Pestrec mariánsky – všetko čo potrebujete vedieť

Vo voľnej prírode nájdete mnoho rastlín, ktoré majú na ľudské telo priaznivé účinky. Jednou z nich je aj pestrec mariánsky. Táto nenápadne pôsobiaca rastlina obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok. Pomáha pri problémoch s pečeňou, trávením, vysokou hladinou cholesterolu, cukrovke aj pri mnohých iných zdravotných problémoch.

Pestrec mariánsky môžete užívať vo viacerých formách. Najmenej vhodné je pitie čaju a najviac úžitku bude mať vaše telo z podrvených semien. Pri užívaní vždy dodržiavajte predpísané množstvo. Skontrolujte si tiež všetky kontraindikácie. Aby ste si nemuseli zisťovať, kedy nie je vhodné pestrec mariánsky užívať, aj tejto téme sme sa venovali v nasledujúcom článku.

vyberomat sk silybum marianum
vyberomat sk silybum marianum

Čo je Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky, s ktorým sa môžete stretnúť aj pod názvom ostropestrec mariánsky alebo silybum marianum, je rastlina z čeľade astrovitých. Pochádza z Kanárskych ostrovov ale nájdete ho aj v Stredomorí, Španielsku a v juhozápadnej Ázii. Vzhľadom pestrec mariánsky pripomína bodliak. Rastie do výšky 1,5 m a kvitne ružovými kvetmi. Vyskytuje sa ako jednoročná alebo dvojročná rastlina.

Účinky pestrecu mariánskeho

V ľudovom liečiteľstve sa pestrec mariánsky používa už viac ako dve tisícročia. Je silným antioxidantom, napomáha detoxikácii organizmu a regenerácii buniek. Pomáha z tela odstraňovať chemické látky z potravín aj liekov, alkohol, drogy aj ťažké kovy. Známy je tiež jeho protizápalový účinok.

Najčastejšie sa používa pri problémoch s pečeňou. Zlepšuje jej činnosť, ochraňuje a obnovuje jej bunky. Používa sa na zabezpečenie správnej funkcie pečene aj pri chronických problémoch s pečeňou. Ochráni pečeň aj pri dlhodobom užívaní liekov.

Pestrec mariánsky zohráva úlohu aj pri zlepšovaní trávenia. Čistí črevá a zrýchľuje trávenie. Pre vysoký obsah vlákniny sa pri pravidelnom užívaní zlepšuje aj vyprázdňovanie. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a priaznivo pôsobí pri ochoreniach žlčníka. Ochraňuje cievny systém a pomáha pri liečbe hemoroidov. Dokáže bojovať aj s niektorými infekciami. Používa sa najmä ako doplnková liečba pri infekčnej mononukleóze.

Tu sa priaznivé účinky nekončia. Táto bylinka pomáha aj regenerácii sliznice maternice a niektorých alergiách a kožných ochoreniach aj astme. Pomáha tiež pri regenerácii organizmu po chemoterapii, pri otrave hubami alebo jedmi. Ak máte nízky krvný tlak, oceníte jeho schopnosť zvýšiť ho. Jeho prospešnosť udávajú aj pacienti s migrénami a závratmi.

Prínos pestrecu mariánskeho pre zdravie zvyšuje aj fakt, že nemá žiadne vedľajšie vplyvy. Má tiež protinádorové účinky a posilňuje organizmus. Pre svoju schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi sa používa tiež ako doplnková liečba pri cukrovke.

Účinné látky a zloženie

Pestrec mariánsky obsahuje viacero účinných látok. Začneme najznámejšou z nich.

Silymarín

Silymarín je látka, ktorá patrí do skupiny flavolignanov. Práve silymarín má priaznivé účinky na pečeň. Pri užívaní je potrebné myslieť na to, že sa znehodnocuje pri teplotách vyšších ako 40 °C. V rastline sa vytvára priebežne, no najvyšší obsah je od polovice septembra až do októbra. Najvyšší obsah silymarínu majú rastliny z oblasti Stredomoria, kde v tomto období denné teploty dosahujú do 25 °C. Najviac sa ho nachádza v semenách. Nižšie koncentrácie je možné nájsť v listoch a koreňoch.

Nenasýtené mastné kyseliny

Nenasýtené mastné kyseliny pomáhajú v ľudskom tele vstrebávať vitamíny a minerály. Keďže sa v bežných potravinách vyskytujú len málo, je potrebné ich do organizmu dopĺňať. Ak chcete, aby vaše telo dodané vitamíny a minerály využilo, musíte mu tieto kyseliny dodať. Okrem niektorých potravín je na tento účel vhodný aj práve pestrec mariánsky.

Bielkoviny, vitamín E a aminokyseliny

Bielkoviny sú potrebné pre chrupavky, svaly, nechty aj vlasy. Semená pestreca obsahujú až 27 % bielkovín. Okrem priaznivých účinkov iných látok tak dodáte telu aj potrebnú výživu.

Okrem toho sa v tejto rastline nachádzajú aj dôležité, sacharidy, vitamín E, quercetín a aminokyseliny. Aminokyseliny si človek nedokáže sám vytvoriť. Preto je potrebné ich prijímať z iných zdrojov. Ľudský organizmus ich potrebuje na regeneráciu a ochranu buniek.

Vláknina pre zdravé trávenie

Moderný spôsob života s nedostatkom pohybu a množstvom rýchlych jedál nepriaznivo vplýva aj na trávenie. Pri pravidelnom užívaní pestreca mariánskeho oceníte jeho vysoký obsah vlákniny, vďaka ktorému sa trávenie zlepší.

vyberomat sk silybum marianum
vyberomat sk silybum marianum

Ako rýchlo sa dostaví účinok

Účinok užívania budete môcť pozorovať už o niekoľko dní. Je to preto, že telo za začne zbavovať nežiadúcich látok, kovov a chemikálií. V tele sa tiež budú lepšie vstrebávať všetky prijaté vitamíny a minerály. Mali by ste preto pozorovať zníženie únavy, zlepšenie alergií, postupné miznutie bolesti hlavy a zlepšenie trávenia.

Účinky je po čase vidieť na pečeňových testoch. Po niekoľkých týždňoch užívania sa znižuje aj hladina cholesterolu. Budete sa cítiť byť vitálnejší a priaznivé účinky budú zjavné aj na celom vašom výzore.

Ak chcete dosiahnuť trvalý účinok, užívajte pestrec mariánsky niekoľko mesiacov. Pri dlhodobých problémoch s pečeňou sa odporúča užívanie aspoň päť mesiacov. V tomto období sa telo nielen zbaví nežiadúcich látok ale dochádza tiež k obnovovaniu buniek. Zmenší sa aj podiel tuku v pečeni. Tým sa zlepší jej funkcia. Účinok na zmenšovanie tukových buniek by ste mali pozorovať dokonca aj na svojej postave.

V akej forme ho užívať

Na trhu nájdete pestrec mariánsky vo viacerých formách. Môžete si kúpiť olej, kvapky, tabletky aj čaj. Vyberajte produkty, ktoré obsahujú minimum alebo žiadne prídavné látky.

Najmenej vhodnou formou je čaj. Keďže sa pri vysokej teplote znehodnocujú niektoré dôležité látky, ktoré pestrec obsahuje, ochudobnili by ste sa o ich účinok. Olej sa z pestreca vyrába lisovaním. Pri spracovaní však môže prísť k tomu, že niektoré látky nebude obsahovať v dostatočnom množstve. Jeho výhodou je, že ho využijete ako bežný olej napríklad do šalátov. Užívanie je tak veľmi prirodzené.

Môžete si zakúpiť aj rôzne tinktúry, kvapky a tabletky. Pri kúpe však dávajte pozor, aké množstvo prídavných látok obsahujú. Mali by ich obsahovať minimálne množstvo. Obsah silymarínu by mal byť okolo 80 %.

Formou, ktorá zabezpečí, že z tejto rastliny získate všetko, čo obsahuje, je drvený pestrec. Môžete ho jednoducho požuť a zapiť vodou. Dá sa skombinovať aj s jedlom. Pozor len na teplotu jedla, do ktorého si ho primiešate. Nemala by byť vyššia ako 40 °C. Nekombinujte ho tiež s jogurtom či tvarohom, aby ste neovplyvnili prijímanie vápnika z týchto potravín.

Užívanie a kontraindikácie

Pri užívaní prípravku dodržiavajte pokyny výrobcu, ktoré sú uvedené na obale alebo v príbalovom letáku. Ak si kúpite drvený pestrec, neprekračujte množstvo 4 čajové lyžičky denne. Toto množstvo tiež neužívajte na jeden krát.

Pestrec mariánsky sa neodporúča užívať pri vysokom krvnom tlaku. Po užití tejto bylinky by ste sa tiež mali na dve hodiny vyhnúť konzumácii alkoholu, mlieka a korenených jedál. Užívanie nie je vhodné ani súčasne s prípravkami, ktoré sa používajú da doplnenie vápnika alebo železa v tele. Ak takéto prípravky užívate, dodržiavajte odstup najmenej 4 hodiny. Ak máte zdravotný problém súvisiaci s nedostatočným vstrebávaním týchto dvoch minerálov, informujte sa o vhodnosti užívania pestreca u svojho lekára. Neodporúča sa ani užívanie v tehotenstve.

Skúsenosti s užívaním

Skúsenosti užívateľov s pestrecom mariánskym sú veľmi pozitívne. Väčšina zákazníkov hovorí o zlepšení pečeňových testov, úbytku na váhe a znížení únavy. Pozitívne účinky zaznamenali aj v jeho vplyve na trávenie a zlepšení zápalových stavov v tráviacom trakte. Prínosom je tiež to, že mnohí užívatelia znížili svoju bežnú spotrebu liekov. Pomohli aj pri pooperačných stavoch, kožných alergiách a na eliminovanie vedľajších účinkov pri liečbe antibiotikami. Niektorí sa stretli tiež s pozitívnym vplyvom na zdravie svojich štvornohých miláčikov.

Niektorí užívatelia upozorňujú na to, že pestrec mariánsky nie je zázračná pilulka, ktorá vyrieši všetky problémy. Ak chcete znížiť hladinu cholesterolu v krvi alebo bojujete s nadváhou, bude potrebná aj úprava jedálnička.

Vypestujte si ho doma

Pestrec mariánsky sa dá pestovať aj v našich podmienkach. Potrebuje dostatok tepla a slnka a nie veľmi piesočnatú pôdu. Jeho koreňový systém potrebuje dostatok priestoru. Preto nie je vhodný na pestovanie v byte ale len na záhrade. Semená sa zasievajú na jar — ideálne koncom marca alebo začiatkom apríla. Dopestovať až do dozretia semien je ho však možné len v južných oblastiach. Viac na sever zväčša nestihnú dozrieť.

Zber

Ak vám semená stihli dozrieť, zberať ich môžete od konca augusta až do začiatku októbra. Dozretý pestrec spoznáte podľa toho, že sa na plode nachádza páperie, ktoré ľahko vyberiete prstami. Pri zbere si ruky chráňte rukavicami. Plody so semenami odrežte a nechajte dozrieť v suchom a vzdušnom prostredí. Po dosušení semienka vymlátite.

Zhrnutie

Pestrec mariánsky je rastlina, ktorá sa v našich podmienkach vyskytuje len v južných oblastiach. Vzhľadom je veľmi nenápadný a pripomína bodliak. Jeho účinky na ľudské zdravie sú však prekvapujúce. Najčastejšie sa používa na liečbu problémov s pečeňou, trávením ale aj nízkym krvným tlakom.

Pozitívnych účinkov je však oveľa viac. Ak trpíte niektorými problémami, s ktorými vám pestrec mariánsky môže pomôcť, vyberte si najskôr vhodnú formu. Užívatelia uvádzajú, že najlepšie účinky zaznamenali pri konzumácii drvených semien. Nezabudnite si skontrolovať kontraindikácie, pri ktorých táto bylinka nie vhodná. Ak bývate v južnej časti Slovenska, nebudete si ju musieť ani kupovať. Môžete vyskúšať, či sa jej nebude dariť u vás na záhrade.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest