Drevo je jedinečný materiál, ktorý v sebe spája dotyk prírody a výborné úžitkové vlastnosti. Jeho prirodzený vzhľad, dlhá životnosť a odolnosť ho predurčili k tomu, aby sa stal obľúbeným materiálom aj na výrobu podlahovín. Drevené podlahy veľmi pekne vyniknú v kombinácii s moderným aj klasickým zariadením interiéru.
Nie všetky drevené podlahy majú rovnaké vlastnosti. Ak vám krása dreva učarila natoľko, že ste sa rozhodli pre drevenú podlahu, poradíme vám pri jej výbere. Dozviete sa, z akých typov drevených podláh môžete vyberať, ktoré z nich sú vhodné na kombináciu s podlahovým kúrením a ako sa od seba jednotlivé dreviny líšia svojou tvrdosťou.
Prečo práve drevená podlaha
Na trhu nájdete viacero druhov podlahovín. Rozdiely medzi nimi nie sú len v cene ale tiež v ich vlastnostiach. Drevené podlahy vám okrem jedinečného dizajnu prinesú aj iné výhody:
- Drevo prinesie do interiéru nezameniteľnú vôňu a pocit blízkosti prírody.
- Drevené podlahy vás prekvapia svojou odolnosťou. Pri správnej starostlivosti vám budú slúžiť dlhé desaťročia.
- Drevo je známe výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Drevená podlaha je preto teplá a príjemná na dotyk.
- Správne ošetrená drevená podlaha je vhodná aj pre alergikov. Nezachytáva totiž, prach, roztoče ani iné alergény.
- Drevo odoláva krátkodobej vlhkosti. Niektoré dreviny sú pri správnom ošetrení vhodné dokonca aj do kúpeľne.
Typy drevených podláh
Na trhu nájdete viacero typov drevených podláh, v ktorých sa laik orientuje len veľmi ťažko. Pri nákupe vám preto iste pomôže prehľad typov drevených podláh.
Masívne parkety
Masívne parkety, ako už názov napovedá, sa vyrábajú z masívu. Každá parketa je vyrobená z jedného kusu dreva v hrúbke 14 – 22 mm. Masívna parketová podlaha je určená na pokladanie celoplošným lepením. Takáto podlaha vám bude iste slúžiť po celý život. Vďaka vhodnej povrchovej úprave patrí k vysoko odolným podlahám a zároveň k podlahám s najdlhšou životnosťou. Jej nevýhodou je však vyššia cena.
Ak sa rozhodnete pre masívnu drevenú podlahu, iste privítate možnosť jej obnovenia pomocou brúsenia a lakovania. Ak vás zaujímajú dreviny, ktoré sa používajú pri jej výrobe, tak sú to smrek, dub, borovica, buk, jaseň a niektoré exotické dreviny.
Dvojvrstvové drevené podlahy
Dvojvrstvové drevené podlahy sa vyrábajú z dvoch vrstiev dreva lepením. Nášľapná vrstva sa vyrába z tvrdších drevín. Spodná, tzv. podlahová vrstva sa vyrába zväčša z brezového dreva. Jednotlivé kusy podlahy sa spájajú perodrážkou. Aj keď sa drevo vo všeobecnosti pre jeho tepelno-izolačné vlastnosti neodporúča používať na podlahové kúrenie, dvojvrstvové drevené podlahy tu tvoria výnimku. Spojenie dvoch druhov drevín a menšia hrúbka podlahy zlepšujú jej tepelnú vodivosť. Tento typ zároveň patrí medzi najlacnejšie drevené podlahy. Získate tak krásny vzhľad dreva za menej peňazí.
Trojvrstvové drevené podlahy
Tento typ drevených podláh sa vyrába z troch vrstiev. Prvou je nášľapná vrstva, ktorá sa vyrába z viacerých druhov drevín. Potom nasleduje stredná vrstva — tzv. nosná doska z kaučuku a naspodku sa nachádza brezová vrstva. Ako povrchová úprava sa používa olej alebo lak.
Ak si vyberiete trojvrstvové drevené podlahy, iste oceníte ich odolnosť voči vonkajším vplyvom a stálosť tvaru. Aj tento typ podlahy je možné opätovne obnovovať brúsením a lakovaním.
Dyhované podlahy
Dyhované podlahy patria do nižšej cenovej kategórie. Sú približne 10 mm hrubé a dodávajú sa v lakovanej povrchovej úprave. Dyhované podlahy tvoria akýsi prechod medzi drevenými a laminátovými podlahami. Výhodou je, že vrchná vrstva je z pravého dreva, vďaka čomu si zachováva jeho prirodzený vzhľad.
Aj dyhované podlahy je možné použiť na podlahové vykurovanie. Nevýhodou je, že ich nie je možné po čase obnoviť brúsením. Ich životnosť však môžete zvýšiť správnou starostlivosťou.
Palubovkové podlahy
Palubovkové podlahy sú vôbec najstarším typom drevených podláh. Vyrábajú sa z hobľovaných dosiek v hrúbke až do 30 mm. Sú vhodným riešením na chalupy, víkendové chaty ale aj povaly. Tento typ podlahy sa najčastejšie vyrába zo smreku, dubu a borovice. Ak sa rozhodnete práve pre palubovkovú podlahu, vopred myslite na to, že ju nie je možné kombinovať s podlahovým kúrením.
Tvrdosť drevených podláh
Drevené podlahy sa dnes vyrábajú z viac ako 50 domácich aj exotických drevín. Pri výbere drevenej podlahy by ste mali vziať do úvahy aj tvrdosť jednotlivých drevín, ktoré sa pri jej výrobe používajú.
Medzi mäkšie druhy dreva patria smrek, borovica, jedľa, lipa a topoľ.
Stredne tvrdé sú buk, dub, jaseň, breza, javor, orech, jelša a drevo z ovocných drevín.
Veľmi tvrdé druhy dreva sú agát, niektoré exotické dreviny a eben.
Ak vyberáte podlahu do domu alebo do bytu, odporúča sa vybrať typy vyrobené z tvrdších drevín. A to najmä do miestností, kde je podlaha vystavená vyššej námahe. Mäkšie dreviny sa odporúčajú na chaty a víkendové domy, kde nie sú vystavené vysokej námahe.
Drevené podlahy podľa povrchovej úpravy
Výber medzi jednotlivými typmi povrchovej úpravy drevenej podlahy záleží na vašom osobnom vkuse. Čo sa týka nutnosti opätovného ošetrenia povrchu, pri oboch typoch sa odporúča opakovať ho po 8 rokoch. Na výber máte:
Lakované drevené podlahy
Lakovanie dodá drevenej podlahe lesklejší vzhľad. Zároveň ju chráni pred poškodením tlakom aj oderom. Nemusíte sa pritom obávať poškodenia laku pri vysokej záťaži. Je dostatočne elastický na to, aby zvládol váhu nábytku bez popraskania. Lak je zvyčajne nanášaný v niekoľkých vrstvách. Poslednou vrstvou sa podlaha lakuje až po jej položení.
Olejované drevené podlahy
Olejovaný povrch zvýrazňuje štruktúru dreva a chráni podlahu pred výkyvmi teploty aj vlhkosti. Ak si kúpite drevenú podlahu s olejovaným povrchom, môžete ju začať ihneď používať. Pri opätovnom olejovaní je potrebné dávať pozor na nežiadúcu vlhkosť. Čo sa týka odolnosti voči tekutinám, sú na tom olejované drevené podlahy rovnako ako lakované.
Ako na čistenie drevenej podlahy
Každodenná starostlivosť o drevené podlahy nie je náročná. Môžete ju vysávať aj umývať. Pri umývaní sa však odporúča mop alebo handru dôkladne vyžmýkať. S mastnými škvrnami si poradia špeciálne čistiace prostriedky určené pre tento typ podláh. Aby si drevená podlaha zachovala svoj vzhľad, je vhodné ju pravidelne voskovať.
Drevená podlaha a podlahové kúrenie
Drevo sa kvôli svojim tepelno-izolačným vlastnostiam vo všeobecnosti na kombináciu s podlahovým kúrením neodporúča. Tento fakt sa týka najmä masívnych parkiet a palubovkovej podlahy. Tieto typy podláh nielenže neprepustia teplo a tiež pod vplyvom podlahového kúrenia vysychajú. Ak chcete pokladať drevenú podlahu na podlahové kúrenie, odporúčame vám siahnuť po vrstvených typoch s celoplošným naliepaním o podklad do maximálnej hrúbky 12 mm.
Tipy na záver
Drevo prinesie do každého príbytku pocit blízkosti prírody a tepla domova. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, máte na výber z jej niekoľkých typov. Všetky typy vás potešia jedinečným dekórom dreva. Líšia sa však cenou, hrúbkou aj úžitkovými vlastnosťami. Najdrahším typom drevených podláh sú masívne parkety. Medzi lacnejšie typy patria dyhované a dvojvrstvové drevené podlahy.
Pri výbere prihliadajte tiež na tvrdosť drevín, z ktorých je podlaha vyrobená. Mäkšie dreviny sú vhodné len na miesta, kde nie sú vystavené intenzívnemu namáhaniu. Do domov a bytov sa odporúča vybrať drevenú podlahu z tvrdších drevín. Aby vám vaša podlaha dobre slúžila, nezabudnite sa o ňu pravidelne starať. Každých 8 rokov je vhodné ju tiež prelakovať.