Predstavenie Nvidia RTX 3080 Ti 12GB

Ak aj vy čakáte na nové grafické karty, ktoré budú konečne dostupné pre hráčov, určite čakáte aj na najnovší prírastok od Nvidie, konkrétne RTX 3080 Ti. Od tejto karta sa očakáva veľa výkonu a konečne rozumné ceny. Vďaka parametrom blízkym skôr k RTX 3090 ako RTX 3080, tak minimálne to prvé zrejme doručí. Ak vás zaujíma ako nová karta vyzerá a aké má parametre, tak čítajte ďalej.

vyberomat sk
vyberomat sk

Balenie Manli Geforce RTX 3080 Ti 12GB

vyberomat sk
vyberomat sk

Balenie je veľmi jednoduché a obsahuje v podstate len samotnú kartu a obalový materiál, ktorý kartu dostatočne chráni pred poškodením počas prepravy. Keďže mnohý si ešte budú pamätať firmu Manli ako výrobcu lacných grafických kariet, tak sparťanské balenie neprekvapí. Avšak ako nás aj táto karta presvedčí, pri kvalite samotnej karty môžete očakávať kvalitné vyhotovenie, ktoré predčí mnohé u nás známejšie značky. Tiež je dôležité poznamenať, že strohé balenie je dnes už štandard aj pri vrcholových edíciách u drahých značiek. V tomto ohľade teda o nič neprichádzate.

vyberomat sk
vyberomat sk

Po otvorení krabičky vidíte samotnú kartu v antistatickom obale a dostatočne chránenú mäkkou penou proti nárazom, alebo hrubšiemu zaobchádzaniu pri preprave.

vyberomat sk
vyberomat sk

Predstavenie RTX 3080 Ti

Karta je predovšetkým dlhá, ale oproti iným kartám so série RTX 3000 je pomerne úzka. Preto ak máte problém s miestom po boku karty, tak práve táto môže byť skvelou voľbou. Chladenie spočíva s masívneho pasívu a troch ventilátorov, ktoré spoločne zaberajú iba dva sloty. Celková spotreba karty vie presiahnuť 300W, čo môže byť neľahká úloha pre nejeden chladič. Vďaka dobrému chladeniu je však karta naozaj tichá a chladná aj pri hraní, čo ocení veľa hráčov.

vyberomat sk
vyberomat sk

Na zadnej časti karty najdeme predovšetkým tepelný rozvádzač, ktorý ako uvidíte na fotkách nižšie naozaj pomáha chladeniu vďaka teplo prenášajúcim podložkám. Toto nie je štandard pri mnohých iných značkách, vďaka čomu niektoré staršie karty trpeli na vysoké teploty pamätí GDDR6X.

vyberomat sk
vyberomat sk

Grafické vystupy

Na tejto konkrétnej karte nájdete 3x Display port a 1x HDMI, čo je už v dnešnej dobe štandard. Historické DVI, alebo nebodaj VGA už na nových kartách naozaj nehľadajte. Táto doba je už našťastie dávno preč. Pravdaže počty a druh výstupov sa môže pri iných výrobcoch líšiť.

vyberomat sk
vyberomat sk

Napájanie a chladenie

Karta je už štandardne napájaná 2x PCIE 8-PIN, vďaka čomu spotreba cez 300W nebude spôsobovať žiaden problem. Niektoré špeciálne edície kariet ako napríklad EVGA 3080 FTV3 Ultra sa objavili aj s 3x 8-PIN napájaním, tu sa však jedná o špeciálne OC edície, ktoré vedia zobrať aj 400W energie. Väčšina high-endových kariet si ešte stále vystačí len s dvoma konektormi, tak ako to vidíte aj pri tejto novinke GeForce RTX 3080 Ti. Nápis GEFORCE RTX nesvieti aj keď sa zdá, že by mohol.

vyberomat sk
vyberomat sk

Chladenie je naozaj masívne a dostatočné čo poteší každého, kto sa snaží poskladať nie len výkonný, ale aj tichý počítač. Čo je trochu nešťastná voľba je farba chladiča. Tmavo fialová so žiarivou zelenou, bude farebne zapadať len do málo zostav. Ak vám však na farebnom zladení nezáleží, tak sa jedná o výbornú voľbu.

vyberomat sk
vyberomat sk

Na nasledujúcich obrázkoch je možné vidieť, že výrobca našťastie nešetril na teplo prenášajúcich podložkách a tak sú hlavne pamäte chladené z oboch strán, čo v prípade GDDR6X nie je rozhodne naškodu. V určitých prípadoch vedia tieto pamäte vystúpiť s teplotou až k 100 *C.

vyberomat sk
vyberomat sk
vyberomat sk
vyberomat sk

O efektívny rozvod tepla od jadra do celého chladiča sa stará 6 heat-pipes. Pri spotrebe prekračujúcej 300W je to naozaj potrebné.

vyberomat sk
vyberomat sk

Parametre RTX 3080 Ti

Posledná verzia GPU-Z pridala podporu aj pre nové karty, ktoré budú vydané 2. Júna v prípade RTX 3080Ti a 9.Júna v prípade 3070Ti. Nesprávny názov karty je spôsobený chýbajúcimi oficiálnymi ovládačmi pre tieto nové karty. Jediný spôsob, ako použiť karty pred vydaním je tak manuálne vynútiť staršie ovládače, ktoré sice dovolia kartu používať pre bežné činnosti a konzumáciu multimédií, avšak neumožnia karte využiť jej potenciál pri 3D aplikáciách a hrách. To je dôvod prečo herné testy doplníme až po vydaní oficiálnych ovládačov.

Neaktuálne ovládače však nemajú vplyv na ostatné parametre zobrazene v GPU-Z. Vidíme tak, že karta si oproti pôvodnej RTX 3080 s 10GB pamäti polepšila a obsahuje už 12GB GDDR6X. Toto je predovšetkým z dôvodu širšej pamäťovej zbernice. 320bit v prípade RTX 3080 vs 384bit v prípade RTX 3080T. Tento parameter je tak rovnaký ako v prípade RTX 3090. Čo je bližšie k 3090ke je aj počet CUDA jadier. 3080Ti ich ma 10240 a 3090ka 10496. V prípade 3080ky je to len 8704. Karta ma oproti obom starším sestrám nižšie takty, čo však je rozhodne možné dohnať pretaktovaním. Celkovo možno očakávať herný výkon velmi blízky staršej vlajkovej lodi RTX 3090, čo je určite potešujúce.

vyberomat sk gpuz
vyberomat sk gpuz

Rozmery Manli RTX 3080Ti 12GB

Karta je naozaj dlhá, konkrétne meria 32cm. Pred prípadnou kúpou sa tak presvedčte, že máte dostatok miesta vo vašej skrinke a nezavadzajú vám napríklad pozície pre disky.

vyberomat sk
vyberomat sk

Výška karty je niečo menej ako 6cm, avšak rátajte s tým, že ventilátory potrebujú další priestor, aby mali odkiaľ brať čerstvý vzduch. V prípade, že pod kartou nebude dostatok miesta, bude to znamenať vyššie teploty a pripadne aj zvýšenú hlučnosť.

vyberomat sk
vyberomat sk

Šírka karty je niečo menej ako 9,5 cm, vďaka čomu sa vojde aj to úzkych PC skríň.

vyberomat sk
vyberomat sk

Záver

Od nových kariet RTX 3080TI a RTX 3070Ti sa očakáva veľa. Čakáme samozrejme vyšší výkon oproti ich starším sestrám, avšak mnohý očakávajú aj nižšie ceny vďaka kontroverznej implementací LHR (Low hash Rate), ktoré majú tieto karty v základe bez akéhokoľvek označenia. V prípade RTX 3060 budú výrobcovia karty s LHR označovať, keďže môžete narazit na verziu s alebo bez LHR. V prípade nových kariet však verzia bez LHR neexistuje.

LHR je technológia, ktorá znižuje efektívnosť karty pri ťažbe kryptomien, od čoho si NVIDIA sľubuje, že sa viac kariet dostane k hráčom. Tu však je potrebné spomenúť, že ceny nových kariet začínajú na nezmyselne vysokých čiastkach. Konkrétne RTX 3080 Ti bude minimálne v začiatkoch dostupna za ceny vysoko presahujúce 2000 Eur, čo je čiastka, ktorú len máloktorý hráč bude ochotný zaplatiť aj v prípade, že budú karty dostupne.

Musíme tak dúfať, že po tom, čo sa ukáže, že po kartách nie je dostatočný dopyt ani u crypto tažičov ani u hráčov ceny začnú rýchlo klesať a tak budú mať nove karty naozaj možnosť dostať sa k nám všetkým, ktorý by si po dlhej hernej diéte radi zahrali nové hry vo vysokých detailoch a nemuseli pritom platiť 2x-3x ceny na aké sme boli zvyknutý v minulosti.

Hneď ako NVIDIA vydá nove ovladače, ktoré budú podporovať aj nové karty, tak pribudnú testy výkonu. Nezabudnite sa tak vrátiť, k tomuto článku, kam nove informácie budeme priebežne pridávať.

vyberomat sk
vyberomat sk
vyberomat sk
vyberomat sk

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest