Kedy naposledy ste čistili vašu sedačku v obývacej izbe? Sedacia súprava je miestom rodinných večerov, zábavných aktivít a predovšetkým relaxu. V dôsledku toho sa na nej môže udržovať veľké množstvo baktérií, roztočov a prachových nečistôt bez toho, aby sme to videli. Naviac sa na nej ľahko vytvorí nechcená škvrna, ktorá sa ťažko čistí. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako konkrétne rôzne nečistoty čistiť a ako sa o pohovku starať, aby vám slúžila čo najdlhšie.
Ošetrite novú sedačku
Ak si kupujete nový gauč do domácnosti, už pri kúpe myslite na možnosti ochrany textílie a čistenia, aby vám slúžil čo najdlhšie. Mnohí výrobcovia vám odporučia novú sedačku hneď po kúpe impregnovať. Na sedačke sa vďaka impregnácii vytvorí ochranný film. Tento film ju potom chráni pred znečistením, blednutím farieb a celkovo predlžuje jej životnosť. Prípravok na impregnáciu vyberajte starostlivo, neuspokojte sa s obyčajným čističom, ktorý by mohol sedačku nenávratne poškodiť. Zamerajte sa aj na typ vašej sedačky. Kožená sedačka potrebuje iný impregnačný prostriedok ako textilná. Okrem impregnačného prípravku budete potrebovať aj vysávač, handru a čistiaci prostriedok na báze peny.
Pamätajte, že impregnácia nie je trvalá, ale je potrebné ju po čase obnoviť. Okrem prvého čistenia po nákupe sa odporúča impregnovať raz za polrok.
Starejte sa o ňu pravidelne
V sedačkách, ako aj v iných textíliách, sa vo veľkom udržujú výrazné alergény. Medzi tieto alergény patria prachové častice, roztoče a iné baktérie. Raz za týždeň by ste preto mali vysať prach, omrvinky a ostatné nečistoty, ktoré sa na sedačke denne zachytávajú.
Pohovku môžete od prachu aj vykefovať jemnou kefou alebo pretrieť poriadne vyžmýkanou handrou. Ak chcete čistiť ešte dôkladnejšie, odporúčame si zaobstarať vysávač na mokré vysávanie. Takýto prístroj vám pomôže odstrániť aj zažraté škvrny. Ak sa na vašej sedačke objaví škvrna, nečakajte až kým zaschne, ihneď sa pokúste ju odstrániť.
Okrem pravidelnej údržby bude vaša sedačka potrebovať aj dôkladné vyčistenie aspoň 2-krát za rok. Pokiaľ sa vám do čistenia z rôznych dôvodov nechce, alebo si proste len netrúfate, nevadí. Nie je vôbec zlé najať si upratovaciu firmu, ktorá sa na to špecializuje a vie, ako sedačku odborne vyčistiť. Vo väčšine prípadov by vám mali ponúknuť možnosť suchého alebo mokrého čistenia. Zároveň si môžete dať vyčistiť aj ostatné kreslá, stoličky, koberce alebo iné textílie, na ktorých sa môžu usádzať roztoče a baktérie. Takéto firmy majú mnohokrát oveľa väčší záber a zameriavajú sa nielen na čistenie a impregnáciu sedačiek. Ponúknuť vám môžu napríklad aj impregnáciu kobercov či podláh.
Dajte jej poťah
Ak sa bojíte častého znečistenia sedačky, napríklad od detí či domácich miláčikov, kúpte si k sedačke aj poťah alebo deku. Zmiernite tým riziko vzniku škvŕn. Existuje mnoho typov poťahov, medzi nimi aj špeciálne protišmykové a vodoodolné deky. Nezabúdajte však, že aj poťah potrebuje starostlivosť a mali by ste ho raz za čas vyprať. Poťah jednoducho navlečiete na sedačku a on sa prispôsobí jej tvaru. Deku väčšinou prehodíte len cez tú časť, na ktorej práve sedíte. Poťahy aj deky môžete kúpiť v rôznych farebných prevedeniach.
Prvá pomoc pri problematických škvrnách
Škvrny vzniknuté na sedačke je potrebné odstrániť rýchlo, inak zaschnú a potom ich už možno nikdy nedostanete preč. Na väčšinu z nich vám pomôžu špeciálne čistiace prostriedky. Nie vždy však musíte ihneď utekať do obchodu a nakupovať drahé čističe. Vystačíte si s tým, čo bežne nájdete aj doma. Medzi najčastejšie škvrny patria:
káva — čerstvú škvrnu od kávy posypte soľou, jemne vtrite do sedačky a nechajte pôsobiť. Potom dočistite vodou so šampónom alebo žlčovým mydlom.
pivo – na škvrny od piva si zmiešajte teplú vodu s čistiacim prostriedkom, napríklad so šampónom, žlčovým mydlom alebo práškom na pranie.
mastné škvrny — na mastné škvrny si môžete zaobstarať špeciálny čistič. Druhou možnosťou je použiť teplú vodu a trochu mydla. Treťou možnosťou je použitie citrónu, octu alebo alkoholu. Pri alkohole si dajte pozor aby ste nevyčistili aj farbu pohovky.
žuvačka — pokiaľ máte na sedačke prilepené niečo lepkavé, napríklad žuvačku, jedinou možnosťou je zmraziť ju a potom odškrabať.
krv — neutierajte ju teplou, ale naopak studenou vodu. Potom škvrnu doumývajte vlažnou mydlovou vodou. Prípadne skúste vodu zmiešanú s citrónovou šťavou. Vytierajte zo stredu smerom ku kraju.
pero — pri znečistení tuhou z guľôčkového pera vyskúšajte lak na vlasy alebo lieh. Ak sa rozhodnete pre lieh, vyskúšajte si najprv naniesť malé množstvo na menej viditeľné miesto. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, kedy spolu so škvrnou odstránite aj farbu textílie sedačky.
Pokiaľ máte koženú sedačku, platia na ňu trochu iné pravidlá. Z kože škvrnu väčšinou zotriete vlhkou handrou, prípadne v kombinácii s mydlom. Na horšie škvrny sa oplatí mať doma špeciálny prostriedok na čistenie kože a koženky.
Ďalšie tipy pre udržanie dlhej životnosti
- Neumiestňujte sedačku tesne vedľa radiátoru alebo krbu. Vysoká teplota jej neprospeje, ale naopak zníži jej životnosť.
- Nevystavujte sedačku priamemu slnku, pretože prieme slnečné žiarenie spôsobuje blednutie farieb a opäť strácate kvalitu a životnosť.
- Chráňte svoju sedačku pred svojimi miláčikmi a pred ostrými predmetmi. Dieru v sedačke len ťažko zakryjete.
- Na čistenie aj impregnáciu používajte len na to určené prostriedky, ktoré sedačku nepoškodia.
- Akúkoľvek škvrnu ihneď odstráňte, nečakajte kým zaschne. Inak si čistenie výrazne skomplikujete.
- Čistite sedačku pravidelne, aby vám slúžila čo najdlhšie.
- Pokiaľ si s niečím neviete rady alebo si netrúfate na domáce čistenie sami, nebojte sa najať si na to špecializovanú firmu.
Záver
Už viete ako sa správne starať o vašu sedačku. Doprajte jej potrebnú starostlivosť, aby vám slúžila čo najdlhšie. Pravidelne ju vysávajte. V prípade vytvorenia škvrny neváhajte a ihneď ju odstráňte. Nemusíte hneď kupovať špeciálne čistiace prostriedky na rôzne druhy škvŕn. Jednoducho si skúste pomôcť tým, čo máte aj doma. Dôkladné čistenie vám postačí zorganizovať dva-krát do roka, spolu s dôležitou impregnáciou. Ak sa bojíte častých škvŕn, zaobstarajte si špeciálny poťah alebo deku.
Predovšetkým však sedačku ošetrite hneď ako si ju kúpite. A pokiaľ popri čistení siahnete po chemických prípravkoch, používajte len na to určené čistiace prostriedky. Špeciálny pozor si dajte pri kožených sedačkách. Na kvalitných prostriedkoch nešetrite, aby vám sedačku nezničili. Starajte sa o svoju sedačku poriadne a bude vám slúžiť aj niekoľko rokov.
Recenzia online obchodu s prírodnou kozmetikou – Henima.sk: Čo môžete očakávať
E-shop Henima.sk sa pýši širokou ponukou prírodnej kozmetiky, ktorá kombinuje krásu s udržateľnosťou. Táto online platforma láka…
Čo je burina a prečo sa jej zbavovať
Burina je rastlina, ktorá rastie tam, kde nie je žiaduca. V záhrade môže burina súperiť…
Den narcisov – Všetky informácie a dátumy pokope
Deň narcisov je každoročná udalosť, ktorá sa vyznačuje svojím charitatívnym vplyvom a má za cieľ…
VPN – Čo to je a ako funguje?
Virtuální privátní síť, zkráceně VPN, je technologie, která umožňuje uživatelům připojení k internetu přes soukromou…
GTA 6 – Všetko, čo vieme: Nové informácie o najnovšom dieli hry
GTA 6 je veľmi očakávaná videohra, ktorá má byť vydaná v blízkej budúcnosti. Hra je…
Recenzia e-shopu s prírodnými výživovými doplnkami – Carnium Botanicals
Carnium Botanicals je slovenský e-shop, ktorý sa špecializuje na prírodné výživové doplnky. Firma sa zameriava…