Ako čistiť chladničku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk bosch cistiaca utierka s vostinovou strukturou
vyberomat sk bosch cistiaca utierka s vostinovou strukturou

Čistiaca utierka

vyberomat sk zielonka neutralizer pachu do chladnicky kalisok ciry
vyberomat sk zielonka neutralizer pachu do chladnicky kalisok ciry

Odstraňovač pachu

vyberomat sk electrolux efsma
vyberomat sk electrolux efsma

Teplomer s alarmom

Čistenie chladničky je možno dosť otravná, ale nevyhnutná činnosť. V tomto kuchynskom spotrebiči skladujeme množstvo surových potravín aj hotových pokrmov, ktoré chceme neskôr skonzumovať. Preto sa zrejme nevyhneme občasným spadnutým omrvinkám a škvrnám od jedla. Kvôli vlhkosti sa však môžu na zabudnutých zvyškoch jedla tvoriť rôzne baktérie, plesne či nežiaduce pachy. Práve preto je dôležité nielen pravidelne chladničku poutierať od škvŕn, ale občas ju aj poriadne umyť. Tým zabránite šíreniu nežiaducich baktérií a zaistíte si zdravé skladovanie všetkých potravín.

vyberomat sk refrigerator clean
vyberomat sk refrigerator clean

V tomto článku vám poradíme, ako ju správne umyť, čo nevynechať a na čo nezabudnúť. Taktiež sa zameriame na odmrazovanie, ktoré je dôležitou súčasťou tohto procesu. A na záver sme pre vás spísali niekoľko užitočných typov.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na produkty, ktorými udržíte svoju chladničku v správnej kondícií.

NázovProduktKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
BOSCH Čistiaca utierka s voštinovou štruktúroučistiaca utierka– silná absorpcia
– nezanecháva šmuhy
– nestrapká sa
– vyššia cena 6 €Výhodná ponuka
CARE + PROTECT CSL7001/1odmrazovač– rýchle pôsobenie
– slúži aj ako prevencia pred zamznutím
– môže sa využiť aj na čelné sklo automobilov
– nenašli sme 8 €Výhodná ponuka
Wpro USC 100-1filter na vodu (americké chladničky)– jednoduchá inštalácia
– prijateľná cena
– životnosť (6 mes.)
iba pre americké chladničky12 €Výhodná ponuka
ZIELONKA neutralizér kalíšokneutralizér pachu– dobré recenzie
– bez pridanej chémie
– šetrný k prírode
– vyššia cena 19 €Výhodná ponuka
Vpro ICM 101výrobník ľadu– praktickosť
– prevedenie
– ľad ľahko vypadáva
– ochranný kryt
– väčšie rozmery20 €Výhodná ponuka
ELECTROLUX E4FSMA01digitálny teplomer– teplotný rozsah
– magnetické pripevnenie
– alarm
– vysoká cena22 €Výhodná ponuka
vyberomat sk bosch cistiaca utierka s vostinovou strukturou

BOSCH Čistiaca utierka s voštinovou štruktúrou

Multifunkčná čistiaca utierka s voštinovou štruktúrou nezanecháva nečistoty ani pruhy. Na jej použitie nepotrebujete čistiace prostriedky, stačí teplá voda. Je vyrobená z mikrovlákna, ktoré má silnú saciu schopnosť. Navyše sa vám nebude strapkať.


vyberomat sk care protect csl

CARE + PROTECT CSL7001/1

Tento odmrazovač je vhodný do každej domácnosti, pretože ho môžete využiť nielen do chladničiek či mrazničiek ale aj na čelné sklo automobilu. Jeho účinok je rýchly a slúži aj ako prevencia pred zamrznutím. Balenie má 500 ml.


vyberomat sk wpro usc

Wpro USC 100-1

Externý vodný filter je určený pre americké chladničky. Vďaka nemu dosiahnete lepšiu chuť vody a ľadu, redukuje chlór, zápach usadeniny a iné nečistoty. Kapacita filtra je 5 500 litrov čo vystačí približne na 6 mesiacov. Filter je kompatibilný so Samsungom, LG, Bosch a Beko.


vyberomat sk zielonka neutralizer pachu do chladnicky kalisok ciry

ZIELONKA neutralizér kalíšok

Kúpou neutralizačného kalíška zbavíte vašu chladničku zápachu z rýb, cesnaku, cibule, syrov či iných aromatických potravín. Navyše je šetrný k prírode, keďže neutralizuje pachy prirodzenou cestou a to pomocou katalytickej reakcie ocele s vodou. Použitie je jednoduché, stačí naplniť kalíšok do polovice vodou a vložiť do chladničky.


vyberomat sk vpro icm

Vpro ICM 101

Výrobník ľadu má praktické prevedenie, z ktorého sa ľad jednoducho vyklápa. Taktiež obsahuje kryt, aby sa zabránilo vyliatiu tekutiny. Nechýba mu ani vyberateľná skladovacia priehradka. Twist tlačidlá sa postarajú o jednoduché otáčanie.


vyberomat sk electrolux efsma

ELECTROLUX E4FSMA01

Digitálny teplomer je skvelý pomocník pokiaľ nechcete aby sa vaše jedlo v chladničke alebo mrazničke pokazilo, ale zároveň sa chcete vyhnúť zbytočnej vysokej spotrebe energie. Jednoducho si ho nastavíte na požadovanú teplotu. V prípade zmeny teploty nad alebo pod určenú teplotu vás upozorní alarm. Teplotný rozsah: – 50 °C až + 70 °C.

Najprv všetko vypracte

Je jasné, že umývanie chladničky nie je činnosťou, ktorej by ste sa chceli venovať vo vašom voľnom čase. Práve preto sa vám zrejme nebude chcieť pred umývaním vyberať všetky potraviny z chladničky. Avšak je oveľa lepšie venovať umývaniu tých pár minút navyše a všetky ich vybrať von. Mohlo by sa totiž ľahko stať, že sa pri umývaní jedlo kontaminuje. Potraviny by mohli prísť do styku s čistiacim prostriedkom. To hrozí najmä pri jedle, ktoré skladujete bez obalu, ako napríklad ovocie alebo rôzne syry. Taktiež je potrebné dať si pozor, aby neprišlo do styku surové mäso s vareným jedlom. A vyhnete sa tak aj omylom rozbitým vajíčkam, ktoré by mohli pri presúvaní po polici skĺznuť na zem.

Skontrolujte čerstvosť potravín

Ako sme už spomenuli vyššie, pri umývaní vyložte celý obsah chladničky niekam von, do chladu. Tým zabránite už spomínanému kontaminovaniu potravín. Taktiež vás to donúti ich pri spätnom ukladaní skontrolovať. Do čistej chladničky už nevkladajte potraviny po záruke alebo inak znehodnotené. Zbytočne by sa začali kaziť a vy by ste museli čistenie zopakovať.

Dôkladné umytie aspoň jedenkrát za mesiac

Vnútro chladničky by ste mali umývať aspoň raz za mesiac. Najlepšie je chladničku vypnúť a vložiť pod ňu uterák alebo inú handru, ktorá bude zachytávať odtekajúcu vodu. Pokiaľ je súčasťou vašej chladničky aj mraznička, alebo sa vám tvorí námraza priamo v chladničke, zamerajte sa aj na odmrazenie. To vám vytvorí viac priestoru na potraviny a poskytne ďalšie výhody, ktoré sme spísali nižšie.

Umyte aj vnútorné príslušenstvo

Vnútri každej chladničky sa nachádzajú rôzne police a ďalšie príslušenstvo, ktoré sa dá vybrať von. Všetko to postupne povyberajte a umyte v dreze, stačí použiť teplú vodu. V prípade väčšieho znečistenia či zápachu, odporúčame použiť kombináciu vody s octom, jedlou sódou alebo nezávadným čistiacim prostriedkom. Potom sa vrhnite na vnútro chladničky. To taktiež dôkladne umyte a utrite.

Zameraj sa aj na tesnenie dverí. V týchto záhyboch sa môžu zachytávať rôzne nečistoty, ktoré bývajú častým zdrojom pre tvorbu plesní. Pokiaľ objavíte hrubé usadeniny, najprv ich odstráňte kefou. Zbytok utrite vlhkou handrou.

Ďalším miestom na čistenie, ktoré by ste nemali vynechať je odtokový kanálik. Pri jeho upchaní nemá voda kam odtekať. Následne sa v ňom začne hromadiť špina a to býva často príčinou zápachu celej chladničky. Na jeho čistenie slúži špeciálna kefka, ktorá by mala byť súčasťou príslušenstva. Ak ho však nemáte postačíte si s tým čo nájdete doma. Použiť môžete napríklad dlhý drôtik, ihlicu na pletenie či slamka. Vymyte všetky usadeniny a kanálik utrite handričkou.

Vyhnite sa chemickým čistiacim prostriedkom

Najlepšie je umývať chladničku bez využitia chemických prípravkov. Je to miesto kde skladujete potraviny a nechcete, aby sa do nich uvoľňovali prípadné chemické látky. Na umývanie využite to, čo bežne nájdete doma. Stačiť vám bude aj teplá voda v kombinácii s octom alebo jedlou sódou. Jedlá sóda zmäkčí vodu a pomáha lepšie odstraňovať nečistoty.

Pokiaľ budete predsa len chcieť použiť čistiace prostriedky, vyberte si čo najšetrnejšie a najekologickejšie. Taktiež by nemali byť agresívne a nemali by obsahovať škodlivé látky. Vhodné je vybrať si prípravky, ktoré pri umývaní netvoria veľa peny. Tá by vás len zdržovala. Nepenivý produkt sa vám určite podarí odstrániť dôkladnejšie a rýchlejšie ako hromadu peny.

Zamerajte sa aj na skladovanie potravín

Dajte si záležať aj na správnom skladovaní potravín. To predlžuje ich trvanlivosť a pomáha udržiavať chladničku dlhšie čistú. Je potrebné zamerať sa na jednotlivé poschodia chladničky, v dolných častiach sa udržuje najviac vlhkosti. Práve preto tam patrí jedlo, ktoré vlhkosť vyžaduje alebo potraviny, ktoré sa rýchlo vysúšajú. Medzi tie patrí napríklad ovocie a zelenina. Naopak navrchu je vlhkosť minimálna a preto tam patria skôr hotové jedlá, ktoré je potrebné rýchlo skonzumovať.

Zároveň je potrebné si uvedomiť, že nie všetky potraviny patria do chladničky. Viete, ktoré z nich chlad na svoje skladovanie nepotrebujú? Sú to napríklad zemiaky, rajčiny, papriky, uhorky, cibuľa, horčica, kečup, citrusy a mnoho ďalších. Podrobnejšie informácie o tom, ako správne skladovať potraviny v chladničke nájdete v našom článku.

Odmrazovanie chladničky

Keď sa už pustíte do umývania vopred vypnutej chladničky, je ideálne vrhnúť sa aj na odmrazovanie. Táto činnosť je o to potrebnejšia ak vlastníte starší typ chladničky bez automatického odmrazovania. Týmto procesom nielen znížite spotrebu elektrickej energie, ale aj zvýšite účinnosť mrazenia a chladenia. Zároveň predĺžite životnosť spotrebiča. Najlepšie je odmraziť chladničku s mrazničkou dvakrát za rok

Chladničku najprv vypnite a vypojte zo siete. Ak nemá odtokový kanálik, vložte pod ňu suchý uterák alebo inú handru, do ktorej bude môcť unikajúca voda vsakovať. Dajte si pozor, aby voda nezatekala pod spotrebič. Ak chcete odmrazovanie urýchliť, vložte do vnútra hrniec s horúcou vodou. Postupne dávajte preč kusy ľadu. Prebytočnú vlhkosť na stenách utrite. Keď sa chladnička kompletne odmrazí, poriadne ju vyčistite a umyte. Čistú a vysušenú chladničku zapojte naspäť do siete. Pred vložením potravín počkajte aspoň 30 minút, kým sa dostane na svoju pôvodnú teplotu.

Väčšina nových modelov chladničiek vám však dnes výrazne uľahčí prácu. Funkcia No frost zabezpečuje, že sa vo vnútri chladničky netvorí žiadny ľad. Starosti s odmrazovaním teda odpadávajú.

Ďalšie užitočné tipy

  • Pokiaľ bojujete s nežiaducim zápachom v chladničke, vložte do nej plátky citrónu alebo pohár vody s jedlou sódou či octom.
  • Ak pri čistení chladničky použijete čistiace prostriedky, dajte pozor, aby ste ich poriadne vymyli. Zvyšky čistiaceho prostriedku by sa mohli ľahko dostať do styku s potravinami.
  • Kontrolujte si dátum exspirácie jednotlivých potravín, aby ste zbytočne neskladovali jedlo, ktoré je už pokazené alebo plesnivé.
  • Surové a už uvarené potraviny skladujte oddelene, aby nedošlo k ich kontaminácii.
  • Nenechávajte chladničku dlho otvorenú a ani ju neotvárajte až príliš často.
  • Pokiaľ umyjete chladničku (napríklad na chalupe) a potom ju necháte vypnutú, nezabudnite nechať otvorené dvere. Predídete tým nežiaducemu stuchnutému zápachu.
  • Teplotu v chladničke udržujte okolo 5 °C. Baktérie sa v nej nebudú toľko množiť.

Záver

Už viete prečo a ako často by ste sa mali venovať umývaniu chladničky. Dôkladným a pravidelným čistením zabránite nežiaducemu šíreniu baktérií a plesní. Zaistíte si tak čisté prostredie na skladovanie vašich potravín. Venujte umývaniu dostatok času a pred začatím vyberte všetky potraviny von. Zabránite tak kontaminácii jedla a jeho styku s čistiacimi prostriedkami.

Okrem umývania chladničky sa zamerajte aj na jej odmrazovanie. Nezabúdajte, že námraza sa tvorí aj v mrazničke. Odstránením ľadu získate viac miesta. Ľad by aj tak len znižoval životnosť vášho spotrebiča a efekt jeho chladenia.

Pokiaľ rozmýšľate nad kúpou novej chladničky, pozrite si náš článok ako vybrať najlepšiu chladničku, kde nájdete užitočné rady.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest