Ako nakupovať online

Jednou z mnohých výhod, ktoré dnešné technológie prinášajú, je online nakupovanie z pohodlia domova. Nemusíte sa nikam prepravovať ani chodiť do kamenných obchodov. Ušetríte množstvo času, ktorý môžete venovať niečomu inému. Cez internet už dnes kúpite takmer všetko, či už potrebujete jedlo, oblečenie, topánky alebo vybavenie do domácnosti. Ako správne a bezpečne používať tieto nové možnosti? Aké sú spôsoby online nákupu? Všetko si povieme v nasledujúcom článku.

vyberomat sk online shopping
vyberomat sk online shopping

Ušetríte čas a vynaloženú energiu

Ako už bolo spomenuté v úvode, online nákupy vám ušetria veľa času, ktorý by ste museli venovať ceste do obchodu, samotnému nákupu a ceste naspäť domov. Naviac sa koľkokrát vyhnete aj noseniu ťažkých vecí a nebudete sa musieť fyzicky namáhať. Firmy vám častokrát ponúknu dopravu priamo domov (niekedy až ku dverám). To oceníte, pokiaľ máte veľký zoznam potravín či vyberáte nábytok do domácnosti a nechce sa vám si ho prevážať a nosiť. Ďalšou možnosťou je nechať si doručiť tovar do najbližšieho výdajného miesta a prísť si ho kedykoľvek vyzdvihnúť.

Je to jednoduché a prístupné

Môžete sa pohodlne usadiť do svojho obľúbeného kresla alebo ležať v posteli a pritom si objednávať potrebný tovar. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu techniku, postačí vám mobil či notebook s prístupom na internet. Naviac je to ľahké a rýchle. Stačí pár kliknutí a máte to. Jednou veľkou nevýhodou je, že pokiaľ nevlastníte žiadne inteligentné zariadenie, prípadne nemáte internet, online nákup neuskutočníte. Nie je však problém poprosiť známych, aby váš nákup objednali z ich zariadenia. Potom ostáva už len počkať, kým vám ho doručia na vami zvolenú adresu.

Širšia dostupnosť tovaru

Na internete často narazíte aj na tovar, ktorý by ste v kamennej predajni ľahko prehliadli či vôbec nenašli. Na e-shope sa navyše ponuka neustále aktualizuje. Veľkosť oblečenia, ktorá ráno nebola dostupná, môže byť poobede už naskladnená. Taktiež sa nemusíte prehrabávať v regáloch a hľadať niečo, čo vám padne do oka. Na internete si jednoducho vyfiltrujete to, čo práve hľadáte, napríklad podľa farby, materiálu, veľkosti a podobne. A pokiaľ vybraný produkt nie je k dispozícii, môžete si nadstaviť stráženie. Táto funkcia vám pošle e-mailové upozornenie hneď, ako sa produkt znova objaví na sklade. Takúto možnosť v kamennej predajni určite nedostanete.

Nákupy zo zahraničia

Výhodou online nákupu je aj to, že sa nemusíte zameriavať len na slovenské weby. Ľahko si z gauča objednáte tovar aj zo zahraničných e-shopov. Nevýhodou však je, že doba doručenia sa môže predĺžiť o niekoľko dní, či týždňov. Rozhodne si zahraničný e-shop najprv preskúmajte a nekupujte len podľa ceny. Mnohokrát sú výrobky z cudziny omnoho lacnejšie, avšak môže sa to odraziť na ich kvalite a prevedení. Vždy si najprv prejdite recenzie a skúsenosti ostatných zákazníkov. Nenakupujete na neoverenom e-shope. Dajte si pozor aj na cenu poštovného, pretože je niekedy výrazne drahšie a môže prerásť aj samotnú cenu výrobku.

Možnosť ľahkého vrátenia tovaru

E-shopy ponúkajú jednu nespornú výhodu týkajúcu sa vrátenia tovaru. Zakúpený produkt môžete vrátiť do 14 dní, niekde aj po dlhšej dobe a to bez udania dôvodu. Samozrejme, musíte splniť určité kritéria ako dodanie v originálnom balení, nepoškodenie výrobku, či priloženie faktúry (prípadne dodatku o vrátení). Táto možnosť je dôležitá hlavne pri nákupe oblečenia alebo obuvi, ktorú si nemôžete pred kúpou vyskúšať.

Recenzie na e-shopoch

Ďalšou výhodou online nákupu sú recenzie ostatných nakupujúcich. Pred objednaním tovaru si môžete prezrieť spokojnosť a skúsenosti ostatných zákazníkov, ktorí nakupovali pred vami, prípadne si zakúpili produkt, o ktorý máte záujem. E-shopy ponúkajú možnosť hodnotenia jednotlivých produktov, ale aj celého online obchodu. Pomocou komentárov môžu zákazníci pridávať vlastné skúsenosti či fotografie. To všetko vám pomôže si vytvoriť reálny obraz o výrobku. Recenzie ostatných vás tak môžu utvrdiť v správnom výbere alebo naopak odradiť od vášho záujmu.

Takúto možnosť samozrejme v kamennej predajni nenájdete. Väčšinou neexistuje možnosť spýtať sa reálneho zákazníka na jeho skúsenosti s daným produktom.

Metódy online platieb

Pri online nákupe si môžete vyberať s rôznych metód platby. Samozrejme, výber sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho e-shopu, každá firma si ich upravuje podľa svojich preferencií. Existujú však možnosti, ktoré sa vyskytujú skoro všade. Spísali sme vám viac aj menej využívané spôsoby platby:

Platba prevodom — po odoslaní objednávky sa vám rezervuje tovar a na email vám prídu inštrukcie (s číslom účtu a variabilným symbolom) k platbe. Následne zaplatíte cez internet banking alebo pomocou aplikácie v mobile. Platba sa väčšinou pripíše o 1 až 3 dni, v závislosti na spojení s vašou bankou.

Pomocou platobnej brányveľmi rýchla metóda platenia. Po odoslaní objednávky sa vám otvorí platobná brána, kam zadáte číselné údaje zo svojej karty. Platba je následne ihneď prevedená a overená pomocou SMS-kódu. Prenos peňazí je šifrovaný, takže je bezpečný.

Dobierka — objednáte tovar, ale zaplatíte až pri prevzatí objednávky (v hotovosti alebo kartou). Aj tento spôsob platby urýchli objednávku, pretože firma nečaká pred odoslaním na prevod peňazí. Väčšinou sa však poštovné takejto objednávky zvýši.

Odložená platba — niektoré e-shopy ponúkajú možnosť odloženej platby. To znamená, že si objednáte tovar, ktorý vám doručia. Na zaplatenie máte väčšinou 14 dní, niekedy aj viac. Je to výhodné, pokiaľ niečo potrebujete nutne objednať, ale ste napríklad tesne pred výplatou. Táto služba sa označuje termínmi ako ,,zaplatím až za 14 dní“ alebo ,,zaplatím až po rozbalení“. Je to vlastne druh úveru, ktorým si odložíte platbu.

Elektronická peňaženka — nemôžme zabudnúť ani na možnosť platenia s elektronickou peňaženkou. Pod tento spôsob platby patrí GoPay, Paypal, PaySec a podobne. Svoje peniaze presuniete do svojej virtuálne peňaženky a potom ich využívate podľa potreby. Výhodou je, že sa pri platbe nemusíte prihlasovať do internet bankingu ani vyplňovať údaje z platobnej karty.

Kryptomeny — je to jeden z moderných spôsobov. Ide o rýchlu platbu pomocou kryptomeny (známy je Bitcoin, ale existujú aj iné). Pokiaľ vyberiete túto možnosť, stránka vás presmeruje do platobnej brány. Prínos spočíva v tom, že môžete platiť online aj keď nevlastníte bankový účet.

QR kód — ďalším moderným spôsobom je platba pomocou známeho čiernobieleho kódu. Nemusíte prepisovať žiadne údaje ani nič vyplňovať. Mobilným telefónom jednoducho naskenujete QR kód a údaje sa prepíšu samy. Je to naozaj ľahký a rýchly spôsob.

Ďalšie služby k online nákupu

Niektoré e-shopy ponúkajú k objednávkam aj rôzne doplnkové služby. Niekde narazíte na možnosť darčekového balenia. To si môžete zvoliť, prípadne vám e-shop ponúkne ich vlastné balenia, ktoré môžu byť rozdelené podľa príležitostí a sezóny (vianočné, veľkonočné, narodeninové…). Niektoré online obchody dokonca myslia aj na životné prostredie a ponúkajú možnosť ekologického zabalenia. Domov vám tak doručia objednávku zabalenú v kompletne recyklovateľnom obale.

Ďalšou možnosťou je poistenie zásielky. Táto služba sa hodí ak si objednávate napríklad veľmi krehký produkt. Niekedy je dokonca možné predĺžiť si dobu, počas ktorej môžete zásielku vrátiť. Štandardne je to 14 dní, no existujú ponuky predĺženia na rôzne obdobia.

Pokiaľ niečo kupujete rýchlo, ale nemáte na to dostatok peňazí, prípadne ste pred výplatou, môžete nájsť možnosť nákupu na splátky. Niektoré e-shopy vám umožnia zaplatiť tretinu ceny a zvyšok vyplatiť do určitého dátumu. Môžete si vybrať aj možnosť mesačného splácania. Aj to je vhodná alternatíva pokiaľ je suma vysoká a produkt súrne potrebný. Forma úveru sa môže skrývať aj pod už spomenutou odloženou platbou. Vždy však záleží na konkrétnom e-shope a jeho podmienkach. Preto sa o všetkých detailoch určite dopredu informujte.

Vždy však majte na pamäti, že za niektoré zmienené služby si budete musieť priplatiť aj niekoľko eur.

Záver

Nákup na e-shopoch je dnes bežnou záležitosťou pre väčšinu z nás. Na uskutočnenie vám stačí inteligentné zariadenie a môžete objednávať z pohodlia domova, len na pár kliknutí. Pokiaľ vám na stole leží dlhý nákupný zoznam a vám sa nechce do obchodu, či zháňate nové nohavice, jednoducho si to objednajte. Zvoľte jednu z platieb a tovar máte onedlho doma. Prípadne si ho môžete nechať doručiť na výdajné miesto v blízkosti vášho domu.

Ak náhodou zistíte, že vám nohavice či iný zakúpený tovar nesedí, máte možnosť vrátenia. Taktiež môžete pri objednávke využiť možnosť ekologického balenia, pripoistenia zásielky, predĺženie doby vrátenia či inú službu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest