Pestrec mari├ínsky – v┼íetko ─Źo potrebujete vedie┼ą

Vo vo─żnej pr├şrode n├íjdete mnoho rastl├şn, ktor├ę maj├║ na ─żudsk├ę telo priazniv├ę ├║─Źinky. Jednou z nich je aj pestrec mari├ínsky. T├íto nen├ípadne p├┤sobiaca rastlina obsahuje mnoho zdraviu prospe┼ín├Żch l├ítok. Pom├íha pri probl├ęmoch s pe─Źe┼łou, tr├íven├şm, vysokou hladinou cholesterolu, cukrovke aj pri mnoh├Żch in├Żch zdravotn├Żch probl├ęmoch.

Pestrec mari├ínsky m├┤┼żete u┼ż├şva┼ą vo viacer├Żch form├ích. Najmenej vhodn├ę je pitie ─Źaju a najviac ├║┼żitku bude ma┼ą va┼íe telo z┬ápodrven├Żch semien. Pri u┼ż├şvan├ş v┼żdy dodr┼żiavajte predp├şsan├ę mno┼żstvo. Skontrolujte si tie┼ż v┼íetky kontraindik├ície. Aby ste si nemuseli zis┼ąova┼ą, kedy nie je vhodn├ę pestrec mari├ínsky u┼ż├şva┼ą, aj tejto t├ęme sme sa venovali v┬ánasleduj├║com ─Źl├ínku.

vyberomat sk silybum marianum
vyberomat sk silybum marianum

Čo je Pestrec mariánsky

Pestrec mari├ínsky, s ktor├Żm sa m├┤┼żete stretn├║┼ą aj pod n├ízvom ostropestrec mari├ínsky alebo silybum marianum, je rastlina z ─Źe─żade astrovit├Żch. Poch├ídza z Kan├írskych ostrovov ale n├íjdete ho aj v Stredomor├ş, ┼ápanielsku a v juhoz├ípadnej ├üzii. Vzh─żadom pestrec mari├ínsky pripom├şna bodliak. Rastie do v├Ż┼íky 1,5 m a kvitne ru┼żov├Żmi kvetmi. Vyskytuje sa ako jednoro─Źn├í alebo dvojro─Źn├í rastlina.

├Ü─Źinky pestrecu mari├ínskeho

V ─żudovom lie─Źite─żstve sa pestrec mari├ínsky pou┼ż├şva u┼ż viac ako dve tis├şcro─Źia. Je siln├Żm antioxidantom, napom├íha detoxik├ícii organizmu a regener├ícii buniek. Pom├íha z tela odstra┼łova┼ą chemick├ę l├ítky z potrav├şn aj liekov, alkohol, drogy aj ┼ąa┼żk├ę kovy. Zn├ímy je tie┼ż jeho protiz├ípalov├Ż ├║─Źinok.

Naj─Źastej┼íie sa pou┼ż├şva pri probl├ęmoch s pe─Źe┼łou. Zlep┼íuje jej ─Źinnos┼ą, ochra┼łuje a obnovuje jej bunky. Pou┼ż├şva sa na zabezpe─Źenie spr├ívnej funkcie pe─Źene aj pri chronick├Żch probl├ęmoch s pe─Źe┼łou. Ochr├íni pe─Źe┼ł aj pri dlhodobom u┼ż├şvan├ş liekov.

Pestrec mari├ínsky zohr├íva ├║lohu aj pri zlep┼íovan├ş tr├ívenia. ─îist├ş ─Źrev├í a zr├Żch─żuje tr├ívenie. Pre vysok├Ż obsah vl├íkniny sa pri pravidelnom u┼ż├şvan├ş zlep┼íuje aj vypr├ízd┼łovanie. Zni┼żuje hladinu cholesterolu v krvi a priaznivo p├┤sob├ş pri ochoreniach ┼żl─Źn├şka. Ochra┼łuje cievny syst├ęm a pom├íha pri lie─Źbe hemoroidov. Dok├í┼że bojova┼ą aj s niektor├Żmi infekciami. Pou┼ż├şva sa najm├Ą ako doplnkov├í lie─Źba pri infek─Źnej mononukle├│ze.

Tu sa priazniv├ę ├║─Źinky nekon─Źia. T├íto bylinka pom├íha aj regener├ícii sliznice maternice a niektor├Żch alergi├ích a ko┼żn├Żch ochoreniach aj astme. Pom├íha tie┼ż pri regener├ícii organizmu po chemoterapii, pri otrave hubami alebo jedmi. Ak m├íte n├şzky krvn├Ż tlak, ocen├şte jeho schopnos┼ą zv├Ż┼íi┼ą ho. Jeho prospe┼ínos┼ą ud├ívaj├║ aj pacienti s migr├ęnami a z├ívratmi.

Pr├şnos pestrecu mari├ínskeho pre zdravie zvy┼íuje aj fakt, ┼że nem├í ┼żiadne ved─żaj┼íie vplyvy. M├í tie┼ż protin├ídorov├ę ├║─Źinky a posil┼łuje organizmus. Pre svoju schopnos┼ą regulova┼ą hladinu cukru v krvi sa pou┼ż├şva tie┼ż ako doplnkov├í lie─Źba pri cukrovke.

├Ü─Źinn├ę l├ítky a zlo┼żenie

Pestrec mari├ínsky obsahuje viacero ├║─Źinn├Żch l├ítok. Za─Źneme najzn├ímej┼íou z nich.

Silymar├şn

Silymar├şn je l├ítka, ktor├í patr├ş do skupiny flavolignanov. Pr├íve silymar├şn m├í priazniv├ę ├║─Źinky na pe─Źe┼ł. Pri u┼ż├şvan├ş je potrebn├ę myslie┼ą na to, ┼że sa znehodnocuje pri teplot├ích vy┼í┼í├şch ako 40 ┬░C. V rastline sa vytv├íra priebe┼żne, no najvy┼í┼í├ş obsah je od polovice septembra a┼ż do okt├│bra. Najvy┼í┼í├ş obsah silymar├şnu maj├║ rastliny z oblasti Stredomoria, kde v tomto obdob├ş denn├ę teploty dosahuj├║ do 25 ┬░C. Najviac sa ho nach├ídza v semen├ích. Ni┼ż┼íie koncentr├ície je mo┼żn├ę n├íjs┼ą v listoch a kore┼łoch.

Nenas├Żten├ę mastn├ę kyseliny

Nenas├Żten├ę mastn├ę kyseliny pom├íhaj├║ v ─żudskom tele vstreb├íva┼ą vitam├şny a miner├íly. Ke─Ć┼że sa v be┼żn├Żch potravin├ích vyskytuj├║ len m├ílo, je potrebn├ę ich do organizmu dop─║┼ła┼ą. Ak chcete, aby va┼íe telo dodan├ę vitam├şny a miner├íly vyu┼żilo, mus├şte mu tieto kyseliny doda┼ą. Okrem niektor├Żch potrav├şn je na tento ├║─Źel vhodn├Ż aj pr├íve pestrec mari├ínsky.

Bielkoviny, vitam├şn E a aminokyseliny

Bielkoviny s├║ potrebn├ę pre chrupavky, svaly, nechty aj vlasy. Semen├í pestreca obsahuj├║ a┼ż 27 % bielkov├şn. Okrem priazniv├Żch ├║─Źinkov in├Żch l├ítok tak dod├íte telu aj potrebn├║ v├Ż┼żivu.

Okrem toho sa v tejto rastline nach├ídzaj├║ aj d├┤le┼żit├ę, sacharidy, vitam├şn E, quercet├şn a aminokyseliny. Aminokyseliny si ─Źlovek nedok├í┼że s├ím vytvori┼ą. Preto je potrebn├ę ich prij├şma┼ą z in├Żch zdrojov. ─Żudsk├Ż organizmus ich potrebuje na regener├íciu a ochranu buniek.

Vl├íknina pre zdrav├ę tr├ívenie

Modern├Ż sp├┤sob ┼żivota s┬ánedostatkom pohybu a┬ámno┼żstvom r├Żchlych jed├íl nepriaznivo vpl├Żva aj na tr├ívenie. Pri pravidelnom u┼ż├şvan├ş pestreca mari├ínskeho ocen├şte jeho vysok├Ż obsah vl├íkniny, v─Ćaka ktor├ęmu sa tr├ívenie zlep┼í├ş.

vyberomat sk silybum marianum
vyberomat sk silybum marianum

Ako r├Żchlo sa dostav├ş ├║─Źinok

├Ü─Źinok u┼ż├şvania budete m├┤c┼ą pozorova┼ą u┼ż o nieko─żko dn├ş. Je to preto, ┼że telo za za─Źne zbavova┼ą ne┼żiad├║cich l├ítok, kovov a chemik├íli├ş. V tele sa tie┼ż bud├║ lep┼íie vstreb├íva┼ą v┼íetky prijat├ę vitam├şny a miner├íly. Mali by ste preto pozorova┼ą zn├ş┼żenie ├║navy, zlep┼íenie alergi├ş, postupn├ę miznutie bolesti hlavy a zlep┼íenie tr├ívenia.

├Ü─Źinky je po ─Źase vidie┼ą na pe─Źe┼łov├Żch testoch. Po nieko─żk├Żch t├Ż┼żd┼łoch u┼ż├şvania sa zni┼żuje aj hladina cholesterolu. Budete sa c├şti┼ą by┼ą vit├ílnej┼í├ş a priazniv├ę ├║─Źinky bud├║ zjavn├ę aj na celom va┼íom v├Żzore.

Ak chcete dosiahnu┼ą trval├Ż ├║─Źinok, u┼ż├şvajte pestrec mari├ínsky nieko─żko mesiacov. Pri dlhodob├Żch probl├ęmoch s pe─Źe┼łou sa odpor├║─Źa u┼ż├şvanie aspo┼ł p├Ą┼ą mesiacov. V tomto obdob├ş sa telo nielen zbav├ş ne┼żiad├║cich l├ítok ale doch├ídza tie┼ż k obnovovaniu buniek. Zmen┼í├ş sa aj podiel tuku v pe─Źeni. T├Żm sa zlep┼í├ş jej funkcia. ├Ü─Źinok na zmen┼íovanie tukov├Żch buniek by ste mali pozorova┼ą dokonca aj na svojej postave.

V akej forme ho u┼ż├şva┼ą

Na trhu n├íjdete pestrec mari├ínsky vo viacer├Żch form├ích. M├┤┼żete si k├║pi┼ą olej, kvapky, tabletky aj ─Źaj. Vyberajte produkty, ktor├ę obsahuj├║ minimum alebo ┼żiadne pr├şdavn├ę l├ítky.

Najmenej vhodnou formou je ─Źaj. Ke─Ć┼że sa pri vysokej teplote znehodnocuj├║ niektor├ę d├┤le┼żit├ę l├ítky, ktor├ę pestrec obsahuje, ochudobnili by ste sa o ich ├║─Źinok. Olej sa z pestreca vyr├íba lisovan├şm. Pri spracovan├ş v┼íak m├┤┼że pr├şs┼ą k tomu, ┼że niektor├ę l├ítky nebude obsahova┼ą v dostato─Źnom mno┼żstve. Jeho v├Żhodou je, ┼że ho vyu┼żijete ako be┼żn├Ż olej napr├şklad do ┼íal├ítov. U┼ż├şvanie je tak ve─żmi prirodzen├ę.

M├┤┼żete si zak├║pi┼ą aj r├┤zne tinkt├║ry, kvapky a tabletky. Pri k├║pe v┼íak d├ívajte pozor, ak├ę mno┼żstvo pr├şdavn├Żch l├ítok obsahuj├║. Mali by ich obsahova┼ą minim├ílne mno┼żstvo. Obsah silymar├şnu by mal by┼ą okolo 80 %.

Formou, ktor├í zabezpe─Ź├ş, ┼że z tejto rastliny z├şskate v┼íetko, ─Źo obsahuje, je drven├Ż pestrec. M├┤┼żete ho jednoducho po┼żu┼ą a zapi┼ą vodou. D├í sa skombinova┼ą aj s jedlom. Pozor len na teplotu jedla, do ktor├ęho si ho primie┼íate. Nemala by by┼ą vy┼í┼íia ako 40 ┬░C. Nekombinujte ho tie┼ż s jogurtom ─Źi tvarohom, aby ste neovplyvnili prij├şmanie v├ípnika z t├Żchto potrav├şn.

U┼ż├şvanie a kontraindik├ície

Pri u┼ż├şvan├ş pr├şpravku dodr┼żiavajte pokyny v├Żrobcu, ktor├ę s├║ uveden├ę na obale alebo v pr├şbalovom let├íku. Ak si k├║pite drven├Ż pestrec, neprekra─Źujte mno┼żstvo 4 ─Źajov├ę ly┼żi─Źky denne. Toto mno┼żstvo tie┼ż neu┼ż├şvajte na jeden kr├ít.

Pestrec mari├ínsky sa neodpor├║─Źa u┼ż├şva┼ą pri vysokom krvnom tlaku. Po u┼żit├ş tejto bylinky by ste sa tie┼ż mali na dve hodiny vyhn├║┼ą konzum├ícii alkoholu, mlieka a korenen├Żch jed├íl. U┼ż├şvanie nie je vhodn├ę ani s├║─Źasne s pr├şpravkami, ktor├ę sa pou┼ż├şvaj├║ da doplnenie v├ípnika alebo ┼żeleza v tele. Ak tak├ęto pr├şpravky u┼ż├şvate, dodr┼żiavajte odstup najmenej 4 hodiny. Ak m├íte zdravotn├Ż probl├ęm s├║visiaci s nedostato─Źn├Żm vstreb├ívan├şm t├Żchto dvoch miner├ílov, informujte sa o vhodnosti u┼ż├şvania pestreca u svojho lek├íra. Neodpor├║─Źa sa ani u┼ż├şvanie v tehotenstve.

Sk├║senosti s u┼ż├şvan├şm

Sk├║senosti u┼ż├şvate─żov s pestrecom mari├ínskym s├║ ve─żmi pozit├şvne. V├Ą─Ź┼íina z├íkazn├şkov hovor├ş o zlep┼íen├ş pe─Źe┼łov├Żch testov, ├║bytku na v├íhe a zn├ş┼żen├ş ├║navy. Pozit├şvne ├║─Źinky zaznamenali aj v jeho vplyve na tr├ívenie a zlep┼íen├ş z├ípalov├Żch stavov v tr├íviacom trakte. Pr├şnosom je tie┼ż to, ┼że mnoh├ş u┼ż├şvatelia zn├ş┼żili svoju be┼żn├║ spotrebu liekov. Pomohli aj pri poopera─Źn├Żch stavoch, ko┼żn├Żch alergi├ích a na eliminovanie ved─żaj┼í├şch ├║─Źinkov pri lie─Źbe antibiotikami. Niektor├ş sa stretli tie┼ż s pozit├şvnym vplyvom na zdravie svojich ┼ítvornoh├Żch mil├í─Źikov.

Niektor├ş u┼ż├şvatelia upozor┼łuj├║ na to, ┼że pestrec mari├ínsky nie je z├ízra─Źn├í pilulka, ktor├í vyrie┼íi v┼íetky probl├ęmy. Ak chcete zn├ş┼żi┼ą hladinu cholesterolu v krvi alebo bojujete s nadv├íhou, bude potrebn├í aj ├║prava jed├ílni─Źka.

Vypestujte si ho doma

Pestrec mari├ínsky sa d├í pestova┼ą aj v na┼íich podmienkach. Potrebuje dostatok tepla a slnka a nie ve─żmi pieso─Źnat├║ p├┤du. Jeho kore┼łov├Ż syst├ęm potrebuje dostatok priestoru. Preto nie je vhodn├Ż na pestovanie v byte ale len na z├íhrade. Semen├í sa zasievaj├║ na jar ÔÇö ide├ílne koncom marca alebo za─Źiatkom apr├şla. Dopestova┼ą a┼ż do dozretia semien je ho v┼íak mo┼żn├ę len v ju┼żn├Żch oblastiach. Viac na sever zv├Ą─Ź┼ía nestihn├║ dozrie┼ą.

Zber

Ak v├ím semen├í stihli dozrie┼ą, zbera┼ą ich m├┤┼żete od konca augusta a┼ż do za─Źiatku okt├│bra. Dozret├Ż pestrec spozn├íte pod─ża toho, ┼że sa na plode nach├ídza p├íperie, ktor├ę ─żahko vyberiete prstami. Pri zbere si ruky chr├í┼łte rukavicami. Plody so semenami odre┼żte a nechajte dozrie┼ą v suchom a vzdu┼ínom prostred├ş. Po dosu┼íen├ş semienka vyml├ítite.

Zhrnutie

Pestrec mari├ínsky je rastlina, ktor├í sa v na┼íich podmienkach vyskytuje len v ju┼żn├Żch oblastiach. Vzh─żadom je ve─żmi nen├ípadn├Ż a pripom├şna bodliak. Jeho ├║─Źinky na ─żudsk├ę zdravie s├║ v┼íak prekvapuj├║ce. Naj─Źastej┼íie sa pou┼ż├şva na lie─Źbu probl├ęmov s pe─Źe┼łou, tr├íven├şm ale aj n├şzkym krvn├Żm tlakom.

Pozit├şvnych ├║─Źinkov je v┼íak ove─ża viac. Ak trp├şte niektor├Żmi probl├ęmami, s┬áktor├Żmi v├ím pestrec mari├ínsky m├┤┼że pom├┤c┼ą, vyberte si najsk├┤r vhodn├║ formu. U┼ż├şvatelia uv├ídzaj├║, ┼że najlep┼íie ├║─Źinky zaznamenali pri konzum├ícii drven├Żch semien. Nezabudnite si skontrolova┼ą kontraindik├ície, pri ktor├Żch t├íto bylinka nie vhodn├í. Ak b├Żvate v┬áju┼żnej ─Źasti Slovenska, nebudete si ju musie┼ą ani kupova┼ą. M├┤┼żete vysk├║┼ía┼ą, ─Źi sa jej nebude dari┼ą u┬áv├ís na z├íhrade.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk aussie logoZna─Źka Aussie prin├í┼ía kvalitn├ę v├Żrobky, ur─Źen├ę na starostlivos┼ą o ka┼żd├Ż typ vlasov. Zakladate─ż Tom Redmond sa rozhodol vytvori┼ą pr├şpravky in┼ípirovan├ę Austr├ílskou ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk old spice logoSvetozn├íma zna─Źka vznikla v Amerike v roku 1937. V s├║─Źasnosti ju pozn├íme ako kozmetiku zameran├║ na p├ínov. Preto v├ís mo┼żno prekvap├ş, ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk notebook

Ako pripravi┼ą die┼ąa do ┼íkoly

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk beach

─îo si zbali┼ą na dovolenku

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabavi┼ą deti na dovolenke

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest