Ako správne žehliť

Pre niektoré gazdinky je žehlenie relax. Pre iné nutnosť, ktorú treba urobiť. Či patríte do jednej alebo druhej kategórie, iste vám dobre padne niekoľko rád a trikov, ktoré vám žehlenie hromady bielizne v domácnosti uľahčia. Vďaka tomu vám zostane viac času na rodinu alebo relax.

Začnite výberom žehličky

Žehlenie začína už výberom žehličky. Vyberajte model, ktorý je dostatočne ťažký, aby vám svojou váhou pri žehlení pomáhal. Žehlička by mala byť zároveň dostatočne ľahká, aby sa vám s ňou jednoducho manipulovalo. Pri nákupe si ju preto pokojne poťažkajte v rukách. Ak nakupujete v e-shope, optimálna hmotnosť je okolo 1,5 kg.

Dôležitým parametrom pri výbere žehličky je dĺžka kábla. Mal by vám umožniť jednoduchú manipuláciu po žehliacej doske. Skontrolujte aj veľkosť nádobky na vodu a údaj o parnom výkone. Pre pravidelné žehlenie v domácnosti by nemal byť nižší ako 40 g/min. Pre viacero tipov pri nákupe si prečítajte náš návod Ako vybrať najlepšiu žehličku.

Kvalitná doska na žehlenie

Žehlenie vám v mnohom uľahčí tiež kvalitná doska na žehlenie. Pri jej výbere skontrolujte veľkosť plochy na žehlenie, veľkosť odkladacej plochy a stabilitu. Tieto tri parametre ovplyvnia to, ako sa vám bude bielizeň žehliť. Veď komu by sa dobre žehlilo na nestabilnej doske? Nezabudnite na možnosť nastavenia žehliacej dosky do vhodnej výšky pre vašu postavu. Výhodou sú tiež doplnky, ako napríklad držiak na kábel od žehličky. Viac rád pre nákup nájdete v článku Ako vybrať najlepšiu žehliacu dosku.

vyberomat sk ironing

Tipy, ktoré uľahčia žehlenie

Keď si prácu v domácnosti zjednodušíte, prinesie vám to viac času pre seba. Týmito tipmi to iste dosiahnete.

Používajte aviváž

Žehlenie vám uľahčí používanie aviváže. Bielizeň bude vďaka tomu mäkšia a bude sa menej krčiť. Aviváž uľahčuje aj pohyb žehličky po textíliách. Ak máte tvrdú vodu, pomáha tiež používanie zmäkčovača vody.

Odstreďujte na nižších otáčkach

Odstreďovanie na vysokých otáčkach bielizeň viac pokrčí. Používajte preto menej otáčok — postačí 800 – 1 000. Aj keď sa vďaka tomu bude oblečenie sušiť o niečo dlhšie, túto nevýhodu vyváži jednoduchšie žehlenie. Práčku tiež neprepĺňajte. Ak do nej vložíte menšie množstvo oblečenia, menej sa pokrčí.

Pred vyvešaním bielizeň ponatriasajte

Keď vytiahnete oblečenie z práčky, pred jeho vyvešaním každý kúsok ponatriasajte. Vešanie vám takto síce zaberie trochu viac času, oblečenie sa však trochu vyrovná a zbavíte ho zbytočných záhybov. Pozor tiež na vyhrnuté rukávy alebo zahnuté nohavice. Tie by po vysušení nechali na bielizni výrazné stopy, ktoré by ste museli rozžehľovať.

Žehlite vlhkú bielizeň

Vlhká (nie mokrá) bielizeň sa žehlí ľahšie. Ak je to možné, ožehlite ju tesne pred úplným dosušením. Jednotlivé pokrčené záhyby tak vyhladíte oveľa rýchlejšie aj bez potreby kropenia.

Pozor, kam dávate štipce

Poznáte to — krásne voňavé oblečenie zvesíte zo šnúry s otlačkami od štipcov. Zbavíte sa ich, ak štipce umiestnite na švy. Nohavice môžete prištipcovať aj na páse. A košele zaveste na sušiak na ramienkach. Proti otlačkom od štipcov pomáha tiež otočenie oblečenia naruby.

Vytrieďte si rôzne materiály

Žehlenie začínajte od materiálov, pre ktoré je odporučená najnižšia teplota. Postupujte postupne k materiálom, ktoré sa žehlia pri vyššej teplote. Ušetríte si tak čas čakania na nahriatie aj vychladnutie žehličky. Ak si nie ste istí, že ste nastavili správnu teplotu, vyskúšajte žehličku na rubovej strane lemu.

Používajte kropenie

Keď je bielizeň veľmi vysušená, nespoliehajte sa len na paru zo žehličky. Naplňte si rozprašovač vodou a každý kúsok oblečenia pred žehlením nakropte. Voda vsiakne do materiálu a ten potom vyžehlíte oveľa jednoduchšie.

Žehlenie naruby

Niektoré materiály sú po žehlení lesklejšie. A to hlavne rifle a tmavšie tričká z bavlny. Ak tomu chcete predísť, prevráťte oblečenie naruby.

Smer žehlenia

Každý kúsok žehlite od hora smerom nadol a naopak. Budete tak kopírovať prirodzené smerovanie látky. Žehlenie zboku do boku alebo krúživé pohyby napomáhajú vyťahaniu materiálu.

Po žehlení oblečenie neskladajte

Ihneď po žehlení oblečenie neodkladajte. Nechajte ho postupne vychladnúť a dosušiť sa. Ak by ste ho poskladali a odložili hneď, miesta ohybu po poskladaní by boli zreteľnejšie.

Pozor na zipsy

Žehlite okolo zipsov. Ak by ste prešli žehličkou po kovovom zipse, mohli by ste poškodiť jej povrch. Ak po plastovom, mohli by ste ho vysokou teplotou poškodiť.

Sušte v sušičke

Kopec bielizne na žehlenie sa výrazne zmenší, ak investujete do sušičky bielizne. Oblečenie z nej vytiahnete nielen suché ale tiež pekne nadýchané. Ak bielizeň vytiahnete hneď po dosušení, žehliť budete musieť len niekoľko kúskov.

V sušičke je navyše možné nastaviť program pre ľahšie žehlenie. Oblečenie, ktoré je potrebné žehliť, preto sušte na tomto programe.

Ako vyrovnať záhyby

Sušička na prádlo umožňuje využiť ešte jeden trik. Ak je bielizeň už veľmi pokrčená, vložte ju do sušičky spolu s navlhčenou špongiou alebo niekoľkými kockami ľadu a sušičku zapnite. Vlhkosť pomôže vyrovnať výrazné záhyby na oblečení.

vyberomat sk ironing

Ako žehliť jednotlivé materiály

Každý materiál vyžaduje iný spôsob žehlenia. Informácie o vhodnej teplote zistíte na štítku každého oblečenia. Môžete sa však riadiť aj druhom materiálu.

Symboly pre žehlenie

To, či je možné konkrétne oblečenie žehliť, sa dozviete na štítku. Môžete sa stretnúť s nasledovnými symbolmi:

  • Prečiarknutá žehlička — materiál sa nesmie žehliť.
  • Žehlička s jednou bodkou — žehlenie na nízkej teplote do 110°C. Nie je veľmi vhodné naparovanie.
  • Žehlička s dvoma bodkami — žehlenie pri strednej teplote maximálne do 150°C.
  • Žehlička s troma bodkami — materiál je možné žehliť na najvyšších teplotách do 200°C.

Žehlenie podľa materiálu

Pre jednotlivé materiály je potrebné nastaviť inú teplotu. No nie len to. Ich žehlenie uľahčia aj nasledovné rady.

Hodváb

Jemný materiál, akým je hodváb, vyžaduje zvlášť šetrné zaobchádzanie. Žehlite vždy pri nízkej teplote z rubovej strany. Najlepšie ešte pred dosušením. Nepoužívajte funkciu parenia. Na ochranu materiálu je vhodné použiť žehlenie cez vreckovku alebo plátno.

Kašmír a zamat

Tieto materiály nežehlite. Môžete ich však napariť.

Vlna

Vlna je citlivá na príliš vysoké teploty. Zvoľte preto najnižšiu teplotu žehličky a žehlite cez bavlnenú vreckovku. Ak je to potrebné, môžete použiť aj parenie.

Nylon a čipka

Žehliť môžete aj čipku a nylon. Nastavte si však najnižšiu teplotu bez použitia pary.

Potlač a flitre

Žehlite len z rubovej strany. Žehličkou prechádzajte zľahka bez pritláčania.

Polyester

Polyester sa žehlí pri strednej teplote. Pre rýchlejšie ožehlenie používajte parenie.

Bavlna

Bavlnu je možné žehliť pri vysokej teplote. Pre uľahčenie žehlenia použite naparovanie a rozprašovač. Tmavé odtiene žehlite z rubovej strany, aby ste sa vyhli vzniku lesklých plôch.

Menčester a flanel

Menčester a flanel je kvôli ochrane vyššieho vlasu materiálu vhodné žehliť z rubovej strany. Pri tmavších farbách týmto spôsobom tiež zabránite vzniku lesklých miest. Lesklé miesta nevzniknú ani vtedy, ak budete žehliť cez navlhčené plátno.

Ľan

Ľan je po úplnom vyschnutí veľmi tvrdý. Žehlite ho preto mierne navlhčený rozprašovačom. Používajte parenie pri najvyššej teplote.

Záver

Žehlenie môže dať poriadne zabrať. Uľahčíte si ho však, ak dodržíte niekoľko rád. Základom sú kvalitné pomôcky v podobe naparovacej žehličky a žehliacej dosky. Ďalej pamätajte na to, že žehlenie začína už pri praní. Používajte aviváž a nižšie otáčky pri odstreďovaní. Oblečenie sa tak pokrčí oveľa menej.

Žehlenie si môžete zjednodušiť aj správnym sušením. Pred vyvesením na sušiak ho dôkladne ponatriasajte. Ešte viac vám prácu uľahčí sušenie v sušičke. Môžete tiež kupovať oblečenie z nekrčivých materiálov. Pri žehlení si nezabudnite nastaviť vždy vhodnú teplotu, aby ste odev nepoškodili. Kopu bielizne si môžete roztriediť podľa vhodnej teploty žehlenia. Ušetríte tak čakanie na nahriatie a vychladnutie žehličky.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a skúsenosti

vyberomat sk aussie logoZnačka Aussie prináša kvalitné výrobky, určené na starostlivosť o každý typ vlasov. Zakladateľ Tom Redmond sa rozhodol vytvoriť prípravky inšpirované Austrálskou …
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a skúsenosti

vyberomat sk old spice logoSvetoznáma značka vznikla v Amerike v roku 1937. V súčasnosti ju poznáme ako kozmetiku zameranú na pánov. Preto vás možno prekvapí, …
Read More
vyberomat sk beach

Čo si zbaliť na dovolenku

Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať …
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabaviť deti na dovolenke

Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné …
Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest