Ako čistiť žehličku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk dr beckmann intenzivny ostranovac vodneho kamena ml
vyberomat sk dr beckmann intenzivny ostranovac vodneho kamena ml

Tekutý odstraňovač vodného kameňa

vyberomat sk xavax na zehlicku
vyberomat sk xavax na zehlicku

Čistiaci prostriedok na žehličky

vyberomat sk cartridge filtre pre parne generatory laurastar ks
vyberomat sk cartridge filtre pre parne generatory laurastar ks

Filtre do naparovacej žehličky

Ak pravidelne používate žehličku, mali by ste vedieť, že je potrebné sa o ňu aj starať. Žehlička síce nevyžaduje rozsiahlu starostlivosť, ale občas je potrebné ju skontrolovať. Môže sa na nej tvoriť vodný kameň, hrdza alebo sa mohla niekde pripáliť. V tomto článku nájdete užitočné rady, ako vyčistiť pripálenú žehličku, ako sa zbaviť vodného kameňa a ako si poradiť s hrdzou. Na konci článku nájdete aj niekoľko užitočných typov ohľadom práce so žehličkou, ktoré určite využijete.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na produkty, ktorými predĺžiť životnosť vašej žehličky.

NázovProduktKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
DR. BECKMANN odstráňovač vodného kameňa– vhodný na všetky spotrebiče
– prijateľná cena
– rýchle pôsobenie
– bez zápachu
– nenašli sme4,30 € (250 ml)Výhodná ponuka
XAVAX na žehličkučistiaci prostriedok– v balení sa nachádza aj utierka
– pre všetky typy žehličiek
– zlepšuje kĺzavosť žehličky po ploche oblečenia
– vyššia cena
– malé balenie 
8,20 € (50 ml)Výhodná ponuka
MIELE FashionMaster odvápňovacie tablety– 6 ks v balení
– nezanechávajú chemické látky
– vhodný aj do kávovarov a rýchlovarných kanvíc
– vyššia cena17 €Výhodná ponuka
Cartridge Laurastarfiltre pre parné generátory– 3 ks v balení
– zabraňujú vzniku vodného kameňa a korózií
– účinne predlžujú životnosť žehličky
– vysoká cena
– kompatibilné len so žehličkami Laurastar
45 €Výhodná ponuka
vyberomat sk dr beckmann intenzivny ostranovac vodneho kamena ml

DR. BECKMANN

Nemecká značka ponúka tekutý vysoko účinný odstraňovač vodné kameňa, ktorý môžete použiť na všetky domáce spotrebiče. Vďaka kyseline amidosulfónovej je jeho účinok rýchly a bez nepríjemného zápachu. Balenie je zabezpečené praktickým uzáverom s detskou poistkou.


vyberomat sk xavax na zehlicku

XAVAX na žehličku

Tento čistiaci prostriedok je určený špeciálne pre všetky druhy žehličiek. Odstraňuje škvrny a nečistoty. Zároveň zlepšuje kĺzavosť žehličky po ploche oblečenia. V balení sa nachádza aj utierka z mikrovlákna.


vyberomat sk miele fashionmaster

MIELE FashionMaster

Odvápňovacie tablety účinne odstraňujú nežiaduce vápenaté usadeniny a nánosy. Po použití nezanechávajú chemické látky. Pravidelným používaním môžete výrazne predĺžiť životnosť žehličiek, kávovarov alebo rýchlovarných kanvíc. Balenie obsahuje 6 ks.


vyberomat sk cartridge filtre pre parne generatory laurastar ks

Cartridge Laurastar

Filtre sú určené pre parné generátory, ktorým účinne predlžuje životnosť. Zabraňujú usádzaniu vodného kameňa a vzniku korózií. V balení sa nachádzajú 3 filtre, ktoré sú kompatibilné s Laurastar LIFT Xtra titan, Laurastar LIFT Xtra aluminium, Laurastar LIFT original red, Laurastar LIFT Plus ultimate black, Laurastar LIFT Plus pinky pop, Laurastar LIFT Plus blue sky a Laurastar LIFT pure white.

Ako na pripálenú žehličku

Stačí chvíľka nepozornosti alebo nesprávne zvolená teplota a žehliaca plocha sa pripáli. Nemusíte však prepadať panike ani kupovať novú žehličku. Pripáleninu si vo väčšine prípadov ľahko vyčistíte tým, čo bežne nájdete aj doma. Pomôže vám zubná pasta, ocot alebo aj obyčajná kuchynská soľ.

Zubná pasta sa hodí skôr na menej pripálené plochy. Aplikujte ju kefkou alebo handričkou na vychladnuté postihnuté miesto. Krúživými pohybmi vyčistite a utrite handričkou namočenou vo vlažnej vode tak, aby na žehličke nezostala žiadna pasta.

vyberomat sk iron cleaning
vyberomat sk iron cleaning

Ocot využijete na väčšie a rozsiahlejšie pripáleniny. V tomto prípade by mala byť žehlička trochu nahriata, ale nie príliš, aby ste sa nepopálili. Namočte handričku do octu. Na žehliacu dosku si položte uterák a na to handričku, aby vám ocot nepresiakol až do dosky. Potom prechádzajte pripáleným miestom žehliacej plochy po namočenej handre ako keby ste ju chceli vyžehliť. Pokiaľ táto metóda nezaberá, spravte žehličke octový zábal. Najlepšie je nechať ho pôsobiť celú noc. Počas zábalu nechajte žehličku vypnutú.

Soľ využite pokiaľ žiadna z predchádzajúcich metód nezafunguje. Je to však rizikové riešenie, pretože soľ má hrubšiu štruktúru a mohla by poškrabať povrch žehličky. Odporúčame túto metódu využiť skôr na staršie typy žehličiek. Na handru si nasypte najlepšie jemne mletú soľ a pomaly ňou trite po žehliacej ploche. Dávajte pozor aby sa soľ nedostala do naparovacích otvorov.

Ako vyčistiť vodní kameň

Vodný kameň je povlak, ktorý sa usadzuje na stenách rôznych spotrebičov, ktoré na svoj výkon používajú vodu. Pokiaľ mu nevenujete pozornosť, postupne sa na spotrebičoch hromadí a výrazne znižuje ich výkon a životnosť. Jeho vznik je závislý hlavne od tvrdosti vody vo vašej oblasti. Čím je vaša voda tvrdšia, tým ľahšie a rýchlejšie sa vodný kameň usadzuje. Tento problém sa týka hlavne naparovacích žehličiek. Vodný kameň zabraňuje prenikaniu pary cez naparovacie otvory a taktiež sa môže uvoľňovať pri žehlení. To spôsobuje zašpinenie oblečenia a kúsky vodného kameňa si naň ľahko nažehlíte.

Pokiaľ máte naparovaciu žehličku, vodu po každom použití preventívne vylejte. Druhou možnosťou je používanie destilovanej vody, ktorá je zbavená väčšiny minerálov a nečistôt. Tie sú pre spotrebiče škodlivé a zanášajú ich otvory a prietoky. Pokiaľ však už vodný kameň v žehličke máte, budete ju musieť odvápniť. Vezmite si ocot a zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1. Vzniknutý roztok nalejte do nádržky na vodou a nechajte niekoľko minút naparovať. Potom nádržku niekoľkokrát prepláchnite, aby ste sa zbavili nepríjemného octového zápachu.

U moderných žehličiek vám tento problém odpadá, pretože väčšina z nich už disponuje tlačidlom na odvápnenie. Stačí keď ju zahrejete na vysokú teplotu a stlačíte tlačidlo. Vodný kameň sa sám uvoľní a vypadne von.

Ako sa zbaviť hrdze

Pokiaľ ste vlastníkom novšieho modelu žehličky, tento problém vás nebude trápiť. K hrdzaveniu väčšinou dochádza pri starších modeloch, ktoré nemajú nehrdzavejúci žehliaci povrch. Najčastejšie sa teda hrdza objavuje práve na žehliacej ploche a v kanálikoch, takže ju celkom ľahko odhalíte. Najlepšie je takúto žehličku vyhodiť a kúpiť novú. Hrdza totiž neničí len spotrebič, ale môže znehodnotiť aj vaše oblečenie.

Ako však na hrdzu v kanálikoch pokiaľ nemáte možnosť kúpiť si novú žehličku? Vytvorte si roztok destilovanej vody a octu v pomere 1:1. zapnite žehličku a začnite žehliť. Touto metódou by sa mali kanáliky vyčistiť. Pokiaľ vám zhrdzavela žehliaca plocha, ponorte túto plochu na chvíľku do nádoby s octom. Potom ju utrite vlhkou handrou.

vyberomat sk iron clean
vyberomat sk iron clean

Pri žehlení sa riaďte symbolmi

Pri žehlení sa vždy riaďte jednotlivými symbolmi na oblečení, ktoré vám poradia, či sa daný kus môže alebo nemôže žehliť. Pokiaľ je to možné, nájdite piktogram s vyobrazením žehličky a jednou až tromi bodkami podľa teploty žehlenia:

  • Žehlička s jednou bodkou— žehlenie na nízkej teplote do 110°C. Naparovanie nie je veľmi vhodné.
  • Žehlička s dvomi bodkami — žehlenie pri strednej teplote maximálne do 150°C.
  • Žehlička s tromi bodkami — materiál je možné žehliť na najvyšších teplotách do 200°C.

Ďalej môžete objaviť symbol preškrtnutej žehličky, ktorý znamená, že daný kus oblečenia by ste žehliť nemali. Menej častým symbolom je piktogram s krížikom pod žehličkou. Táto značka znamená, že bielizeň môžete žehliť, ale bez naparovania.

Viete ako správne žehliť? Nechajte si poradiť v našom článku kde sme spísali všetko potrebné nielen o materiáloch, ale aj o výbere správnej žehličky.

Užitočné tipy na používanie žehličky

  • Pri výbere novej žehličky dbajte na to, aby mala nehrdzavejúci a nepriľnavý povrch. Zamerajte sa aj na užitočné funkcie, ktoré vám uľahčia žehlenie aj starostlivosť.
  • Kontrolujte svoju žehličku a prípadný výskyt vodného kameňa alebo hrdze riešte včas.
  • Žehlite vždy na rovnej ploche, najlepšie na žehliacej doske. Vyhnite sa povrchom, ktoré nie sú určené na žehlenie.
  • Žehličku čistite podľa inštrukcií vo vašom návode, starejte sa o ňu podľa pokynov výrobcu.
  • Do nádržky na vodu nalievajte radšej destilovanú vodu alebo mäkkú vodu, ktorá neobsahuje minerály.
  • Najlepšie urobíte, ak vodu z nádržky po každom žehlení vylejete. Žehličku potom nechajte vyschnúť na teplom a suchom mieste.

Záver

Teraz už viete ako sa správne starať o vašu žehličku. Viete, čo jej môže škodiť a naopak, čo by ste mali robiť, aby vám čo najdlhšie slúžila. Skontrolujte, či nemá pripálenú žehliacu plochu alebo či sa v nej netvorí vodný kameň. V článku ste sa mohli dočítať, čo v takejto situácii urobiť. Mnohokrát nemusíte zbytočne utrácať peniaze za drahé nové spotrebiče. Na vyčistenie žehličky vám postačí to, čo bežne nájdete aj doma – ocot, zubná pasta a soľ. Dobrým typom je aj jedlá sóda. V kombinácii s vodou sa používa ako roztok na čistenie žehliacej plochy od rôznych nečistôt.

Zamyslite sa aj nad tým, akú vodu nalievate do nádržky. Používajte skôr mäkkú alebo destilovanú vodu. Pokiaľ to nie je možné, snažte sa aspoň po každom žehlení prebytočnú vodu z nádržky vyliať. To slúži ako prevencia proti usádzaniu vodného kameňa.

Dnešné moderné žehličky disponujú nepriľnavým a nehrdzavejúcim povrchom žehliacej plochy. Taktiež ponúkajú rôzne samočistiace funkcie, ktoré vám starostlivosť o žehličku uľahčia. Medzi tieto funkcie patrí napríklad odvápnenie. Keď budete kupovať novú žehličku, zamerajte sa na výber týchto funkcií.

Pokiaľ rozmýšľate nad kúpou žehličky, pozrite si článok ako vybrať najlepšiu žehličku, kde sa dozviete všetky potrebné informácie.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest