Ako vybrať najlepší kolagén

V súčasnosti je kolagén veľmi diskutovanou témou. Ľudia pochopili, že je dôležitou súčasťou ich tela, zdravia a v neposlednom rade aj krásy. Vďaka tomu vznikajú neustále nové produkty s obsahom kolagénu od rôznych výrobcov. Je fajn, že si máme z čoho vyberať, no v takejto širokej ponuke produktov sa môžeme ľahko stratiť. Aby sme vám uľahčili pátranie, pripravili sme si pre vás veľkú recenziu obľúbených kolagénov. Zistíte, prečo je pre nás potrebný, jeho účinky, zloženie, a ako si vybrať najlepší kolagén. Taktiež sme sa prelúskali reálnymi recenziami od ľudí a vytvorili pre vás zoznam najlepších kolagénov, aby ste nenaleteli na falošnú reklamu.

vyberomat sk najlepsi kolagen
vyberomat sk najlepsi kolagen

Na začiatok by sme si mali vysvetliť, prečo si vôbec nejaký kolagén zaobstarať, a ako môže tento doplnok skvalitniť náš život. Pre športovcov je obľúbený vďaka jeho pozitívnemu vplyvu na pohybový aparát. Kolagén chráni šľachy, kĺby a chrupavky, ktoré sa pri intenzívnych tréningoch namáhajú.

Svoj boom však zažíva najmä vďaka nežnému pohlaviu. Dámy na neho nedajú dopustiť, kvôli účinkom na pokožku, vlasy a nechty. Funguje ako liek proti starnutiu, keďže pomáha predchádzať starnutiu a spevňuje pokožku. Navyše pozitívne vplýva na rast a kvalitu vlasov a nechtov. Viac o skvelých účinkoch kolagénu sa dočítate článku nižšie.

Najlepší kolagén

Na začiatok sme si pre vás pripravili recenziu 5 najlepších kolagénov na trhu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Inca Collagenmorský kolagén– obsahuje všetky 3 typy kolagénu
– praktické balenie
– bio aktívny
– bez prísad
– vyššia cena49,00 €Výhodná ponuka
Collallocmorský kolagén– obsahuje všetky 3 typy kolagénu
– praktické balenie
– bio aktívny
– bez prísad
– silnejší zápach29,90 €Výhodná ponuka
Zeen Collagenmorský kolagén– obsahuje všetky 3 typy kolagénu
– praktické balenie
– neutrálna chuť
– bez prísad
– vyššia cena45,90 €Výhodná ponuka
Marine Collagenmorský kolagén– obsahuje kolagén I a III
– obsahuje vitamín C
– neutrálna chuť
– bez prísad
– neobsahuje kolagén II40,00 €Výhodná ponuka
Powerlogy Collagenhovädzí kolagén– obsahuje kolagén I a II
– skvelý pre pohybový aparát
– neutrálna chuť
– bez prísad
– dostupná cena
– neobsahuje kolagén III27,90 €Výhodná ponuka

Inca Collagen

vyberomat sk inca collagen najlepší kolagén
vyberomat sk inca collagen najlepší kolagén

Prvé miesto zaslúžene patrí obľúbenému práškovému, 100 % morskému kolagénu Inca Collagen. Za jeho výborné vlastnosti a overený účinok hovorí množstvo pozitívnych recenzií od bežných spotrebiteľov. Rybí kolagén sa spracováva hydrolyzovaným spôsobom. Pôvodná forma práškového kolagénu sa štiepi na menšie časti, tzv. pepidy, aby ich ľudské telo dokázalo vstrebať a stráviť. Inca Collagen nesie nálepku Bio – aktívny, čo znamená, že sa spracovával za studena. Vďaka tomu si dokázal zanechať všetky dôležité látky. Navyše neobsahuje žiadne nežiaduce prísady.

Ako jeden z mála produktov, zahŕňa v sebe všetky 3 typy kolagénu. Jeho pravidelným užívaním získate zdravie kĺbov, šliach, chrupaviek a pohybového aparátu, posilňuje pokožku a jej elasticitu, dodáva jej potrebnú hydratáciu, spomaľuje starnutie a tvorbu vrások a zvyšuje kvalitu vlasov a nechtov.

Zloženie rybieho kolagénu: typ I – 80 %, typ II – 19,5 %, typ III – 0,5 %.

Najčastejším dôvodom, prečo ľudia upúšťajú od používania kolagénu je jeho rybí zápach a v niektorých prípadoch aj chuť. Pri morských kolagénoch musíte rátať s nepríjemným zápachom, avšak, chuť býva často neutrálna. Ani Inca Collagen nie je výnimkou. Na druhej strane, zápach svedčí o jeho účinku a o tom, že do neho neboli pridané sladidlá, farbivá a ani ochucovadlá.

Výrobcovia uvádzajú ako odporúčanú dennú dávku 3 000 mg. Pre jednoduché a efektívne dávkovanie je kolagén zabalený v praktických sáčkoch. Jeden sáčok obsahuje presnú dennú dávku, takže sa nemusíte trápiť s odmerkami. Plusom je, že si vrecúško môžete kamkoľvek zobrať so sebou.

V prípade, že neuvidíte výsledok okamžite, nebuďte sklamaný. Vo všeobecnosti sa uvádza, že výsledky dopĺňania kolagénu, sa ukážu až po 3 mesiacoch pravidelného užívania.

V balení sa nachádza 30 ks sáčkov za cenu 49 €.  

Inca Collagen - promo video SK

Viac informácií, ako aj výhodné ponuky a zľavy nájdete na stránke incacollagen.sk.

Collalloc

vyberomat sk collalloc najlepší kolagén
vyberomat sk collalloc najlepší kolagén

Na druhé miesto sme zaradili ďalší 100 % čistý morský kolagén Collalloc. Zaslúžil si ho vďaka svojmu účinku a vlastnostiam, ktoré ocenilo množstvo zákazníkov. Predáva sa v práškovej forme. Tento produkt hrdo nosí prívlastok Švajčiarskej kvality. Tak, ako to bolo aj v prvom prípade, aj Collalloc sa pýši značkou Bio – aktívny, takže bol spracovaný šetrným spôsobom. Zároveň sa ľahko vstrebáva a je ľahko stráviteľný.

Svojich fanúšikov si získal predovšetkým jeho zložením. Obsahuje kolagén typu I, II a III. Pozitívne vplýva na pohybový aparát, kĺby, chrupavky, väzy a šľachy. Podporuje správne fungovanie tráviaceho systému, znižuje priepustnosť čriev a zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému. Dámy zase oceňujú spevnenie pokožky, potlačenie vrások, zlepšenie stavu celulitídy a strií. Nemôžeme zabudnúť aj na posilnenie vlasov a nechtov.

Keďže ide o 100 % čistý morský kolagén, musíte rátať s nepríjemným rybacím zápachom. Bohužiaľ, ten sa nestratí ani po rozrobení vo vode. Tento problém môžete vyriešiť použitím džúsu alebo inej ochutenej vody. Ani v tomto morskom kolagéne nie sú pridané žiadne farbivá či ochucovadlá.

Práškový kolagén je nadávkovaný v praktických vrecúškach po 3300 mg kolagénu. Podľa výrobcu je toto ideálna denná dávka. Jedna dávka sa rozrába v 2 dcl vody alebo iného nápoja.

V balení sa nachádza 30 ks vrecúšok za 29,90 €.

Viac informácií, ako aj výhodné ponuky a zľavy nájdete na stránke collalloc.com.

Zeen Collagen Pure

vyberomat sk zeen najlepší kolagen
vyberomat sk zeen najlepši kolagen

Tretie miesto získal ďalší 100 % čistý morský kolagén, vyrobený vo Francúzsku. Hydralizovaný Zeen Collagen disponuje až 21 svetovými certifikátmi. To samo o sebe zaručuje jeho kvalitu a účinok. Aj v tomto prípade ide o práškovú formu, ktorá je nadávkovaná v praktických vrecúškach. Okrem toho, má s predchádzajúcimi kolagénmi spoločné označenie Bio – aktívny. Navyše obsahuje aj vitamín C, ktorý pomáha k lepšiemu vstrebaniu kolagénu.

Do trojice najlepších kolagénov sme ho zaradili vďaka zloženiu. Okrem vitamínu C v ňom nájdete kolagén typu I, II a III. S týmto zložením vám pomôže zlepšiť elasticitu pokožky, vyhladiť vrásky a zosvetliť pigmentové škvrny. Taktiež regeneruje vlasy a nechty. Vyživuje kĺby, zlepšuje pohyblivosť a zmierňuje ich bolesti.

Zeen kolagén je 100 % čistý morský kolagén. Napriek tomu, že výrobca uvádza, že je bez rybieho zápachu, nie je to tak. Ak vás tento zápach odrádza, vyskúšajte kolagén rozrobiť v ochutenej vode. Rybí zápach je znakom kvality produktu a zárukou čistoty.

Denná dávka predstavuje až 6000 mg kolagénu. Výrobca uvádza, že toto je primeraná denná dávka kolagénu, avšak či to tak naozaj je, v súčasnosti nevieme potvrdiť. Kolagén je nadávkovaný v praktických sáčkoch, ktoré si môžete jednoducho zobrať so sebou, kamkoľvek budete potrebovať.

V balení sa nachádza 30 ks za 45,90 €.

Zeen Collagen edukačný spot

Viac informácií, ako aj výhodné ponuky a zľavy nájdete na stránke zeenworld.com

Marine Collagen

vyberomat sk marine collagen najlepší kolagén
vyberomat sk marine collagen najlepší kolagén

Ďalšie miesto v našom rebríčku obsadil kolagén švajšiarskeho pôvodu Bionutrian Marine Collagen. Je to 100 % morský kolagén v práškovej forme, ktorý nesie nálepku Bio-aktívny. Neobsahuje žiadne prímesi, aditíva, lepok alebo laktózu. K morskému kolagénu sa pridáva vitamín C, aby bol jeho účinok ešte intenzívnejší. Spracovával sa hydralízov, čo znamená, že sa bielkovina štiepi a rozkladá na menšie časti, tzv. peptidy. Vďaka tomu sa kolagén dokáže lepšie vstrebať.

Oproti predchádzajúcim značkám Marine Collagen chýba kolagénu Typ II, ktorý je zodpovedný za správne fungovanie chrupaviek, kĺbov a pohybového aparátu. Preto bude pre vás vhodnejší pokiaľ od kolagénu očakávate, krajšiu a pevnejšiu pleť, odolné nechty a kvalitné vlasy. Zároveň je vhodný, pokiaľ držíte diétu alebo vám záleží na peknej figúre, pretože neobsahuje skoro žiadne sacharidy a ani tuky.

Výrobca uvádza, že produkt neobsahuje žiadne pridané látky. Tým sa zaručuje jeho čistota. No potom musíte počítať s jeho rybacím zápachom, avšak chuť ostáva stále neutrálna.

Ďalším rozdielom oproti konkurenčným produktom je balenie. Práškový kolagén je zabalený v dóze s objemom 500 ml. V balení nájdete aj odmerku pre jednoduché používanie. Pri dávke jednej odmerky denne vám kolagén vystačí na 1 mesiac.

V balení sa nachádza 500 ml za 40 €.

Viac informácií, ako aj výhodné ponuky a zľavy nájdete na stránke Marine Collagen.

Powerlogy Collagen

vyberomat sk powerlogy collagen najlepsi kolagen
vyberomat sk powerlogy collagen najlepsi kolagen

Na poslednú priečku najlepších kolagénov sme zaradili Powerlogy Collagen. Na rozdiel od predchádzajúcich, je to hovädzí kolagén. Patrí medzi najobľúbenejšie na trhu, o čom svedčia pozitívne recenzie od užívateľov. Spracoval sa enzymatickým hydrolyzovaním, pretože ako uvádza výrobca, pri výrobne si dávajú záležať na šetrnosti.

Obsahuje kolagén typu I a II. Tento hovädzí kolagén vyživuje kosti a kĺby, spomaľuje starnutie a regeneruje tkanivá. Taktiež pomáha k lepšiemu spánku, podporuje mozog, pomáha k hojeniu výstelky žalúdka a zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov. Je pre vás vhodnou voľbou, ak patríte medzi ľudí s intoleranciou na laktózu, cukrovkárov alebo pri diétach. Hovädzí kolagén neobsahuje lepok, laktózu, sóju ani farbivá či konzervanty.

Ako jeden z mála nezapácha a má neutrálnu chuť. Predáva sa v práškovej forme. Dobre sa rozpúšťa vo vode a je jedno či ide o studený alebo teplý nápoj. Použiť ho však môžete s kľudným svedomím na prípravu kávy alebo ako zahusťovač do omáčok či polievok. Prášok môžete pridať aj do smoothies, pudingov alebo do domáceho pečenia.

Výrobca uvádza, že jedna odporúčaná denná dávka, teda 10 g, obsahuje až 9 000 mg čistého kolagénu.

V balení sa nachádza 350 g za 27,90 €.

Prémiový prírodný kolagén v prášku od Powerlogy

Viac informácií, ako aj výhodné ponuky a zľavy nájdete na stránke Powerlogy Collagen

Čo je kolagén?

Kolagén je základnou stavebnou bielkovinou, ktorá sa prirodzene tvorí v ľudskom tele. Je spojivom buniek v kostiach, kĺboch, šľachách, v podstate v celom organizme. Kolagén sa nachádza aj v pokožke. U mladého človeka je ho v pokožke až 80 %. Problémom je, že jeho tvorba s pribúdajúcimi rokmi klesá. Kolagén sa začína strácať už okolo 25 roku života, pričom už v 40ke, sa takmer vôbec netvorí.

Čo obsahuje kolagén?

Aby sme mohli poctivo zhodnotiť jeho účinky, pozreli sme sa na zloženie kolagénu do hĺbky. Skladá sa zo špecifických aminokyselín, ako je glycín, prolín a hydroxyprolín. Všeobecne rozoznávame aminokyseliny:

 • Esenciálne: telo si ich nedokáže vyrobiť, musíme ich prijať iným spôsobom,
 • podmienečne esenciálne: telo ich dokáže vyrobiť, ale je nutné ich prijať aj iným spôsobom,
 • neesenciálne: telo si ich dokáže samé vyrobiť dostatočné množstvo.

Prečo je to dôležité? Ako sme už spomenuli, kolagén sa skladá z glycínu a prolínu, ktoré sú podmienečne esenciálne. Jednoducho povedané, telo si ho síce dokáže vyrobiť samé, ale nemusí si ho vytvoriť dostatočné množstvo. Teda ho musíme prijať pomocou stravy alebo doplnkami stravy.

Spôsoby spracovania

Kolagén je v normálnom stave pre naše telo nestráviteľný. Preto musia výrobcovia tento produkt spracovávať a využívajú na to dve metódy.

Natívny kolagén

Výrobcovia natívneho kolagénu nedajú dopustiť na jeho čistotu a šetrný spôsob spracovania. Pri tomto procese sa kolagén spracováva bez zničenia pepidových reťazcov, na rozdiel od hydralizovaného kolagénu. Napriek tomu, že ide o šetrné spracovanie, natívny kolagén sa horšie vstrebáva do ľudského tela.

Hydralizovaný kolagén

Hydralizácia ja proces, pri ktorom sa aminokyseliny rozbijú na menšie časti, tzv peptidy. Tie sú už pre naše telo ľahko vstrebateľné. Výrobcovia natívneho kolagénu však tvrdia, že pri tomto spôsobe, sa ničia pepity, za čo môže spracovanie pôvodných surovín silnými kyselinami.

vyberomat sk najlepsi kolagen
vyberomat sk najlepsi kolagen

Typy kolagénov

Nie je kolagén, ako kolagén. Podľa najnovších štúdií sa v našom tele nachádza najmenej 29 typov. Nebudeme vás zaťažovať princípom fungovania každého z nich, ale zameriame sa iba na 3 najviac diskutované a pre nás najdôležitejšie typy.

Typ I.

Najrozšírenejší typ, ktorý predstavuje až 90 % všetkých kolagénov. Je tvorený hustejšími vláknami a nachádza sa v kostiach, šľachách, spojivových tkanivách a koži. Vďaka nemu máte silné kosti, elastickú pokožku a rany sa vám dokážu rýchlo zahojiť.

Typ II.

Druhý typ sa nachádza hlavne v chrupavkách. Tvoria ho voľnejšie vlákna, ktoré majú za úlohu elasticitu chrupaviek a ochranu kĺbov. Dopĺňaním tohto typu kolagénu môžete utlmiť bolesti kĺbov alebo im úplne predísť.

Typ III.

Tento typ sa nachádza v organizme ako súčasť svalov, orgánov a tepien. Typ III. sa vyskytuje u mladších ľudí a vekom sa stráca. Je potrebný pre správne fungovanie vnútorných orgánov a ciev. Zároveň je zodpovedný za elasticitu pokožky. Pri vyššom veku sa nahrádza kolagénom typu I.

Druhy kolagénov

Rozdiel nie je len v type, ale aj v zdroje odkadiaľ sa kolagén získava. Na výber máte z hovädzieho alebo morského (rybieho) kolagénu. Ktorý z nich je lepší, nevieme povedať. Napriek tomu, že každý výrobca sa vás bude snažiť presvedčiť, že ten jeho je najlepší, nemôžeme jednoznačne určiť víťaza. Oba majú svoje špecifické vlastnosti. Aký je medzi hovädzím a rybím kolagénom rozdiel?

Morský kolagén

Tiež známy ako rybí kolagén. Získava sa zo studenovodných rýb, najčastejšie lososov. Zhotovuje sa z rybej kože a z ich šupín. Tento druh zastupuje predovšetkým kolagén typu I. Nepochybným plusom rybieho kolagénu je jeho vysoká biologická dostupnosť. Zjednodušene to znamená, že sa dokáže rýchlo a vo väčšej miere absorbovať do organizmu človeka.

Aký účinok má rybí kolagén?

Rybí kolagén je bohatý na aminukyselinu hydroxyprolínovú, ktorá sa nachádza v pokožke, v stenách krvných ciev a ďalších spojivových tkanivách.

 • Obnovuje tkanivá,
 • redukuje vrásky,
 • zvyšuje elasticitu pokožky,
 • chráni pokožku pred oxidáciou,
 • pomáha redukovať znaky starnutia,
 • zvyšuje vlhkosť pokožky,
 • chráni pokožku pred UV žiarením.
vyberomat sk najlepsi kolagen
vyberomat sk najlepsi kolagen

Hovädzí kolagén

Ako už názov napovedá hovädzí kolagén sa získava z kráv. Stretnúť sa môžete aj prasacím kolagénom, ktorý zase pochádza z prasiat. Tento druh sa získava z koži dobytka a tvorí ho hlavne kolagén typu I a III. Je bohatý na aminokyseliny, ako je glycín a prolín, ktorý si telo s pribúdajúcim vekom nedokáže tvoriť. Počas spracovania sa musí hydralizovať a štiepiť na ľahšie a menšie stráviteľné aminokyseliny.

Aký účinok má hovädzí kolagén?

Kolagén typu I a III je zodpovedný za rast a obnovu kostí, šliach, väzov a kože.

 • Pomáha pri bolestiach kĺbov (osteoartróza, reumatická artróza),
 • stimuluje rast chrupavky,
 • zlepšuje kvalitu tráviaceho traktu,
 • urýchľuje zotavenie tela po náročnom fyzickom výkone,
 • pomáha z rastom svalovej sily,
 • dodáva energiu.

Ako sme už spomenuli, každý z nich má svoje špecifické vlastnosti. Teda vám nevieme odporučiť, ktorý z nich je lepší. Rozhodnúť by ste sa mali podľa toho, čo od neho očakávate. V prípade, že chcete začať používať kolagén kvôli jeho účinkom na pleť, vlasy a nechty, odporúčame rybí kolagén. Na druhú stranu, ak ste športovec alebo trpíte bolesťami kĺbov, je pre vás vhodnejší hovädzí kolagén.

Čo môže spôsobiť nedostatok kolagénu?

Dopĺňaním kolagénu už od 25 roku života môžete predísť viacerým zdravotným problémom. Jeho nedostatočné množstvo totiž môže spôsobiť ochabnutie pleti, tvorbu vrások či zhoršenie stavu a lámavosť vlasov a nechtov. Nejde len o estetické následky. Nedostatok kolagénu môže spôsobuje aj bolesti kĺbov, šliach a zhoršenie celkového pohyblivého aparátu. Podieľa sa taktiež na stave zubov a odolnosti kostí.

Tip na záver

Vitamín C si s kolagénom skvele rozumie. Od neho totiž závisí prirodzená regenerácia a jeho tvorba. Vďaka nemu sa skôr zregenerujú svaly, napomôže k pevnejším kostiam, šľachom a srdcu. Vitamín C naštartuje tvorbu prirodzeného kolagénu a lepšie vstrebáva ten, ktorý prijímate inou formou. Preto pre vás bude najlepšie, ak budete jeho účinok podporovať dopĺňaním vitamínu C.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest