Ako vybrať správne dioptrické okuliare

Dioptrické okuliare nemusia byť len pomôckou pre váš zrak. Rám okuliarov sa môže stať originálnym módnym doplnkom. Aby vám nové okuliare sadli ako uliate, poradíme vám ako si ich vyberať. S tým správnym rámom sa budete cítiť po celý deň pohodlne a sebaisto.

Ku každej tvári sa hodí niečo iné a preto je dôležitým kritériom výberu typ vašej tváre. Okrem toho by mali mať dioptrické okuliare správnu veľkosť. Údaje na okuliaroch vás informujú o šírke a výške šošovky, šírke nosníka a dĺžke straníc. Ako určiť správnu veľkosť okuliarového rámu, sa dozviete v našom článku. A dozviete sa tiež niečo o typoch rámov a materiáloch, z ktorých sa vyrábajú.

vyberomat sk eyeglasses
vyberomat sk eyeglasses

Dioptrické okuliare podľa typu tváre

Viete, aký máte typ tváre? Práve typ tváre je dôležitým kritériom pri výbere rámu na okuliare.

Okrúhla tvár

Okrúhla tvár má približne rovnakú šírku a dĺžku. Charakterizujú ju plnšie líca, zaoblené lícne kosti a sánka. Okrúhla tvár je považovaná za ideálny typ. Vhodné sú dioptrické okuliare obdĺžnikového tvaru, ktoré ju opticky zúžia, predĺžia a zvýraznia jej línie. Vhodné sú aj dioptrické okuliare v tvare mačacích očí.

Ak máte okrúhlu tvár, nebudú vám pasovať rámy oválneho tvaru. Tie by ešte viac zvýraznili jej okrúhlosť. Nie sú vhodné ani priveľmi úzke rámy.

Hranatá tvár

Hranatú tvár charakterizuje rovnaká šírka čela a lícnych kostí a silná, hranatá sánka. Tieto línie zjemnia okrúhle a oválne dioptrické okuliare. Môžete siahnuť aj po rámoch v tvare motýľa. Ak sa predsa len rozhodnete pre obdĺžnikový tvar, mal by mať zaoblené okraje.

Hranatej tvári nesvedčia úzke a hranaté okuliare. Rám by mal byť tenší, nie je vhodné, aby bol veľmi výrazný. Spodná časť rámu by nemala byť farebná, aby neupriamila pozornosť na hranatú bradu.

Podlhovastá tvár

Podlhovastá tvár má výrazné lícne kosti a vysoké čelo. Najlepšie k nej budú pasovať dioptrické okuliare s vysokým, širším rámom, ktorý jej dodá na šírke. Vhodné sú aj geometrické tvary okuliarov.

Ak chcete dobre vyzerať, nemali by ste siahať po okuliaroch s úzkym rámom, ktoré opticky zvýraznia dĺžku tváre. Z rovnakého dôvodu by vaše okuliare nemali mať po stranách rámu rôzne ozdoby.

vyberomat sk eyeglasses
vyberomat sk eyeglasses

Srdcová tvár

Tento typ tváre má široké čelo a úzku bradu. Lícne kosti sa postupne od hora smerom nadol zužujú. Ak máte srdcovú tvár, pasujú vám štvorcové a obdĺžnikové okuliare. Môžete si vybrať aj okrúhle a oválne rámy.

Dobrou voľbou sú okuliare bez rámov, ktoré zjemnia výraznú vrchnú časť tváre. V spodnej časti môže byť rám, naopak, výraznejší. K srdcovej tvári nepasujú dioptrické okuliare s výraznou vrchnou časťou rámu alebo nevýraznou spodnou časťou.

Oválna tvár

Oválna tvár má vyvážené proporcie. Lícne kosti a čelo sú o niečo širšie ako brada. Dĺžka je väčšia ako jej šírka. Okuliarový rám sa k oválnej tvári vyberá najľahšie. Môžete si vybrať okrúhly, oválny, aj obdĺžnikový tvar. Ak máte radi originalitu, môžete vyskúšať aj menej tradičné tvary.

Nevhodný je rám, ktorý by vašu tvár opticky zúžil. Nevhodné sú tiež výrazné ozdoby na okrajoch rámu, ktoré by pritiahli pozornosť na užšiu líniu očí.

Diamantová tvár

Diamantová tvár sa vyznačuje úzkym čelom, sánkou a bradou. Lícne kosti sú široké. Vhodným výberom bude okuliarový rám v tvare mačacích očí, ktorý zvýrazní úzku líniu očí. Oči zvýraznia aj okuliare s polovičným rámom. Môžete si vybrať tiež oválny tvar a okuliare bez rámu. Nebudú vám pasovať úzke okuliare.

Správna veľkosť okuliarov

Informáciu o veľkosti rámu nájdete na jeho vnútornej strane. Je to kombinácia troch číslic, ktoré informujú o jednotlivých rozmeroch. Rozmery sú udávané v milimetroch. Povieme si o každom z nich.

Šírka šošovky

Prvé číslo na vnútornej strane rámu udáva šírku šošovky. Je to rozmer najširšej vzdialenosti od mostíka ku stranici rámu. Tento rozmer sa nazýva tiež veľkosť oka.

Na niektorých rámoch nájdete tiež údaj o výške šošovky. Najčastejšie však namiesto neho nájdete údaj „štandard“. V takomto prípade je výška šošovky 32-38 mm. Výška šošovky sa meria v bode najdlhšej vzdialenosti od spodnej po vrchnú časť rámu.

Šírka nosníka

Druhé číslo udáva šírku nosníka, teda časti okuliarov, ktorá je nad nosom. Tento rozmer sa pohybuje medzi 14-24 mm.

Dĺžka straníc (bočnice)

Posledné číslo informuje o dĺžke straníc. Môžete sa pritom stretnúť aj s pomenovaním bočnica. Je to rozmer od pántov okuliarov až po koniec bočnice za ušami. Do rozmeru sa započítava tiež jej zahnutá časť. Môžete sa stretnúť s rozmermi 135–145 mm.

vyberomat sk eyeglasses
vyberomat sk eyeglasses

Ako merať rozmer rámu

Rozmer okuliarov môžete zmerať podľa starého rámu. Ak si však vyberáte spoje prvé dioptrické okuliare, môžete na meranie použiť postup s kreditnou kartou. Kreditná karta sa na meranie používa preto, že jej šírka je približne rovnaká ako šírka štandardne širokej šošovky.

Kreditnú kartu si pred zrkadlom priložte okrajom k strednej línii nosa. Podľa toho, kde bude končiť jej druhá hrana, určíte veľkosť:

  • Veľkosť M — ak sa druhá hrana nachádza na konci oka, budete potrebovať štandardnú veľkosť M.
  • Veľkosť S — ak sa karta končí až za okrajom oka, budete potrebovať veľkosť S, teda menšiu.
  • Veľkosť L — ak sa karta končí ešte pre koncom oka, vyberajte veľkosť L.

Okuliare podľa typu rámu

Podľa typu rámu si môžete vybrať celorámové, polorámové alebo bezrámové dioptrické okuliare.

Celorámové okuliare

Celorámové okuliare dotvoria váš celkový vzhľad. Môžete nimi vašej tvári dodať celkom iný štýl. Vyrábajú sa v mnohých farbách a tvaroch. Od klasických, cez elegantné až po extravagantné. Pri výbere myslite na to, že celorámové okuliare sa stanú dominantným prvkom vášho výzoru.

Ak chcete upútať pozornosť, vyberte si hrubé rámy. Tento typ zároveň odvádza pozornosť od výrazných častí, ako sú napríklad široké čelo a hranatá tvár. Tenké rámy, naopak, dopĺňajú celkový vzhľad jemnejším spôsobom. Dovolia pritom viac vyniknúť vašim črtám.

Polorámové okuliare

Polorámové okuliare majú zväčša rám v hornej časti. Môžete sa stretnúť aj s modelmi s rámom v spodnej časti. Sú vhodné pre každého, kto chce zvoliť jemný, ale dostatočne viditeľný rám.

Bezrámové okuliare

Tento typ je vhodný pre každého, kto nechce na dioptrické okuliare pútať pozornosť. Výhodou je, že zo všetkých typov najmenej zmenia váš výzor. Sú veľmi elegantné a jemné.

Materiály okuliarových rámov

Na výrobu rámov sa používajú rôzne materiály. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.

Kovové rámy

Kovové rámy sú ľahké, elegantné a vhodné na každodenné nosenie. Výhodou je dobrá odolnosť materiálu. Vyrábajú sa z nehrdzavejúcich kovov.

Plastové rámy

Plastové rámy ponúkajú širokú variabilitu farieb. Plast je navyše ľahký a vhodný aj na výrobu širokých rámov s nápadným dizajnom.

Titánové rámy

Titánový rám sa vyznačuje svojou ľahkosťou a odolnosťou. Tento materiál je ľahší ako bežný kov až o polovicu. Vďaka tomu je z neho možné vyrobiť aj tenké rámy.

Záver

Dioptrické okuliare sú bežnou potrebou mnohých z nás. Aby ste v nich vyzerali naozaj dobre, pri výbere vychádzajte z tvaru vašej tváre. Každému typu pasuje iný tvar okuliarov. Vhodne vybraný tvar pomôže vyniknúť prednostiam vašej tváre. Pre pohodlie pri nosení je dôležité zvoliť správnu veľkosť rámu. Pri výbere vám pomôžu údaje na vnútornej strane rámu a malý trik s kreditnou kartou.

Ďalej sa budete musieť rozhodnúť, či si vyberiete celorámové okuliare s hrubým alebo tenkým rámom, polorámové alebo bezrámové dioptrické okuliare. Rozdiely sú aj v materiáloch a farebnosti okuliarov. Keď si budete rám skúšať, dodržiavajte ešte jednu zásadu:

Horná hrana rámu by mala končiť pod vaším obočím. Skontrolujte tiež spodnú hranu. Tá sa nesmie dotýkať vašej tváre. Ideálny rám by vám nemal zavadzať pri pohybe. Nemal by vás tlačiť a nemal by ani padať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest