Ibištek – Všetky informácie na jednom mieste

Ibištek je rod rastlín s kvetom žiarivých farieb. Rastie väčšinou v trópoch, ale niektoré druhy rastú v chladnom podnebí. Ibištek sa často stáva národným / štátnym kvetom. Napríklad havajský ibištek je štátnym kvetom Havaja.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Listy sú striedavé, vajcovité až kopijovité, často so zubatým alebo laločnatým okrajom. Kvety sú veľké, nápadné, trúbkovité, s piatimi alebo viac okvetnými lístkami, farby od bielej po ružovú, červenú, oranžovú, broskyňovú, žltú alebo fialovú a široké od 4 do 18 cm. Ovocie je suchá päťlaločná tobolka obsahujúca v každom laloku niekoľko semien, ktoré sa uvoľňujú, keď sa tobolka v dospelosti rozpadne (rozštiepi sa). Je červenej a bielej farby. Je to príklad úplných kvetov.

Ako sa starať o rastliny ibišteka

Pestovanie ibišteka je jednoduchý spôsob, ako dodať svojej záhrade tropický nádych. Keď viete, ako sa o rastliny ibišteka starať, budete odmenení dlhoročnými pôvabnými kvetmi. Pozrime sa na niekoľko rád, ako sa o ibištek starať.

Hibiscus Flower Blooming

Pestovanie ibišteka

Mnoho druhov sa pestuje pre svoje okázalé kvety alebo sa používajú ako krajinné kríky. Používajú sa na prilákanie motýľov, včiel a kolibríkov.

Ibištek je veľmi odolná, všestranná rastlina a v tropických podmienkach môže vylepšiť krásu každej záhrady. Pretože je všestranný, ľahko sa prispôsobí balkónovým záhradám v preplnených mestských priestoroch a dá sa ľahko pestovať v kvetináčoch ako popínavé rastliny alebo dokonca v závesných kvetináčoch. Je to trvalka a kvitne cez rok. Pretože je k dispozícii v rôznych farbách, je to rastlina, ktorá dodáva každej záhrade živosť.

Hlavné nebezpečenstvo, na ktoré musia záhradníci dávať pozor, je škodca v angličtine zvaný Mealybug. Napadnutie sa dá ľahko spozorovať, pretože je dobre viditeľné ako zreteľné biele napadnutie vatami na púčikoch, listoch alebo dokonca na stonkách. Na ochranu rastliny musíte infikovanú časť odrezať, postriekať vodou a aplikovať vhodný pesticíd.

vyberomat sk mealybug
vyberomat sk mealybug

Pestovanie ibišteka v nádobách

Mnoho ľudí, ktorí pestujú ibištek, sa rozhodnú pre pestovanie v nádobe. To im umožňuje presunúť rastlinu ibišteka na ideálne miesta v závislosti od ročného obdobia. Poskytnite rastlinám najmenej šesť hodín slnečného žiarenia, najmä ak chcete vidieť nádherné kvety. Aj keď sú teplé a vlhké podmienky ideálne pre tropický ibištek, možno budete chcieť poskytnúť trochu popoludňajšieho tieňa, keď je príliš teplo. Vďaka kontajnerom je to opäť ľahké.

Hibiscus Flower - bud to bloom in a Timelapse - Perspective 2

Rastliny ibišteka uprednostňujú útulný tieň, keď rastú v nádobe. To znamená, že by mali byť v kvetináči mierne zviazané s koreňmi a keď sa rozhodnete presádzať, dajte ibišteku iba o niečo väčší priestor. Vždy sa uistite, že nádoba v ktorej pestujete ibištek má odtok.

Teploty pre rast ibišteka

Ak sa staráte o ibištek, mali by ste pamätať na to, že ibištek kvitne najlepšie pri teplotách medzi 16 – 32 ° C a nemôže tolerovať teploty pod 0 ° C. V lete môže vaša rastlina ibišteka ísť von, ale akonáhle sa počasie začne blížiť k bodu mrazu, je čas vziať si ibištek do interiéru.

Zalievanie ibišteka

Keď je ibištek v štádiu kvitnutia, vyžaduje veľké množstvo vody. Váš ibištek bude treba v teplom počasí zalievať každý deň. Akonáhle sa počasie ochladí, ibištek potrebuje oveľa menej vody a príliš veľa vody ho môže zabiť. V zime zalievajte ibištek iba vtedy, keď je pôda suchá na dotyk.

Hnojenie ibišteka

Rastúca rastlina ibišteka potrebuje veľa výživných látok, aby mohla dobre kvitnúť. V lete používajte hnojivo s vysokým obsahom draslíka. Môžete použiť buď zriedené tekuté hnojivo jedenkrát týždenne, hnojivo s pomalým uvoľňovaním raz mesačne, alebo môžete do pôdy pridať kompost s vysokým obsahom draslíka. V zime nemusíte vôbec hnojiť.

Hibiscus Flowering Timelapse

Toto sú základy starostlivosti o rastliny ibišteka vo vašej záhrade. Ako vidíte, jedná sa o kvetinu s ľahkou údržbou, vďaka ktorej bude záhrada v ktorejkoľvek časti sveta vyzerať ako tropický raj.

Dôvody prečo vám opadávajú kvety

Zatiaľ čo kvety ibišteka nás často obdarúvajú krásnymi kvetmi, týmto vysoko citlivým a temperamentným rastlinám sa niekedy nedarí kvitnúť. Buď z rastliny padajú kvety, alebo ibištekové púčiky nekvitnú. Zoznámenie sa s najbežnejšími príčinami problémov s kvetmi ibišteka vám môže uľahčiť nápravu tohto problému.

Jednou z najbežnejších príčin vypadávania kvetov ibišteka z rastlín sú hmyzí škodcovia. Malý drobný hmyz sa živí kvetnými púčikmi ibišteka, vďaka čomu spadne pred kvitnutím. Použitie organického insekticídu raz týždenne podľa pokynov by malo pomôcť pri riešení problému.

Malé mušky sú ďalší častý škodca ovplyvňujúci kvety ibišteka. Tento hmyz kladie vajíčka do púčikov až nakoniec spôsobí ich pokles. Aj tie musia byť potlačené vhodným insekticídom zameraným na týchto škodcov. Ak chcete zistiť, či sú na vine mušky, keď púčiky ibišteka nekvitnú, preskúmajte padlé púčiky, či v nich nie sú stopy lariev a to tak, že ich odrežete alebo roztrhnete. Pomôže tiež odtrhnúť uschnuté puky a pohotovo ich zlikvidovať.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Ďalšie faktory vedúce k opadávaniu

Kvet ibišteka a púčik môžu byť tiež výsledkom mnohých ďalších faktorov, ako sú výživové nedostatky a podmienky prostredia. Padanie púčikov na kvetoch ibišteka je často spojená so základným problémom, ktorý sa dá ľahko napraviť. Napríklad nedostatočné zalievanie, nadmerné zmeny teploty a prehnané prihnojovanie môžu spôsobiť spúšťanie kvetov na ibištekoch. Kvety ibišteka však vyžadujú veľa svetla a vlhkú pôdu. Potrebujú tiež pravidelné hnojenie, avšak v úmerných množstvách.

Najlepším spôsobom, ako udržať kvety ibišteka zdravé, je vyhovieť ich potrebám a často kontrolovať rastliny, či nevykazujú príznaky problémov.

Škodcovia a choroby

Niekoľko druhov žuvania a cmúľania škodcov, ktoré sa živia listami, púčikmi alebo kvetmi, môže spôsobiť problémy naraz. Všeobecne je možné škodcov regulovať aplikáciami systémových pesticídov. Rutinné kontroly namiesto bežných harmonogramov postrekov môžu znížiť požadované množstvo pesticídov. Pesticídy môžu byť pre vašu rastlinu ničivé, pretože Hibiscus je na ne dosť citlivý.

Predčasný pokles kvetných pukov je často problémom ibišteka. Niektoré odrody, najmä dvojité, sa vyznačujú predčasným poklesom pupeňov. Niektoré odrody kvitnú dobre počas jedného obdobia roka a dôsledne zhadzujú púčiky inokedy.

Škodcovia

Roztoče

Môže vykazovať príznaky škvrnitých žltých listov, ktoré sa časom zhoršujú.

vyberomat sk spidermites
vyberomat sk spidermites

Žlté mušky

Znaky odfarbenia a odpadnutia kvetu.

vyberomat sk thrips
vyberomat sk thrips

Pakomáre

Púčiky žltnú a začínajú opadávať.

vyberomat sk gallmidge
vyberomat sk gallmidge

Biele mušky

biely neporiadok na listoch alebo bielo sfarbené mušky blízko rastliny.

vyberomat sk whiteflies
vyberomat sk whiteflies

Vošky

čierne, biele alebo zelené viditeľné chyby na rastline.

vyberomat sk aphids
vyberomat sk aphids

Mealybugs

žiarivo biele, malé, bavlnené škvrny na listoch.

vyberomat sk mealybug
vyberomat sk mealybug

Stupnica snehu

žiarivo biela, drobná, škvrnitá na kôre.

vyberomat sk snowscale
vyberomat sk snowscale

Svätojánske mušky

malé tmavé mušky lietajúce okolo rastlín.

vyberomat sk shoreflies
vyberomat sk shoreflies

Choroby

Diebackova choroba

zvädnuté listy na jednej vetve.

vyberomat sk dieback disease
vyberomat sk dieback disease

Ochorenie vädnutia

všetky listy rastliny zvädnú.

vyberomat sk wilt disease
vyberomat sk wilt disease

Listová huba

čierne škvrny na listoch

vyberomat sk leaf fungus
vyberomat sk leaf fungus

Tipy ako pestovať semená ibišteka

Ibištek je nádherný tropický ker, ktorý sa darí v teplejších prostrediach na juhu Spojených štátov. Aj keď väčšina záhradkárov rada nakupuje mladé rastliny ibišteka od záhradníckych centier alebo škôlok, možno budete chcieť vyskúšať výsev semien ibišteka.

Aj keď pestovanie ibišteka zo semien trvá dlhšie, môže to byť prínosná, produktívna činnosť a lacný spôsob, ako naplniť svoju záhradu týmito úžasnými rastlinami. Poďme sa naučiť, ako krok za krokom vysadiť semená ibišteka.

Množenie semien ibišteka

Čerstvo zozbierané semená ibišteka môžete na jeseň zasadiť priamo do záhrady, ak žijete vo veľmi teplom podnebí bez mrazu. Väčšina záhradkárov však radšej začína so semenami v interiéroch. Postup je nasledovný:

Semená prebrúste jemným brúsnym papierom alebo špičkou noža, aby sa do nich mohla dostať vlhkosť. Tento krok nie je nevyhnutne potrebný, ale poskytuje rýchly štart do klíčenia semien ibišteka. Brúsené semená zvyčajne klíčia za mesiac alebo menej, inak klíčenie semien ibišteka nemusí nastať niekoľko mesiacov.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Po poškrabaní semien ich namočte aspoň na hodinu alebo na noc do teplej vody.

Naplňte nádobu kvalitnou zmesou vhodnou pre rast semien. (Vyvarujte sa zmesi s vopred pridaným hnojivom). Akákoľvek nádoba s drenážnym otvorom bude fungovať, ale ak vysádzate niekoľko semien, sú vhodné zásobníky na semená s bunkami.

Takto pripravenú zmes polievajte, kým nebude rovnomerne vlhká, ale nesmie byť úplne rozmočená. Semená ibišteka budú hniť pri príliš vysokej vlhkosti. Semená ibišteka vysádzajte do hĺbky asi 0,5 až 1,25 cm.

Klíčenie semien ibišteka vyžaduje teplo, preto je ideálne miesto, kde sa teplota udržuje medzi 25 – 29 ° C. Možno budete musieť nádobu položiť na tepelnú podložku, aby poskytovala dostatočné teplo. Nádobu zakryte priehľadným plastom alebo ho zasuňte do bieleho plastového vrecka na odpadky.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Kontrolujte zásobník každý deň. Plastoví obal udržuje prostredie vlhké, ale je dôležité mierne zalievať, ak je počiatočná zmes suchá. Hneď ako semená vyklíčia, odstráňte plastoví obal a vložte pod fluorescenčné žiarovky alebo pod iné pestovateľské svetlo. Svetlá by mali svietiť šestnásť hodín denne.

Keď stonky začnú byť zdrevnatené a majú niekoľko sád listov, premiestnite sadenice do jednotlivých 4-palcových (10 cm) kvetináčov. So sadenicami narábajte opatrne, pretože stonky sa ľahko zlomia. V tomto okamihu začnite sadenice posýpať univerzálnym a vo vode rozpustným hnojivom zriedeným na polovičnú silu.

Postupne mladé rastliny premiestňujte do väčších kvetináčov. Rastliny ibišteka vysaďte von, keď sú dosť veľké na to, aby prežili samy a určite nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo mrazu. V opačnom prípade ich môžete naďalej pestovať ako izbové rastliny, ale ak je to možné, umožnite im vychutnať si teplejšie mesiace vonku.

Symbolika a kultúra

Ibištek je národným symbolom Haiti a národnou kvetinou národov vrátane Šalamúnových ostrovov a Niue. Hibiscus syriacus je národný kvet Južnej Kórey a Hibiscus rosa-sinensis je národný kvet Portorika a Malajzie. Červený ibištek je kvetom hinduistickej bohyne Kálí a často sa objavuje na jej obrazoch v umení indického Bengálska, často s bohyňou a kvetinou splývajúcou vo forme. Ibištek sa používa ako ponuka bohyni Kali a lordovi Ganeshovi pri hinduistických bohoslužbách.

Na Filipínach používajú gumamela (miestny názov pre ibištek) deti ako súčasť zábavy pri výrobe bubliniek. Kvety a listy sú drvené, až kým nevychádzajú lepkavé šťavy. Do toho sa potom ponoria duté stonky papáje a použijú sa ako slamky na vyfukovanie bubliniek. Spolu s mydlom vytvárajú šťavy z ibišteka ďalšie bubliny.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Kvet ibišteka tradične nosia tahitské a havajské dievčatá. Ak sa kvetina nosí za ľavým uchom, žena je vydatá alebo má vzťah. Ak je kvetina nasadená vpravo, je slobodná alebo otvorene dostupná pre vzťah. Ibištek je havajský štátny kvet.

Nigérijská autorka Chimamanda Ngozi Adichie pomenovala svoj prvý román Fialový ibištek podľa jemného kvetu.

Kôra ibišteka obsahuje silné lykové vlákna, ktoré je možné získať tak, že sa zbavená kôra nechá stáť v mori a organický materiál tak môže zhniť.

Výroba papiera

Jeden druh ibišteka, známy ako kenaf (Hibiscus cannabinus), sa vo veľkej miere používa pri výrobe papiera.

Ibištek ako nápoj

Čaj z kvetov ibišteka je v mnohých krajinách sveta známy pod mnohými menami a podáva sa teplý aj studený. Nápoj je dobre známy pre svoju červenú farbu, štipľavosť a jedinečnú chuť. Okrem toho je vysoko výživný kvôli obsahu vitamínu C.

Je známy ako bissap v západnej Afrike, „Gul e Khatmi“ v urdčine a perzštine, agua de jamaica v Mexiku a Strednej Amerike (kvet je flor de jamaica) a Orhul v Indii. Niektorí ju označujú ako roselle, bežný názov pre kvet ibišteka. Na Jamajke, Trinidade a na mnohých ďalších ostrovoch v Karibiku je tento nápoj známy ako šťavel (Hibiscus sabdariffa; nesmie sa zamieňať s druhom Rumex acetosa, ktorý má spoločné meno šťovík). V Ghane je tento nápoj známy ako soobolo v jednom z miestnych jazykov.

V Kambodži je možné pripraviť studený nápoj tak, že okvetné lístky najskôr namočíte do horúcej vody, kým sa z okvetných lístkov nevylúhujú farby, potom sa pridá limetová šťava (ktorá nápoj zmení z tmavohnedej / červenej na jasne červenú), sladidlá (cukor / med) a nakoniec studená voda / kocky ľadu.

V Egypte, Sudáne a arabskom svete je čaj z ibišteka známy ako karkadé (كركديه) a podáva sa ako teplý aj studený nápoj.

Ibištek ako jedlo

Sušený ibištek je jedlý a v Mexiku je často pochúťkou. Môže byť tiež kandizovaný a použitý ako ozdoba, zvyčajne na dezerty.

Ružica (Hibiscus sabdariffa) sa používa ako zelenina. Druh Hibiscus suratensis Linn, ktorý je synonymom pre Hibiscus aculeatus G. Don, je vo filipínskom Visayase označovaný ako kyslá prísada pre takmer všetku miestnu zeleninu a jedálne lístky. Tento druh, známy ako labog v oblasti Visayan (alebo labuag / sapinit v tagalčine), je prísadou pri príprave natívnej kuracej polievky.

Druhy ibišteka používajú ako rastliny na potravu larvy niektorých druhov motýľov (Lepidopteran), vrátane Chionodes hibiscella, Hypercompe hambletoni, muškátového orieška a okrúhlice.

Liečivé účinky ibišteka

Rastliny ibišteka sú známe svojimi veľkými farebnými kvetmi. Tieto kvety môžu byť ozdobným doplnkom domu alebo záhrady, ale majú tiež liečivé využitie. Z kvetov a listov sa dajú pripraviť čaje a tekuté extrakty, ktoré pomáhajú pri liečbe rôznych stavov.

Čítajte ďalej a dozviete sa, ako môže ibištek pomôcť pri chudnutí a rakovine a ako môže tiež pomôcť zmierniť stavy, ktoré zahŕňajú:

  • podráždený žalúdok
  • vysoký krvný tlak
  • bakteriálne infekcie
  • horúčka


Kvety ibišteka majú veľa farieb. Môžu byť červené, žlté, biele alebo broskyňové a môžu mať šírku až 6 palcov. Najobľúbenejšou odrodou je Hibiscus sabdariffa. Červené kvety tejto odrody sa najčastejšie pestujú na lekárske účely a sú dostupné ako doplnky výživy.

Čaj z ibišteka, ktorý sa pre svoju koláčovú chuť nazýva aj kyslý čaj, sa vyrába zo zmesi sušených kvetov, listov a tmavočervených kalichov (stredy kvetov v tvare pohára). Po tom, čo kvetina odkvitne, okvetné lístky odpadnú a kalichy sa zmenia na struky. Tieto obsahujú semená rastliny. Kalórie sú často hlavnými zložkami bylinných nápojov obsahujúcich ibištek.

Ibištek používali rôzne kultúry ako liek na niekoľko stavov. Egypťania užívali ibištekový čaj na zníženie telesnej teploty, liečenie srdcových a nervových chorôb a ako diuretikum na zvýšenie tvorby moču.

V Afrike sa čaj používal na liečbu zápchy, rakoviny, chorôb pečene a príznakov nachladnutia. Dužina vyrobená z listov sa nanášala na pokožku na hojenie rán.

V Iráne je pitie kyslého čaju stále bežnou liečbou vysokého krvného tlaku.

Dnes je ibištek obľúbený pre svoj potenciál znižovať vysoký krvný tlak. Moderné štúdie ukazujú, že čaj aj extrakt z rastlín ibišteka znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu. Aj keď je stále potrebný ďalší výskum, môže to byť dobrá správa pre budúcnosť liečby srdcových chorôb.

Ibištek ukazuje potenciál na liečbu rakoviny a ako pomôcka pri chudnutí spolu s ďalšími spôsobmi použitia. Nie je veľa štúdií v týchto oblastiach, ale niektoré výskumy naznačujú, že antokyány môžu byť kľúčom k protirakovinovým vlastnostiam ibišteka.

Ďalšia nedávna štúdia, ktorej dôveryhodný zdroj zistil, že extrakt z ibišteka môže mať vplyv na metabolizmus a zabrániť obezite a hromadeniu tuku v pečeni. Tropická rastlina bola dokonca úspešne použitá ako súčasť zmesi bylinných extraktov na ošetrenie vší.

Čaj a extrakt z ibišteka je možné zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou ako doplnky výživy. Neexistuje žiadna odporúčaná dávka, pretože to závisí od produktu, ktorý si kúpite, a prečo ho používate. Typické množstvo kalichu v jednej porcii čaju je 1,5 gramu, štúdie však použili až 10 gramov sušeného kalicha a extraktov obsahujúcich až 250 miligramov antokyanov.

Keď sa ibištek použije ako čaj, všeobecne sa považuje za bezpečný. Je však potrebný ďalší výskum na určenie bezpečnej dávky pre tehotné alebo dojčiace ženy, deti a ľudí s ochorením pečene alebo obličiek.

Čaj z ibišteka je veľmi koláčový a môže byť skôr v citlivých tkanivách. Počúvajte svoje telo a ak vám bude zle, prestaňte ho používať. Niektoré výskumy tiež naznačujú, že ibištek môže ovplyvniť spôsob, akým telo spracováva acetaminofén (tylenol), ale tento účinok je pravdepodobne veľmi minimálny.

Ibištek zostáva populárnym bylinným liekom v krajinách po celom svete. Ako výskum pokračuje, môže sa stať čoraz viac akceptovaným ako účinná lekárska liečba.

Druhy ibišteka

Existuje veľa druhov (druhov) ibištekov. Najobľúbenejšie v záhradách sú:

  • Hibiscus brackenridgei (havajský ibištek)
  • Hibiscus rosa-sinensis (ibištek čínsky)
  • Hibiscus syriacus (ibištek záhradný)
  • Hibiscus trionum je obyčajná burina v záhradách a na farmách.

Ďalšie zdroje informácií:

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest