedenej pri konkrétnom modeli sa dozviete, aký objem vzduchu v m3 dokáže odsať za jednu hodinu.

Potrebný výkon vypočítate tak, že vyrátate, aký je objem vašej kuchyne. Tento vynásobíte číslom 10–16. Je to preto, že pre dosiahnutie účinku je potrebné, aby sa vzduch v miestnosti vymenil 10–16-krát za hodinu. Do kuchyne spojenej s obývacou izbou vyberte výkonnejší model, nestačí vziať do úvahy len objem kuchynskej časti miestnosti, čím dosiahnete menší prienik pachov do obývacej časti.

Energetická náročnosť

Energetická náročnosť priamo súvisí s výkonom digestora. Čím bude mať vyšší výkon, tým viac energie spotrebuje. Vyberajte preto pre vašu kuchyňu model optimálnej veľkosti, aby ste zbytočne nezvyšovali výdavky na elektrickú energiu.

Energetický štítok

Pri každom modeli nájdete energetický štítok, na ktorom sú nasledovné informácie:

Energetická účinnosť

Dozviete sa, koľko elektrickej energie digestor potrebuje na dosiahnutie svojho výkonu. Najúspornejšie sú modely v triede A alebo A+. Najmenej úsporná je trieda G.

Ročná spotreba energie

Je to hodnota spotreby digestora za rok, ak by bol každý deň v prevádzke jednu hodiny s tým, že svetlo bude zapnuté 2 hodiny.

Účinnosť odsávania a osvetlenia

Účinnosť odsávania je daná pomerom medzi spotrebou energie a odsatím určitého objemu vzduchu. Trieda A znamená najúčinnejšie odsávanie a trieda G najmenej účinné. V závislosti od spotreby energie sa meria aj účinnosť osvetlenia. Označenie tried je rovnaké.

Účinnosť tukových filtrov

Tento údaj hovorí o tom, aké množstvo tukových častíc filter zachytí. Meria sa hmotnosťou pred jeho použitím a po ňom. Najlepšia účinnosť je v triede A a najhoršia v triede G.

Hodnota hluku

Z energetického štítku sa dozviete aj hodnotu decibelov pri maximálnom výkone spotrebiča. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší výkon, tým vyššia hlučnosť. Platí tiež, že recirkulačné digestory sú hlučnejšie ako odťahové.

Šírka digestora

Pre optimálne využitie výkonu digestora a odsatie pár je potrebné vybrať model vhodnej šírky. Vybraný model by mal byť rovnako široký alebo o niečo širší ako varná doska. Pri ostrovčekových a komínových digestoroch môžete vyberať až do 1,5 násobku šírky varnej dosky.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné digestory, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
CONCEPT OPP1260bcpodstavný– dobrá cena
– 2 ks kovového filtra
– intuitívne ovládanie
– vyššia spotreba48 €Zobraziť ponuku
Gorenje BHP623E13X teleskopický – výkon
– účinný hliníkový filter
– vyššia spotreba
– hlučnosť
169 € Zobraziť ponuku
CONCEPT OPI3060bcvstavaný– filter vhodný do umývačky riadu
– intuitívne ovládanie
– vyššia spotreba230 €Zobraziť ponuku
ELECTROLUX 700 SENSE Hob2Hood LFT769Xkomínový– vysoký výkon
– dotykový panel
– funkcia Hob2Hood
– 4 stupne výkonu
– 3 filtre
– vyššia cena
– hlučnosť
369 €Zobraziť ponuku
AMICA OWC IN 900 BIostrovčekový– vysoký výkon
– dotykový panel
– dizajn
– 4 stupne výkonu
– 3 filtre
– časovač
– vysoká cena
– hlučnosť
709 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk concept oppbc

CONCEPT OPP1260bc

Podstavný digestor spadá do energetickej triedy D s ročnou spotrebou 45,8 kWh/annum. Výkon: 135 m3/hod. Disponuje 3 stupňami výkonu odsávania. Využiť môžete možnosť recirkulácie. Súčasťou digestora je LED osvetlenie (6500K). Plusom sú dva kovové filtre proti mastnotám. Pri prevádzke dosahuje hlučnosť 60 dB. Priemer: 15 cm. Priemer horného vývodu: 12 cm. Priemer zadného vývodu: 15 cm.


vyberomat sk concept opibc

CONCEPT OPI3060bc

Vstavaný digestor patrí do triedy C, s ročnou spotrebou 41,7 kWh/annum. Na výber máte z 3 stupňov odsávania. Obsahuje 1 tukový filter. Výkon odsávania: 517 m3/hod. Výška vývodu: 24,6 cm. Priemer: 15 cm. Priemer horného vývodu: 15 cm. Šírka: 52 cm.


vyberomat sk gorenje bhpex

ELECTROLUX 700 SENSE Hob2Hood LFT769X

Teleskopický digestor spadá do energetickej triedy C, s ročnou spotrebou 66,7 kWh/annum. Výkon: 639 m3/hod. Vybrať si môžete medzi 3 stupňami odsávania, alebo recirkuláciu. Obsahuje dva hliníkové filtre. Digestor dosahuje hlučnosť 68 dB. Priemer: 15 cm. Priemer horného vývodu: 15 cm. Šírka: 60 cm.


vyberomat sk electrolux sense hobhood lftx

ELECTROLUX 700 SENSE Hob2Hood LFT769X

Kománový výkonný digestor patrí do energetickej triedy A. Zvoliť si môžete až zo 4 stupňov odsávania. Plusom je funkcia Hob2Hood, ktorá zaručuje tichú prevádzku. Digestor Obsahuje 3 tukové filtre. Ovláda sa prostredníctvom dotykového panelu. Výkon odsávania: 615 m3/hod. Pri plnej prevádzke dosahuje hlučnosť 68 dB. Šírka: 90 cm.


vyberomat sk amica owc in bi

AMICA OWC IN 900 BI

Ostrovčekový digestor spadá do triedy B, s ročnou spotrebou 74 kWh/annum. Výkon: 708 m3/ hod. Vybrať si môžete z pomedzi 4 stupňov výkonu. Obsahuje 3 ks hliníkových tukových filtrov. Ovláda sa prostredníctvom elektronického senzoru. Výhodou je časovač, vďaka ktorému sa digestor automaticky vypne. Priemer: 15 cm. Výška vývodu: od 85,2 cm do 105,2 cm. Priemer horného vývodu: 15 cm.

Užitočné funkcie a tipy na záver

Digestor je neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Aby si svoju funkciu plnil čo najlepšie, je potrebné jeho výberu venovať dostatočnú pozornosť. Vyberte si typ, ktorý sa najlepšie hodí do vašej kuchyne a dbajte aj na spôsob odsávania pár. Potom porovnajte jednotlivé parametre ako sú výkon, energetická náročnosť a rozmery digestora. Pri výbere skontrolujte aj údaje na energetickom štítku. Vyberajte modely s dostatočnou energetickou účinnosťou, aj účinnosťou odsávania.

Jednotlivé digestory môžu byť vybavené viacerými funkciami. Samozrejmosťou by malo byť osvetlenie. Výhodou môžu byť tiež funkcie ako dobehový systém pre využitie dobehu motora po vypnutí alebo funkcia automatického zapnutia. Tá zapne digestor vždy, keď sa v jeho okolí nachádza vyššia hustota pár. Na podobnom princípe pracuje aj snímač na regulovanie intenzity odsávania. Moderné digestory tiež ponúkajú možnosť ovládania na dotykovom displeji alebo pomocou ovládača. Pri recirkulačných digestoroch iste oceníte indikátor výmeny filtra.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest