Ako vybrať posteľnú bielizeň

Kvalitu spánku a relaxu v posteli výrazne ovplyvňuje prostredie v nej vytvorené. Výber kvalitných posteľných obliečok je preto veľmi dôležitý.

vyberomat sk bed sheets
vyberomat sk bed sheets

Dnešný trh ponúka nekonečný výber rôznych posteľných obliečok. S výberom sa určite neponáhľajte a vyčleňte si naň dostatok času. Nesústreďujte sa len na cenu bielizne a nezabudnite skontrolovať rozmery vašich vankúšov a paplónov. Ďalším krokom je voľba vhodného materiálu. A samozrejme, nesmieme zabúdať ani na dizajn. V prvom rade sa obliečky musia páčiť vám, veď sa na ne budete každý večer pozerať. A aby sme vám výber uľahčili, spísali sme vám jednotlivé kritéria a vlastnosti materiálov do nasledujúceho článku. Zamerali sme sa aj na starostlivosť o posteľnú bielizeň a v závere nájdete zopár užitočných tipov.

Rozmery obliečok

Zásadným kritériom pri výbere posteľnej bielizne je jej rozmer, ktorý musí zodpovedať rozmerom vašich vankúšov a paplónov. Rozmer základnej prikrývky pre jednu osobu je 140 x 200 cm. Veľká prikrývka pre dvoch má najčastejšie rozmer 200 x 220 cm. Na trhu zoženiete aj ešte zväčšený typ, ktorý má veľkosť 220 x 240 cm.

S rozmermi vankúšov je to už o niečo zložitejšie. Na trhu dnes nájdete množstvo rôznych veľkostí. Klasický vankúš má však rozmery 70 x 90 cm. Niektorý výrobcovia sa po novom sústreďujú aj na výrobu posteľnej bielizne na mieru. Na vankúše a paplóny netypických rozmerov hľadajte obliečky u nich, keďže v bežnom obchode ich nezoženiete.

Materiál

Rozmer sme si už určili a teraz sa zameriame na vhodný materiál. Samozrejme, moderný svet ponúka množstvo možností. My sa dnes pozrieme na sedem základných textílií. Každá ma svoje výhody aj nevýhody. Aké sú?

Bavlna

Bavlna je jemný a na dotyk príjemný materiál, ktorý vám zaistí kvalitné posteľné obliečky. Je mäkký, pružný a výborne saje pot. Bavlnu je možné prať aj na vyšších teplotách, dokonca znesie aj žehlenie vysokou teplotou. Nevýhodou je jej krčivosť a postupné strácanie prirodzenej farby po kontakte s priamym slnkom. Vďaka svojim vlastnostiam je vhodná na používanie hlavne v letných mesiacoch.

Na trhu sa dnes stretnete aj s ďalším riešením v podobe bio (organickej) bavlny. Ide síce o drahší, ale o to jemnejšíkvalitnejší materiál. Pri jej spracovaní sa nepoužíva žiadna chémia a vďaka svojej vysokej kvalite je vhodná pre alergikov.

Flanel

Aj flanel je jemný materiál, príjemný na dotyk, pretože obsahuje bavlnenú tkaninu. Jeho nespornou výhodou je jeho hrejivosť, keďže dobre izoluje teplo. Zároveň výborne odvádza pot. Naopak, jeho nevýhodou je zložitejšia údržba. Pri jeho praní by ste mali používať špeciálne zmäkčovadlá a aviváže. Taktiež je potrebné ho prať na menších otáčkach, aby nedošlo k polámaniu vlákien v tkanine. Po vyžehlení však vydrží v porovnaní s bavlnou dlhšie hladký. Na základe svojich vlastností je ideálny na použitie v zime.

Krep

Tento kvalitný materiál nemusí byť všetkým príjemný na dotyk, jedná sa totiž o hrubšiu krepovú textíliu. Avšak má všetky dobré vlastnosti bavlneného materiálu. Navyše sa nemusí žehliť, pretože sa nekrčí a po praní rýchlejšie schne. Ponúka aj dobrú izoláciu a satie potu. Hodí sa na všetky ročné obdobia.

Satén

Tento materiál sa vyrába z bavlny a vďaka svojmu charakteristickému lesklému vzhľadu pôsobí veľmi luxusne. Jeho výhodou je jeho termoizolácia. V zime vás perfektne zahrejev lete sa v ňom nebudete prehrievať. Ani na údržbu nie je náročný. Odporúčame ho prať obrátený naruby maximálne na teplote 60 °C. Väčšinou je potrebné ho žehliť. Dnes už existuje aj jeho druh s označení Mako, ktorý žehliť nemusíte.

Mikrovlákno

Tento typ textílie sa vyrába zo 100% polyesteru. Je nekrčivý a rýchlo schne. Nie je náročný na starostlivosť. Je antialergénny, takže je ideálny pre osoby trpiace astmou alebo inými alergiami. Naviac dokáže udržať teplo a prekvapí vás svojou hrejivosťou. Zároveň je ideálny aj v lete, pretože sa pod ním nebudete prehrievať. Oproti mikroplyšu je to veľmi ľahký a hladký materiál. Vo veľkom sa z neho vyrábajú aj ďalšie textílie ako sú uteráky a kuchynské utierky.

Mikroplyš

Tento materiál, tak ako predošlí, sa vyrába zo 100% polyesteru. Aj vlastnosti majú veľmi podobné. Rozdielom je štruktúra textílie. Mikroplyš je chlpatý materiál, vďaka čomu poskytuje vysokú hrejivosť. Preto sa hodí hlavne na použitie v zime a do chladných miestností. Z mikroplyšu sa bežne vyrábajú aj deky, župany a iné oblečenie. Je veľmi príjemný pri kontakte s pokožkou, keďže je naozaj hebký a jemný. Naviac má skvelé termoregulačné vlastnosti a je vhodný aj pre alergikov.

Bambus

Ide o veľmi jemný materiál, ktorý sa vyrába z kombinácie bavlnených a bambusových vlákien. Hlavnou výhodou sú antibakteriálne účinky. Taktiež je veľmi vhodný aj pre alergikov. Bambus skvele saje vlhkosť a je priedušný. Naviac je výrazne hebký na dotyk. Na základe svojich vlastností je ideálny na celoročné použitie. S údržbou tiež nebudete mať problém. Stačí ho len ľahko prežehliť. Vďaka svojim nasiakavým účinkom je vhodný ako materiál aj na uteráky alebo športové oblečenie.

Dizajn

Keď už ste si vybrali rozmery aj materiál, na rade je nemej dôležitý faktor, výber vzhľadu. Vyberajte si podľa svojich obľúbených farieb, aktuálnych trendov, či na základe farieb vo vašej spálni. Najdôležitejšie je, aby sa obliečky páčili vám, veď v nich budete každú noc spať.

Farbám v roku 2021 jednoznačne vládne sivá a sýta žltá. Sivá je skôr neutrálna farba a dá sa využiť takmer kdekoľvek. Naopak žltá je výrazná a môže pôsobiť až agresívne. V spoločnej  kombinácii však budú pôsobiť výborne.

Páčiť sa vám môže jednoduchá a nevýrazná posteľná bielizeň, ktorá neurazí. Nebojte sa ju však skombinovať aj s výraznejšími motívmi, ako napríklad geometrické útvary alebo viacfarebné prevedenia. Veľkým hitom sú aj tematické posteľné obliečky. Patria sem rôzne sviatočné (napríklad vianočné), s vyobrazením rozprávok pre deti, či obľúbenými motívmi z filmov pre dospelých. Zaujímavé sú aj čisto biele obliečky, ktoré sa hodia na použitie počas celého roka a priestor opticky nerušia. Akurát je trochu riskantné v takejto posteľnej bielizni jesť.

Zapínanie

Toto kritérium vám pri výbere možno nepríde podstatné, no nad správnym zapínaním by ste sa mali zamyslieť. Praktické zapínanie vám môže uľahčiť prezliekanie posteľnej bielizne. Na trhu sa dnes stretneme s rôznymi možnosťami na gombík, zips alebo s takzvaným hotelovým uzáverom. Ten nie je nič iné, ako vrecko na prevliekanie.

Starostlivosť o obliečky

Nezabúdajte všetkej posteľnej bielizni dopriať náležitú starostlivosť, aby vám vydržala čo najdlhšie. Sústreďte sa na správne pranie a prípadne aj sušenie. Vždy sa riaďte informáciami na štítku, ktorý priložil výrobca. Väčšina posteľných obliečok nie je vhodná na sušenie v sušičke.

Viete, ako správne prať? V tomto článku vám poradíme všetko podstatné ohľadom prania. Ako správne naplniť práčku, ako prať rôzne druhy oblečenia a materiálov, kedy zvoliť prášok, kedy vynechať aviváž a omnoho viac.

Užitočné tipy

  • Obliečku vždy vyberajte s ohľadom na rozmery, materiál, ale aj dizajn.
  • Nové obliečky najprv vyperte (radšej perte naruby), môžu byť zaprášené z výroby.
  • Jednotlivé materiály vyžadujú špecifickú starostlivosť, vždy si prečítajte etiketu ohľadom prania aj žehlenia.
  • Nikdy neperte posteľnú bielizeň na vyššej teplote, ako je uvedená na štítku. Bielizeň sa môže scvrknúť alebo postupne vybledne.
  • Na pranie obliečok sa väčšinou neodporúča používať aviváž, pretože môže narušiť prirodzené vlastnosti materiálu.
  • Obliečky sa neodporúčajú sušiť v sušičke, pretože vysoké teploty môžu poškodiť vlákna jemnej posteľnej bielizne (vždy sa však pozrite na etiketu danej obliečky).
  • Väčšina materiálov vyžaduje aj žehlenie. Jedine krepové obliečky sú nekrčivé a nemusia sa žehliť.

Záver

Už viete ako vybrať posteľnú bielizeň. Nenechajte sa ovplyvniť len cenou a obľúbenou farbou. Dôležitejšie sú rozmery a materiál. Nezabudnite si vybrať aj vhodné zapínanie. Nešikovné zapínanie vás bude zbytočne zdržovať pri výmene posteľných obliečok. Obliečky by ste mali meniť každých 14 dní. V prípade choroby aj trikrát do týždňa.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest