Ako sa starať o orchideu

Orchidea je kvet, ktorý vás očarí už na prvý pohľad. Práve preto si ju mnohí zakúpia aj do domácnosti.  Obývacia či iná izba s orchideou dostane celkom nové čaro. Ako tiež iné izbové rastliny, aj orchidea potrebuje správnu starostlivosť. Na to, aby krásne kvitla, vyžaduje vhodnú zálievku, hnojenie aj stanovisko. O všetkom, čo budete pre pestovanie orchidey potrebovať, sa dozviete v našom krátkom návode.

Kam orchideu umiestniť a ako často ju polievať — to sú len niektoré z otázok, ktoré si pred tým, ako začnete orchideu pestovať, položíte. Okrem toho vám prezradíme ako ju zastrihávať, prihnojovať a kedy je vhodné orchideu presádzať. V záverečnej časti článku sme pre vás pripravili niečo aj na tému, ako orchidei rozmnožovať.

vyberomat sk pexels ylanite koppens
vyberomat sk pexels ylanite koppens

Ktorú si vybrať?

Orchideí existuje mnoho druhov. Len na Slovensku možno v prírode nájsť až 79 jej poddruhov. Môžete ich nájsť na mokradiach, pasienkoch aj v lesoch. Na svete sa vyskytuje niekoľko tisíc druhov orchideí. Šľachteniu tohto kvetu sa venujú aj ľudia. Dodnes poznáme viac ako 100 tisíc krížencov tejto rastliny.

Orchidey sa počas svojho vývoja prispôsobili rôznym podmienkam. Môžete sa preto stretnúť s druhmi, ktorým vyhovuje sucho, nedostatok svetla či naopak viac vlahy. Z rozmanitosti tohto kvetu spomenieme niektoré jeho najznámejšie druhy.

Orchidea Cymbidium

Rod Cymbidium sa vyskytuje v južnej a juhovýchodnej Ázii a v Austrálii. V rámci neho môžete nájsť desiatky poddruhov. K tomuto množstvu pridal človek šľachtením niekoľko tisíc ďalších. Orchidea Cymbidium môže mať kvety od 5 cm až do viac ako 9 cm.

Orchidea Vanda

Orchidea Vanda rastie na Srí Lanke, v Indii a juhovýchodnej Ázii. V prírode sa vyskytuje až 50 poddruhov s mnohými farebnými variáciami. Obľubuje vlhké prostredie a mierne až vyššie teploty.

Orchidea Dendrobium

Skupina s viac ako 900 druhmi sa vyskytuje v južnej a juhovýchodnej Ázii, Austrálii a na tichomorských ostrovoch. V prirodzených podmienkach sa prispôsobila dlhšie trvajúcim obdobiam vlhka a sucha. Aj tento druh vyniká rozmanitosťou farebnej škály od bielej, cez modrú, fialovú až po červenú. 

Orchidea Paphiopedilum

Orchidea Paphiopedilum sa vyskytuje v oblastiach Indie, južnej Číny, na Filipínach, Novej Guinei a Šalamúnových ostrovoch. Až dodnes sú stále objavované jej nové druhy. Vyznačuje sa tuhými kvetmi lesklej tlmenej farby. Okrem niekoľkých druhov, ktoré majú radi chladnejšie prostredie, obľubuje teplé podmienky.

Orchidea Phalaenopsis

Tomuto druhu sa dobre darí v bytoch, preto je Phalaenopsis obľúbenou voľbou pre začiatočníkov s pestovaním orchideí. Vo voľnej prírode ju môžete nájsť v tropickej Ázii až po severnú Austráliu. Na oblúkovitej stonke má ploché kvety s farebným nádychom v bielej farbe alebo s farebným nádychom ružovej a fialovej. Pestovaniu tohto druhu sa budeme venovať v ďalšom texte.

vyberomat sk pexels skitterphoto
vyberomat sk pexels skitterphoto

Kam umiestniť orchideu

Rôzne druhy orchideí si vyžadujú špecifickú starostlivosť. Tak je to aj s ich umiestnením. Odroda Phalaenopsis, známa aj pod názvom lišajovec, vyžaduje dostatok tepla a svetla. Najvhodnejším stanoviskom je okno obrátené na východ. Môžete zvoliť aj okno na južnej alebo západnej strane.

Pozor však na priame svetlo. To zhoršuje kvalitu listov, ktoré postupne zožltnú a opadnú. Preto je okno na priamom slnku potrebné zatieniť, aby slnečné lúče nedopadali priamo na rastlinu. Orchidea Phalaenopsis vám pri správnej starostlivosti bude svojimi kvetmi robiť radosť aj niekoľko mesiacov.

Teplota a vlhkosť vzduchu

Pri hľadaní vhodného stanovišťa myslite aj na optimálnu vlhkosť vzduchu. Mala by byť 50 % až 75 %. Vlhkosť vzduchu môžete zvýšiť tak, že kvet postavíte do tácky s kamienkami a vodou. Tá bude nielen zavlažovať rastlinu ale sa aj odparovať do okolia.

Teplota, ktorá orchidei Phalaenopsis prospieva je medzi 18 a 27 °C. Nočné teploty by sa mali pohybovať okolo 18 °C. Denné od 22 do 27 °C. Nie je vhodné vystavovať ju prievanu. Cirkulácia vzduchu by mala byť príjemná.

Ako polievať orchideu

Orchidea vyžaduje správne množstvo zálievky. Nebezpečenstvo pre ňu znamená najmä preliatie. Orchideu je potrebné polievať raz za týždeň až 10 dní. Na zalievanie je najvhodnejšia dažďová alebo vychladnutá, prevarená voda. Pozor na to, aby substrát nebol príliš vlhký. A to najmä v zimných mesiacoch, kedy je vhodné zalievať len raz za 10 dní. V období kvitnutia zalievajte raz za 7 dní.

Aby ste jej zabezpečili ideálne podmienky, môžete ju pestovať v špeciálnom kvetináči pre orchidei. Tento kvetináč sa skladá z obalu a vnútornej časti, ktorá je vybavená knôtmi. Knôty z vonkajšej nádoby nasávajú vodu, ktorá potom neustále zvlhčujte substrát. Vďaka tomu má orchidea stále dostatok vlahy bez toho, aby dochádzalo k premočeniu koreňov. Práve premočenie koreňov je pre orchideu nebezpečné a to dokonca viac ako sucho.

Ako hnojiť, zastrihávať a presádzať

Orchidea bude v období kvitnutia potrebovať prihnojovanie. Vyberajte z ponuky organických hnojív určených práve pre tento druh. Mali by obsahovať bielkoviny a látky potrebné na zvýšenie odolnosti proti škodcom a chorobám.

Počas vegetačného obdobia raz do mesiaca pridajte do zálievky hnojivo s obsahom dusíka, železa, zinku a mangánu. Na trhu nájdete rôzne prípravky, ktoré jednoducho pridáte do vody na polievanie. Všetky obsiahnuté látky sú rozpustné vo vode a rastlinka si ich z nej bude vedieť postupne získavať. V zimnom období neprihnojujte.

Ako strihať orchideu

Po odkvitnutí skontrolujte listy, stonku aj výhonky, či nie sú zožltnuté alebo suché. Takéto výhonky ostrihajte. Rastlinu tým odbremeníte od vyživovania odumierajúcich častí a podporíte jej rast. Nestrihajte zelené časti rastliny. Zastrihnuté časti by mohli odumrieť. Po odkvitnutí a ostrihaní premiestnite črepník na chladnejšie miesto, kde strávi obdobie vegetačného pokoja.  

Ako presádzať orchideu

Na presádzanie je vhodný čas, kedy orchidea nekvitne. Nepresádzajte viac ako raz ročne, to tejto rastlinke neprospieva. Deň pred naplánovaným presadením pridajte do zálievky hnojivo obohatené o živiny. Pri vyberaní orchidei z črepníka buďte opatrní. Nemali by ste narušiť jej koreňový systém.

Korene pozorne prezrite a odstrihnite zoschnuté konce. Takto ošetrenú rastlinu vložte do nového kvetináča a korene jemne obsypte substrátom určeným na presádzanie orchideí. Nezatláčajte, aby substrát zostal vzdušný. Po presadení ju nepolievajte 5 dní. Namiesto toho jej listy zvlhčite pokropením vodou. Črepník, do ktorého presádzate, by nemal byť príliš priestranný. Orchideám vyhovujú menšie kvetináče.

Rozmnožovanie orchideí

Orchideu môžete aj rozmnožovať. Budete tak môcť urobiť, keď na hlavnej stonke nájdete nový výhonok. Vyčkajte, kým bude mať výhonok dostatok korienkov, aby sa dokázal sám ujať. Mal by mať minimálne šesť korienkov a samostatné listy. Potom skontrolujte, či netrpí žiadnym ochorením či plesňami. Ak je v poriadku, získali ste rastlinku na presadenie.

Pri oddeľovaní vyberte miesto, kde je spojenie s pôvodnou rastlinou najtenšie. Opatrne výhonok odrežte a zasaďte ho do samostatného kvetináča. Pre novú rastlinu vytvorte rovnaké podmienky, ako mala pôvodná rastlina.

Záver

Krásny kvet, akým je orchidea, si získal veľkú obľubu aj v domácnostiach. Jeho pestovanie pritom nemusí byť vôbec náročné. Stačí len dodržať správny postup a orchidei vytvoriť vhodné podmienky. Ak ste v pestovaní orchideí začiatočníkom, odporúčame vám vybrať najmenej náročný druh orchideu Phalaenopsis. Pre jej pestovanie budete potrebovať stanovisko s dostatkom svetla a tepla, nie však priameho slnečného žiarenia. Priame slnečné lúče totiž orchidei škodia.

Pri pestovaní dodržiavajte odporúčané množstvo a pravidelnosť zálievky. Po odkvitnutí môžete z orchidei odstrániť odumierajúce časti a premiestnite ju na chladnejšie miesto. Znížte tiež množstvo zálievky. Ak potrebujete tento kvet presadiť, nerobte to viac ako jeden krát do roka. Nezabudnite na vhodné hnojenie. Pri dodržaní týchto zásad by vás orchidea mala pravidelne potešiť svojimi kvetmi.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest