Už takmer sto rokov je kráľom každej obývačky televízor. Kedysi si ho mohli dovoliť iba tí najbohatší, no dnes ho už má skoro každý. Dokonca väčšina domácností používa viac ako jeden. A ako to už pri dôležitých vynálezoch býva, aj televízor si počas svojej histórie prešiel mnohými zmenami.
Z nemých filmov sa stali filmy zvukové, z čiernobieleho obrazu bol obraz farebný, zlepšili sa technické parametre, pribudli televízne stanice a podobne. Čo teda pri výbere treba zohľadniť a čo nie je až tak dôležité? V článku sme pre vás pripravili prehľad najdôležitejších informácií, ktoré vám pomôžu nájsť medzi televízormi ten správny smer a vybrať si pre seba to najlepšie.
V minulosti stačilo pri televízoroch poznať iba ich spotrebu, kvalitu a prípadne i veľkosť obrazovky a z obchodu človek odchádzal ako spokojný zákazník. No moderný trh, hlavne s príchodom internetu, už ponúka výrobky s toľkými zabudovanými technológiami a funkciami, že vyznať sa v tom býva často naozaj veľký problém. Výber tak nie je vôbec jednoduchý. Preto začneme pekne od začiatku a na úvod rozdelíme televízory podľa typu použitej technológie displeja.
Základné typy televízorov
Výroba televízora sa opiera predovšetkým o technológiu obrazovky, a preto na základe nej rozlišujeme jednotlivé základné typy. Tá totiž určuje aj celý rad ďalších parametrov, akým je napríklad rozlíšenie, jas alebo kontrast. Najstarším typom a praotcom všetkých televízorov bol elektrónkový CRT, no ten sa dnes už dávno nepredáva. Aké poznáme ďalšie?
Plazmový televízor
Ide o nástupcu starej CRT technológie, pričom práve „plazma“ začala písať novú éru televízorov. Prvýkrát ich na trh uviedla spoločnosť Fujitsu a odvtedy už ubehlo viac ako dvadsať rokov. Svojho času predstavoval symbol pokroku. Obrazovka plazmového televízora bola rozdelená do buniek, ktoré boli naplnené plynom. Na tie potom pôsobil elektrický výboj, ktorý následným zahriatím bunky zmenil plyn v plazmu, pričom sa v závislosti na teplote menila farba bunky. Jednalo sa o veľmi dobrú technológiu, pretože obraz bol čistý, plynulý a pekne vykresľoval farby. No problémom sa stalo rozlíšenie, ktorého kvalita priamo úmerne závisela na veľkosti televízora. Čím lepšie rozlíšenie, tým bola potrebná väčšia obrazovka. A to prakticky spečatilo ich osud, takže dnes sa používajú len zriedkavo.
LCD televízor
Ich najväčšou výhodou oproti plazmovým televízorom je, že namiesto plazmy využívajú úspornejšie a šetrnejšie tekuté kryštály. To predovšetkým znamená nižšie nároky na spotrebu elektrickej energie a tiež fakt, že v tomto prípade nehrozí vypálenie obrazu do obrazovky. Na báze elektrického prúdu tu dochádza k preskupovaniu kryštálov, čo má za následok zmenu prechádzajúceho svetla a jeho následné skladanie. Avšak problémom je citlivosť obrazu. Oproti plazmovým televízorom tu nie je tak detailný ani jemný obraz, navyše je vo veľkej miere negatívne ovplyvňovaný svetlom. Za jasného dňa tak môže byť problém na LCD obrazovke čokoľvek pozerať, zvlášť tmavý obraz (nočné scény filmov). V súčasnosti sa síce ešte s LCD televízorom na trhu môžeme často stretnúť, no svoj význam už pomaly strácajú.
LED televízor
Najdôležitejšou charakteristikou tohto typu televízorov sú diódy, ktoré výrazne znižujú vplyv okolitého svetla na zobrazovaciu schopnosť televízora. Obraz má tak výraznejšie farby a ostrosť. Z hľadiska umiestnenia LED diód následne potom rozlišujeme Edge LED (sú rozmiestnené po stranách obrazovky) a Direct LED (sú rozmiestnené po celej ploche). LED má oproti LCD technológii výhodu práve vo vykresľovaní farieb, vďaka čomu LED televízor dosahuje vyšší kontrast a jas. Navyše ich spotreba elektrickej energie je menšia a majú zároveň vyššiu životnosť.
OLED televízor
Ide o vylepšenú verziu LED technológie. Rozdiel je vo využívaní organických diód, vďaka ktorým tento typ televízorov dosahuje ešte kvalitnejší obraz. Ten vyniká rozsiahlym farebným spektrom, verným podaním čiernej farby a veľmi širokými pozorovacími uhlami. Pritom každý obrazový bod svieti samostatne, vďaka čomu potom výsledný obraz disponuje vynikajúcimi detailmi, čo oceníte napríklad pri pozeraní akčných filmov. Na druhej strane je ich nevýhodou vyššia cena.
QLED televízor
Technológiu vyvinula firma Samsung. Ide o podobný princíp ako v prípade LCD alebo OLED, no v porovnaní s OLED majú televízory QLED ešte bohatšie farby a lepšie pozorovacie uhly. No na druhej strane trocha zaostávajú v zobrazovaní čiernej farby.
Typy televízorov na základe funkčnosti a dizajnu
Technológia obrazovky pri výrobe televízora nie je jediným kritériom, na základe ktorého jednotlivé výrobky rozlišujeme. Svoju úlohu tu zohráva aj funkčnosť a dizajn – veľmi dôležité z pohľadu konečného užívateľa. Dizajn prispieva k celkovému estetickému zladeniu miestnosti a funkčnosť zase rozhoduje o komforte, ktorý má užívateľ pri sledovaní svojich obľúbených programov či filmov.
Inteligentný televízor – Smart TV
Ideálne v prípade, ak vám nestačí iba obyčajné pozeranie televízora. Smart TV totiž do určitej miery dokáže nahradiť funkciu počítača alebo mobilného telefónu. Umožňuje pripojenie k internetu. Vy tak môžete sledovať svoje obľúbené programy aj online, prípadne využívať platený obsah z Netflix, Amazon Prime či HBO GO. Inteligentný televízor je tiež možné spárovať pomocou wifi pripojenia s iným zariadením v domácnosti, napríklad tabletom alebo notebookom a premietať tak obraz z neho na televízor. Rovnako sa môžete prostredníctvom aplikácií dostať napríklad na Facebook, Skype alebo YouTube. V súvislosti s aplikáciami je však nutné vziať do úvahy operačný systém televízora, ktorý musí byť s aplikáciou kompatibilný.
3D TV
Technológia 3D umožňuje vnímať obraz z TV priestorovo. Avšak na tento účel si väčšinou musíte zadovážiť aj 3D okuliare (väčšinou ich dostanete pri kúpe spolu s televízorom). Ide o spestrenie sledovania filmov alebo relácií, ktoré si môžete pozrieť aj trojrozmerne.
Televízor so zakrivenou obrazovkou
Moderný trh so sebou priniesol aj televízory sa zakrivenou obrazovkou. Ide tu najmä o pozorovací uhol, ktorý je v ich prípade trochu lepší. Divák tak dostane lepší zážitok zo sledovania, no podmienkou je, že musíte sedieť v ideálnom pozorovacom uhle (uprostred). Preto tento typ televízorov nie je vhodný pre početnejšiu rodinu.
Čo si pri kúpe televízora všímať?
Pri výbere vhodného televízora podľa vašich predstáv sú najdôležitejšie technické parametre a funkcie. Od nich sa totiž potom odvíja výsledok, do akej miery svoj televízor budete môcť využívať. Napríklad s koľkými zariadeniami ho bude možné spárovať alebo aký komfort sa vám dostane pri sledovaní vášho obľúbeného filmu. Prinášame preto výber tých najdôležitejších.
Televízny tuner
Základná výbava každého televízora – zabezpečuje príjem televízneho signálu. Poznáme 4 typy TV tunerov: DVB-T (pre pozemné vysielanie), DVB-C (káblové vysielanie), DVB-S (satelitné vysielanie) a DVB-T2 (budúci štandard pozemného digitálneho vysielania). Ideálne je, ak má televízor všetky 4 typy, najdôležitejší je posledne zmienený. Hlavné slovo u nás dostane v roku 2021, kedy nahradí pôvodný vysielací štandard DVB-T.
Veľkosť obrazovky
Samozrejme, veľkosť obrazovky je u televízorov zásadná. Platí tu všeobecné pravidlo, že čím je väčší obraz, tým je aj väčší zážitok zo sledovania. Navyše väčšie televízory disponujú aj väčším počtom užitočných funkcií, či rôznych konektorov. Našťastie, poučka o vzájomnom pomere veľkosti obrazovky a vzdialenosti sledovania, ktorá platila pri LCD televízoroch, už neplatí. U novších televízorov totiž sledovacia vzdialenosť nemusí byť nutne aspoň dvaapolkrát väčšia ako uhlopriečka televízora – riziko poškodenia zraku vďaka lepšiemu rozlíšeniu je menšie ako pri starších modeloch.
Rozlíšenie obrazovky
Pokiaľ si teda zvolíte televízor s väčšou uhlopriečkou, dbajte na vyššie rozlíšenie. Ide o jeden z hlavných ukazovateľov kvality televízora. Zjednodušene povedané, hovorí o tom, koľko bodov je televízor schopný zobraziť. Z historického hľadiska si prešlo určitým vývojom. Zo začiatku stačilo rozlíšenie s označením Ready HD (1 366 x 768 pixelov), ktorým dnes disponujú iba tie najmenšie obrazovky. Neskôr sa stalo bežným štandardom rozlíšenie s označením Full HD (1 920 x 1 080 pixelov), avšak v súčasnosti je už nahrádzané rozlíšením Ultra HD (3 840 x 2 160 pixelov) – tzv. 4K televízory. Divák pri tomto rozlíšení sleduje tak dokonalé detaily a bohaté a jasné farby, ktoré sú viditeľné aj z blízka. Najnovšie dokonca prichádza na trh technológia 8K televízorov, ktorá ponúka až štyrikrát vyššie rozlíšenie ako pri 4K (7 680 × 4 320 pixelov).
Jas a kontrast
Biela farba môže byť problém. V súvislosti s tým je preto dôležitý parameter jas, ktorý vyjadruje svietivosť televízora pri jej zobrazení. Čím vyššia hodnota jasu, tým lepší je výsledný obraz a celkový divácky zážitok. Udáva sa v jednotkách svietivosti – kandelách (cd). Zároveň je určujúcim parametrom za podmienok, akými je ostré denné svetlo. Naproti tomu ale v nočných podmienkach môže byť vysoká svietivosť zase na škodu. Vo všeobecnosti sa preto odporúča voliť televízory s hodnotou jasu okolo 500 cd / m².
Kontrast vyjadruje pomer v zobrazovaní čiernej a bielej farby. Ide o parameter (vyjadruje sa v jednotkách lux), ktorý je dôležitý pri sledovaní programov v bežných denných podmienkach za svitu slnka. Podobne ako je tomu pri jase, aj tu platí, že čím vyššia hodnota, tým lepší je výsledný obraz – živšie a reálnejšie farby.
Pozorovací uhol
Aj pozorovací uhol zohráva dôležitú úlohu. Pri LED technológii sa za štandard pozorovacieho uhla udáva rozmedzie 170 – 178°. Menej znamená zníženie kvality zobrazenia. Dokonca v krajnom prípade môže dôjsť až k stmaveniu obrazovky – strate kontrastu a jasu.
Odozva obrazu
Plynulosť obrazu vyjadrená frekvenciou je ďalším dôležitým parametrom, ktorý by ste mali zohľadniť (jednotka Hz). Je dôležitá najmä pri pozeraní športových programov alebo pri rýchlych akčných scénach. Jednoducho povedané, všade tam, kde to na obraze rýchlo kmitá. Čo teda v tomto ponímaní znamená konkrétna hodnota frekvencie? Je to jednoduché. Ak je napríklad pri televízore uvedená frekvencia 50 Hz, tak sa za jednu sekundu vystrieda 50 obrázkov. Pochopiteľne, čím viac tým lepšie. Pri 3D televízoroch je už nutná frekvencia aspoň 100 Hz.
Konektivita
Pokiaľ chcete kvalitný televízor a naplno využívať všetky jeho možnosti, musíte si dať pozor na konektivitu. Samozrejme aj tu platí, že čím viac rozličných konektorov, tým lepšie. Základom je však počet vstupov pre rozhranie HDMI. Je tiež dôležité si prerátať, koľko konektorov budete súčasne pripájať – napr. blu-ray prehrávač, set-top-box, počítač, herné konzoly a iné. Prehrávanie filmov z USB flash diskov, či prezeranie fotiek z telefónov sa zase nezaobíde bez USB konektorov. Tiež cez tento vstup dokážete pripojiť bezdrôtovú klávesnicu alebo PC myš. Pomocou Bluetooth technológie zase k televízoru pripojíte napríklad slúchadlá, reproduktory alebo soundbar.
Čo sa týka internetu, moderné Smart TV majú zabudovaný konektor pre LAN či prijímač bezdrôtových sietí WiFi (WLAN). Je tu však možnosť na pripojenie aj takých televízorov, ktoré ho nemajú. V tom prípade si však treba zadovážiť WiFi USB prijímač. Rovnako užitočný konektor je aj tzv. SCART, pomocou ktorého môžete k televízoru pripojiť staršie zariadenie, napríklad videoprehrávač. Pre hranie hier zase využijete slúchadlový výstup.
USB flash disk a externý pevný disk
Veľmi užitočná funkcia pre všetkých filmových fanúšikov. Vďaka nej vám neujde žiaden film z vašej programovej ponuky a môžete si ho pozrieť kedykoľvek. A samozrejme bez otravných reklám, ktoré si môžete pretáčať. Obe tieto zariadenia sa k televízoru pripájajú pomocou už zmieneného USB konektora. Nevýhodou však je, že si takto nahrané programy môžete prehrať iba v danom televízore, v inom zariadení či počítači ich neprehráte. Dokonca ak váš televízor nedisponuje duálnym tunerom, tak budete musieť nahraný program sledovať v čase jeho nahrávania.
Funkcia PIP
U mnohých ľudí veľmi obľúbená funkcia. Ide o obraz v obraze, čo umožňuje sledovať obraz z dvoch zdrojov na jednej obrazovke. Dokážete si tak druhý kanál, ktorý vás zaujíma, pustiť v zmenšenom formáte a sledovať oba kanály naraz.
10 užitočných tipov, na čo si dať pozor
Pred kúpou televízora je predovšetkým dôležité zvážiť, koľko finančných prostriedkov ste ochotní do neho investovať. Cena je totiž základným parametrom, od ktorého sa potom odvíjajú možnosti jeho ďalšieho využitia. Samozrejme platí tu, že čím vyššia cena, tým vyššia kvalita s lepšími parametrami a s viac funkciami. To ale nie je všetko.
Veľkosť TV
Premyslite si veľkosť obrazovky televízora. Tá zohráva pri výslednej cene TV kľúčovú úlohu. Pokiaľ ale chcete kvalitný televízor s vynikajúcim rozlíšením, tak zainvestujte radšej do čo najväčšej. Nemusíte pritom zohľadňovať všeobecné pravidlo o veľkosti uhlopriečky a dvojnásobku sledovacej vzdialenosti. Pri novších modeloch to už veľmi neplatí. A naopak, pokiaľ potrebujete len doplnkový televízor, tak vám bohato postačí menšia obrazovka s menším rozlíšením. Dajte si ale pozor, aby ste si zbytočne nepriplatili za vysoké rozlíšenie. Pri menších obrazovkách je totiž ultra vysoké rozlíšenie zbytočnosťou.
Umiestnenie TV
Pokiaľ by ste radi ušetrili miesto v obývačke alebo preferujete vyššie umiestnený televízor, tak nie je nič ľahšie ako ho pomocou príslušného držiaka pripevniť na stenu. Musíte si dať ale pozor na typ a rozstup držiaka. Je nutné aby plne zodpovedal vášmu televízoru, inak nenájde uplatnenie. Rovnako ho je potrebné primontovať do pevnej steny (určite nie do sadrokartónu, ktorý sa môže poškodiť).
Úspornosť TV
Vyberajte si televízor vyššej energetickej triedy, najlepšie triedu A. Na energetickom štítku by nemala chýbať značka, že spotrebič možno vypnúť tlačidlom. Rovnako by ste tam mali nájsť aj údaj o priemernej ročnej spotrebe energie.
Kvalitný obsah
Keďže televízny obsah na Slovensku ešte nie je vysielaný v 4K rozlíšení, tak ho využijete najmä v prípade, ak si z televízora chcete zároveň urobiť aj multimediálny prehrávač. Najlacnejšou cestou je streamovanie obsahu z Netflixu alebo YouTube, prípadne po pripojení Blu-Ray prehrávača, či konzoly PS4 Pro alebo Xbox One X. Filmy vo vysokom rozlíšení tiež ponúka aj Apple, avšak budete potrebovať škatuľku Apple TV, ktorá nie je práve najlacnejšia.
Skutočný športový fanúšikovia
Pokiaľ ste fanúšikom športových kanálov, tak dbajte na to, aby váš vybraný model TV disponoval čo možno najrýchlejšou odozvou obrazu.
Najnovšie trendy
Televízor so zakrivenou obrazovkou si vyberajte jedine v prípade, ak nežijete v početnej domácnosti. Inak vám pri pozeraní TV reálne hrozí bitka o miesto. Svoj účinok ma totiž tento typ televízora jedine v prípade, ak pozeráte na obrazovku z ideálneho uhla. Naopak, pozeranie na obrazovku z iného uhla ako ideálneho, má za následok väčšie nepohodlie, ako je tomu pri rovných obrazovkách.
Čierna farba
Niekedy aj drahšie televízory majú problém s vykresľovaním čiernej farby. Na dokonalú čiernu farbu sa samozrejme môžete spoľahnúť najmä pri OLED televízoroch. Preto ak si vyberáte iný model, dbajte na to, aby čierna nebola viac šedá.
Kvalita podsvietenia
Dbajte na rovnomerné podsvietenie celej obrazovky. Problém môže nastať najmä pri televízoroch s bočným podsvietením. Obraz je tak na krajoch jasnejší ako uprostred. Drahšie televízory tiež majú užitočnú funkciu lokálnej regulácie podsvietenia, čo sa využije hlavne pri sledovaní filmov.
Jednoduchosť ovládania
Pokiaľ plánujete využívať na televízore aplikácie, tak svoju Smart TV vyberajte aj podľa operačného systému. Na trhu sú momentálne tri dominantné systémy pre televízory – Samsung (systém Tizen), LG (systém WebOS) a Sony alebo Philips (systém Android).
Lepší obraz
Určite neuškodí myslieť na technológiu HDR – stará sa o sýtejšie podanie farieb a lepšiu reguláciu jasu. Zobrazenie tak dosahuje vyššiu mieru detailu u veľmi jasných aj u veľmi tmavých oblastí obrazu. Navyše sa v budúcnosti očakáva, že nájde svoje využitie aj v televíznom vysielaní. Zatiaľ sa s ňou môžeme stretnúť najmä pri streamovacích službách.
Recenzia online obchodu s prírodnou kozmetikou – Henima.sk: Čo môžete očakávať
E-shop Henima.sk sa pýši širokou ponukou prírodnej kozmetiky, ktorá kombinuje krásu s udržateľnosťou. Táto online platforma láka…
Čo je burina a prečo sa jej zbavovať
Burina je rastlina, ktorá rastie tam, kde nie je žiaduca. V záhrade môže burina súperiť…
Den narcisov – Všetky informácie a dátumy pokope
Deň narcisov je každoročná udalosť, ktorá sa vyznačuje svojím charitatívnym vplyvom a má za cieľ…
VPN – Čo to je a ako funguje?
Virtuální privátní síť, zkráceně VPN, je technologie, která umožňuje uživatelům připojení k internetu přes soukromou…
GTA 6 – Všetko, čo vieme: Nové informácie o najnovšom dieli hry
GTA 6 je veľmi očakávaná videohra, ktorá má byť vydaná v blízkej budúcnosti. Hra je…
Recenzia e-shopu s prírodnými výživovými doplnkami – Carnium Botanicals
Carnium Botanicals je slovenský e-shop, ktorý sa špecializuje na prírodné výživové doplnky. Firma sa zameriava…