Ako vybrať najlepší aróma difuzér

Všetci sa chceme cítiť doma príjemne a pohodlne. Predsa, je to miesto, kde trávime veľa času a kam sa s radosťou vraciame po náročnom dni. Svoju domácnosť si môžete veľmi jednoducho ešte viac spríjemniť a vylepšiť. Stačí si zaobstarať aróma difuzér. Okrem krásne prevoňaných izieb, získate ďalšie výhody.

vyberomat sk difuzer
vyberomat sk difuzer

Možno si to ani neuvedomujete, ale vône nás ovplyvňujú neustále. Vplývajú na našu psychickú pohodu a rovnováhu. Prostredníctvom správne zvolených esenciálnych olejov môžete svojej hlave dopriať zaslúžený odpočinok. Aj v tomto smere je difuzér užitočným zariadením, no vie vám ponúknuť ešte viac. Čo ešte taký difuzér dokáže? To sa dozviete v našom článku.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné difuzéry, ktoré sme rozdelili podľa typu.

ProduktTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
California Scent, vôňa Car Scents Concord Cranberrydifuzér do auta– nízka cena
– veľmi dlhá výdrž (60 d)
– široká škála vôní
– šetrný k životnému prostrediu
– jednorazový produkt3,90 €Zobraziť ponuku
AIR WICK Vonné tyčinky Radostné leto 25 mltyčinkový difuzér– nízka cena
– rýchle šírenie vône
– dlhá výdrž
– malý objem
– jednorazový produkt
3,70 €Zobraziť ponuku
YANKEE CANDLE Clean Cotton 120 mltyčinkový difuzér– rýchle šírenie vône
– veľmi dlhá výdrž (10 týždňov)
– široká škála vôní
– väčší objem 120 ml
– vysoká cena
– jednorazový produkt
18,90 €Zobraziť ponuku
ETA Aria 4634 90000elektrický difuzér– veľký objem
– tichý chod
– dlhá výdrž
– automatické vypnutie, podsvietenie, ultrazvuk a zvlhčovač
– chýba časovač37,90 €Zobraziť ponuku
DOMO DO9215AVelektrický difuzér– tichý chod
– automatické vypnutie, LED podsvietenie, časovač, zvlhčovač
– vyššia cena43,90 €Zobraziť ponuku
Bloomy Lotus Bamboo Aroma Nebulizernebulizér– veľmi veľký dosah
– dlhá výdrž
– moderný dizajn
– bambusový materiál
– vysoká cena98,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk california scent vona car scents concord cranberry difuzer do auta

California Scent, vôňa Car Scents Concord Cranberry

Vôňa do auta vám vydrží až 60 dní. Dokáže prekryť akýkoľvek zápach a zaplní interiér. Výhodou je možnosť regulovať intenzitu vône. Aj keď ide o jednorazový produkt je šetrný k životnému prostrediu. Obsahuje tri bloky lisovaného ľanu napusteného parfumom. Výber vôní máte naozaj široký za prijateľnú cenu.


vyberomat sk air wick vonne tycinky radostne leto ml tycinkovy difuzer

AIR WICK Vonné tyčinky Radostné leto 25 ml

AIR WICK vonné tyčinky s vôňou radostné leto poskytujú príjemnú vôňu až na 4 týždenne. V balení sa nachádza nádobka s objemom 25 ml. Navyše vďaka peknému dizajnu nepôsobí tento tyčinkový difuzér rušivo.


vyberomat sk yankee candle clean cotton ml tycinkovy difuzer

YANKEE CANDLE Clean Cotton 120 ml

Značka Yankee Candle je známa svojimi kvalitnými výrobkami s dlhou výdržou. Výnimkou nie sú ani ich tyčinkové difuzéry. Na výber máte naozaj širokú škálu vôní. Objem fľaštičky s parfumom je 120 ml, vďaka čomu vydrží až 10 týždňov.


vyberomat sk eta aria elektricky difuzer

ETA Aria 4634 90000

Popularitu si difuzér od ETA získal svojim príjemným dreveným dizajnom. Navyše sa môže pochváliť veľkým objemom (600 ml) a skvelými funkciami. Jeho súčasťou je automatické vypnutie, podsvietenie (6 farieb), ultrazvuk a zvlhčovač. Na jedno naplnenie vydrží v nepretržitej prevádzke až 8 hodín. Napája sa cez adaptér. Odporúčaná veľkosť miestnosti: 25 m².


vyberomat sk domo doav elektricky difuzer

DOMO DO9215AV

Vďaka modernému dizajnu sa bude tento difuzér vynímať aj vo vašej domácnosti. Prináša množstvo pridaných funkcií. S difuzérom získate zároveň aj zvlhčovač. Jeho súčasťou je automatické vypnutie, LED podsvietenie (7 farieb), časovač a ultrazvuk. Farby môžete regulovať v 3 režimoch (konkrétna farba, cyklovanie a vypnutie). Dokáže vydržať v nepretržitej prevádzke 60 minút alebo s 30 min cyklami až 120 minút. Objem: 200 ml. Hlučnosť: 35 dB. Napájanie: 100 – 240V/ 50 – 60 Hz. Rozmery: š. 17 x h. 17 x v. 22,5 cm. Hmotnosť: 0,7 kg. Dĺžka prívodného kábla: 178 cm.


vyberomat sk bloomy lotus bamboo aroma nebulizer

Bloomy Lotus Bamboo Aroma Nebulizer

Kvalitný nebulizér prinesie do vášho domova, kancelárie alebo prevádzky intenzívnu vôňu. Jeho najväčšou prednosťou je dosah vône, a to až 80 m², takže je ideálny do veľkých miestností. Zároveň má aj dlhú výdrž prevádzky. Vydrží pracovať nepretržite 5 hodín. Odolnosť difuzéra je zaistená bambusovým materiálom.

Čo je aróma difuzér?

Difuzér je prístroj alebo zariadenie, ktorého primárnou úlohou je vypúšťanie jemnej mikrohmly do okolitého ovzdušia. Hmla vzniká z vody a esenciálnych olejov. Šíri sa vzduchom a účinne prevonia celú miestnosť. Aróma difuzér má vo väčšine prípadov malé, kompaktné rozmery, takže vám nebude zavadzať ani v menších miestnostiach. Navyše sa vyrábajú s moderným dizajnom, aby vám poslúžili aj ako pekný bytový doplnok.

Rozdiel medzi aróma difuzérom a aromalampou

Na začiatok si treba ujasniť rozdiel medzi aromalampami a difuzérom. Aromalampy fungujú na jednoduchom princípe. Do misky s vodou nakvapkáte esenciálne oleje a pod miskou zapálite sviečku. Vplyvom tepla sa začne vôňa uvoľňovať do okolitého ovzdušia. Aj keď ide o rýchly a úplne nehlučný spôsob má svoje nevýhody. Nielen že pri nesprávnom zaobchádzaní môže dôjsť k popáleniu, ale vplyvom veľkej teploty sa môže olej prepáliť, čím sa vytratia jeho účinky. Pri aromalampách musíte počítať s veľkou spotrebou čajových sviečok a častým dopĺňaním vody. Aróma difuzéry fungujú samostatnejšie. Najväčším rozdielom je, že aróma difuzéry vám okrem vône ponúkajú aj ďalšie funkcie, aké klasické aromalampy nedokážu.

Typy difuzérov

Difuzérov existuje viacero typov a majú rozdielne spôsoby fungovania. Záleží len na vás, pre ktorý sa rozhodnete a ktorý je pre váš domov ten najlepší. Základné rozdelenie difuzérov je na elektrické a tyčinkové.

Elektrický difuzér

Elektrický difuzér je najlepšou možnosťou pre domácnosti s detičkami alebo domácimi zvieratkami. Je úplne bezpečný. Väčšinou disponujú množstvom pridaných funkcií. Ďalšími prednosťami sú jednoduchá obsluha a rovnomerné vypúšťanie arómy. Elektrické difuzéry sa vyrábajú s moderným dizajnom, takže poslúži aj ako bytový doplnok. Nevýhodou tohto typu je, že na jeho fungovanie potrebujete prívod elektriky. Nemusíte sa však báť vysokých účtov. Bežne spotrebujú iba okolo 8 – 15 W. Zároveň musíte počítať s tým, že za pridané funkcie elektrického difuzéru si priplatíte.

Tyčinkový difuzér

Tyčinkové difuzéry sú obľúbeným spôsobom prevoňania interiéru. Je to hlavne kvôli nízkej cene a bezúdržbovosti. Stačí nastrkať tyčinky do flakónu s parfumom a položiť na miesto, kde je dostatočné prúdenie vzduchu. Aróma sa bude postupne naťahovať do drevených tyčiniek, ktoré ju vypustia do ovzdušia. Čím viac tyčiniek pridáte, tým intenzívnejšiu vôňu budú vypúšťať. Prípadne môžete tyčinky pravidelne otáčať. Nevýhodou je ich jednorazové použitie. Ak by ste tyčinky použili s viacerými parfumami, došlo by k ich zmiešaniu. Tyčinkové difuzéry neobsahujú žiadne pridané funkcie.

Ultrazvukový difuzér

Tento druh difuzéru funguje na princípe ultrasonického kmitania, vďaka ktorému sa uvoľňuje do prostredia aróma. Zároveň funguje aj ako účinný zvlhčovač vzduchu, takže sa jeho používanie neodporúča do vlhkých miestností. Patrí do typu elektrických difuzérov.

Vzduchový difuzér

Princíp fungovania vzduchového aróma difuzéru je, že premieňa esenciálny olej na molekuly, ktoré rozprašuje do okolia. Z nádobky s olejom difuzér postupne ťahá tekutinu a prostredníctvom vzduchovej pumpy ju rozprašuje do ovzdušia. Vzduchový difuzér na svoje fungovanie nepotrebuje vodu.

Tepelný difuzér

Ide o aromalapmy, ktoré fungujú na základe ohňa zo sviečky. Vplyvom tepla sa začne esenciálny olej s vodou odparovať do okolia.

Zhrnutie

Typ KladyZápory
Ultrazvukový difuzér+ tichý chod
+ zvlhčuje vzduch
+ obsahuje pridané funkcie
+ samostatné fungovanie
– vyššia cena
– spotreba energie
– nevhodný do vlhkých miestností
Vzduchový difuzér+ vhodný do väčších miestností
+ vhodný do vlhkých miestností
– vyššia hlučnosť
– vyššia spotreba esenciálneho oleja
– vyššia cena
Tepelný difuzér+ nízka cena
+ rýchle fungovanie
+ intenzívna vôňa
+ bez hluku
– olej sa môže ľahko prepáliť
– hrozí nebezpečenstvo popálenia
– bez pridaných funkcií
Odparovací difuzér+ tichý chod
+ veľká nádobka na vodu
+ zvlhčuje vzduch
– nevhodný do vlhkých miestností
– vyššia cena

Difuzér do auta

Samostatným typom sú difuzéry do auta. Síce majú kratšiu životnosť, ale zaručene spríjemnia dlhé jazdy alebo každodennú cestu do práce. Výhodou je ich dostupná cena a úplná samostatnosť prevádzky. Vybrať si môžete z elektrických alebo voľne odparujúcich sa difuzérov do auta.

vyberomat sk aroma difuzer
vyberomat sk aroma difuzer

Parametre výberu

Teraz sa zameriame na všetky parametre, ktoré by ste pred kúpou difuzéra mali zvážiť.

Výkon – Dosah

Najdôležitejším parametrom je dosah aróma difuzéru. Je dôležité zvážiť veľkosť miestnosti, v ktorej ho budete používať. Vďaka tomu budete s istotou vedieť, že je dostatočne výkonný a dokáže bez problémov prevoňať vašu izbu. Dosah sa uvádza v metroch štvorcových. Väčšinou sa môžete stretnúť s hodnotami od 10 do 45 m². Prístroje s menším dosahom vám poslúžia napríklad v detských izbách, spálňach alebo kúpeľniach. Pre väčšie izby alebo kancelárie budete potrebovať dosah aspoň 30 m².

Výdrž

Dobu prevádzky resp. výdrž aróma difuzéra je taktiež potrebné zvážiť. Tá sa odvíja od typu prístroja a jeho spôsobu fungovania. Lacnejšie zariadenia by mali vydržať v prevádzke približne 5 hodín. Drahšie si už väčšinou dokážu regulovať dobu prevádzky čím zároveň šetria energiu a spotrebu olejov.

Objem

S výdržou súvisí aj objem nádoby. Čím väčšia nádoba, tým by mala byť výdrž dlhšia. Samozrejme, objem záleží od typu aróma difuzéra. Pokiaľ si chcete zaobstarať vzduchový difuzér, nádobku na vodu nebudete potrebovať. Najmenšie difuzéry disponujú objemom od 100 ml.

Hlučnosť

Pred výberom sa zamerajte na hlučnosť aróma difuzéru. Tá by mala byť čo najnižšia, aby vás nevyrušovala počas dňa. Najideálnejšie difuzéry majú hlučnosť menšiu ako 25 dB.

Dizajn – Materiál

Ako sme už viac krát spomínali, aróma difuzéry sa vyrábajú s pekným moderným dizajnom. Napriek tomu, že sú malé a nenápadné, môžu byť skvelým doplnkom vašej domácnosti. Nebudete mať problém nájsť širokú škálu farieb, tvarov a veľkostí aróma difuzérov. Stačí si vybrať taký aby vám ladil s nábytkom. Veľmi obľúbenou variantov je imitácia dreva. Čo sa týka materiálu, nájdete drevené, plastové alebo keramické difuzéry.

Pridané funkcie

Drahšie typy aróma difuzérov dokážu viac, ako len vypúšťať vôňu do vzduchu. Vo väčšine prípadov sú zároveň aj zvlhčovačom vzduchu a prístrojom na liečbu prostredníctvom farebného svetla. Zároveň môžu obsahovať možnosť nastaviť intenzitu a interval vône, časovač, digitálnu signalizáciu minutia vody a automatické vypnutie. Niektoré dokonca dokážu prehrávať hudbu cez USB. Pri výbere záleží len na vás, ktorá z funkcií je pre vás dôležitá.

Esenciálne oleje

K difuzérom patria aj esenciálne oleje. Nejde len o ich vôňu, ale aj o vplyv na naše psychické a fyzické zdravie. Každý má svoje vlastnosti, ktoré majú rozdielny účinok pre naše telo. Pozrite si zoznam najobľúbenejších a najpoužívanejších esenciálnych olejov a ich účinkov.

vyberomat sk esencialne oleje
vyberomat sk esencialne oleje
  • Eukalyptus: pomáha pri respiračných problémoch, pri bolestiach hrdla a kašľa
  • Levanduľa: pomáha s nespavosťou a odbúrava stres.
  • Čajovník: pomáha pri nachladnutí a chorobách horných dýchacích ciest.
  • Mäta: prečisťuje vzduch a ukľudňuje myseľ. Pôsobí sviežo a pomáha pri žalúdočných problémoch.
  • Borievka: pomáha pri bolestiach hlavy a prechladnutí.
  • Ruža: podporuje krvný obeh a pôsobí ako afrodiziakum.
  • Medovka: uvoľňuje stres a ukľudnuje myseľ.
  • Ylang-ylang: znižuje krvný tlak a uvoľňuje stres.
vyberomat sk saloos eukalyptus ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos eukalyptus ml esencialne oleje

CENA: 2,50 €

vyberomat sk saloos mata pieporna ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos mata pieporna ml esencialne oleje

CENA: 3,20 €

vyberomat sk saloos levandula ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos levandula ml esencialne oleje

CENA: 4,99 €

vyberomat sk saloos medovka s citronelou ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos medovka s citronelou ml esencialne oleje

CENA: 2,99 €

Najčastejšie otázky

Na záver sme si pre vás pripravili odpovede, na vaše najčastejšie otázky.

Ako funguje difuzér?

Záleží od typu. V skratke môžeme povedať, že všetky fungujú na princípe premeny vody s esenciálnym olejom na molekuly, ktoré vypúšťajú do okolia. Ultrazvukový difuzéru funguje na princípe ultrasonického kmitania. Tepelný zase na princípe odparovania vody s olejom za pomoci tepla. Vzdušné využívajú vzduchovú pumpu, ktorou vôňu vystrekujú do miestnosti.

Ako používať difuzér?

Na ich použitie vám stačí voda a esenciálny olej. Jedine pri tepelných difuzéroch budete potrebovať čajové sviečky, ktorými olej zohrejete. Difuzéry obsahujú nádoby, do ktorých pridáte zmes vody a oleja. Potom už svoju prácu, vykoná sám. Tak to býva vo väčšine prípadov, avšak najlepšie bude, ak budete nasledovať pokyny výrobcu.

Ako vyčistiť difuzér?

– Tepelné difuzéry čistite pod horúcou tečúcou vodou. V prípade, že vrstva nečistôt stále nezmizne, použite handričku z bavlny, aby ste difuzér nepoškrabali.
– Aróma difuzéry s ventilátorom zase vyčistíte octom s vodou, ktorú nechajte vypariť a následne prepláchnite. Rám utrite handrou namočenou v alkohole alebo liehu.
– Ultrazvukové difuzéry vyčistíte rovnako ako tie s ventilátorom. Zapnite difuzér, nalejte do neho vodu s octom a nechajte ho pracovať približne 10 minút. Následne ho prepláchnite čistou vodou a vysušte. Čip a okraje pretrite bavlneným tampónikom namočeným v octe a postup opakujte s čistou vodou.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest