Ako vybrať najlepší eliptický trenažér

Eliptický trenažér ocení každý, kto sa rád udržiava v dobrej fyzickej kondícii. Tento cvičebný stroj nemusíte využívať len vo fitness centre. Môžete si ho zakúpiť aj na doma. Pri nákupe sa informujte o konštrukcii, tvaru kroku pri cvičení a možnostiach nastavenia záťaže. Okrem toho by ste mali porovnať aj iné parametre. Jednotlivé modely sa od seba líšia brzdovým systémom, životnosťou a hlučnosťou.

Iste nezabudnite skontrolovať nosnosť trenažéra. A mala by vás zaujímať aj jeho hmotnosť a kvalita konštrukcie. Aby ste sa vo všetkých týchto parametroch dostatočne zorientovali, pripravili sme pre vás krátky návod, ako vybrať eliptický trenažér.

vyberomat sk elliptical trainer
vyberomat sk elliptical trainer

Čo je to eliptický trenažér a ako funguje

Eliptický trenažér patrí k najobľúbenejším strojom na cvičenie v domácnostiach. Pri cvičení môžete zapájať hornú aj dolnú časť tela. Cvičenie je tak veľmi efektívne. Končatiny opisujú elipsu, čo spôsobuje rovnomerné rozloženie záťaže na väčší počet svalov na zadku, stehnách a lýtkach. Zároveň sa precvičujú svaly rúk, bokov a chrbta.

Pohyb na eliptickom trenažéri má navyše priaznivý vplyv na srdce. Pomáha tiež spaľovaniu tukov. Výhodou je, že pri cvičení nezaťažujete kĺby. Môže ho preto používať každý bez ohľadu na vek.

Výber podľa konštrukcie

Eliptické trenažéry sa vyrábajú v troch typoch konštrukcií. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Líšia sa umiestnením zotrvačníka a tvarom nášľapnej plochy.

Zotrvačník a nášľapná plocha na jednej úrovni

Tento typ bude vyhovovať na domáce použitie všetkým rekreačným športovcom. Výhodou je, že nezaberie veľa miesta. Dĺžka kroku pri tomto type môže byť 30 alebo 40 cm. Nevýhodou je väčšia vzdialenosť nášľapnej plochy, ktorá u nižších osôb môže zbytočne zaťažovať kĺby.

Zotrvačník vpredu

Eliptické trenažéry so zotrvačníkom vpredu majú o niečo väčšie, no stále kompaktné rozmery. Tento typ konštrukcie je vhodný aj pre osoby s vyššou výškou a váhou.

Zotrvačník vzadu

Tento typ má najdlhšiu konštrukciu. Využijete ho doma, no je vhodný tiež do fitness centra. Patrí tiež medzi najdrahšie riešenia. Nášľapná plocha je umiestnená pred zotrvačníkom. Dochádza k minimálnej záťaži kĺbov pri zachovaní prirodzeného pohybu nôh. Pri kúpe tohto typu musíte však počítať s jeho vysokou hmotnosťou.

vyberomat sk elliptical trainer
vyberomat sk elliptical trainer

Ďalšie parametre výberu

Pri nákupe porovnávajte niekoľko parametrov. Začnite výberom podľa dĺžky kroku a nosnosti.

Dĺžka kroku

Dĺžka kroku sa pri eliptických trenažéroch pohybuje od 30 do 50 cm. Pre postavy vyššie ako 170 cm je potrebná dĺžka kroku minimálne 40 cm. Pre nižšie postavy postačí krok dĺžky 35 cm.

Pri krátkom kroku však musíte počítať s jeho väčšou výškou, čím dochádza aj k väčšej námahe. Čím dlhší krok, tým menej budete zaťažovať kolenné kĺby a tým príjemnejší pocit budete mať pri cvičení. Vo fitness centrách preto nájdete profesionálne eliptické trenažéry s dĺžkou kroku 50 cm. Tieto sú vhodné pre každú výšku postavy.

Nosnosť

Nosnosť vybraného modelu by mala zodpovedať váhe najťažšej osoby, ktorá ho bude používať. Väčšina eliptických trenažérov má nosnosť medzi 90 a 180 kg. Vybraný model by mal mať nosnosť o 20 % vyššiu ako je hmotnosť najťažšieho používateľa. Nebude tak dochádzať k preťaženiu stroja.

Brzdný systém

Eliptické trenažéry mávajú jeden z troch typov brzdného systému. Brzdenie pomáha zastaviť aj nastaviť požadovanú záťaž.

Magnetické pásy

Najčastejšie sa môžete stretnúť s magnetickým brzdným systémom. Jeho výhodou je plynulosť zmeny rýchlosti. Na zmenu intenzity cvičenia využíva magnet, ktorý sa približuje k zotrvačníku. Keďže nedochádza k žiadnemu treniu, magnetický brzdný systém má tichý chod a dlhú životnosť. Nevýhodou môže byť menšia možnosť nastavenia.

Indukčné brzdy

Indukčný brzdný systém umožňuje jednoduchú reguláciu záťaže. K brzdeniu dochádza pomocou elektromagnetu. Je veľmi presný a má dlhú životnosť.

Páskové brzdy

Páskové brzdy mávajú najlacnejšie modely. Zotrvačník je brzdený pomocou pásky. Sú hlučné a majú kratšiu životnosť.

Hmotnosť zotrvačníka

Hmotnosť zotrvačníka určuje náročnosť cvičenia. Pre cvičenie na udržanie kondície vám postačí eliptický trenažér s hmotnosťou zotrvačníka 5 – 7 kg. Ak chcete cvičenie využívať na formovanie postavy, posilňovanie a zvyšovanie kondície, vyberajte modely s hmotnosťou zotrvačníka okolo 10 kg. Platí tiež, že čím ťažší je zotrvačník, tým hladší krok budete mať pri cvičení. Modely s ťažším zotrvačníkom majú okrem toho tichší chod.

vyberomat sk elliptical trainer
vyberomat sk elliptical trainer

Systém upevnenia pedálov

Systémy upevnenia pedálov sa používajú dva:

  • Miskové uloženie — nevýhodou je rýchlejšie opotrebovanie a hlučnosť. Tyč prechádzajúca cez zotrvačník a pedál je ohnutá.
  • Ložiskové uloženie — tento spôsob je modernejší a kvalitnejší. Nášľapy sú uložené v ložisku. Má nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť.

Kĺbové spoje

Kĺbové spoje patria k najviac namáhaným častiam eliptického trenažéra. Delíme ich do dvoch skupín.

Puzdrové kĺby

Puzdrové kĺby mávajú lacnejšie modely. Puzdrá sa vyrábajú z kovu. Nevýhodou je, že je ich potrebné pravidelne premazávať, aby nevŕzgali. Bez premazávania sa puzdrá o seba začnú trieť. Okrem nepríjemného zvuku znižujú efektívnosť cvičenia. Bez pravidelnej údržby sa tiež znižuje životnosť stroja.

Spoje s ložiskami

Tento typ je drahší. Veľkou výhodou je, že nie je potrebná žiadna údržba a majú dlhú životnosť. Pri cvičení oceníte ich tichý chod.

Nastavenie sklonu a záťaže

Nastavenie sklonu využijete, ak chcete meniť záťaž jednotlivých svalových skupín. Nastavenie býva manuálne alebo elektronicky pomocou dotykového displeja.

Rovnako aj záťaž je možné nastaviť manuálne pomocou kolieska alebo elektronicky. Manuálne eliptické trenažéry poskytujú možnosť nastavenia maximálne ôsmych stupňov záťaže. Princíp je jednoduchý — pomocou kolieska približujete alebo vzďaľujete magnet od zotrvačníka.

Elektronické nastavenie je riadené cez displej pomocou dotykových tlačidiel. Výhodou je viac možností voľby stupňa záťaže. Cvičenie si tak môžete nastaviť presne podľa vašich potrieb.

Doplnkové funkcie

Ak preferujete elektronické nastavenie, môžete si vybrať model s viacerými doplnkovými funkciami.

Meranie tepu — meranie prebieha pomocou snímačov na držadlách alebo pomocou hrudného pása.

Pripojenie k počítaču — umožňuje pripojenie k počítaču a vyhodnotenie tréningu cez aplikácie.

Prepojenie s Google maps — umožňuje simulovať pohyb reálnou krajinou.

Skladanie a manipulácia

Niektoré modely sa dajú zložiť pomocou sklopenia riadidiel. Ak budete eliptický trenažér po cvičení odkladať, vyberte si model s kolieskami, ktoré vám uľahčia manipuláciu.

Tipy na záver

Eliptický trenažér využije každý milovník zdravého životného štýlu. Tento stroj vám umožní venovať sa cvičeniu aj v domácich podmienkach. Výhodou je, že pri cvičení nedochádza k zaťažovaniu kĺbov, ako je tomu napríklad pri behu.

Váš výber bude závisieť od viacerých faktorov. Prvým je typ konštrukcie trenažéra. Okrem toho vezmite do úvahy jeho nosnosť, dĺžku kroku a typ brzdového systému. Rozdiely sú aj v spôsobe ovládania a množstve doplnkových funkcií. K dispozícii sú doplnkové funkcie ako snímače tepovej frekvencie, pripojenie k počítaču alebo Google maps. Niektoré modely umožňujú archivovať tréningy alebo merať dosiahnutú rýchlosť. Ak budete eliptický trenažér používať doma, nezabudnite sa informovať aj o možnosti jeho skladania a spôsobu manipulácie.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest