Ako vybrať správnu zubnú pastu

Aj taký bežný tovar, akým je zubná pasta, má svoje špecifiká. Aj keď je každá zubná pasta určená na čistenie zubov, nie všetky majú rovnaký účinok. Odlišujú sa svojím zložením, vekovou kategóriou, pre ktorú sú určené a aj inými vlastnosťami. Správne vybraná pasta pomáha tiež s konkrétnymi problémami ústnej dutiny. Pre zdravie vášho chrupu je preto dôležité venovať výberu zubnej pasty náležitú pozornosť.

Aby ste si vybrali tú správnu pastu, pripravili sme pre vás krátkeho sprievodcu najčastejšími problémami ústnej dutiny a druhov pást. Zubná pasta vám prinesie nie len svieži dych ale aj ochranu zubov pred zubným kazom. Niektoré zubné pasty obsahujú navyše zložky na účinné bielenie zubov alebo ochranu ďasien pred zápalom.

vyberomat sk toothpaste
vyberomat sk toothpaste

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné zubné pasty.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
VADENECUM My Little Mild Strawberry Flavordetská – jahodová príchuť
– ochraňuje pred zubným kameňom
– posilňuje zúbky
– určená len na mliečne zuby1,30 €Zobraziť ponuku
CURAPROX KIDS melónovádetská – melónová príchuť
– ochraňuje sklovinu
– chráni pred vznikom zubného kazu
– vhodná až od 2 rokov
– vyššia cena
5,40 €Zobraziť ponuku
ELMEX Caries Protection univerzálna– dostupná cena
– prevencia pred zubným kazom
– remineralizácia skloviny
– zamedzuje množeniu baktérií
– bez bieliaceho účinku3,40 €Zobraziť ponuku
SENSODYNE Repair & Protectuniverzálna– určená pre citlivé zuby
– tlmí bolesť
– prevencia pred zubným kazom
– remineralizácia skloviny
– bez bieliaceho účinku4,60 €Zobraziť ponuku
BIELA PERLA Extra White Intensivebieliaca– šetrné bielenie – nepoškodzuje sklovinu
– udržuje zdravé ďasná
– pre niekoho môže mať nepríjemnú chuť8,70 €Zobraziť ponuku
CURAPROX Black is White + kefkabieliaca– obsahuje aktívne uhlie
– ochrana skloviny
– ochrana pred zubným kazom
– overená značka
– kefka
– vysoká cena19 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk vadenecum my little mild strawberry flavor

VADENECUM My Little Mild Strawberry Flavor

Detskú pastu si zamilujú všetky detičky vďaka chutnej jahodovej príchuti. Je určená pre detičky do 6 rokov s mliečnymi zúbkami. Účinne ich chráni pred zubným kazom a zároveň ich posilňuje.


vyberomat sk curaprox kids melonova

CURAPROX KIDS melónová

Kvalitná zubná pasta od značky Curaprox účinne ochráni zúbky vášho dieťaťa pred zubným kameňom. Zároveň podporuje prirodzenú obranyschopnosť zubov a zdravú silnú zubnú sklovinu. Vďaka melónov príchuti bude umývanie zúbkov zábavou. Je vhodná pre detičky od 2 rokov.


vyberomat sk elmex caries protection

ELMEX Caries Protection

Táto pasta je ideálna pre ľudí so sklonom k citlivým zubom. Obsahuje aminfluorid, ktorý slúži ako veľmi účinná prevencia proti zubného kazu. Vďaka vrstve fluoridu stimuluje remineralizáciu skloviny a znižuje produkciu bakteriálnych kyselín.


vyberomat sk sensodyne repair protect

SENSODYNE Repair & Protect

Zubná pasta je určený pre ľudí s bolesťami zubov. Obsahuje látku, ktorá dokáže tlmiť bolesť, a citlivé miesta aktívne opraví. Vďaka fluoridu chráni pred zubným kazom a zanecháva ďasná zdravé a silné.


vyberomat sk biela perla extra white intensive

BIELA PERLA Extra White Intensive

Bieliaca zubná pasta od značky Biela perla, šetrne biely vaše zuby bez poškodenia zubnej skloviny. Aktívna zložka PAP šetrne odstraňuje povrchové i hlbšie zafarbenie zubov spôsobené kávou a iných pigmentových škvŕn. Dusičnan draselný pomáha znížiť citlivosť zubných kŕčkov a enzým podporí prirodzenú mikroflóru úst.


vyberomat sk curaprox black is white kefka

CURAPROX Black is White + kefka

Pokiaľ túžite po zdravých bielych zuboch a ďasnách, je pre vás pasta od Curoprox tá pravá. Obsahuje aktívne čierne uhlie, vďaka ktorému zuby krásne vybieli. Zároveň vďaka hydroxylapatitu spevňuje zubnú sklovinu, podporuje prirodzenú antibakteriálnu funkciu slín a chráni pred vznikom zubného kazu. K paste dostanete zubnú kefku od značky Curaprox.

Najčastejšie problémy so zubami a ďasnami

Zubnú pastu je dobré vyberať s ohľadom na konkrétne problémy, ktorými trpíte. Najčastejšími sú:

Citlivé zuby

Citlivosť zubov má viacero podôb. Zuby môžu byť citlivé na studený či horúci podnet, na kyslé alebo sladké potraviny. Častým problémom sú tiež odhalené citlivé zubné krčky. Citlivosť zubov znižuje správne čistenie a používanie vhodnej zubnej pasty. Takáto pasta obsahuje zvýšený podiel fluoridov a minerálov, ktoré pomáhajú citlivosť znižovať. Niektoré zubné pasty na citlivé zuby obsahujú aj látky na znecitlivenie povrchu zubov.

Zafarbené zuby

Niektoré potraviny, nápoje a tiež zlozvyky, akým je napríklad fajčenie, vplývajú na prirodzenú farbu zubov. Na takéto zafarbenie je vhodné používať zubné pasty s bieliacim účinkom. Zuby majú vďaka tomu svetlejší odtieň.

Krvácanie ďasien

Ak vám krvácajú ďasná, budete potrebovať zubnú pastu so zložkami na ich spevnenie. Takáto pasta by mala obsahovať aj antibakteriálne zložky, ktoré pomáhajú liečiť zápal ďasien.

Paradentóza

Paradentóza je ochorenie ústnej dutiny. Pre ľudí s týmto ochorením sú určené špeciálne zubné pasty s obsahom rastlinných výťažkov a vitamínov, ktoré zvyšujú odolnosť ďasien, pomáhajú liečiť zápal a zabraňujú krvácaniu ďasien. Zvyšujú tiež odolnosť zubnej skloviny.

Častá tvorba áft

Afty sú problémom najmä u ľudí so zníženou imunitou. Môžete sa s nimi stretnúť aj vtedy, ak je vaša imunita v poriadku. Vznikajú totiž tiež v dôsledku nadmerného stresu alebo fyzického preťaženia. Ak mávate afty, nepoužívajte zubné pasty s penidlami.

Alergia na fluór

Alergia na fluór sa vyskytuje u malého percenta populácie. Ak ňou trpíte, používajte zubné pasty bez fluoridov.

vyberomat sk toothpaste
vyberomat sk toothpaste

Druhy zubných pást

Na trhu nájdete viacero druhov zubných pást. Odlišujú sa svojím zložením a účinkami.

Univerzálne zubné pasty

Univerzálne zubné pasty majú vyvážené zloženie viacerých zložiek. Poskytujú komplexnú starostlivosť o zubný chrup aj ďasná.

Zubné pasty na citlivé zuby

Zubné pasty na citlivé zuby posilňujú zubnú sklovinu. Citlivé zuby a odhalené zubné krčky tak pri umývaní nebolia a stávajú sa odolnejšími voči vonkajším vplyvom, ako sú studené či horúce nápoje a podobne. Tento druh zubnej pasty obsahuje látky, ktoré vytvárajú na zuboch ochrannú vrstvu a zaceľujú zubnú sklovinu.

Zubné pasty na krvácajúce ďasná

Zubné pasty na krvácajúce ďasná sú vhodné na zapálené a krvácajúce ďasná. Obsahujú látky, ktoré zapálené ďasno sťahujú, čím krvácanie obmedzia. Zároveň podporujú liečbu a prispievajú k ochrane ďasien pred ďalším zápalom.

Zubné pasty na bielenie zubov

Tieto zubné pasty sa používajú na bielenie zubov zafarbených vplyvom potravín a nápojov. Zubné pasty na bielenie zubov majú vyššie čistiace schopnosti a obnovujú prirodzenú farbu zubov. Zároveň odstraňujú zubný povlak a škvrny na zuboch. Čo sa zloženia týka, na výber máte zubné pasty s obsahom abrazív (látky na mechanické čistenie škvŕn) alebo peroxidov (látky na chemické bielenie zubov).

Zubné pasty bez fluóru

Pre ľudí s alergiou na fluór sú určené zubné pasty bez fluóru. Tieto zubné pasty používajú na čistenie zubov iné látky. Nevýhodou je však menšia účinnosť na posilnenie zubnej skloviny.

Detské zubné pasty

Detské zubné pasty sa delia podľa veku dieťaťa. Iné zloženie pasty je vhodné na mliečny chrup a iné na chrup s trvalými zubmi. Zubné pasty pre deti obsahujú nižší podiel fluoridov. Pre deti do 3 rokov neobsahujú fluoridy vôbec. Detské zubné pasty majú šetrnejšie zloženie a tiež príjemnú chuť.

Prírodné zubné pasty

Prírodné zubné pasty obsahujú čisto prírodné zložky. Tento druh zubných pást je vhodný na každodennú starostlivosť o zuby. Šetrne odstraňuje zubný povlak a osvieži dych. Vďaka absencii fluoridov môže byť nevýhodou nižšia schopnosť posilňovať zubnú sklovinu.

Zubné pasty pre fajčiarov

Tieto pasty obsahujú nie len zložky pre svieži dych. Zubné pasty pre fajčiarov posilňujú zubnú sklovinu a obsahujú zložky na odstraňovanie škvŕn na zuboch spôsobených fajčením.

vyberomat sk toothpaste
vyberomat sk toothpaste

Zubné pasty podľa účinku

Pri kúpe zubnej pasty nás okrem ochrany pred konkrétnym problémom ústnej dutiny zaujíma aj ochrana proti zubnému kazu. Na ochranu pred zubným kazom hľadajte zubné pasty s aminfluoridom. Táto látka znižuje množenie baktérií. Okrem toho obsahujú takéto pasty aj vyšší podiel proteínov a enzýmov na podporu vytvárania prirodzených obranných látok proti vzniku zubného kazu.

Ak hľadáte zubnú pastu na účinnejšiu ochranu zubnej skloviny, vyberajte produkty s obsahom chitostanu, chloridu cínatého a aminfluoridu. Tieto látky zubnú sklovinu posilnia a zároveň bojujú proti baktériám zubného plaku.

Delenie zubných pást podľa obsahu fluoridov a abrazivity

Zubné pasty delíme tiež podľa obsahu fluoridov. Pre najmenšie deti sa používajú pasty s minimálnym alebo žiadnym obsahom fluoridov. Zubné pasty pre dospelých majú na druhej strane obsah fluoridov najvyšší. Delenie podľa obsahu fluoridov:

  • obsah do 400 ppmF – zubné pasty pre deti do 3 rokov,
  • do 750 ppmF — pasty pre predškolský vek,
  • do 1 000 ppmF — pre deti nad 7 rokov a dospelých,
  • do 1 500 ppmF — kozmetické zubné pasty,
  • 1 800 – 2 500 ppmF — terapeutické zubné pasty.

Zubné pasty obsahujú podľa ich druhu a určenia rôzne zložky. Základné zložky sú abrazíva. Abrazíva sú brúsne látky, ktoré čistia povrch zubov. Podľa miery abrazivity delíme zubné pasty nasledovne:

  • pasty s nízkou abrazivitou v hodnote do 70 RDA — vhodné pre citlivé zuby,
  • pasty s nízkou abrazivitou 40 – 70 RDA — pasty určené na každodenné používanie,
  • pasty so strednou abrazivitou 70 – 100 RDA — vhodné na každodenné používanie,
  • pasty s vysokou abrazivitou nad 100 RDA — určené len na občasné použitie za účelom odstránenia zubného povlaku.

Záver

Zubná pasta je dôležitá súčasť starostlivosti o zubný chrup. Je účinným prostriedkom na ochranu a posilnenie zubnej skloviny. A nie len to. Pomáha v boji proti mnohým problémom ústnej dutiny. Jej výberu je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Jednotlivé druhy zubných pást sa od seba líšia svojimi špecifickými účinkami.

Pred kúpou by ste si preto mali najskôr ujasniť, na aké problémy ústnej dutiny by mala byť zubná pasta zameraná. Môžete si vybrať produkt vhodný na citlivé zuby, paradentózu, krvácajúce ďasná, bielenie zubov, na ochranu pred tvorbou zubného plaku či pre fajčiarov. Špecifické zloženie majú tiež zubné pasty určené pre detský chrup, prírodné zubné pasty a zubné pasty pre alergikov na fluoridy.

Be You - Nové zubné pasty od CURAPROX

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest