Mobil do 400 eur: 10 najlepších modelov 2026 podľa ceny
Za 230 až 400 eur už nekupuješ kompromis. Stredná trieda dnes vie OLED displej, výdrž na dva dni, slušný fotoaparát so stabilizáciou a často aj telo, ktorému neublíži dážď ani pád na chodník. V tejto cene sa najviac bijú Samsung, Motorola a Xiaomi so svojimi radmi Redmi Note a POCO.
Pod rebríčkom nájdeš rady, ako čítať parametre a prečo pri kúpe rozhodujú roky aktualizácií. Ak ešte nevieš, akú sumu chceš minúť, začni na rozcestníku najlepších mobilov.
Rebríček: 10 najlepších mobilov do 400 € podľa ceny
Mobily sú zoradené podľa ceny, od lacnejších modelov s dlhou podporou cez Xiaomi s veľkou batériou až po výkonné POCO a odolnú Motorolu s výdržou na dva dni. V tabuľke vidíš hlavné rozdiely a pod ňou zistíš, ktorý sedí na tvoje používanie.
Rýchly výber
-
Najlepší celkovo
Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB okolo 329,99 € Pozrieť cenu
-
Cena a výkon
Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB okolo 293,99 € Pozrieť cenu
-
Lacnejší tip
Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB okolo 239,00 € Pozrieť cenu
Porovnanie v tabuľke
| Model | Displej | Fotoaparát | Batéria | Aktualizácie | Hodnotenie | Cena |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB Najlepší celkovo | 6,7″ pOLED, 120 Hz | 50 Mpx s OIS + 8 Mpx širokouhlý | 6 720 mAh, 30 W | 4 roky záplat (do 2029) | 4,7 | 329,99 € |
| POCO X8 Pro 8 GB/256 GB Najvýkonnejší | 6,59″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx s OIS + 8 Mpx širokouhlý | 6 500 mAh, 100 W | 4 verzie Androidu, 6 rokov záplat | 4,7 | 389,00 € |
| Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB Cena a výkon | 6,7″ IPS, 120 Hz | 50 Mpx + 8 Mpx širokouhlý | 7 000 mAh, 30 W | 1 nová verzia Androidu | 4,6 | 293,99 € |
| Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB Lacnejší tip | 6,7″ AMOLED, 90 Hz | 50 Mpx s OIS + 5 Mpx širokouhlý | 5 000 mAh, 25 W | 6 rokov Androidu aj záplat | 4,6 | 239,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G 8 GB/256 GB Fotoaparát za málo | 6,77″ OLED, 120 Hz | 200 Mpx s OIS + 8 Mpx širokouhlý | 6 500 mAh, 45 W | Záplaty do roku 2032 | 4,6 | 269,00 € |
| Samsung Galaxy A17 5G 4 GB/128 GB Samsung s 5G | 6,7″ AMOLED, 90 Hz | 50 Mpx s OIS + 5 Mpx širokouhlý | 5 000 mAh, 25 W | 6 rokov Androidu aj záplat | 4,7 | 289,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 17 5G 6 GB/128 GB Výdrž s 5G | 6,99″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx | 7 700 mAh, 45 W | 4 verzie Androidu, 6 rokov záplat | 4,9 | 319,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 17 4G 6 GB/256 GB Obrí displej | 6,99″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx | 7 700 mAh, 45 W | Android 16, dĺžka podpory nepotvrdená | 4,9 | 279,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 15 4G 8 GB/256 GB Lacné Xiaomi | 6,77″ OLED, 120 Hz | 108 Mpx + 2 Mpx pomocný | 6 000 mAh, 33 W | 4 verzie Androidu, 6 rokov záplat | 4,3 | 229,00 € |
| Samsung Galaxy XCover7 6 GB/128 GB Odolný do terénu | 6,6″ IPS, 60 Hz | 50 Mpx | 4 050 mAh vymeniteľná, 15 W | 4 verzie Androidu, 5 rokov záplat | 4,4 | 329,00 € |
Najlepšie mobily do 250 €

Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB
Pre koho: Pre každého, kto chce lacnejší Samsung na roky dopredu a nehrá náročné hry. Zákazníci ho kupujú aj rodičom a starým rodičom, chvália veľký displej a jednoduché ovládanie.
Plusy
- Šesť rokov nových verzií Androidu aj bezpečnostných záplat
- Displej AMOLED 6,7 palca s 90 Hz a hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou
- Tenký a ľahký, 7,5 mm a 190 g, k tomu NFC na platby a microSD do 2 TB
Mínusy
- Len LTE bez 5G a slabší procesor, na náročné hry nestačí
- Pamäť RAM má len 4 GB a odolnosť IP54 chráni iba proti striekajúcej vode

Xiaomi Redmi Note 15 4G 8 GB/256 GB
Pre koho: Pre nenáročného človeka, ktorý chce pekný displej, veľa miesta a batériu na celý deň aj viac. Zákazníci ho kupujú rodičom aj partnerom a chvália, že pôsobí drahšie, než je.
Plusy
- OLED displej 6,77 palca so 120 Hz a jemne zaoblenými okrajmi
- Batéria 6 000 mAh, 8 GB RAM a 256 GB s možnosťou microSD
- Obal a ochranná fólia v balení, k tomu NFC na platby
Mínusy
- Len LTE bez 5G a fotoaparát bez optickej stabilizácie
- Zákazníci hlásia reklamy v systéme a pomalšiu odozvu fotoaparátu
Najlepšie mobily do 300 €

Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB
Pre koho: Pre každého, kto chce svižný mobil s obrovskou výdržou a neplánuje ho mať dlhšie ako tri roky. Zákazníci chvália hlavne batériu a plynulý chod.
Plusy
- Batéria 7 000 mAh, podľa zákazníkov vydrží dva až tri dni
- Snapdragon 6s Gen 4 a 12 GB RAM, v našom skóre plynulosti druhý najlepší v rebríčku
- Krytie IP64, vojenská norma MIL-STD-810H, eSIM, jack 3,5 mm a obal v balení
Mínusy
- Výrobca sľubuje len jednu novú verziu Androidu
- Displej IPS má slabší kontrast než OLED a fotoaparát nemá optickú stabilizáciu

Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G 8 GB/256 GB
Pre koho: Pre každého, kto chce za rozumné peniaze dobré fotky a batériu na dva dni a nepotrebuje 5G. Zákazníci chvália fotoaparát, výdrž a obal v balení.
Plusy
- Hlavný fotoaparát 200 Mpx s optickou stabilizáciou, zákazníci ho chvália
- Batéria 6 500 mAh, podľa zákazníkov vydrží dva až tri dni, nabíjanie 45 W
- OLED displej so 120 Hz, sklo Gorilla Glass Victus 2 a slot na microSD
Mínusy
- Len LTE bez 5G a procesor Helio G200 je na náročné hry slabší
- Telo je veľké, jack 3,5 mm chýba a nabíjačku treba dokúpiť

Samsung Galaxy A17 5G 4 GB/128 GB
Pre koho: Pre každého, kto chce Samsung s 5G a dlhou podporou na bežné veci, teda správy, sociálne siete, fotky a videá. Zákazníci ho kupujú aj deťom.
Plusy
- Šesť rokov nových verzií Androidu aj bezpečnostných záplat
- Displej AMOLED 6,7 palca a hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou
- 5G, NFC a microSD do 2 TB v telese hrubom len 7,5 mm
Mínusy
- Pamäť RAM má len 4 GB, pri viacerých aplikáciách sa podľa zákazníkov občas zasekne
- Odolnosť len IP54 a viacerým zákazníkom je príliš veľký do ruky

Xiaomi Redmi Note 17 4G 6 GB/256 GB
Pre koho: Pre každého, kto chce čo najväčší displej na videá a čítanie a batériu, na ktorú môžeš na deň či dva zabudnúť. Zákazníci chvália výdrž, AMOLED displej a veľké úložisko.
Plusy
- Batéria 7 700 mAh s nabíjaním 45 W, zákazníci chvália hlavne výdrž
- AMOLED displej 6,99 palca so 120 Hz a jasom až 1 800 nitov
- 256 GB s microSD, krytie IP65, obal aj fólia v balení a Android 16 hneď z výroby
Mínusy
- Len LTE bez 5G a fotoaparát bez optickej stabilizácie
- S hmotnosťou 224 g je ťažký a do menšej ruky príliš veľký
Najlepšie mobily do 400 €

Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB
Pre koho: Pre väčšinu ľudí, ktorí chcú v strednej triede čo najkompletnejší mobil. Má jasný OLED displej, slušný fotoaparát, výdrž na dva dni a odolnosť, akú v tejto cene inde ťažko nájdeš.
Plusy
- Batéria 6 720 mAh, zákazníkom vydrží zhruba dva dni
- Krytie IP68 aj IP69 a vojenská norma MIL-STD-810H
- Jasný pOLED displej so 120 Hz, fotoaparát s optickou stabilizáciou, 12 GB RAM a microSD
Mínusy
- Výrobca uvádza štyri roky bezpečnostných záplat, kratšie než Samsung
- Nabíjanie 30 W je na takú batériu pomalšie a širokouhlý fotoaparát je slabší

POCO X8 Pro 8 GB/256 GB
Pre koho: Pre hráčov a každého, kto chce v strednej triede výkon, aký majú inak drahšie mobily. Zákazníci chvália plynulé hry bez prehrievania a výdrž batérie.
Plusy
- Dimensity 8500 Ultra, v našom skóre plynulosti najvýkonnejší mobil rebríčka
- Batéria 6 500 mAh s nabíjaním 100 W a krytie IP68
- Štyri nové verzie Androidu a šesť rokov záplat, k tomu video 4K
Mínusy
- Fotoaparát je podľa zákazníkov skôr priemerný a širokouhlý má len 8 Mpx
- Nemá slot na pamäťovú kartu ani eSIM a zákazníkom po Samsungu chýbajú niektoré funkcie

Xiaomi Redmi Note 17 5G 6 GB/128 GB
Pre koho: Pre každého, kto chce veľký mobil s 5G, ktorý vydrží niekoľko dní a dostane dlhú podporu. Zákazníci chvália displej, svižný systém a výdrž batérie.
Plusy
- Batéria 7 700 mAh, podľa zákazníkov vydrží aj niekoľko dní
- Štyri nové verzie Androidu a šesť rokov záplat
- AMOLED 6,99 palca so 120 Hz, 5G, NFC, krytie IP65 a microSD v hybridnom slote
Mínusy
- Fotky sú podľa zákazníkov skôr priemerné a optická stabilizácia chýba
- Len 128 GB, hmotnosť 225 g a nabíjačka nie je v balení

Samsung Galaxy XCover7 6 GB/128 GB
Pre koho: Pre stavbu, dielňu, chatu alebo hory, kde mobil padá, mokne a pracuje sa s ním v rukaviciach. Batériu si vymeníš sám a podporu má dlhú.
Plusy
- Krytie IP68, vojenská norma MIL-STD-810H a Gorilla Glass Victus+
- Vymeniteľná batéria a programovateľné tlačidlo XCover
- Štyri nové verzie Androidu a päť rokov záplat, k tomu eSIM, microSD aj jack 3,5 mm
Mínusy
- Displej IPS má len 60 Hz a procesor je zo staršej generácie
- Batéria 4 050 mAh s nabíjaním 15 W, ojedinele zákazníci hlásia jej rýchlejšie starnutie
Ako sme vyberali
Telefóny sme fyzicky netestovali. Výber stojí na parametroch od výrobcov, na našom vlastnom skóre parametrov, na hodnoteniach a recenziách overených zákazníkov a na nezávislých recenziách. Pozerali sme na celý balík: fotoaparát, výkon, displej, batériu, odolnosť a dĺžku aktualizácií.
Poradie v rámci každej sekcie je naše posúdenie pomeru ceny, výbavy a skúseností zákazníkov. Opakované výhrady z recenzií píšeme rovno do mínusov. Do rebríčka berieme len modely, ktoré sú skladom a majú od zákazníkov vysokú známku.
Ceny a dostupnosť kontrolujeme každý týždeň. Mobily sa menia rýchlo, nové modely prichádzajú niekoľkokrát do roka, preto celý výber revidujeme každý štvrťrok. Pri cene vždy platí tá aktuálna v obchode, a keď sa zmení, model sa môže posunúť do inej cenovej sekcie.
Čo dostaneš navyše oproti lacným mobilom
Lacný mobil do 200 eur zvládne volanie, správy a internet. Pri dlhšom používaní sa však seká, fotky v interiéri sú rozmazané a aktualizácie skončia skôr. Ak ti stačia základy, pozri si rebríček mobilov do 200 eur.
Za 230 až 400 eur dostaneš hlavne tieto veci:
| Čo riešiš | Lacný mobil do 200 € | Stredná trieda do 400 € |
|---|---|---|
| Displej | často LCD s nižším rozlíšením | OLED alebo jasné LCD so 120 Hz |
| Fotoaparát | bez stabilizácie, slabšie v tme | hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou |
| Výkon a RAM | 4 GB, pri hrách sa seká | 6 až 12 GB a svižnejší procesor |
| Odolnosť | proti striekajúcej vode | často IP68, niekedy aj IP69 |
| Aktualizácie | dva až tri roky | štyri až šesť rokov |
Na čo sa pozerať pri výbere
Displej: OLED a obnovovacia frekvencia
OLED (u výrobcov aj AMOLED alebo pOLED) má hlbokú čiernu, sýtejšie farby a lepšie sa číta na slnku. LCD (IPS) býva lacnejšie a v tme pôsobí čierna skôr ako sivá. Číslo v Hz hovorí, koľkokrát za sekundu sa obraz obnoví. Pri 90 až 120 Hz je posúvanie webu a sociálnych sietí citeľne plynulejšie než pri 60 Hz.
Fotoaparát: stabilizácia je dôležitejšia ako megapixely
Dnes má skoro každý mobil 50 Mpx, takže samotné číslo nič nehovorí. Dôležitejšia je optická stabilizácia (OIS), teda pohyblivý snímač, ktorý vyrovná trasenie rúk. Vďaka nej sú ostrejšie fotky večer, v interiéri aj videá z prechádzky. Ak je pre teba fotenie hlavný dôvod kúpy, pozri si aj rebríček fotomobilov.
Výkon a pamäť RAM
Na bežný deň stačí ktorýkoľvek procesor z nášho výberu, rozdiel spoznáš pri hrách. Na tie je v tejto cene najsilnejšie POCO X8 Pro. Pri plynulosti pomáha aj RAM, teda operačná pamäť. So 4 GB sa telefón po pár rokoch začne zadýchavať, 8 GB a viac je pohodlná rezerva na dlhšie obdobie.
Batéria a nabíjanie
Kapacita 5 000 mAh vystačí bežnému človeku na deň, modely so 6 500 až 7 700 mAh aj na dva dni. Nabíjačku v balení dnes nedostaneš pri žiadnom z modelov v rebríčku, počítaj s ňou zvlášť. Na dlhé výlety sa oplatí aj poriadna powerbanka.
Odolnosť: čo znamená IP54, IP68 a IP69
- IP54: chráni pred prachom a striekajúcou vodou, dážď zvládne, ponorenie nie.
- IP64 a IP65: úplne prachotesný, IP64 odolá striekajúcej vode a IP65 aj prúdu vody z hadice.
- IP68: prachotesný a vydrží aj ponorenie, výrobca udáva hĺbku a čas.
- IP69: navyše odolá prúdu horúcej vody pod vysokým tlakom.
Tesnenia časom starnú a po oprave displeja nemusia tesniť ako z výroby. Ber odolnosť ako poistku proti nehode.
Xiaomi, Redmi a POCO: na čo si dať pozor
Xiaomi predáva lacnejšie mobily pod značkami Redmi a POCO. Za rovnaké peniaze často dajú väčšiu batériu alebo silnejší procesor, no pri kúpe sleduj dve veci.
- 4G a 5G verzie s rovnakým menom. Redmi Note 15 4G a Redmi Note 15 5G majú iný procesor aj fotoaparát. Vždy si prečítaj celý názov modelu.
- Predinštalované aplikácie. Systém HyperOS má viac vlastných aplikácií a ponúk, časť zákazníkov sa sťažuje aj na reklamy. Väčšinu z nich vypneš v nastaveniach.
Aktualizácie: koľko rokov ti mobil vydrží
Aktualizácie prinášajú nové verzie Androidu a bezpečnostné záplaty, ktoré chránia tvoje účty a bankové aplikácie. Bez záplat časom prestanú fungovať niektoré aplikácie a rastie riziko útoku. V tomto sa výrobcovia líšia najviac.
| Mobil z rebríčka | Nové verzie Androidu | Bezpečnostné záplaty |
|---|---|---|
| Samsung Galaxy A17 a A17 5G | šesť rokov | šesť rokov |
| Xiaomi Redmi Note 17 5G, Redmi Note 15 4G a POCO X8 Pro | štyri verzie | šesť rokov |
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G | výrobca jasne neuvádza | do roku 2032 |
| Xiaomi Redmi Note 17 4G | zatiaľ nepotvrdené | zatiaľ nepotvrdené |
| Samsung Galaxy XCover7 | štyri verzie od uvedenia v roku 2024 | päť rokov od uvedenia |
| Motorola Moto G86 Power | podľa recenzií jedna až dve | štyri roky, do roku 2029 |
| Motorola Moto G57 Power | jedna | kratšie, presný termín výrobca jasne neuvádza |
Na päť rokov a viac siahni po Samsungu alebo po novšom Xiaomi či POCO so šiestimi rokmi záplat. Motorola dáva viac hardvéru za rovnaké peniaze, no počítaj skôr s výmenou po troch rokoch.
eSIM a bezdrôtové nabíjanie
eSIM je SIM karta zabudovaná priamo v telefóne. Hodí sa na druhé číslo alebo na dáta v zahraničí. Z nášho výberu ju majú Moto G86 Power, Moto G57 Power a Galaxy XCover7, modely Xiaomi a POCO z rebríčka nie. Pozor, Moto G86 Power má popri eSIM len jeden slot na fyzickú kartu, takže dve plastové SIM do neho nedáš.
Bezdrôtové nabíjanie v tejto cene takmer nenájdeš, žiadny z mobilov v rebríčku ho nemá.
Stredná trieda alebo minuloročná vlajková loď?
Vlajková loď spred roka či dvoch sa občas dá kúpiť lacnejšie a láka na lepší fotoaparát, bezdrôtové nabíjanie a prémiové materiály. Často má však menšiu batériu a hlavne už minula časť svojich rokov aktualizácií, ktoré sa počítajú od uvedenia modelu. Dáva zmysel, keď ti ide hlavne o fotky a výkon. Ak chceš výdrž, odolnosť a čo najviac rokov bez starostí, nový model strednej triedy býva rozumnejší.
Časté chyby pri výbere
- Kupovať podľa megapixelov. Snímač s 200 Mpx pomôže cez deň, no optická stabilizácia a kvalita hlavného fotoaparátu povedia viac než samotné číslo.
- Brať 4 GB RAM na roky dopredu. Na základné veci stačí, na päť rokov intenzívneho používania je to málo.
- Zabudnúť na zvyky používateľa. Pre rodiča alebo starého rodiča je často lepší jednoduchší telefón s veľkým písmom, tipy nájdeš v článku o mobile pre seniorov.
- Nekontrolovať konektor na slúchadlá. Väčšina modelov už jack 3,5 mm nemá, takže sa oplatí myslieť na bezdrôtové slúchadlá.
Kedy sa oplatí počkať
Nové modely strednej triedy prichádzajú hlavne na jar, vtedy staršie zlacnejú. Ďalšie dobré obdobie sú zľavy okolo Black Friday koncom novembra, keď sa ceny často posunú o sekciu nižšie.
Ak mobil kupuješ ako darček pod stromček, kúp ho radšej skôr a nechaj si rezervu na výmenu. Ďalšie nápady nájdeš v návode, ako vybrať vianočný darček.
Časté otázky
Aký je najlepší mobil do 300 eur?
Z nášho výberu je to Motorola Moto G57 Power s batériou 7 000 mAh, svižným procesorom a 12 GB RAM. Ak ti viac záleží na fotkách, vyber Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G so stabilizovaným 200 Mpx fotoaparátom. Pre dlhé aktualizácie a 5G je tu Samsung Galaxy A17 5G.
Oplatí sa mobil do 400 eur oproti lacnejšiemu?
Áno, ak telefón používaš veľa a chceš ho mať niekoľko rokov. Dostaneš lepší displej, fotoaparát so stabilizáciou a vyššiu odolnosť. Na volanie a občasné správy stačí aj lacnejší model.
Ktorý mobil do 400 eur najlepšie fotí?
V našom výbere vychádzajú najlepšie POCO X8 Pro a Motorola Moto G86 Power. Obe majú hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou a natáčajú video v 4K. Veľa detailov cez deň zachytí aj Redmi Note 15 Pro 4G s 200 Mpx snímačom.
Ako dlho vydrží mobil zo strednej triedy?
Hardvér zvládne štyri až päť rokov, o skutočnej životnosti však rozhodujú aktualizácie. Samsung Galaxy A17 dostane šesť rokov podpory, Redmi Note 17 5G a POCO X8 Pro šesť rokov záplat, modely Motorola v tejto cene výrazne menej.