Ako efektívne pracovať z domu (home office)

Práca z domu alebo inak home office, ako sa často označuje, je pre množstvo ľudí veľkým benefitom. Tento spôsob práce bezpochyby prináša veľa výhod, naberá na popularite a pracovných ponúk pre prácu z domu preto neustále pribúda. Môžete byť veľmi efektívny, no rovnako ľahko skĺznete aj do ničnerobenia. Aj doma by ste mali zvládnuť odpracovať to, čo bežne zvládate v práci. Nenechať sa vyrušovať inými činnosťami. Je potrebné, aby ste si vytvorili pracovné podmienky a tých sa aj držali.

vyberomat sk homeoffice
vyberomat sk homeoffice

Spísali sme pre vás 7 dôležitých bodov, ktoré vám pomôžu udržať efektivitu vašej práce aj doma. Keď si tieto rady osvojíte, stane sa pre vás práca z domu obľúbeným typom práce, či už pôjde o občasnú alebo pravidelnú záležitosť.

Stanovte si svoj pracovný režim aj doma

Vstávate jeden deň už o siedmej a druhý spíte až do deviatej? Doháňate prácu často aj po večeri a potom nemáte čas na rodinu? Takýto systém fungovania určite dlho nevydrží. Pokiaľ nemáte popredu zadané, čo máte doma robiť, spoliehajte sa na svoj režim, ktorý vám fungoval aj v práci. Jasne si stanovte časový harmonogram. Nastavte si budík, absolvujte rannú hygienu, naraňajkujte sa a až potom zapnite svoj počítač. Presne tak, ako v práci. Držte sa svojho pevného pracovného režimu aj doma.

Vymedzte si čas kedy začnete aj kedy skončíte. Dodržanie týchto časov pomôže vám, aj vašej rodine. Ľahko potom oddelíte svoj pracovný aj rodinný život. Ujasnite vašej rodine kedy máte voľno a môžu za vami behom dňa s niečím prísť a naopak, kedy vás nemajú rušiť.

Oblečte sa ako do práce

Keď sa ráno zobudíte, určite neutekajte v pyžame hneď k počítaču. Je to jedna z najčastejších chýb, ktorú ľudia v home office robia. Aj doma by ste sa mali správať ako v práci. Nemusíte si nutne dávať šaty s lodičkami alebo oblek, ale určite by ste nešli do práce v pyžame. Oblečenie, odlišné od toho čo nosíte bežne po dome, vám pomôže sa lepšie sústrediť na prácu. Aj ak by ste si dali len firemné tričko a obľúbené nohavice, je to lepšie, ako byť celý deň v pyžame, v ktorom večer znova ľahnete do postele.

Navyše, pokiaľ vás čaká dôležitý pohovor so zapnutou kamerou, vhodne sa oblečte. Určite pomôže dať si aspoň košeľu alebo iné spoločenské oblečenie. Potom bude vidieť, že aj doma beriete prácu vážne.

Naplánujte si prácu

Každý deň si vypíšte zoznam úloh, ktoré musíte v ten deň splniť. Zostavte si svoj denný alebo týždenný harmonogram. Dobrou pomôckou počas dňa je takzvaný to do list. Ten vám pomôže zorientovať sa v tom, čo musíte za daný deň stihnúť. Splnené úlohy si môžete postupne odškrtávať. Použiť sa dá papier a pero prípadne elektronický kalendár. Začať môžete od tých najdôležitejších a končiť tými menej podstatnými povinnosťami. Alebo od tých zložitejších po jednoduchšie. Zostavenie poradia je čisto na vašich preferenciách.

Nájdite si svoj pracovný priestor

Preležať celú pracovnú dobu s notebookom v posteli nie je veľmi ideálne. Táto pozícia vás bude neustále zvádzať k tomu, aby ste zaklapli počítač a trošku si pospali. Vyčleňte si svoj pracovný kútik, ktorý bude len váš. Pokiaľ nemáte vlastnú pracovňu, nájdite si v domácnosti priestor s dostatočným svetlom, stolíkom a pohodlnou stoličkou. Ideálne je, aby vás tam nič nerozptyľovalo a vedeli ste sa ľahko sústrediť. Zároveň nie je nutné sedieť celý deň za jedným stolom, nad ktorým sa za chvíľu začnete hrbiť. Kľudne sa behom dňa presúvajte a meňte pozície. Pokiaľ máte niekde vyvýšené miesto, vyskúšajte aj státie pri počítači. Prípadne si zaobstarajte polohovací stôl, ktorý si ľahko nadstavíte podľa potreby.

Dodržujte prestávky

Budete sa čudovať, ale aj pravidelné prestávky prispejú k vašej efektívnosti. Okrem väčšej obedovej pauzy si doprajte aj menšie pravidelné pauzy, napríklad raz za hodinu. Frekvencia záleží od vašej osobnej potreby. Takéto prestávky sú ideálne keď už strácate koncentráciu, či keď už váš chrbát volá po zmene polohy. Jednoducho zmeňte na chvíľu miesto. Uvarte si čaj alebo kávu. Prejdite sa po byte alebo obíďte váš dom a nadýchajte sa čerstvého vzduchu. Prípadne si trochu zacvičte, spravte desať drepov. Aj takáto maličkosť vám pomôže sa lepšie sústrediť a zvýšiť váš výkon.

Dajte si pozor na rušivé elementy

Práca z domu nás jednoducho neustále zvádza k robeniu všetkého možného, len nie práce. Či už sa jedná o upratovanie, varenie, pozeranie televízie alebo leňošenie s mobilom v posteli. Takzvaná prokrastinácia na nás najviac doľahne práve doma. Týmto lákadlám by ste sa mali ideálne venovať vo voľnom čase, prípadne počas prestávky. Samozrejme, mnoho ľudí tieto pravidlá nedodržuje. Pokiaľ sa tomu nemôžete ubrániť, nezakazujte si to úplne. Ešte viac by ste na to mysleli a oddávali sa tomu. Stanovte si presné podmienky, kedy sa takýmto veciam môžete venovať. Napríklad keď splníte dôležitú úlohu, môžete si chvíľu písať s priateľmi. Určite sa skúste počas prestávky aj prejsť okolo domu, aby ste prišli na nové myšlienky.

Pokiaľ hľadáte možnosť, ako sa zbaviť používania mobilu počas práce, jednoducho si na ňom vypnite notifikácie na správy a sociálne siete. Pokiaľ telefón na prácu nepotrebujete, zapnite na ňom režim v lietadle, aby vás nič nerušilo. Existujú dokonca aj aplikácie, ktoré vám zakážu otvoriť vami vybrané aplikácie vo zvolený čas. Aj to môže byť dobrým impulzom, ktorý podporí vašu pracovnú morálku.

Aj rituály sú dôležité

Tak ako je rutina základom úspešnej a efektívnej práce, aj menšie rituály vám zvýšia šancu na úspech. Ak radi počúvate počas práce príjemnú hudbu, zapnite si ju. Obľúbeným rituálom je aj uvarenie kávy, prípadne čaju do milovaného hrnčeka a vychutnanie si dobrého nápoja počas pauzy. Keď už strácate koncentráciu, pomôcť môže aj studená sprcha, či krátka prechádzka. Pokiaľ vás bolí chrbát, ponaťahujte sa. Dobrým rituálom je aj odčlenenie času na jedlo. Pri práci nikdy nejedzte. Doprajte si kľud a dostatočne sa najedzte bez pozerania do e-mailov a tabuliek.

Je len na vás, aké rituály si osvojíte. Podstatné je, aby vyhovovali vám aj vášmu dennému režimu tak, aby ste boli čo najefektívnejší. V noci môžete zaspávať s pocitom dobre vykonanej práce.

Záver

Či už s prácou z domu začínate, alebo ste v tom ostrieľaný, určite nepodceňujte ani jeden z vyššie spomenutých bodov. Snažte sa osvojiť si aspoň niektoré zmienené techniky a hľadať najlepšie možné cesty, ako zvládnuť home office. Ako byť efektívny a nenechať sa rozptyľovať okolím. Ako si obľúbiť prácu z domu a ako si nájsť svoj pracovný režim, ktorý vám bude vyhovovať. Keď neviete ako s prácou z pohodlia domova začať alebo to u vás doma už dlhšie nefunguje, spoľahnite sa na týchto 7 bodov:

  • vyčleňte si pracovný priestor
  • vyzlečte sa každé ráno z pyžama
  • spíšte si každé ráno pracovný plán na celý deň
  • vytvorte si pracovný režim, ktorý vám bude vyhovovať
  • dodržujte pauzy a pracujte pravidelne
  • snažte sa vyhnúť rušivým elementom
  • nájdite si vlastné rituály, ktoré vám prácu spríjemnia

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest