Ako vybrať najlepší toustovač

V dnešnej uponáhľanej dobe nemáme vždy čas na prípravu chutného jedla. Raňajky a večere tak na tanieri často vyzerajú rovnako — zjeme jednoducho to, čo sme práve našli v chladničke alebo nakúpili cestou z práce. Na prípravu kvalitného jedla pritom vôbec netreba veľa.

Chuť prepečeného chleba so šunkou, syrom či cibuľkou alebo sladká pochúťka s roztopenou čokoládou vás vďaka šikovným domácim spotrebičom, akým sú toustovače, môže na tanieri čakať každý deň. Takouto ponukou iste potešíte nielen seba ale aj svoje návštevy. A nevadí pritom, že ste doma nenašli čerstvý chlieb. Ak ho vložíte do toustovača, získa rovnaký nádych čerstvosti, aký mal po vytiahnutí z pece.

vyberomat sk sandwich maker
vyberomat sk sandwich maker

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné toustovače.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Concept SV3051– nízka cena
– rýchlosť nahriatia
– jednoduchosť použitia
– jednoduchá údržba
– iba na toasty
– bez príslušenstva
17 €Výhodná ponuka
ETA 4156 Tampo– 3 v 1
– kompaktné rozmery
– jednoduché použitie
– bezpečnosť
– dlhší ohrev44 €Výhodná ponuka
CONCEPT SV3070 XXL 4 v 1 – 4 v 1
– vhodný do umývačky riadu
– bezpečnosť
– jednoduchá údržba
– vysoký príkon (900 W)55 €Výhodná ponuka
ETA Sorento 3151 90010– 4 v 1
– bezpečnosť
– jednoduché použitie
– vysoký príkon (900 W)57 €Výhodná ponuka
Tefal Snack Collection 4 v 1 SW854D16– 4 v 1
– jednoduchá údržba
– bezpečnosť
– nepriľnavý povrch
– vysoká cena108 €Výhodná ponuka
vyberomat sk concept sv

Concept SV3051

V prípade, že hľadáte spôsob na jednoduchú a rýchlu prípravu raňajok, je pre vás tento toustovač ideálnym prístrojom. S príkonom 700 W a teflónovými platničkami rýchlo dosiahnete chutné trojuholníkové toasty. Bezpečnosť zaisťuje kontrolné svetlo a tepelne izolovaná rukoväť. Údržba je jednoduchá vďaka nepriľnavému povrchu, na ktorý sa jedlo nebude priliepať.


vyberomat sk eta tampo

ETA 4156 Tampo

Toustovač ponúka 3 druhy platní, a to na trojuholníkové toasty, vafle a panini. Disponuje príkonom 700 W. Bezpečnosť zaisťuje ochrana proti prehriatiu, kontrolné svetlo a tepelne izolovaná rukoväť. Vyberateľné platne toustovača sú z nepriľnavého materiálu, vďaka čomu je ich údržba veľmi jednoduchá.


vyberomat sk concept sv xxl v

CONCEPT SV3070 XXL 4 v 1

Toustovač 4 v 1 ponúka platne na štvorcové toasty, trojuholníkové toasty, vafle a na panini. Príkon je 900 W. Bezpečnosť zabezpečuje možnosť zamknutia, ochrana proti prehriatiu, kontrolné svetlo a tepelne izolovaná rukoväť. Toustovač sa veľmi jednoducho udržiava, a to vďaka nepriľnavému povrchu, vyberateľným platniam a možnosti umývania v umývačke riadu.


vyberomat sk eta sorento

ETA Sorento 3151 90010

Eta vytvorila prístroj, ktorý vám pripraví chutné štvorcové alebo trojuholníkové toasty, vafle či panini. Môžete ho jednoducho udržiavať vďaka nepriľnavému povrchu. Zároveň je jeho použitie bezpečné, pretože obsahuje ochranu pred prehriatím, kontrolné svetlo a tepelne izolovanú rukoväť. Príkon prístroja je 900 W.


vyberomat sk tefal snack collection v swd

Tefal Snack Collection 4 v 1 SW854D16

Toustovač s príkonom 700 W obsahuje dosku na toasty, vafle, jedno hubky a grilovanie/ panini. Okrem dosiek v balení nájdete aj recepty. Povrch dosiek je z nepriľnavého materiálu a nehrdzavejúcej ocele. Bezpečnosť zaisťuje možnosť zamknutia, kontrolné svetlo, tepelne izolovaná rukoväť a bezpečnostná poistka proti prehriatie. Údržba je naozaj jednoduchá. Môžete ju umývať v umývačke riadu. Rozmery dosiek: 225 x 135 mm. Rozmery sendvičovača: 280 x 203 x 361 mm. Váha: 4,21 kg.

Ak sme vám týmito niekoľkými slovami urobili chuť, čítajte ďalej. Po prečítaní článku budete vedieť, ako si vybrať kvalitný toustovač presne podľa vašich potrieb. Jednotlivé modely sa od seba líšia množstvom funkcií, veľkosťou, tvarom toastu, spotrebou energie aj materiálom platničky. Toustovač, v niektorých obchodoch ho nájdete aj pod názvom sendvičovač, podľa vopred stanovených požiadaviek vám vďaka tomu bude iste vyhovovať.

Potrebujete toustovač alebo hriankovač

V širokej ponuke na trhu sa človek neznalý jednotlivých špecifikácií produktov môže trochu strácať. Na úvod si preto povieme, aké sú základné rozdiely medzi jednotlivými typmi domácich spotrebičov určených na prípravu chutného, zapekaného pečiva.

Hriankovače

Hriankovač slúži na opekanie toustového ale aj obyčajného chleba či pečiva. Môžete do neho vložiť dva kusy chleba naraz. Po opečení je chlieb chutný a chrumkavý. Niektoré modely hriankovačov sú vybavené prídavnou mriežkou na opekanie kúskov pečiva. Rozkrojený rožok alebo žemľu si jednoducho položíte navrch. Do hriankovača je možné vkladať len čistý chlieb. Maslo či iné potraviny pridávate až na opečenú hrianku.

Toustovače

Do toustovača na rozdiel od hriankovača môžete vložiť chlieb aj s náplňou. Skladá sa z dolného a horného krídla, ktoré sú vybavené platničkou. Tá sa po príprave jedla dá jednoducho umyť. Pod platničkami sa nachádza vykurovacie teleso, ktoré ich zohrieva na potrebnú teplotu.

Podľa konkrétneho modelu toustovač jednoducho zapojíte do elektriny alebo stlačíte tlačidlo zapínania. Pre jednoduchšie používanie bývajú toustovače vybavené tepelným indikátorom, ktorý vás upozorní na to, kedy je prístroj pripravený na zapekanie vášho jedla. Potom už stačí len vložiť pripravený sendvič či iný pokrm a toustovač zavrieť.

vyberomat sk sandwich maker
vyberomat sk sandwich maker

Typy toustovačov

Na trhu nájdete niekoľko typov toustovačov. Vopred sa preto zamyslite nad tým, aké jedlá budete chcieť pripravovať.

Jednoduchý toustovač

Jednoduchýtoustovač ponúka riešenie pre tých, ktorí si v ňom plánujú pripravovať len sendviče. Jeho výhodou je najmä nižšia cena a jednoduchá manipulácia. Väčšina modelov je však vybavená len pevnými zabudovanými platničkami, čo sťažuje ich umývanie.

2 v 1 alebo 3 v 1?

Ak máte radi variabilitu, vyberajte kombinovanýtoustovač s vymeniteľnými platničkami na rôzne druhy jedál. V toustovači si tak budete môcť pripraviť nie len tousty, ale aj vafle, grilovanú zeleninu a mäso alebo panini.

Pred kúpou takejto kombinácie sa informujte, či má toustovač platničky vhodné na prípravu pokrmov, ktoré požadujete. Vopred tiež počítajte s tým, že gril v toustovači nebude mať rovnaký výkon ako elektrický gril a je vhodný len na prípravu rýb alebo hydinového mäsa. Výhodou tohto riešenia však je, že vám na prípravu niekoľkých druhov rýchlych jedál postačí jeden prístroj.

Pri kúpe kombinovaného toustovača iste oceníte aj jednoduchosť údržby. Vymeniteľné platničky sa totiž dajú umývať v umývačke riadu.

Aké parametre porovnávať

Na trhu nájdete rôzne modely toustovačov. Líšia sa viacerými parametrami. Najmä počtom sendvičov, ktoré je možné naraz pripraviť, príkonom a možnosťou odnímania platničiek.

Veľkosť toustovača

V toustovači sa dá pripraviť jeden, dva alebo až štyri tousty naraz. Veľkosť toustovača preto vyberajte podľa toho, koľko sendvičov budete potrebovať pripraviť. Ak ste rodina so štyrmi a viacerými členmi, lepšou voľbou je toustovač pre štyri sendviče. Pre menej ľudí postačí menší model. Pri výbere veľkosti nezabudnite vziať do úvahy aj veľkosť vašej kuchyne či úložných priestorov. Možno vás pritom poteší, že toustovač budete môcť odložiť vo zvislej polohe, čo šetrí miesto na jeho uskladnenie. Vzhľadom na parametre vašej kuchyne je dôležité tiež zvážiť požadovanú dĺžku kábla.

Tvar toustov

Toustovače sa líšia tiež veľkosťou a tvarom toustu. Pri výbere by ste preto mali zvážiť aj tento parameter. Jednotlivé modely sú vybavené platničkami v tvare štvorca alebo trojuholníka. Druhý typ ponúka možnosť prekrojenia upečeného toustu na polovice.

Aký príkon toustovača zvoliť

Hodnota výkonu prístroja vám prezradí to, ako dlho bude trvať, kým sa toustovač rozohreje. Čím vyššia hodnota, tým bude vaše jedlo skôr hotové. Príkon vás informuje tiež o množstve spotrebovanej energie za jednotku času.

Nepriľnavý povrch a jednoduchosť údržby

Nepriľnavý teflónový povrch by mal byť u týchto prístrojov samozrejmosťou. Zabezpečí vám, že sa jedlo o toustovač neprilepí a vedie teplotu rovnomerne po celom povrchu platničky. Kvalitu povrchu oceníte najmä pri častom používaní. Nebude sa totiž po čase odlupovať. Pre zachovanie kvality teflónu myslite na to, že je citlivý na kov. Pri vyberaní hotového jedla preto nepoužívajte vidličky či iné kovové nástroje.

Pri rýchlom varení je dôležité aj jednoduché čistenie prístroja. Najjednoduchšie sa čistia toustovače s odnímateľnými platničkami. Tie jednoducho vyberiete z prístroja a umyjete. Pokojne aj v umývačke riadu.

Možnosť vypnutia

Lacnejšie toustovače zapnete jednoducho zapojením do elektrickej siete. Drahšie modely bývajú vybavené tlačidlom ON/OFF. Nemusíte ich tak neustále zapájať a odpájať zo siete.

vyberomat sk sandwich maker
vyberomat sk sandwich maker

A čo dizajn?

Toustovače patria medzi mobilné kuchynské spotrebiče. Môžete ich používať doma alebo zabaliť so sebou na dovolenku či na chatu. Gazdinky so zmyslom pre detail iste poteší aj farebnosť jednotlivých modelov. Aby toustovač do vašej kuchyne pekne zapadol, vyberajte s ohľadom na ostatné zariadenie ako aj farbu ostatných kuchynských spotrebičov.

Pre elegantný, luxusne pôsobiaci vzhľad vyberajte kovové modely. Na trhu nájdete toustovače v klasickom čierno striebornom alebo striebornom prevedení. Lacnejšie plastové toustovače ponúkajú širšiu paletu farieb. Môžete si tak kúpiť biele, smotanové alebo aj červené modely rôznych tvarov.

Na čo si dať pozor

Dôležitou charakteristikou pri kúpe toustovača je bezpečnosť. Pri manipulácii oceníte predovšetkým protišmykové nožičky. Vďaka nim sa pri náhodnom zavadení o prístroj nestane, že ho zhodíte na zem. Mohlo by tak dôjsť nie len k zničeniu toustovača ale aj k úrazu.

Druhým bezpečnostným prvkom je uzamknutie rukoväte. Slúži na pevné uzatvorenie prístroja počas prípravy jedla. Toustovač sa tak nemôže samovoľne otvárať. Rukoväť by tiež mala byť vybavená izoláciou, aby ste sa pri otváraní toustovača nepopálili.

Pri kúpe toustovača vyberajte kvalitné produkty. Dobre urobíte, ak si prečítate aj recenzie používateľov. Okrem dizajnu či lákavej ceny sa zamerajte na kvalitu teflónového povrchu. Nekvalitný teflón sa môže po čase začať odlupovať.

Niekoľko slov na záver

Na trhu nájdete rôzne modely toustovačov v rôznych cenových hladinách. Odlišujú sa od seba množstvom funkcií, príkonom, počtom platničiek a inými parametrami. Pred nákupom si preto okrem vlastností, ktoré od tohto prístroja požadujete, stanovte, koľko do neho chcete investovať, koľko ľudí ho bude naraz používať a aké jedlá v ňom chcete pripravovať. Pred konečným rozhodnutím vám odporúčame prečítať aj používateľské recenzie na daný produkt alebo značku.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest