Ako spr├ívne skladova┼ą potraviny v chladni─Źke

Chladni─Źka je d├┤le┼żit├Ż spotrebi─Ź, ktor├Ż predl┼żuje trvanlivos┼ą v┼íetk├Żch potrav├şn aj hotov├Żch jed├íl. Aby v┼íak bolo skladovanie e┼íte efekt├şvnej┼íie, je potrebn├ę dodr┼ża┼ą ur─Źit├ę pravidl├í skladovania. Pozn├íte ich? Viete ─Źo do chladni─Źky ned├íva┼ą a ─Źo ulo┼żi┼ą na ktor├║ poli─Źku? Na to a omnoho viac v├ím odpovieme v nasleduj├║com ─Źl├ínku.

Vlhkos┼ą v chladni─Źke

Vlhkos┼ą v chladni─Źke je z├ívisl├í od jej vn├║tornej teploty. Vzadu pri stene je teplota v┼żdy ni┼ż┼íia ako vpredu. Je to hlavne kv├┤li n├í┼ímu neust├ílemu otv├íraniu chladni─Źky. Okrem teploty je miera vlhkosti z├ívisl├í od jednotliv├Żch poschod├ş v chladni─Źke. ─î├şm je polica umiestnen├í vy┼í┼íie, t├Żm ni┼ż┼íia je na nej vlhkos┼ą. Pri ukladan├ş potrav├şn do chladni─Źky by ste sa mali zamera┼ą na vlhkos┼ą v jej jednotliv├Żch ─Źastiach.

vyberomat sk howto refrigerator
vyberomat sk howto refrigerator

Existuj├║ aj ─Ćal┼íie faktory ovplyv┼łuj├║ce vlhkos┼ą v chladni─Źke. Napr├şklad pri pr├şprave obeda alebo in├ęho n├íro─Źnej┼íieho jedla neust├íle chod├şme do chladni─Źky po nov├ę suroviny. Ka┼żd├Żm ─Ćal┼í├şm otvoren├şm v┼íak vp├║┼í┼ąame dovn├║tra tepl├Ż vzduch. Aby ste teda zabr├ínili nadmernej tvorbe vlhkosti, vyberte si pred varen├şm rad┼íej v┼íetky suroviny naraz von. Zv├Ż┼íen├║ vlhkos┼ą v chladni─Źke m├┤┼że sp├┤sobi┼ą aj nespr├ívne skladovan├ę jedlo. Potraviny by mali by┼ą d├┤kladne zabalen├ę a utesnen├ę v obale, surov├ę m├Ąso by nemalo by┼ą tesne ved─ża ovocia ─Źi mlie─Źnych v├Żrobkov a podobne.

Nadmern├í vlhkos┼ą chladni─Źky vytv├íra dokonal├ę miesto pre ┼í├şrenie r├┤znych bakt├ęri├ş a plesn├ş. Teplotu v chladni─Źke by ste mali udr┼żova┼ą maxim├ílne do 8 ┬░C, aby ste predi┼íli mno┼żeniu bakt├ęri├ş. Vn├║tro chladni─Źky taktie┼ż pravidelne utierajte utierkou, aby sa v nej netvorili pary a kvapky. Raz za ─Źas umyte cel├ę vn├║tro octovou vodou, ktor├í br├íni ┼í├şreniu bakt├ęri├ş. Nezabudnite skontrolova┼ą aj tesnenie, ktor├ę ovplyv┼łuje prenikanie tepla. Ak je opotrebovan├ę, bolo by dobr├ę ho vymeni┼ą.

Usporiadanie chladni─Źky po jednotliv├Żch poschodiach

Chladni─Źka pon├║ka usporiadanie, ktor├ę nie je len estetick├ę, ale aj logicky zostaven├ę. Je d├┤le┼żit├ę vedie┼ą, ako ho spr├ívne vyu┼ż├şva┼ą. Ako u┼ż bolo zmienen├ę v predch├ídzaj├║com odstavci, v ni┼ż┼í├şch poschodiach je viac vlhkosti. Preto s├║ doln├ę z├ísuvky ur─Źen├ę na potraviny, ktor├ę vy┼żaduj├║ viac vlhkosti. Mali by ste tam uklada┼ą hlavne ovocie a zeleninu, ktor├í sa r├Żchlo vysu┼íuje. Nemus├şte ju predt├Żm um├Żva┼ą, ulo┼żte ju do chladni─Źky tak, ako ste ju k├║pili. Zvy┼íky vody by zbyto─Źne zvy┼íovali vlhkos┼ą chladni─Źky. Zeleninu a ovocie m├┤┼żete umy┼ą tesne pred pod├ívan├şm. Z ovocia sem patria napr├şklad broskyne, marhule, jablk├í, hru┼íky a r├┤zne bobu─żovit├ę ovocie. Zo zeleniny sem dajte hlavne listov├║ a hl├║bov├║ zeleninu.

Do najni┼ż┼íie umiestnenej police, ktor├í sa nach├ídza tesne nad z├ísuvkami, patria r├Żchlo sa kaziace potraviny. Aj na tejto polici je e┼íte pomerne vysok├í vlhkos┼ą. D├ívajte sem preto surov├ę m├Ąso a ryby. Dbajte v┼íak na to, aby boli tieto potraviny d├┤kladne zabalen├ę a oddelen├ę od ostatn├Żch, aby nedo┼ílo ku kontamin├ícii.

Do police nad to patria u┼ż upraven├ę m├Ąsov├ę v├Żrobky, ako sal├íma, klob├ísa a in├ę ├║deniny. Najlep┼íie urob├şte, ak ich uzavriete do samostatn├Żch boxov alebo inak d├┤kladne zabal├şte. O poschodie vy┼í┼íie ulo┼żte mlie─Źne v├Żrobky, teda syry, jogurty a podobne. Pokia─ż nem├íte to─żko pol├şc, dajte m├Ąsov├ę aj mlie─Źne v├Żrobky na jednu policu. Dajte si v┼íak pozor, aby boli d├┤kladne zabalen├ę a navz├íjom sa nedot├Żkali. V ┼żiadnom pr├şpade ich neukladajte na seba.

Do najvy┼í┼íie umiestnenej police ulo┼żte hotov├ę pokrmy, uvaren├ę polievky, om├í─Źky a ─Ćal┼íie jedl├í, ktor├ę ste uvarili. Ned├ívajte sem pr├íve uvaren├ę ani tepl├ę pokrmy. Nechajte ich najprv vychladn├║┼ą. Op├Ą┼ą si dajte pozor aj na to, aby neboli pr├şli┼í bl├şzko pri sebe, ─Ź├şm zabr├ínite r├Żchlej┼íiemu kazeniu. Napriek tomu sa v┼íak jedn├í o jedlo, ktor├ę by ste mali ─Źo najsk├┤r zjes┼ą.

Priehradky vo dverách

Nezab├║dajte ani na police a priehradky vo dver├ích. Aj tie maj├║ svoje logick├ę usporiadanie. Dole d├ívajte hlavne f─ża┼íky s n├ípojmi, ako je mlieko, d┼ż├║s, miner├ílka ─Źi pivo a v├şno. O poschodie vy┼í┼íie vkladajte otvoren├ę konzervy, d┼żemy, n├ítierky, dresingy a podobne. Do najvy┼í┼íieho poschodia patria vaj├ş─Źka, maslo a in├ę drobn├ę potraviny. Pozor na uskladnenie vajec. Nenech├ívajte ich v p├┤vodnom papierovom obale, v ktorom ich k├║pite. Prelo┼żte ich do ┼ípeci├ílneho obalu na vajcia, ─Ź├şm pred├şdete prenosu bakt├ęri├ş.

─îo patr├ş do chladni─Źky

Uvaren├í polievka (zbytky jed├íl) ÔÇô patria do najvy┼í┼íej police, kde je najni┼ż┼íia vlhkos┼ą. Mali by sa ─Źo najsk├┤r spotrebova┼ą.

Sal├ímy a in├ę ├║deniny ÔÇô ide o r├Żchlo sa kaziace potraviny, ktor├ę rozhodne do chladni─Źky patria. Umiestnite ich do stredu chladni─Źky, tam je ide├ílna teplota na ich skladovanie.

Syry a mlie─Źne produkty ÔÇô do chladni─Źky patria tak ako ├║deniny. Vkladajte ich do stredn├Żch pol├şc chladni─Źky. Do dvierok sa nehodia, zbyto─Źne by boli vystavovan├ę teplu.

Vajcia ÔÇônajlep┼íie im bude na horn├Żch miestach a tam, kde im nehroz├ş rozbitie.

─îo nepatr├ş do chladni─Źky

Nasleduj├║ce potraviny nemus├şte d├íva┼ą do chladni─Źky. Nech├ívajte ich sk├┤r v ┼ípajze alebo v pivnici. V chladnej┼í├şch mesiacoch m├┤┼żete vyu┼żi┼ą aj balk├│n.

Zemiaky ÔÇô hodia sa sk├┤r do ┼ípajze ─Źi pivnice. V chladni─Źke by postupne sladli, preto┼że ┼íkrob, ktor├Ż obsahuj├║, by sa menil na cukor.

Cibu─ża a cesnak ÔÇô taktie┼ż patria sk├┤r do pivnice ─Źi ┼ípajze, v chladni─Źke by za─Źali plesnivie┼ą. Do chladni─Źky vlo┼żte len na─Źat├║ cibu─żu, ktor├║ v┼íak ─Źo najsk├┤r spracujte.

Citrusy ÔÇô je vhodn├ę skladova┼ą ich sk├┤r pri izbovej teplote. V chladni─Źke za─Źn├║ m├Ąkn├║┼ą a plesnivie┼ą.

Pe─Źivo ÔÇô pe─Źivo aj chlieb nechajte na linke alebo stole, zabalen├ę v obale. V chladni─Źke by zbyto─Źne stvrdlo. V├Żnimku tvor├ş oblo┼żen├Ż chleb├şk, napr├şklad so ┼íunkou.

Hor─Źica a ke─Źup ÔÇö vydr┼żia aj pri izbovej teplote. Obsahuj├║ ve─ża octu, ktor├Ż je konzervantom. Po ich otvoren├ş sa ria─Ćte pokynmi na obale.

Medzi ─Ćal┼íie potraviny, ktor├ę do chladni─Źky d├íva┼ą nemus├şte patr├ş mel├│n, dy┼ła, mango, anan├ís, ban├ín ale aj raj─Źina, paprika, uhorka a z├ízvor.

Zmrazovanie a rozmrazovanie potrav├şn

S├║─Źas┼ąou chladni─Źky b├Żva ─Źasto aj mrazni─Źka. Stretn├║┼ą sa v┼íak m├┤┼żete aj so samostatn├Żm spotrebi─Źom. Nech u┼ż m├íte doma ktor├║ko─żvek variantu, mali by ste pozna┼ą z├íkladn├ę z├ísady mrazenia.

Rozmrazovanie by malo by┼ą pomal├Żm procesom. To znamen├í, ┼że ak u┼ż viete ─Źo budete na druh├Ż de┼ł vari┼ą, vyberte si to ve─Źer a nechajte vo─żne sa rozmrazi┼ą cez noc. Nie je pr├şli┼í vhodn├ę rozmrazova┼ą potraviny v mikrovlnnej r├║re, ─Źi hor├║cou vodou. Taktie┼ż nezab├║dajte, ┼że ke─Ć raz nie─Źo rozmraz├şte, mali by ste to spracova┼ą a zjes┼ą. Nie je dobr├ę potraviny op├Ątovne zamrazova┼ą.

Ke─Ć zamrazujete, najprv potravinu poriadne zaba─żte do vhodn├ęho obalu. Zbavte ju prebyto─Źn├ęho vzduchu. Na obal si nap├ş┼íte, o ak├║ potravinu sa jedn├í a kedy ste ju tam ulo┼żili. U─żah─Ź├ş v├ím to v├Żber u┼ż zmrazenej potraviny pred varen├şm. Z├írove┼ł z├şskate preh─żad o tom, ─Źo a ako dlho v mrazni─Źke skladujete.

Tipy na záver

Chladni─Źka je spotrebi─Ź, ktor├Ż je neodmyslite─żn├Żm pomocn├şkom v ka┼żdej kuchyni a dom├ícnosti. Pom├íha n├ím predl┼żova┼ą trvanlivos┼ą nak├║pen├Żch potrav├şn a prin├í┼ía mno┼żstvo in├Żch v├Żhod. Na z├íver sme pre v├ís sp├şsali stru─Źn├ę zhrnutie na ─Źo si d├íva┼ą pri pou┼ż├şvan├ş chladni─Źky pozor.

  • Pri ukladan├ş dbajte na logick├ę usporiadanie potrav├şn pod─ża jednotliv├Żch poschod├ş. Do doln├Żch poschod├ş umiestnite r├Żchlo schn├║ce potraviny (ovocie a zeleninu). Na najvy┼í┼íiu policu s najni┼ż┼íou vlhkos┼ąou umiestnite u┼ż hotov├ę jedl├í.
  • Pozor na surov├ę m├Ąso a ryby. Skladujte ich d├┤kladne zabalen├ę, aby nepri┼íli do styku s ostatn├Żmi potravinami. To ist├ę plat├ş aj pri ├║denin├ích a mlie─Źnych v├Żrobkoch. Pokia─ż sa d├í, skladujte ich oddelene, najlep┼íie na r├┤znych policiach.
  • Pokia─ż vid├şte, ┼że sa na jedle tvor├ş plese┼ł, rozhodne ju neodkrajujte a nespracov├ívajte zvy┼íok potraviny. Rad┼íej cel├║ potravinu vyho─Ćte, chladni─Źku umyte a vytrite dosucha. Plese┼ł m├┤┼że by┼ą toti┼ż roz┼í├şren├í v celej potravine, aj ke─Ć ju nevid├şte vo─żn├Żm okom.
  • Nau─Źte sa dodr┼żiava┼ą spomenut├ę z├ísady a spr├ívne uchov├ívajte v┼íetky potraviny. Zv├Ż┼íite ich trvanlivos┼ą a pred├şdete vzniku r├┤znych nepr├şjemn├Żch chor├┤b.
  • Pri v├Żbere spr├ívnej chladni─Źky v├ím m├┤┼że pom├┤c┼ą ─Źl├ínok ako si vybra┼ą najlep┼íiu chladni─Źku.
vyberomat sk people
Ur─Źite u┼ż ka┼żd├Ż z v├ís niekedy v ┼żivote za┼żil nejak├║ stresov├║ situ├íciu. Je lek├írsky potvrden├ę, ┼że stres je sp├║┼í┼ąa─Źom mnoh├Żch chor├┤b ako psychick├Żch, tak aj ÔÇŽ
Cel├Ż ─Źl├ínok
vyberomat sk latvia
Obstaranie sauny patr├ş medzi drah┼íie invest├şcie, preto je potrebn├ę pred jej k├║pou premyslie┼ą si ur─Źit├ę body. Odpovede na nasleduj├║ce ot├ízky v├ím m├┤┼żu pom├┤c┼ą pri v├Żbere ÔÇŽ
Cel├Ż ─Źl├ínok
vyberomat sk huum rusoexmcu unsplash
Rozm├Ż┼í─żate nad obstaran├şm f├şnskej sauny, ale neviete ktor├║ si vybra┼ą? V s├║─Źasnosti sa na trhu nach├ídza mno┼żstvo typov s r├┤znymi sp├┤sobmi vykurovania. Rozhodovanie by v├ím ÔÇŽ
Cel├Ż ─Źl├ínok
vyberomat sk balance
─îi u┼ż do elektrick├Żch alebo dreven├Żch kachl├ş, je potrebn├ę vybra┼ą spr├ívne kamene. Nie v┼íetky druhy s├║ vhodn├ę do ve─żmi hor├║ceho prostredia ak├Żm je sauna. Niektor├ę ÔÇŽ
Cel├Ż ─Źl├ínok
vyberomat sk sauna
Obstaranie sauny so sebou prin├í┼ía nutnos┼ą dok├║penia ur─Źit├Żch doplnkov. Niektor├ę z nich s├║ nevyhnutn├ę, ostatn├ę zase sl├║┼żia pre zlep┼íenie z├í┼żitku z procesu saunovania. V ─Źl├ínku v├ím prin├í┼íame zoznam ÔÇŽ
Cel├Ż ─Źl├ínok
vyberomat sk pool
Infrasauny funguj├║ prostredn├şctvom ┼ípeci├ílnych ┼żiaroviek, ktor├ę zahrievaj├║ ─żudsk├ę telo. Pri tomto type sauny s├║ teploty ni┼ż┼íie ako u klasickej. V─Ćaka jej vlastnostiam poskytuje odli┼ín├ę benefity ÔÇŽ
Cel├Ż ─Źl├ínok

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest