Ako vybrať správny invalidný vozík

Invalidný vozík je pomôcka, ktorá je pre niektorých z nás bežnou súčasťou každodenného života. Ak vyberáte invalidný vozík pre seba alebo svojich blízkych, pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke na trhu tak, aby vybraný invalidný vozík presne vyhovoval vašim potrebám.

Pred tým, ako začnete vyberať, si premyslite, čo všetko od vozíka očakávate. Najdôležitejšie otázky, na ktoré by ste mali odpovedať, sú:

  • Kde všade ho budete používať?
  • Koľko času denne strávite na vozíku?
  • Aké vlastnosti by mal mať vybraný model?
  • Potrebujete vozík s elektrickým pohonom alebo bez?
  • Aké sú vaše zdravotné problémy a čo ešte od vozíka očakávate?
  • Ako budete invalidný vozík financovať?

Po zodpovedaní na tieto otázky môžete pristúpiť k porovnaniu jednotlivých parametrov, ktoré vám pomôžu pri výbere.

vyberomat sk wheelchair
vyberomat sk wheelchair

Invalidné vozíky podľa miesta použitia

Vlastnosti jednotlivých modelov sa líšia v závislosti od miesta a účelu použitia, typu pohonu a iných parametrov. Začneme delením podľa miesta použitia.

Interiérové invalidné vozíky

Interiérové invalidné vozíky majú menšie kolieska prispôsobené na pohyb v domácnosti alebo v nemocničných priestoroch. Na pohyb vonku nie sú vhodné.

Exteriérové invalidné vozíky

Exteriérové vozíky majú veľké nafukovacie kolesá. Vďaka nim je možné zdolávať nerovnosti vonkajšieho povrchu. Nafúknuté kolesá navyše tlmia otrasy pri jazde. Pre vyššiu záťaž, ktorej sú exteriérové invalidné vozíky vystavené, sa vyrábajú z pevných a odolných materiálov. Majú tiež ľahkú konštrukciu, vďaka ktorej sa ľahšie ovládajú.

Univerzálne invalidné vozíky

Univerzálne invalidné vozíky spájajú výhody oboch typov. Tieto modely využijete vonku aj vo vnútri. Ich konštrukcia je pevná a dostatočne ľahká na pohyb.

vyberomat sk wheelchair
vyberomat sk wheelchair

Podľa účelu

Podľa účelu použitia delíme invalidné vozíky na:

Štandardné

Štandardné invalidné vozíky sú určené na bežné použitie v interiéri a exteriéri. Pri výbere myslite na to, či sa vo vozíku budete pohybovať sami alebo vás bude tlačiť niekto iný.

Športové

Športové invalidné vozíky sú stabilnejšie a majú kolesá umiestnené pod uhlom, ktorý uľahčuje ich mobilitu. Konštrukciou sa ponášajú na exteriérové invalidné vozíky. Vďaka lepšej mobilite a stabilite sa v športových modeloch môžete venovať športovým aktivitám.

Polohovacie

Polohovacie invalidné vozíky sú určené pre zdravotne postihnutých ľudí s potrebou nastavenia šírky sedadla, sklonu opierky chrbta, jeho výšky a podobne. Takýto vozík sa dá nastaviť presne podľa vašich požiadaviek.

Toaletné

Pri opatere rodinného príslušníka s nízkou pohyblivosťou vám pomôžu toaletné invalidné vozíky. Tieto vozíky slúžia na prevoz do WC alebo sprchy. Modely, ktoré disponujú odnímateľnou toaletnou nádobou, môžete využiť aj ako mobilné WC.

Invalidné vozíky pre deti

Pre deti sa invalidné vozíky vyrábajú väčšinou na mieru tak, aby vzali do úvahy individuálne potreby dieťaťa. Okrem veku, výšky a váhy dieťaťa musia zohľadňovať aj zvýšené požiadavky na bezpečnosť a stabilitu vozíka.

vyberomat sk wheelchair
vyberomat sk wheelchair

Invalidné vozíky podľa typu pohonu

Jednotlivé vozíky pre invalidov sa líšia aj typom pohonu. Ten môže byť mechanický alebo elektrický.

Mechanické invalidné vozíky

Mechanické vozíky sa vyrábajú s veľkými zadnými kolesami. Tie majú zväčša nafukovacie pneumatiky. Môžete sa stretnúť aj s pneumatikami s plnou gumou, pri ktorých nehrozí riziko defektu. Pri tomto type však musíte počítať s tým, že na pohyb budete musieť vynaložiť väčšiu námahu. Práve preto v ponuke aj dopyte na trhu prevládajú nafukovacie pneumatiky. Mechanické vozíky sú prispôsobené jazde na nerovnom povrchu. Niektoré modely je možné využiť aj na šport.

Elektrické invalidné vozíky

Elektrické vozíky fungujú na pohon akumulátorovou batériou. Ovládajú sa pomocou ovládacieho panela. Ten môže byť nainštalovaný po stranách alebo uprostred vozíka. Elektrický model je výhodný, ak sa potrebujete pohybovať bez vynaloženia námahy. Nevýhodou je vyššia cena.

Podľa konštrukcie

Podľa konštrukcie sa invalidné vozíky delia na pevné a skladacie. Pevné invalidné vozíky sa nedajú skladať. Pri ich prevoze budete potrebovať asistenciu inej osoby. Je tiež potrebné počítať s väčším priestorom, ktoré pri presune zaberú.

Skladacie vozíky sa vyznačujú ľahšou konštrukciou, ktorá uľahčuje ich skladanie. Môžete ich zložiť na ceste autom alebo aj lietadlom.

Konštrukcia invalidných vozíkov býva prispôsobená individuálnym potrebám aj možnosťami nastavenia chrbtovej opierky. Dôležitá je tiež možnosť nastavenia alebo odňatia opierok rúk a nôh.

Parametre výberu

Výber konkrétneho modelu vozíka závisí od viacerých faktorov. Ako prvé je potrebné, aby ste vybrali, ktorý zo spomínaných typov vám bude najviac vyhovovať. Premyslite si, či budete potrebovať vozík len do interiéru alebo do exteriéru, či ho budete chcieť aj skladať alebo či vyžadujete, aby mal odnímateľné opierky pre ruky a nohy. Okrem toho zvážte váš individuálny stav a potreby. Napríklad potrebu opierky hlavy a nastavenie opierky chrbta. Pamätajte pri tom na to, že správny výber vám zabezpečí dostatočný komfort pri používaní vozíka. Ďalej zvážte aj nasledovné kritériá:

Šírka sedadla

Šírka sedadla vozíka by mala zodpovedať najširšiemu bodu na stehnách osoby, ktorá bude vozík používať. K tejto hodnote pripočítajte ešte 5 cm. Ak vyberáte vozík do exteriéru, vezmite do úvahy aj ďalšie vrstvy oblečenia, prípadne prikrývku. Pri skúšaní vozíka otestujete správnu šírku jednoduchým testom. Pri sedení by ste mali môcť vsunúť medzi vonkajšiu stranu stehna a okraj vozíka dlaň.

Hĺbka sedadla

Hĺbka sedadla je rozmer od okraja vozíka až dozadu k operadlu. Optimálnu hĺbku sedadla určíte zmeraním vzdialenosti od okraja zadku až k vnútornému ohybu kolena. Od tohto rozmeru odpočítajte 5 cm. Pri skúšaní vozíka by mal pacient pohodlne sedieť tak, aby mu vozík netlačil odspodu na stehná. Jeho hmotnosť musí byť zároveň rovnomerne rozložená na sedacích svaloch.

Výška podložky na nohy

Pri meraní výšky stúpačky merajte rozmer od päty topánky až po stehno. Takto zabezpečíte pohodlnú polohu nôh vo vozíku. Ideálnym riešením je vybrať invalidný vozík s možnosťou nastavenia aj vyklopenia podnožiek. Správne nastavené podnožky vám umožnia sedieť bez toho, aby sa vám rozchádzali kolená a celé stehná budete mať na sedadle.

Výška operadla

Opierka chrbta poskytuje oporu chrbtu a zaisťuje pohodlné držanie tela. Jej výška závisí od stupňa činnosti zdravotne postihnutej osoby. Výšku operadla merajte od podpazušia po sedadlo vozíka. Ak hľadáte vozík s opierkou hlavy, merajte od sedadla po miesto požadovanej podpory, teda po krk, rameno alebo strednú časť hlavy.

Výška sedadla

Výšku sedadla určuje vzdialenosť od päty k miestu ohybu kolena. K tomuto rozmeru pripočítajte 5 cm. Takto určená výška sedadla umožní umiestniť nohy do bezpečnej výšky od povrchu.

Výška opierky rúk

Výška, v ktorej by sa mali nachádzať opierky rúk, je daná vzdialenosťou od sedadla po lakeť. K nej treba pripočítať 2,5 cm. Podľa miery pohyblivosti rúk môžete vybrať aj model so sklopnými alebo odnímateľnými opierkami.

Na čo ešte myslieť

Okrem uvedených parametrov myslite aj na nasledovné:

Prostredie, v ktorom sa pohybujete

Na rozmery vozíka vplýva aj to, v akom prostredí sa budete pohybovať. Vopred preto zvážte, ako sa vám na vozíku bude napríklad nastupovať do výťahu. A to nie len v mieste bydliska, ale všade, kam pravidelne chodievate.

Akým činnostiam sa venujete

Premyslite si tiež, aké vlastnosti by mal mať vozík, aby vám vyhovoval pri bežných činnostiach tak, aby ste sa mohli pohodlne prisunúť k jedálenskému, či kancelárskemu, stolu alebo sa venovať svojim koníčkom. Zvážte tiež, ktoré činnosti môžete robiť sami a pri ktorých potrebujete pomoc inej osoby.

Záver

Invalidný vozík je pomôcka, ktorá by mala presne vyhovovať vašim požiadavkám. Správne vybraný vozík by mal vyhovovať všetkým bežným činnostiam, ktoré vykonávate. Vopred zvážte, či ho budete využívať len interiéri alebo aj exteriéri. Pri výbere je dôležité vziať do úvahy šesť rozmerov, ktoré určia výšku operadla a sedadla, hĺbku a šírku sedadla, výšku opierky rúk a nôh.

Premýšľajte tiež nad činnosťami, ktoré v ňom budete vykonávať a nad prostredím, v ktorom sa budete pohybovať. V niektorých prípadoch sa môže stať napríklad, že potrebná výška sedu nebude pasovať k vášmu písaciemu stolu. V takýchto prípadoch, ak je to možné, vždy dajte prednosť ergonomickým požiadavkám na vozík.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest