Ak ste milovníkom cyklistiky, cyklotrenažér vám umožní zostať fit aj v zime. Nemusíte pritom ani chodiť do fitnesscentra. Cyklotrenažér dokonale kopíruje spôsob jazdy na bicykli. Vďaka tomu si na jar opäť sadnete na bicykel bez toho, aby ste pocítili akúkoľvek zmenu vo svojej kondícii. Aby ste si vybrali ten model, ktorý presne vyhovuje vašim potrebám, pripravili sme pre vás krátky nákupný návod.
Na úvod sa dozviete, v čom sa cyklotrenažéry odlišujú od rotopédov. Potom sa už sústredíme na samotný nákup. Dozviete sa, ako vyberať podľa nosnosti a výšky postavy. Prezradíme vám, ako zvoliť vhodné pedále a sedadlo a aj to, akými doplnkovými funkciami môže cyklotrenažér disponovať.
Cyklotrenažér a rotopéd — aký je rozdiel?
Cyklotrenažéry a rotopédy sa často zamieňajú. Je však medzi nimi rozdiel. Na rotopéde je potrebné sedieť vzpriamene. K dispozícii je tiež menší počet nastavení. Rotopéd znesie menšiu záťaž. Je vhodný pre tých, ktorí začínajú s cvičením alebo plánujú cvičiť len niekoľko krát týždenne.
Cyklotrenažér naproti tomu takmer dokonale simuluje jazdu na bicykli. Musíte si odmyslieť len vietor vo vlasoch a krásny výhľad na okolie. Má tvrdšie sedlo a napodobňuje jazdu aj štýlom sedenia. Pri cvičení sedíte v nižšom posede ako na bicykli. Cyklotrenažér využijete aj vtedy, ak jazdíte závodne. Poskytne vám plnohodnotnú náhradu tréningu v nepriaznivom počasí.
Typy cyklotrenažérov
Cyklotrenažéry rozdeľujeme na domáce a profesionálne. Odlišujú sa typom bŕzd, záťažovým kolesom alebo doplnkovými funkciami.
Domáce cyklotrenažéry
Za domáce cyklotrenažéry zaplatíte menej. Sú vhodné na udržanie kondície alebo jej postupné budovanie. Využijú ich všetci nadšenci bicyklovania. Disponujú trecím alebo magnetickým brzdovým systémom. Miera záťaže sa dá ovládať manuálne alebo elektronicky. Záťažové koleso má pri tomto type hmotnosť do 18 kg.
Profesionálne cyklotrenažéry
Za profesionálny cyklotrenažér zaplatíte viac. Tento typ využijú všetci aktívni nadšenci pre cyklistiku. Je vhodný tiež pre tých, ktorí sa jej venujú závodne. Môžete si ich zakúpiť domov a nájdete ich aj v posilňovniach. Profesionálne modely sú vybavené viacerými funkciami pre vyhodnotenie tréningu.
Podľa čoho vybrať cyklotrenažér
Výber vhodného modelu závisí od viacerých faktorov. Postupne si ich prejdeme.
Hmotnosť a výška
Prvým údajom, ktorý budete potrebovať, je hmotnosť cvičiacich. Vyberajte podľa hmotnosti najťažšieho z nich. Nosnosť cyklotrenažérov sa pohybuje od 100 kg a vyššie. Niektoré modely môžu zniesť hmotnosť až 180 kg.
Výška používateľov ovplyvňuje pohodlie pri tréningu. Zamerajte sa preto aj na tento údaj. Nevhodne vybraný model môže pri intenzívnej záťaži viesť k bolesti chrbta. Väčšina modelov je určená pre výšku 190 cm.
Riadidlá a sedlo
Riadidlá cyklotrenažéra sa dajú nastaviť do potrebnej výšky. Väčšina modelov umožňuje tiež ich nastavenie v horizontálnom smere. Oba smery nastavenia sú dôležité z hľadiska vhodnej polohy pre cvičenie.
Aj sedadlo by sa malo dať nastaviť vo vertikálnom a horizontálnom smere. Okrem toho by malo byť dostatočne pohodlné. Nemalo by byť veľmi tvrdé, aby sa vám pohodlne sedelo. A nemalo by byť ani veľmi mäkké, aby ste mohli zachovať správny sed. Najvhodnejšie sú anatomicky tvarované sedlá. Ak vám nebude vyhovovať tvrdosť, môžete si k nemu dokúpiť gélový poťah.
Brzdy
Jednotlivé cyklotrenažéry sa líšia aj brzdovým systémom. Môžete sa stretnúť s tromi typmi.
Trecia (prítlačná) brzda
Trecia brzda, nazývaná tiež prítlačná, sa nachádza na lacnejších modeloch. Jej základom sú doštičky, ktoré pri brzdení trú o koleso, čím ho zabrzdia. Nevýhodou je, že trecia brzda sa časom opotrebuje a je potrebné ju vymeniť. Tento typ brzdy je vhodný pre cyklotrenažéry na domáce použitie. Na profesionálne použitie je vhodnejší nasledovný typ.
Indukčná brzda
Indukčná brzda je najpresnejšia a zároveň tiež najdrahšia. Brzda pracuje s cievkou s elektromagnetom. Preto sa táto brzda niekedy nazýva aj elektromagnetická. Silu magnetického poľa riadi počítač.
Magnetické brzdy
Výhodou magnetickej brzdy je tichý chod a dlhá životnosť. Zvládne však len obmedzenú záťaž, preto je vhodná len na domáce použitie. Brzdí pomocou magnetu, ktorý vytvára odpor a pôsobí na koleso. Vďaka tomu nedochádza k jej opotrebeniu.
Pedále
Na lacnejších modeloch sa môžete stretnúť s plastovými pedálmi. Cyklotrenažéry pre profesionálov majú kovové alebo hliníkové pedále. Pre dobré uchytenie cyklistických topánok je vhodné, aby disponovali klipom pre ich zafixovanie.
Ovládanie záťaže
Regulovanie záťaže je dôležité z hľadiska nastavenia intenzity cvičenia. Záťaž je možné ovládať dvoma spôsobmi:
- Manuálne — záťaž sa nastavuje pomocou mechanického kolieska. Tento spôsob je lacnejší.
- Elektronicky — nastavenie pomocou tlačidiel. Môžete si vybrať z ponuky programov cyklotrenažéra. Tento spôsob je drahší.
Zotrvačník
Zotrvačník môže byť s voľnobehom alebo bez.
Bez voľnobehu — pedále sa točia aj potom, ako prestanete šliapať. Aby sa pedále zastavili, je potrebné postupne spomaľovať.
S voľnobehom — voľnobeh funguje na rovnakom princípe ako voľnobeh na bicykli. Ak prestanete šliapať, prestanú sa točiť aj pedále a koleso sa postupne dotočí.
Záťažové koleso
Záťažové koleso môže mať hmotnosť od 10 do 30 kg. Platí, že čím je záťažové koleso ťažšie, tým plynulejší chod majú kolesá. Zároveň sa zvyšuje intenzita tréningu.
Možnosti transportu a stabilita
Stabilita cyklotrenažéra je pri cvičení mimoriadne dôležitá. Na nastavenie na podlahe sa používajú nastaviteľné nožičky. Ak budete cyklotrenažér premiestňovať, vzhľadom na jeho váhu je vhodné, aby ste si vybrali model s kolieskami.
Doplnkové funkcie
Cyklotrenažéry ponúkajú viac ako samotné cvičenie. Môžete sa na nich stretnúť aj s doplnkovými funkciami. Najčastejšie sú to:
Meranie tepovej frekvencie
Na meranie tepu sa využívajú senzory na riadidlách. Ak vyžadujete presné meranie, vyberte model s meraním pomocou hrudného pása.
Meranie vzdialenosti, času a kalórií
Cyklotrenažéry merajú aj iné údaje. Môžete tak zistiť, ako dlho ste trénovali, koľko kilometrov ste prešli a koľko ste pri tom spálili kalórií. Niektoré modely tieto údaje neukladajú. O tom, či ich vybraný model ukladá, sa dozviete z jeho návodu.
Možnosť jazdy postojačky
Túto funkciu využijete, ak chcete trénovať aj postojačky. Cyklotrenažéry, ktoré túto možnosť poskytujú, sú vybavené špeciálnym uchytením pre náklon do strán.
Inteligentné pripojenie
Moderné modely umožňujú aj pripojenie na počítač, tablet alebo smartfón pomocou bluetooth. Môžete si tak archivovať údaje o tréningu, sledovať výkonnosť a podobne. Možné je tiež prepojenie na televízor, prepojenie s Google Maps a iné možnosti, ktoré vám tréning oživia.
Profilové tréningy
Môžete sa stretnúť tiež s modelmi, ktoré majú vopred pripravené programy pre výber vhodnej záťaže.
Záver
Pre každého, kto sa chce venovať cyklistike aj v nepriaznivom počasí, sú určené cyklotrenažéry. Na trhu nájdete modely vhodné pre domáce a profesionálne použitie. Tento stroj na cvičenie poteší všetkých aktívnych športovcov svojím dokonalým napodobnením jazdy na bicykli.
Jednotlivé modely sa od seba líšia viacerými vlastnosťami. Pri výbere postupuje od stanovenia výšky a váhy ľudí, ktorí na ňom budú cvičiť. Nasleduje porovnanie parametrov, akými sú brzdový systém, možnosti nastavenia a materiál sedla a nastavenie riadidiel. Pri cvičení vás bude zaujímať tiež materiál pedálov a možnosť uchytenia cyklistických topánok. Ak si chcete cyklotrenažér prepojiť na počítač, alebo smartfón, pri mnohých modeloch je to možné. Budete tak môcť vyhodnotiť vaše tréningy a využívať mnoho ďalších praktických funkcií.
Moderné trenažéry musia mať moderné funkcie. Či už ide o simuláciu trasy, plynulé zmeny odporu, jazdu s vašimi priateľmi cez internet alebo projekciu prechádzanej prírody do televízora, tak všetko v našej ponuke nájdete.
Moderné trenažéry musia mať moderné funkcie. Či už ide o simuláciu trasy, plynulé zmeny odporu, jazdu s vašimi priateľmi cez internet alebo projekciu prechádzanej prírody do televízora, tak všetko v našej ponuke nájdete.
Moderné trenažéry musia mať moderné funkcie. Či už ide o simuláciu trasy, plynulé zmeny odporu, jazdu s vašimi priateľmi cez internet alebo projekciu prechádzanej prírody do televízora, tak všetko v našej ponuke nájdete.
Čo je burina a prečo sa jej zbavovať
Burina je rastlina, ktorá rastie tam, kde nie je žiaduca. V záhrade môže burina súperiť…
Den narcisov – Všetky informácie a dátumy pokope
Deň narcisov je každoročná udalosť, ktorá sa vyznačuje svojím charitatívnym vplyvom a má za cieľ…
VPN – Čo to je a ako funguje?
Virtuální privátní síť, zkráceně VPN, je technologie, která umožňuje uživatelům připojení k internetu přes soukromou…
GTA 6 – Všetko, čo vieme: Nové informácie o najnovšom dieli hry
GTA 6 je veľmi očakávaná videohra, ktorá má byť vydaná v blízkej budúcnosti. Hra je…
Recenzia e-shopu s prírodnými výživovými doplnkami – Carnium Botanicals
Carnium Botanicals je slovenský e-shop, ktorý sa špecializuje na prírodné výživové doplnky. Firma sa zameriava…
Ktorá Chlorella je najlepšia pre vaše zdravie?
Chlorella je jedna z najvýživnejších rias na svete. Má množstvo zdravotných výhod, vrátane podpory imunitného…